KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

jaki96

TImothy Dalton jako agent James Bond ani v tomto případě nezklamal. Své role se chopil velmi dobře. Jedna akční scénka střídala druhou. Ovšem náročnější divák si povšimne menších nedostatků, ale na dobu, kdy se film natáčel, provedl režisér John Glen dobrou práci. 4* a 88%. ()

andosdre

Daleko lepší Dalton než v Povolení zabíjet.Dech života je příjemný odpočinkový film u kterého pobaví záběry (údajně,protože film se natáčel ve Vídni)z Československa.Jen pár detailů mě u filmu zarazilo-například jsem si nevšimla,že by mezi Bratislsvou a Vídní byly hory(alespoň ne takové jako ve filmu):-).Další zajímavostí je generál Gogol,kterého patrně omrzela funkce šéfa tajné služby SSSR a stal se ministrem zahranacičí:-).Poslední zajímavost kterou zmíním:Všechny scény ze Slovenska jsou za sychravého počasí a tranvaje zastavuje KGB-jakmile se vša Bond dostane do Vídně je rázem krásně slunečno a před hotelem tančí Rakušané národní tance-Daloby se říct:,,Tak blízko a přitom tak daleko?,,:-)) Děj je ale nadprůměrný a efekty také.Úvodní je velmi dobrá(The Living Daylights od skupiny A-ha).Hodnocení 4 hvězdičky snad ještě podpořila poslední scéna s Afgánci,kteří přijdou pozdě na koncert,protože měli ,,potíže na letišti,,:-) ()

Martin79

Klasická bondovka s tehdy ještě dobrým Timothy Daltonem a překrásnou bond-girl Karou (výborně se k sobě hodí). Ze snímku na vás dýchá ta typická atmosféra špionážních filmů. Navíc snímek má strhující tempo a nechybí akce. Jo zlatá 80-tá léta. ()

Lorge

Inu po těch anti-Daltonovských kecech jsem čekal větší průser. Na druhou stranu, aspoň jsem byl velice mile překvapen :-) ()

Acrobat

Tak nakoniec sedlák s riťou na brade v roli Jerzyho Bondova. Silená tvár, absencia hlášok a dovetkov, chýbajúce pohnútky sovietskych generálov. Glen rýchlo pochopil, že sa nesmie zopakovať nuda v Bollywoode a u zaklínačov hadov bohyne Kálí. Bratislava je všetkými mestami (Praha, Viedeň....) len nie sama sebou, samozrejme kvôli „otvoreným“ hraniciam (pozdravujem súdruhov). Daltonovky predstavujú posledný dekadistický výkrik a predznamenávajú príchod prvej i keď nie najväčšej redefinície JB (campbell, brosnan). Dych života nie je zlý do poradia, no vo svojej dobe už mal oveľa ťažkotonážnejších „nepriateľov“, ktorý ukázali, že prím v akcii, šmrncu a svojráznosti už nemusia hrať ako dovtedy len poviedky o JB. Skrátka, Američania mali v Afgáne Johna a Briti tam poslali Jamesa. Na konci tam chýbal už len pozdrav zasa raz hrdému afganskému ľudu. (videné 26.12.2012, JOJplus) ()

Enterprise

Bratislava s vídeňskými tramvajemi, Vysoké Tatry na československo-rakouské hranici, americké dopravní letadlo Hercules se sovětskou hvězdou a spousta dalších chybiček ... Bohužel mám dojem, že tato bondovka, byť je zajímavá jako celek a Timothy Dalton má určité charisma, tak pokulhává hodně v právě v těchto drobných detailech. ()

FireTight

V první třetině je tahle Bondovka nejsilnější. Možná je to tím, že se odehrává v Československu a tudíž jsem to daleko více prožíval, ale opravdu, začátek se mi líbil nejvíc. Pak už kvalita šla o něco dolů, přesto si film mé tři hvězdičky plně zaslouží. ()

FoxMulder

Jednoznačně jedna z nejhorších bondovek. Dá se říct, že všechno je přinejlepším průměrné, spíše ale špatné. Timothy Dalton na Bonda nemá. Navíc je strašné prkno bez šarmu a šťávy. Po většinu filmu působí agresivně, nepříjemně a s nejhorší bondovskou "přehazovačkou" á la 80-tá léta i směšně. Bond girl je otravná fiflena a spolu s některými hereckými výkony dotváří obraz prachbýdného castingu. Ta tam je i v 50 okouzlující, inteligentní, silná, ale přitom zamilovaná a zranitelná Money Penny, jenž byla nahrazena tupou, topornou gumou. Stejně tak představitel Felixe Leitera je pravděpodobně ten nejhorší vůbec! Akce je na dvě hodiny nezajímavá a nepříliš svižná a scénář s pro-afgánskou agitkou horší než obvykle. ()

diodoros

Dalton svoju rolu zobral o niečo vážnejšie ako jeho predchodcovia, ale film o zábavu určite neprišiel, keďže už len fakt, že sa v úvode odohráva na Slovensku je vtipný sám o sebe, aj keď množstvo zábavných momentov je skôr neplánovaných - slovenské hlášky na pozadí, nápisy v slovenčine a najmä scéna, keď Bond ujde do Rakúska cez hory (...). Zvyšok filmu je tiež vtipný, chvíľu sa odohráva v Alžírsku a potom vrcholí v Afganistane, kde Bondovi zase pomáhajú dobrí Talibanci (...) atď. Po dejovej stránke je film veľmi dobrý, zvratov a obratov je tu viac než dosť (chvíľu to pôsobí neprehľadne, ale nakoniec sa všetko spojí a dá to význam), hudba je dobrá, Dalton je konečne po Moorovi nejaká zmena a jeho vážnejšie poňatie nie je na škodu. Akcie je dosť, bitka v otvorenom lietadle je dychberúca a efekty sú dostatočné. Ku koncu to už síce odsunie nejaký dej na vedľajšiu koľaj a všetko sa vrhne na akciu, ktorá trvá až do konca a kde nad realistickosťou treba privrieť oči a idealisticko/ romantická epizódka s mudžahedínmi je skôr na smiech, ale ako celok je to výborná súčasť série a Dalton ako nový Bond vo svojom prvom filme určite nesklamal. ()

danny_21

Oživení hlavního představitele se moc nepovedlo, Dalton nemá potřebné charisma ve srovnání s Connerym ani Bosnanem, ruské prostředí už svou neustále se opakující podobou unavuje, záporák ani bond girl za moc nestojí, hodnotím jako spíš ty podprůměrné - pozitivum vidím v tom, že se blížíme k moderní době - 50 % ()

Inozuka

Nemůžu si pomoct, ale Timothy Dalton mi jako agent 007 nikdy nesedl, a i když nevím proč, jeho bondovky většinou prozívám. Dech života je zajímavý alespoň úsměvnými československými "reáliemi", honičkami žigulíků VB, mudžahedíny v Afghánistánu, kteří jsou ztělesněným dobrem a sexy Maryam d'Abo, která je bezelstně krásná. ()

Likan7

Dalton Bondovi prospěl, je vyloženě akčnější, vážnější a přitom stále elegantní. Škoda průměrného scénáře. Po pár dnech si nevybavuju jedinou scénu. ()

Shakaar

V rámci nedávného uvedení do kin "No time to die" jsem shlédl i starší dobrodružství agenta 007. Krom asi mého nejoblíbenějšího Golden Eye, jsem se podíval taky na méně oblíbený Moonraker až jsem si řekl. No a co Daltonovy dva filmy, které každý odsuzuje. No a tak jsem si sehnal vcelku snadno The Living Daylight. A k mému překvapení se jedná o vysoce nadprůměrný film. Jako ne zcela velký fanda bondovské serie jsem byl překvapen jaký je to v mnohém nadčasový snímek. Zaprvé, Dalton je více podobný dnešnímu ražení akční hrdiny. Něco na způsob takového antihrdiny, 007 oproti Moorovi, ale i Connerymu vyloženě temnější postava. Je chladnokrevný, zdánlivě nevyjadřuje až tak emoce, zároveň je neskutečně inteligentní, vyzařuje soustředění dokončit misi a nebojí se využít všech prostředků, včetně využití jiných osob - ať už k dosažení vlastních cílů nebo získání potřebných informací. Zároveň si bere vše osobně. Je trochu škoda, že zůstalo v tomto filmu prakticky u něho, protože co se týče záporáků, bondgirl, nedá se moc říct o důstojném protějšku. A to film hlavně sráží, ani ne tak v první polovině kde člověk opravdu neví kdo je za tím spiknutím, jako v té druhé polovině kde děj tímto hodně rozpadá. Jinak akce je více než solidní, Dalton dle všeho nepoužíval kaskadéra v akčních záběrech, které byly opravdu nadstandartní, film má nadpůrměrný opening, hudbu, dalo by se ještě vytknout že následkem slabých záporáků, nemáme vyvrcholení které bysme potřebovali. Dalton v 87 když přišel určitě uspěl, a měl opravdu našlápnuto na dobou trojici filmů. Stopku mu vystavily nakonec právní tahanice o vlastnická práva a vlastní neochota se upsat jedné roli na dlouhou dobu. Ostatně Dalton vůbec byl v tomto problematický, protože Bonda odmítl před Living Daylight minimálně ve dvou případech a v dalších byl minimálně spojován. Tudíš v žádném případě by neměl být považován jako ten "kdo zaskočil za Brosnana", který byl vázán někde jinde. Jedná se o ale o film, který lehce můžete spojit s Craigovou bondovskou serií, co se stylu pojetí bonda a zároveň uvidíte jasné rysy pojetí Bonda ještě ve Zlatém oku, kde člověk má pocit jako by role nebyla někdy psaná na Brosnana, ale na Daltona. Na rozdíl od jiných oba dva filmy byly u producentů důležitý mezičlánek, že Bond může být platný doby, protože místo megalomanských diktátorů kteří každý film chtěli zničit nějak svět, Dalton nabídl něco realistického, přičemž pokračovalo to v Brosnanovské éře a hlavně u Craiga. Pokud Craigovy filmy máte rádi, Dalton vám bude sedět a budete docela smutní že po druhém filmu neměl šanci dovyprávět "svůj příběh" minimálně v třetím. ()

Tiiso

Dech života přeci jen po několikerém shlédnutí uzrál a dostal kvalitnější barvu v mých očích i lepší chuť. Jelikož Dalton jako agent dvojitá nula nepřehrává a tváří se průměrně sporadicky, vytahuje snímek těsně někam k průměrným hodnotám. Ano tato bondovka není ničím jiným než průměrným filmem o Jamesu Bondovi, ale některé uspokojivější okamžiky se zde dají také najít. V ději ani tak ne. Protože KGB, přeběhlí agenti, opium a falešná hra nejsou natolik silné atributy aby mohli výraznějším způsobem zapůsobit. Ale ztvárněním a atmosférou již ano. Tvůrci prostředí bratislavi opravdu vypiplali do detailu a až na nepovedené tramvaje a typické francouszké houkání policejních sirén, mě vskutku ostatním hezky ohromili. On vysoký rozpočet vůbec dovolil většímu filmovému projevu a celý snímek je vpodstatě odveden na docela slušné, profesionální úrovni. První a třetí třetina příběhu se tváří více vážněji než-li druhá, která oplývá typickou nadsázkou, hodnou k filmům o slavném agentovi. Maryam d'Abo hraje naivitu své postavy natolik přesvědčivě, že se neustálým shovívavým výrazům jejího mužského protějšku nedivím. Ona zmíněná nadsázka dovoluje filmařům takové krpy, jako je přítomnost vysokých hor, zřejmě Alp, ihned v prostoru hraničního přechodu Slovenska s Rakouskem. Já osobně na logičnosti, či nelogičnosti ve snímcích 007 nelpím. Není to zapotřebí a hlavně celá série je hlavně o zábavě. A právě několik zábavných okamžiků jsem v Dechu života našel. Ale přehšel jich nebylo. A tak jak jsem již zmínil na začátku: tři hvězdy a hotovo. ()

Gromit

Moje úplně první bondovka. A přestože ji někteří bondofilové zrovna nemusí, já ji řadím k těm nejlepším filmům s agentem 007. Zápletka sice není vyloženě geniální, určitě ale není hloupá a nutno říci, že některé dějové zvraty jsou velmi vydařené. Akční scény mají švih a vtip (skvělá je zejména honička s VB), o skvěle vybraných lokacích (Vídeň, Tanger, Afghánistán) nemluvě. A Timothy Dalton je coby James Bond opravdu báječný! ()

Oskeruše

Bonda jsem vždycky obdivovala. Frajera, který jen tak mezi dvěma sklenkami Martini zneškodní půlku KGB, ani v té nejprekérnější situaci neztrácí smysl pro humor, hlášky seká „jako Baťa cvičky“ a ženy střídá ještě o něco rychleji. Daltonův Bond takový není. Agent s povolením zabíjet se náhle zdráhá jen tak odprásknout ostřelovače nebo zlikvidovat ruského generála. V kulisách socialistické Bratislavy, ve vytahaném svetru a kožené bundě působí spíš jako vekslák, než dostane talentovanou, ale naivní violoncellistku do „pelechu“, chvíli trvá a světe div, celé dvě hodiny je jí věrný! I těch „cviček“ je zde o dost méně než v předchozích dílech. A přesto (nebo právě proto) je to poprvé, kdy Bondovi věřím úplně všechno a možná – pozor: rouhání, hereze, ukamenujte ji – je mi ze všech nula nula sedmiček nejsympatičtější. Pár kocouřích postřehů na závěr: Když žlutobílé žigulíky VB pronásledují „vytuněného“ Aston Martina, diváka znalého těchto vozítek chtě nechtě napadá otázka: Proč James sakra prostě jenom nepřidá plyn? Zajímavý je výlet do Afganistanu – byl v té zemi vůbec někdy klid? ()

MRPitivier

Patnáctý díl této velkolepé série je debutem Timothy Daltona v roli agenta jejího veličenstva. S ním se trochu změnil 007 v přístupu, humoru a celkovém chování. Ubylo nadsázky, naopak přibylo serióznosti a chladnokrevnosti. Na 007 se nelepí každá druhá žena, ale diváka okouzlí charakter a způsoby Timothy Daltona! Samozřejmě, že i tento představitel Jamese Bonda pracuje s jistým humorem na filmovém plátně, ale určitě není přehnaný, je seriózní a trefný! Myslím si, že Dalton zvládl roli bravurně, jen před ním nebyli diváci a kritici zvyklí na takovou chladnokrevnost a přímost, prostě Dalton trochu předběhl svoji dobu! Musím pochválit režii v čele s Johnem Glenem, protože vytvořili skvostný děj s častými odchylkami od hlavního děje. Možná to některému diváku občas zamotá hlavu, ale John Glen dokázal využít každého detailu k tomu, aby film udělal zajímavější či akčnější! Úvodní scéna nás po pomalém začátku vhodí do záběrů plné akce. Gibraltar nabízí výborné zázemí pro tréninkové zkušební akce MI6, ale právě ta probíhající se zvrtne v tragédii! Na povrch vyplave stará, ale již ukončená akce SSSR za dob Stalina, Smrt špiónům! MI6 se obává vzkříšení staré akce, která by vedla ke krveprolití na obou stranách. A k tomu se dějí zvláštní věci v ústředí KGB, jejich slavný generál Koskov chce zběhnout na Západ s tajnými dokumenty a pomoci mu k tomu mám na jeho přání samotný James Bond. Proto se 007 vydává do ČSSR do Bratislavy, kde má vyčkat na zběhnutí Koskova a chránit ho před snipery SSSR. Bond zasáhne sovětskou odstřelovačku Karu, kterou před tím viděl hrát na violoncello v divadle! 007 provede asi nejúchvatnější únos v historii Jamese Bonda. Ve speciálním kontejneru pro lidskou osobu unese generála Koskova pomocí ropovodu Družba spojující Západ s Východem. Přes uzavřené hranice by jen těžko projeli, proto 007 využil tohoto způsobu, na rakouské straně na něj čekala stíhačka NATO, která ho urychleně přenesla do centrály MI6 v Rakousku. Jedna akční scéna dozněla a vzápětí je tu druhá...generála Koskova, poté co vyzradil údajné plány KGB v čele s Puškinem, unese zpět, údajně do SSSR, údajný sovětský agent, který přepadne centrálu v Rakousku. Přepadová akce srší důvtipem režie a vše do sebe zapadá! Bond spolu s M tuší špinavou hru SSSR a agent jejího veličenstva se opět vydává do Bratislavy, tentokrát navštívit "sniperku" Karu, kterou s podivem 007 zatkne tajná policie a je vyslýchána samotným Puškinem, který má být dalším terčem pro Bonda po Koskovo informacích. Po zjištění, že propuštěná Kara nerozezná hlaveň od spouště, a že použila slepé náboje, rozhodne se jí Bond vysvobodit z ČSSR. Díky vymoženostem jeho auta se "standardní" zimní výbavou vyjíždí vstříc dalšímu dobrodružství u rakousko-slovenský hranic. Pomocí laseru oddělí podvozek od zbytku zásahové vozidla STB, propálí zátaras alias kamion a po scéně na jezeru uniká na obalu od violoncella spolu s Karou směrem k Rakousku. Cestou je samozřejmě doprovází výstřely a div ne celá armáda tehdejšího ČSSR. Kupodivu zesměšní naší bývalou armádu a dostává se do Rakouska v nezapomenutelné scéně: "Mávej tím" poté projedou kolem stráže a přes zavřenou závoru přehodí violoncello a 007 zakřičí: "Nic k procelení." A rakouská pohraniční stráž jen udiveně přihlíží! A co je na celém začátku nejlepší, nepotřebujete nadsázku k tomu, abyste se za břicho popadali! Timothy Dalton pobaví svými triky a hračkami oddělení Q natolik, že slova jsou zbytečná! Po letmé návštěvě Vídně zavítáme do střední Asie na konferenci, kde má vystoupit i Puškin. Bond na nic nečeká a v hotelu si jde "popovídat" se samotným Puškinem, po dohodě s ním a prokouknutí Koskova plánu, Bond na konferenci "zastřelí" Puškina, který je ovšem chráněn neprůstřelnou vestou! Po naivitě Kary, uvízne Bond spolu s podvedenou Karou ve vězení uprostřed Afghánistánu na sovětské základně! Zde poznají afgánského bojovníka za svobodu, kterému pomůžou uprchnout a on se jim na oplátku pomůže zničit sovětskou základnu. Celý film je skvělý s výborným finále v letadle. Jediný problém mám se záporáky tohoto dílu, kteří jsou nedůstojní soupeři 007, považme válečného nadšence alias obchodníka se zbraněmi či sovětského generála alias přeběhlíka! Ani motiv není světový, jediné co je zachraňuje je výborné provedení plánu, který je opravdu na úrovni! () (menej) (viac)