Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

Něrpa

Asi nejlepší válečný film, který je ovšem moc dlouhý. První hodinu by šlo s naprostým klidem zkrátit na 10 minut. Začátek byl spíš jako rodiné video ze svatby a byl problém se přes to dostat. Ale pak již strhující film. ()

Marat

Bohužel v tomto filmu nic nevidím, je pro mě vždy těžko překusitelný. Bohužel se mi tento film nelíbí, ale když to uvidím po čtvrté, třeba svůj názor změním. Třikrát se mi zatím nelíbil:-( ()

PeterJon

Prvých 45 minút som sa výdatne nudil, stále ma lákalo, že to vypnem, nehorázna nuda!!! Film obsahuje viacero zbytočných scén. Má však aj svoje plusy, napríklad cestou na lov krásna príroda a pasáž vo Vietname je pôsobivá. Celkovo však dosť deprimujúca snímka, podobne ťažké ako Apocalypse Now alebo Full Metal Jacket, nemohol som to dopozerať celé, po dvoch hodinách som sa už iba preklikal do konca. ()

Jaromír

Na mě příliš depresivní. Jednak prostředí jejich městečka s železárnami, které mi až přiliš připomíná můj Třinec (naprosto stejné problémy s pitím a násilím :( ) a navíc ta válka ve Vietnamu. Nic pozitivního to není, ale film ve mě rozhodně zanechal silný dojem. Film je sice delší, ale pořád se něco děje, člověk se rozhodně nenudí :). ()

Bigfuckman

Dal bych 5 hvězd, jenže na mě ta první třetina filmu byla až neskutečně zdlouhavá. Jinak absolutně drsně znázorněná válka ve Vietnamu. Ta ruská ruleta bylo něco odporného. "God bless America, my home, sweet home" ()

Pharlap

Škoda jen, že se film nevěnoval více zážitkům z války. Pak bychom mu mohli říkat válečný. Jinak to ale musím spíše shrnout, jako výpověď o tom, jak se v té době žilo, jak strádali veteráni z Vietnamu po návratu domů, jak byli vytrženi ze svého klidného života a stereotypu a ne každý to dokázal "sešrotovat" v hlavě, jako hl.hrdina - De Niro. ()

maoc

Smrt tančí / v mysli a v očích / šlehají plameny, / ale za nimi je prázdno. // Když jsem tě hledal, / neviděls mne, byls schovaný / ani já jsem tě nemohl najít. / Až jsi mne hledal ty, / našels torzo s prstem na spoušti, / co odpráskne celej svět, / co se topí v moři krve / moři všeho. / Tady to vylítne, celý to / vystřílej / do rána nezbude z tohohle města / děvka na děvce! / Tak mě nech jít, / nehaž mi laso, / záchranej kruh ani klacky pod nohy, / protože teď je to jedno, / co to bude. / Teď už je všechno jedno, / tak jedno! / Na domov mě nenalákáš, / já uctívám pravej domov, / domov pro vystřelený mozky, / pro děravý hlavičky. / Jdeš do toho se mnou? Jdeš? / Ne, ty seš daleko. / Ty seš tak daleko, jako vocuď svoboda. / Tak mě nech, vyser se na to. / Vím, ty stromy na horách jsou / všechny jiný, zvláštní / a tys mi slíbil, že mě tady nenecháš, / ale už je pozdě. / Až pojedeš zase lovit, / neber s sebou Lindu, / jdi sám a nezapomeň, / to heslo, to jediný důležitý / na lovu jelenů... / One shot... / Fuck it. ()

Pai-Mei

Pekná myšlienka a skvelé herecké výkony. Neskutočne prehnaná dĺžka niektorých scén mi ale išla dobre na nervy. Pri polhodinovej svadobnej hostine som skoro zaspal. ()

Mr.Roman

Film by sa dal rozdeliť do troch hlavných častí. Prvá sa odohráva ešte v meste, ukazuje nám postavy a špecifikuje ich charakteristiku. Druhá skočí o dlhšie časové obdobie, kedy už je vojna v plnom prúde a všetci traja hlavní hrdinovia v jej strede. No a nakoniec tá tretia zobrazujúca návraty každého z nich. Priznávam sa, že pôvodne som chcel pri prvej časti aj skončiť, lebo toho tancovania a muziky bolo nejako príliš, až mi začínalo pripadať, že bude celý film len o tom (nevedel som v tom okamihu, že má film tri hodiny). Našťastie som sa však k filmu potom vrátil a dopozeral, lebo čo nasledovalo bolo jedinečné a úvodné radovánky mali kvôli kontrastu veľkú úlohu. Robert De Niro a Christopher Walken ukázali čo je to pravé herectvo až to napokon vyvrcholilo scénou, z ktorej bude mať každý vnímajúci jedinec zimomriavky po celom tele a na konci možno upadne aj drobná slza. To sa mi pri filme s vojnovou tématikou, hlavne tou o Vietname (ak nepočítam Forresta Gumpa) stalo prvý krát, čo má na svedomí okrem silného príbehu a božských hereckých výkonov, hlavne nádherná hudba. Pre mňa no. 1 filmov o tejto vojne. ()

HarlanWade

Geniální. Jiné slovo se snad ani nedá použít. Lovec jelenů vás nedorazí tak tísnivým válečným dopadem, jako coppolova Apokalypsa, nebo německá Ponorka. Má totiž daleko blíže k civilnímu dramatu, které má s válkou společné jen to, že právě ona vykreslila charaktery hrdinů tak, jak vykreslila a díky tomu jsme mohli celou dobu sledovat to, co jsme sledovali. Všemu navíc dopomáhá skutečnost, jak moc nevídaně šťastnou ruku měl Michael Cimino při výběru herců. ()

Verunka84

Uvodni hodinu jsem malem nevydrzela, celou tu backstory mohli skutecne trochu zkratit, i kdyz by se mozna nasledne tak markatne neukazala zmena postavy Roberta De Nira jako Michaela. Uprimne, makat v ocelarne na malym meste, ktery je filmu jeste tak hnusne sedivy a nudny, tak bych radsi sla do Vietnamu. Pokud ale prezijete prvni hodinu, jste okamzite vrzeni do valecne vravy, kde si svoje vavriny vysluhuji tri kamaradi - Michael, jeho skoro/bratr Nick a cerstvy zenac Steve. Sceny ze zajeti Vietkongem jsou dokonale a Nicka pak nenavratne ruska ruleta poznamena. Po navratu z valky a celkove deziluze, odcizeni od lidi, pak zase nastava Mickuv navrat do Vietnamu a hledani Nicka. Zaverecna scena je jeste lepsi, akorat tempo je misty ponekud rozvlacne. Dokonaly Christopher Walken, skvely De Niro a mladinka Meryl (ktera asi byla nominovana na Oskara skoro za kazdou roli). Kvuli rozvlacnemu uvodu a pokulhavajicimu tempu ke konci je to pro me jen za 3*, Ceta me rozsekala vic, Narozen 4. cervence a Navrat domu taky...ale kazdopadne je to dalsi pohled na Vietnam a jeho nasledky. ()

frxXx

Malé americké mestečko uprostred hôr, v ktorom obyvateľstvo žije nie až tak typickým americkým životom. Väčšina obyvateľstva pracuje v miestnom závode a voľný čas trávi v krčmách,na zábavách alebo v horách. Prostredie dokonalé ešte k tomu oživené prítomnosťou Vietnamu. Depresia postáv z Vietnamu poznačila ich doterajší typický život. Zatiaľ všetko perfektné. Ale kukať sa na to 3 hodiny, a k tomu ten podivný koniec a celá ta blbosť s majstrákom v ruskej rulete ...mal som chuť zhodiť to na 3*!. ()

PAVLIS

Posledních deset minut je poměrně silných a jeden by si proto řekl, že ty předešlé dlouhé hodiny závěrečnou katarzi poctivě budovaly. Ne tak docela... V poměrně dlouhé předvietnamské části si několik přátel užívá sladké svobody. Během té doby se o nich ale téměř nic nedozvíme. Psychologie postav pouze načrtnuta a sem tam nějaký dialog jako by vypadnul z telenovely. Vietnamská část je naopak smrsknuta na krátké scény zničení vesnice a ruské rulety. Na průběhu rulety pak stojí události zbytku filmu. Pravda, jedná se o silnou scénu. Postavit na ní ale celý film, respektive zrcadlo válce? To šlo i s o polovinu kratší verzí. Nemůžu si pomoct, ale ani kvůli cca třem silným scénám a celkovému vyznění-tématu filmu, nebudu přehlížet poměrně zdlouhavé, často nudné a paradoxně i povrchní celkové provedení filmu. ()

Echoes

Tří hodinová epochální nuda, při které jsem přemýšlel, co ještě potřebuju kde dodělat a zařídit před vánocemi. Vietnam zachránil jednu hvězdičku a klapání promítačky (pásek se přetrhnul jen jednou) zachránilo druhou. Kdyby to mělo o dvě hodiny míň, byl by svět hned krásnější! ()

wylda

Film jsem shlédl v rámci kurzu na vysoké škole. Přestože nijak zvláště nevyznávám filmy válečné a tedy bych si takovýto film asi sám nepustil, tak mne tento snímek zaujal. Spíše než válečný bych ho zaškatulkoval jako „poválečný“. Při samotné válce se odehrává jen zlomek díla. Jádro filmu ale popisuje, jak se vojáci dokázali vrátit do života a jaké ctnosti, traumata a návyky si odnesli do žití občanského. První část filmu zobrazuje tradice, přátelství a pospolitý život menšin ve Spojených státech. Film ukazuje, jak bylo povoláno trio přistěhovalců do Vietnamské války. Je zde poukázáno na fenomén ruské rulety. Tato hrubá hra, v některých případech až sport, je zde nástrojem, který poukazuje na mentalitu postav. Michael je na náznaky podobných hříček velice alergický, naproti tomu Nick se stal na ruské ruletě závislý a vydělává tím obrovské peníze. Celkově je film hodně zaměřen na psychologické prokreslení postav. Je o tom, co dokáže udělat válka z obyčejných lidí žijících poklidným životem, který se skládá hlavně z práce, lovu a pitek. Přestože je pětioscarový snímek přes třicet let starý, tak má co říci i současnému divákovi. Film je nestárnoucí jako i křivky Maryl Streep či charisma Roberta de Nira, v hlavních rolích. Snímek má celkem pomalý rozjezd a některé pasáže jsou trochu zdlouhavé. Dokazuje to také to, že stopáž přesáhla tři hodiny. Některé scény jako například lov či závěrečné hledání Nicka by mohly být kratší. Je zde ale velice dobrá kamera a tak se zdá, že jsou některé pasáže až natahovány právě kvůli jejímu zviditelnění. Vrcholem snímku je bezesporu nervy drásající duel dvou kamarádů, který oba herci zahráli mistrně. Dočetl jsem se, že Robert de Niro, kvůli věrohodnosti scén dal do pistole ostré náboje. Štáb ale vždy zkontroloval, zda není náboj připraven ke střelbě. Byl by to přeci jenom celkem velký zásah do rozpočtu takhle přijít o herce jedné z hlavních rolí. Snímek přinesl spíše než historický popis války přiblížení osudů lidí, kteří válkou prošli a jak se promítla do jejich budoucího života. ()

zrx

85% a proboha za co?? 3 hodiny opravdové nudy. Na tenhle film jsme se těšil, ale co přišlo to jsem fakt nečekal... Opravdu by mě zajímalo jestli se to všem tady tak líbí, nebo dávají hvězdy z "povinnosti".. ()

MaxForValue

Nemyslím si, že je Lovec jeleňov tak dobrý film, ako je to tu prezentované, no na druhú stranu je pravda, že v tejto téme sa toho veľa nenakrútilo. Základný problém vidím v onom trojvrstvovom rozdelení diela, ktoré je podobné napríklad tomu, čo sme videli v Trierovej Melanchólii a čo odkazuje k antickej dráme. Problém Lovca jeleňov spočíva v tom, že dve z troch vrstiev nie sú dostatočne dobre vykreslené. Prológ je zbytočne dlhý (pre pochopenie diela by stačila štvrtinová dĺžka), stred je nezmyselne krátky (obrazne povedané "pif-paf" a je koniec) a záver je obsahovo zaujímavý, ale citovo plochý (práve kvôli krátkemu stredu). Práve ten stred, druhá vrstva, ktorá je pre dielo kľúčová, keďže je vrcholom diela (z nej všetko vychádza a do nej všetko smeruje), tá ktorá je odpoveďou na onu "vietnamskú traumu", nepripomína Vietnam ako ho poznáme, keďže kvôli krátkosti zobrazeného času si divák nemôže vytvoriť vzťah k postavám a teda aj k téme, a teda spomínaný "syndróm" zo svojej pozície nevie akceptovať. V Apokalypse bol divák vtiahnutý do deja, tu je len pozorovateľom z pozície monitora. Ale ako bolo povedané, nič asi lepšia nakrútené nebolo a preto 5* /kvôli téme, nie spracovaniu/. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz