Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

marusaj

Předlouhá, pomalá, neúnavná a brilantně pravdivá sonda do duše člověka postiženého zkušeností války. Jeden z filmů, které se nepozorují, ale které se prožívají. Bez emocí : brilantně napsané a zahrané postavy, atmosférická do detailu vytříbená kamera, hudba pasuje a je nádherně jímavá a dotvářející. Rýpavá nicméně "není to kritika" poznámka : Ciminova režie se mi jeví svou formou jako zdánlivě nefunkční, neumí moc vést herce, kteří často až okatě improvizuji.. což samozřejmě nemusí být na škodu pro realistické vyznění filmu. Jestli je to úmysl, nevím, na mne toto působilo rušivě, ale uznávám, že je to hnidopišství a možná nerealisticky vyfabulovaná obsese. ()

Lovec prasat

Příběh o užívání života, ale také o pohrdání tímto darem, díky kterému pak přestává být jasná linie mezi bytím a smrtí a díky kterému se z lidských bytostí stávají pouhé fláky masa pro pobavení jiných. Film o křehkosti člověka v extrémních podmínkách, který je k maximální působivosti vynesen sugestivní režií a silným herectvím zejména tří hlavních protagonistů. Celý článek zde. ()

M1911

Nechápu hodnocení. Nekonečnou nudu trošku zkalila scéna s ruskou ruletou, ale jinak sem u té šílené stopáže usínal. Velké zklamání. ()

Matt007

Film pojednávající především o přátelství, soudržnosti a o frustraci Vietnamskou válkou, ze které se tito přátelé vracejí poznamenáni tak, že už nikdy nebude nic takové jako dřív. Naprostá filmová lahůdka, u které ani její téměř tříhodinová stopáž není na škodu. nejvíc bych vyzvedl až mrazivé scény při ruské ruletě. herecký koncert De Nira a Walkena. ()

RajAthen

Hrůzy války koncentrované v jednom výstřelu. Film plyne dosti pozvolna, ale o to více pak dokáží vtáhnout člověka silné okamžiky a tragické události, přijde-li na ně řada. Cokoli dalšího dodávat mi přijde až příliš banální vzhledem k neředěné hloubce pocitů, které film dokáže vyvolat. ()

danny_21

Dlouho mě Lovec jelenů míjel, až jednoho krásného večera jsem si našel čas a natěšenej se do něj zakousnul s vyhlídkami na vyjímečnej zážitek. No vyjímečnej byl, ale nudou k uzoufání, místy horší než očisteč, několikrát jsem vážně přemýšlel na nad tím, že to zabalím, ale pořád jsem se přesvědčoval, že přeci jen na tom něco musí být být ne jen hrátky s bouchačkou. Hodinová svatba, opakující se, nic neříkající záběry - mám podezření, že se Cimino s Coppolou společně někde sjížděli na LSD. Ke konci jsem už zoufalstvím začal uvažovat, že si tam vpálím plněj zásobník - soráč, ale kvůli pár minutám silných scén a známým jménům nebudu solit hvězdy - 25 % ()

Argondia

Přes skvělé herecké obsazení a pěknou hudbu jsem se až na pár výjimek šíleně nudila. Koukat hodinu na ruskou svatbu a vydržet další k uzoufání dlouhé 2 hodiny, které by se daly zkrátit na 30 minut, bylo skutečně ubíjející. Po přečtení zdejších komentářů jsem se na ten film moc těšila, ale zklamal mě. Vidím to podobně jako Verbal. ()

Brinkley

O co delší a úmornější je "úvodní" čtyřicetiminutová svatba, o to sinější a působivější je zbytek filmu. V osmnácti jsem se o Lovce pozkusila kvůli Walkenovi, leč vtipně stanovený popůlnoční vysílací čas na ČT2 a určitě i můj věk způsobily, že jsem se přes svatební obřad nedostala a probudila se na gauči ve čtyři hodiny ráno. Druhý pokus po deseti letech však stál za to. ()

Petulka88

Válečné drama o Vietnamu, které se ve Vietnamu odehrává celých 30 minut... Film má tak strhující tempo, že jsem u něj několikrát usnul. Nebýt hereckého obsazení a scény s ruskou ruletou, dávám bez váhání odpad. Tohle už nikdy víc! ()

0L0V0

Lovec jeleňov je psychologická dráma o zmenách ľudskej psychiky po stretnutí sa s vojnou, ale taktiež aj o priateľstve. Režisér Michael Cimino, scenárista Deric Washburn a kameraman Vilmos Zsigmond stvorili dielo, ktoré už ďalšími počinmi neprekonali. Prvá tretina filmu nám rozpráva o vzťahoch medzi postavami, o ich zvykoch, tradíciách, správaní, či okolí kde žijú. To všetko tvorí pohodovú atmosféru spokojného života. Hlavné postavy tu prežívajú niekoľkonásobnú radosť, či už sa jedná o svadbu, alebo lov jeleňov. Dlhá pasáž svadby mi vôbec nevadila, naopak vtiahla ma a bol som súčasť nej. Cela táto pasáž je na zamyslenie. Všetci sa zabávali v nevedomí, že na druhej strane prebieha vojna, kde zomierajú nevinný ľudia. Klavírna scéna mi prišla, ako keby si uvedomili čo všetko majú a raz príde čas, kedy o všetko môžu prísť. V druhej tretine sa hlavné postavy stretávajú na bojisku vo Vietname, kde zažívame spolu s nimi krutosť vojny. Vietnam a vojna ako taká, tu bola ukázaná, len na chvíľu. To úplne stačilo na to, aby si divák uvedomil, aké zverstvá sa v tom čase praktizovali. Pre mňa scenáristicky najlepšia scéna filmu je práve v strede filmu, keď Michael a Niky hrajú ruskú ruletu pod nátlakom partizánov. Takú vypätú scénu som už dlho nezažil. Traumatizujúci zážitok z Vietnamu poznačil hlavného hrdinu Michaela natoľko, že sa vyhýba zo začiatku najbližším. Všetci koho Michael stretne, žasnú, koľko má vyznamenaní, no na výraze tváre sledujeme, že za to nie je hrdý. Úžasná zmena nastáva aj pri situácii, kedy sa opäť vyberú na lov jeleňov. Michael si začal vážiť život. V momente, kedy má možnosť zastreliť jeleňa, sa Michael zmôže len na výstrel do vetra a vzápätí zakričí: „už stačí!“ Už stačí toho nezmyselného strieľania a dokazovania si, kto je lepším. Na mňa to platilo aj ako metafora pre vtedy prebiehajúcu vojnu. Zlom prichádza aj medzi kamarátmi, ktorý sa bezhlavo zahrávajú, len tak so zbraňou. Michael až extrémisticky poukazuje na to, že to nie je hračka ale zbraň, ktorá môže zabíjať. Zmena Nika, ale vo mne stále vyvoláva otázku, prečo sa tak rozhodol? Môže až tak zmeniť jeden okamih celú ľudskú psychiku? Tento snímok je odkazom doby, kedy mnoho ľudí poznačila vojna, či už psychicky, alebo fyzicky. Môj najobľúbenejší vojnový film Olovená vesta bol týmto zhliadnutím prekonaný. Kamera ako taká sa mi v tomto snímku páčila viac ako v Revenant. Čo záber to kompozične tak čisté a úchvatné. Lovec jeleňov vo mne vyvoláva nekľud a musím nad ním neustále rozmýšľať. 85% ()

GTS_PUNK

Päť oscarových ocenení by malo o kvalite filmového snímku čosi vypovedať. Mali by byť akýmsi odrazom jeho kvality, ktorá aj vďaka nim dokáže nalákať ďalších divákov k tomu, aby si daný film pozreli. Lenže, odzrkadľujú získané ocenenia skutočnú kvalitu? Ak áno, tak v tomto prípade sa niekde musela stať chyba. Príbeh amerických robotníkov z Pennsylvánie, druhej generácie ruských prisťahovalcov do tejto oblasti, podrobnejšie sleduje práve menšiu skupinku chlapov, ktorí sa chystajú narukovať do vietnamskej vojny. Lenže priamo tej sa dejová línia filmu venuje zo všetkého vôbec najmenej. V čom však spočíva celkový problém tohto snímku? Podobne ako je tomu v mnohých iných filmoch, hlavnú príčinu netreba hľadať v príbehu, ako skôr v celkovej filmovej minutáži. Tri hodiny čistého času sú zabijak pri akejkoľvek aktivite, pri sledovaní filmu potom dvojnásobne. Ak samozrejme nemá dobrý a zaujímavý príbeh. Vtedy sa to relatívne dá zvládnuť, čo však nie je tento prípad. Vietnamskej vojne, od ktorej divák očakáva, že bude hlavným nosným pilierom filmu, je skutočne venovaný malý priestor, ktorý sa síce snaží byť nabitý emóciami, hlavne keď dôjde na scény s ruskou ruletou, ale vôbec sa mu to nedarí. Pri troch hodinách sa však ani nemožno čudovať. Všetky emócie, nielen tie z Vietnamu, film stráca sám v sebe, a divák z obrazovky necíti vôbec nič. Dianie je prázdne, nezáživné, v mnohých prípadoch vyslovene nudné a namáhavé, k čomu prispieva aj odporná výprava do akéhosi pennsylvánskeho mestečka. Železo, smog, sivosť, už tak dosť zlému príbehu takýto vizuál rozhodne neprospieva. O celkovej stratenej emocionálnej prázdnosti snímku vypovedá aj nekonečne dlhá a maximálne zbytočná scéna svadby a svadobnej oslavy. Čo chceli tvorcovia týmto povedať... To si už divák môže pustiť akékoľvek svadobné video a bude z toho mať rovnaký, ak nie lepší zážitok. Už samotný úvod je vlastne predzvesťou toho, čo bude nasledovať ešte ďalšie dve a pol hodiny. Niektoré filmy sú ťažké kvôli ich komplikovanému a silnému príbehu, tento film je iba ťažké dopozerať. The Deer Hunter má na svojom konte päť Oscarov. Podľa všetkého to vyzerá tak, že rok 1978 musel byť skutočne slabý filmový ročník, keď sa podarilo v toľkých kategóriách zvíťaziť trojhodinovému, prázdnemu a nesympatickému filmu o vietnamskej vojne bez poriadneho Vietnamu. Nie je to Platoon ani Full Metal Jacket, vraj sa má zameriavať viac na psychický dopad na človeka poznačeného vojnou. Jediný, kto však ostane z toho všetkého poznačený, je divák, ktorý úspešne dopozerá snímok až do konca. S prehnane vysokým hodnotením možno zaradiť tento film medzi tie najväčšie sklamania, na aké možno vôbec naraziť. Jedná sa o ťažký podpriemer a snáď najhoršiu možnú voľbu pre toho, kto hľadá film o vietnamskej vojne. Prepáčte, ale toto je antifilm so všetkým, čo ponúka. ()

whisker

Tento film jsem opravdu dlouho odkládal kvůli dlouhé stopáži a musím uznat, byla to trochu chyba. Tak samozřejmě je ten "americko-ruský" začatek zbytečně zdlouhavý, za to vás ale potom čeká hodně slušných 120 minut, za ty ručím! Ze svatby rovnou do vietnamské džungle, povedený snímek po všech stránkách a ruskou ruletou nabral film úplně jiný rozměr! ()

junxi91

Celkem dlouhý, roztahaný a tak trochu unavující film o přátelství tří ruskoamerických dělníků z továrny, žijících v městě Chairton v Pensylvánii během 60. let. Jejich jména jsou Michael, Steven a Nick, a dále mají také kamarády Stanleyho, Johna a Axela. Michael je rozumný, skromný a vážný člověk, Steven se má ženit a Nick je tichý a uzavřený milovník lovu s také různě vypadajících stromů. Michael nechce jít lovit jeleny bez Nicka a raději bude lovit sám, a navíc chce dostat jelena pouze jednou kulkou. Před odjezdem na frontu se Steven vezme se svou snoubenkou a je jim vystrojena obrovská pravoslavná svatba, na které se zpívá kaťuša. Michael je zase zabouchnutý do Nickovy přítelkyně Lindy, která utekla od svého násilnického otce. Hoši se na hostině v baru potkají s válečným veteránem, který sedí a dokonale je ignoruje, pouze řekne něco o "hovně" - tohle přesně čeká na kluky ve Vietnamu. Během svatebního rituálu Stevena a Angely spadne kapka červeného vína na Angeliny šaty, což předvídá budoucí události. Linda pak chytne svatební kytici a Nick ji požádá o ruku, a ona souhlasí. Po hostině běhá nahý Michael po městě a najde ho Nick, který jej žádá, aby ho nechal v boji, když se s ním cokoliv stane. Další ráno jdou hoši lovit do hor, dojde k incidentu se zapomenutými Stevenovými botami a také k tomu, že Michael uloví jelena jednou střelou, což ale nikoho nezajímá. Chlapi si raději popijí a večer sedí v hospodě - naposledy před odletem do Vietnamu. To by byl takový nudný úvod a přichází mnohem zábavnější část z vietnamské džungle. Mike se probouzí u nějaké vesnice a vidí vojáka Vietcongu, jak vhazuje granát do krytu plného vesničanů, a tak jej upálí plamenometem a rozstřílí samopalem M16. Přistane zde vrtulník UH-1 a z něj vyskáčou další vojáci, mezi kterými jsou také Nick a Steven. Chvíli společně bojují proti Severovietnamcům, ale bohužel jsou zajati a drženi v nelidských podmínkách v táboře u řeky. Pro pobavení stráží musí hrát ruskou ruletu, na kterou si strážní vsázejí. Naši tři hrdinové jsou také donuceni hrát. Steven střelí naschvál vedle a poraní si hlavu, a za trest jde do klece, ponořené pod vodou, kde je plno mrtvol a krys. Michael a Nick si dají do revolveru tři kulky, což je součástí Michaelova plánu - postřílet strážce, osvobodit Stevena a utéct. Naši tři hrdinové se plaví na kládě po řece, kde je najde americký vrtulník. Nick se na vrtulník dostane, Steven spadne do vody a Michael skočí za ním, nakonec vylezou z vody a naráží na prchající civilisty a Jihovietnamskou armádu, která se Stevena ujme. Nick se prochází po vykřičené čtvrti a narazí zde na podnik, kde jeden Francouz pořádá ruskou ruletu za peníze. Potká zde jednu prostitutku, která s ním chce píchat, ale křičící dítě jej od toho odradí. Zde je také Mike. Nickovi se vracejí vzpomínky na ruskou ruletu ze zajetí, a tak jednou vystřelí na Vietnamce a jednou na sebe, ale nevyjde ani jedna střela. Proto tedy uteče a nasedne si k Francouzovi do auta, zatímco rozhazuje vyhrané peníze. Michael se je snaží dohnat, ale marně. Michael se vrací do rodného maloměstečka a vyhne se večírku na přivítanou a raději se ubytuje v hotelu. Až další ráno se vrací domů a čeká tam na něj Linda, což muselo být velice příjemné, Linda si s ním chce lehnout a udělat si navzájem dobře. Já chcu taky! Poté Michael vyrazí na lov s Axelem, Johnem a Stanleyem. Povede se mu dostihnout jelena a má jej na mušce, nicméně schválně vystřelí vedle a zařve "takhle je to OK?". Večer si hoši hrají s revolverem, Stanley se naštve na Johna a míří na něj, a tak mu jej Michael vezme. Stanley tvrdí, že v něm nebyly náboje, ale Michael vystřelí do stropu. Poté z revolveru vysype náboje a vloží do něj pouze jednu kulku a přiloží jej ke Stanleyho hlavě, zmáčkne spoušť, ale kulka nevyjde. Evidentně mu z té ruské rulety solidně hrábnulo v palici. Michael navštíví v nemocnici pro veterány Stevena, kterému byly amputovány obě nohy. Také mu kdosi posílá spoustu peněz - Michael si myslí, že je to Nick. A tak se za ním vydává do Saigonu, který už obkličují Severovietnamci a všichni se z něj snaží narychlo evakuovat. Michael vyhledá onoho Francouze a penězi jej donutí, aby jej zavedl na Nickem. Ten hraje v uzavřené hospodě ruskou ruletu a nejspíše ztratil paměť, protože si na Michaela vůbec nepamatuje. A tak si s ním Michael musí zahrát ruskou ruletu, dva výstřely jsou prázdné, ale nakonec si Nick tu palici prostě prostřelí. Je převezen na pohřeb do USA a poté všichni sedí v hospodě a zpívají "God bless America". Jako nebylo to špatné, ale na můj vkus příliš roztahané, unavující a příliš psychologické. Točilo se to kolem lovu jelenů a ruské rulety, tyto dvě věci mají jedno společné - a to je ten zásah jednou kulkou. () (menej) (viac)

D.I.G

Mám z toho taký zmiešaný pocit, možno hodnotenie zmením na 5, inu vojna a robotnícke prostredie Pensylvánie boli perfektné......... ()

Taffey

Jestli zde někdo popsal film tak, jak jsem ho cítil já, pak to byl Chozé. Herecké výkony byly sice precizní, ale vezmu-li v úvahu, že jsem se na film chystal třikrát, měl jsem fůru času, nikam jsem nespěchal, nikdo mě neotravoval a přesto jsem musel používat na tatrance ten čudlík se dvěma doprava mířícíma šipkama a to dost často, tak to něco signalizuje. A to mám psychologické filmy rád, mám jich doma spoustu. Tři hodiny, z čehož dvě hodiny relativní nudy-to nemohlo dopadnout dobře. Myslím, že kdyby rejža hodinu ubral, stačilo by to až nad hlavu a celkově by film získal šťávu. Třeba scéna, kdy jdou ti tři na lov, se mi vždycky zdála nekonečná a usínal jsem u ní. Kdepak, víc než tři nedám. ()

marlon

Silne sociálna a striktne protivojnová dráma zanechava hlboký dojem a núti vážne sa pozastaviť nad krásou a vzácnosťou obyčajného života! S čím sme to nespokojní? Aký že to máme problém? Naozaj je potrebné najprv všetko stratiť, aby človek pochopil? "Deer Hunter", osvetľujúc morálny a psychologický dopad vojny a politicky zmanipulovaného patriotizmu na psychiku a tým aj kvalitu povojnového života vojnových hrdinov, "nám strateným ukazuje svetlo"! Úzko vymedzený pohľad na stratu nevinnosti vo vzťahu k postvojnovým následkom je silný, alarmujúci a provokatívny! Dolieha o to pôsobivejšie a tragickejšie, keď je trauma troch verných kamarátov konfrontovaná práve s ich niekdajšou každodennosťou. Šokuje tiež priamosť s akou nás režisér prenesie do pekla, v ktorom je blízkosť smrti napriek minimálnemu priestoru viac než zrejmá. Film voľne inšpirovaný Remarqueovou novelou nezostáva v popisnej či symbolickej rovine, ale prekračuje hranice ľudského vedomia. Podvedome cítite, že niečo visí vo vzduchu, pričom neustále upadáte do stavu súcitnej melanchólie a intenzívneho zúfalstva! Pri štylizácii viacerých pozoruhodných scén tak nemôže chýbať precítený song "Cant´t Take My Eyes off You", ani staré ruské vypaľovačky a právoslávne chorály! Napriek dešifrovateľnému prekrúcaniu historických faktov a extrémne rozdielnym hodnoteniam, sa film stal signifikantný pre svoj kulturny, historicky a esteticky vklad do amerického filmového dedičstva. A nik mu neuprie ani fakt, že prezentoval hrôzy vietnamskej vojny v širšom spoločenskom merítku ako prvý! ()

Freemantle

Přemýšlel jsem... Abych tento snímek dokázal objektivně zhodnotit, musel jsem si nechat nějaký čas na rozmyšlenou. Aspoň pár desítek minut. Pravdivě mohu říct, že po hodině sledování jsem měl silné pochyby, zda byl můj výběr šťastný. V polovině snímku, který je mimochodem opravdu zbytečně velmi dlouhý, jsem přemýšlel, že jej zařadím mezi malou a posmutnělou sbírku, sbírku filmů, na které se (už nikdy) nedodívám. Vydržel jsem a sledoval dál. Pozitiva: Silně emocionální scéna ruské rulety. Negativa: Příliš a zbytečně dlouhé (hlavně první 1/2). Závěr: Je důležité upozornit, že není všechno zlato co se třpytí. A dvojnásobně to platí o válečných filmech, které tak úplně válečné nejsou. Moje (?) chyba, že jsem se o filmu neinformoval víc? Že jsem prvně nečetl komentáře, popisující snímek víc, než jen text na přebale DVD, ale inspiroval se pouze vysokým hodnocením? Možná. Kdyby... Kdybych udělal opak, možná by se tak můj divácký zážitek prohloubil. Nečekejte akční přestřelky v hlubinách vietnamského pekla, litry krve nebo vyhřezlé vnitřnosti. Lovec jelenů není válečný film. Lovec jelenů je o přátelství, lásce, ztrátě, znovunalezení, pochopení a změnách lidského vnímání. Následcích a traumatech, které Vietnam přinesl těm, co přežili a dostali se domů. A hlavně o tom, že válka je špatná. ()

stiewe

O traumatu z války ve Vietnamu bych znal jiné mnohem silnější filmy ale nemůžu Lovci Jelenů vzít jeho procítění obyčejných lidí jenž válka změnila od základů jejich život, ruská ruleta jim připomanala něco tak zvrhlého a odporného.. že jí nakonec jeden z nich propadl. Robert De Niro předvedl skvělý výkon který podle mě převýšil i Christophera Walkena, jeho snaha o vrácení všecho do původních kolejí byla ohromující. ()

Uhura

Lovec jelenů sestává z dvou částí: První nesnesitelně nudné a druhé, díky které pouze chápu, že je to tak kultovní válečný film. Ano, druhá část je hutná a výborná, ale před tím, než se děj přesune do Vietnamu je to k uzoufání nezáživné. Asi chápu, o co autorovi šlo: Chtěl věrně a až dokumentárně zobrazit životy tří přátel takové, jak vypadají těsně před odchodem do Vietnamu, kde pak prožívají zvěrstva, která se ani zdaleka nemohou rovnat ničemu, co kdy zažili. Tak to ovšem nepůsobilo, a to z několika důvodů: Kamera byla chladná, postavy psychologicky nevykreslené, dialogy vlastně skoro žádné, pouze nerozeznatelné křičení jeden přes druhého, nesvědčící vůbec o ničem, a po dvou hodinách nevíte o nikom nic, jen to, že byli v hospodě a na svatbě. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz