Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Šakal

výborná česká kriminálka, ( pro mě ) nejlepší polistopadová vůbec! Už téma samo o sobě je dosti zajímavé! Volně inspirované příběhem orlických vražd. Výborné vykreslení psychologie jednotlivých postav a tehdejších " podnikatelských praktik ". Výborné herecké výkony, jak Michala Dlouhého,tak ještě lepší byl Jan Dolanský( na jeho: inu nejsem já, ale čtverák a nepil pane policisto, ještě bych někoho zabil a jeho následující smích jentak nezapomenu:o) Po technické stránce řemeslně odvedená práce, výborná kamera i střih. Můžeme pouze tajně doufat ve vícero takovýchto snímků! Hodně poctivé 4*! ()

Anderton

Film z roku 2005 pôsobí po vyše dekáde už akosi rozpačito. Je to škoda, keďže niektoré najlepšie drsné krimi zo starej francúzskej školy 70. rokov, na ktoré sa chcú Vrahovia tak trochu podobať, zostarli o niečo menej. Film s tak prvoplánovou drsnosťou a coolovosťou totiž sám sebe uberá nadčasový potenciál. Osobne neviem ako fungoval v roku 2005, keďže som ho vtedy nevidel, ale asi to nebolo nikdy kino pre každého. Veci nepomáhajú ani divné postsynchrony (aspoň som ten dojem z otvárania úst získal). Každopádne je Ssvobodove dielo aspoň odvážne, ale snaha o epiku stroskotáva na viacerých frontoch. Osobne mi napríklad chýbalo detailnejšie spracovanie policajného vyšetrovania a tak aj poriadneho protivníka hlavnej postavy. Bohvie, čo všetko by napravil dlhší DC. ()

Frajer42

V dobách kdy film Kájínek okupoval česká kina, jsem se rozhodl, že si ho na internetu koupím. Své vyprávění zkrátím. Nějakým nedopatředním jsem si místo Kájínka koupil toto, neb jeden človíček měl smysl pro humor. Podoba Míše Dlouhýho a Jůry Kajínka je mnohem vyšší, než podobnost Jůry Kajínka a Kostě Lavroněnka. Trvalo mi docela dlouho, než jsem si uvědomil, že tohle příběh o Jurovi asi nebude. Nebyl. No, už jsem to dokoukal. Brzy hlavní hrdinové začali plnit sudy žíravého obsahu lidmi. Sudy se následně šly seznámit s Orlíkem. Psal jsem sice brzy, ale o nic brzkého se nejednalo. Vlastně si divák musí pořádně dlouho počkat, než se něco koukatelného začne dít. Době čekání nechť odpovídá moje hodnocení. ()

swamp

Od pětihvězdičkového hodnocení mě odradily snad jen některé momenty v poslední třetině filmu. Tento snímek volně převypravuje dění kolem tzv. orlických vražd. Svou surovostí vyznívá velmi reálně a postavy (hlavně Ludvík Křížek v podání vynikajícího Jana Dolanského) se vám zaručeně zhnusí. Jiří Svoboda bez debat natočil nejlepší český polistopadový kriminální film. ()

Campbell

Z původních 4* dávám 3*, přeci jenom se mi to zdálo moc dlouhé. Příběhy podle skutečné události mám rád, a tohle je něco co mám velmy rád, ale bohužel mi to přišlo moc dlouhé, a některé scény zbytečně natahované. Dále mi chyběla nějaká lepší hudba, přišla mi děsně nevýrazná. Atmosféra filmu mi přišla optimální co mi ale moc zvedlo náladu, byly výkony herců. Dolánský se pro tuto roli uplně hodil, a přitom ve filmu Všechno nejlepší byl příšernej tak tady ten jeho chlad byl naprosto dokonalej. A o Michalu Dlouhém nemá cenu komunikovat, už jen jeho hlas mě totálně rozsekal, opravdu výbornej hlas. Svoboda je dobrej rejža, ale pro příště buď ať přitlačí víc na pilu(pravda tady je to film podle skutečné události), nebo ať zkrátí stopáž. 3* lepší hvězdy. ()

nascendi

Prakticky vždy, keď sa domáci tvorcovia snažia o niečo svetové, dopadne to tak, že to na svetové nevyzerá na prvý, druhý ani na x-tý pohľad. Lebo svetové to môže byť iba v prípade, že to je pravdivé, prirodzené a nakrútené so znalosťou prostredia a ľudí tej doby. Sametoví majú dobrý námet, z ktorého sa dalo úspešne ťažiť. Lenže tvorcovia sa spoľahli na to, že keď je to podľa skutočnej udalosti, keď je to atraktívny námet, tak nič ďalšie netreba a odflákli to. Vlastne ma z celého filmu zaujal iba Dolanský a Dlouhý. Tri hviezdičky ponechávam, ako vyjadrenie, že na hodnotovej stupnici je neutrál. ()

Slarque

Mrazivá rekonstrukce skutečného kriminálního případu, která ukazuje jak jednoduché je stát se vrahem a jak dlouho to bez problémů vychází, aniž by ho někdo podezíral. Pokud něco dramaturgicky či věrohodností působí poněkud mimo (např. konec), tak zrovna tady se tvůrci drží reality téměř přesně. Vynikající je herecká sestava (hlavně Jan Dolanský, Michal Dlouhý a Lucie Benešová), která vlastně nemá žádné vyloženě slabé místo. Režie je zajímavá (a s přihlédnutím k rozpočtu i originální a moderní) a staví svoji mozaiku na povedeném vizuálním základě (kamera a střih nemají chybu). A fakt, že tvůrci rezignovali na zasazení do doby skutečných vražd a pracují se současnými rekvizitami, vůbec nepovažuji za nějaké výraznější mínus. ()

Tomco

Som naozaj veľmi milo prekvapený, pretože tento film som si pustil vyslovene len ako uspávanku do vlaku, no namiesto driemot ma čakal slušne nakrútený inteligentný film s dobrou zápletkou a zaujímavým hereckým stvárnením. Výsledný dojem je o to silnejší, keď prezentovaný dej je vlastne odrazom skutočných udalostí. Bez väčšieho rozmýšľania - 80%. ()

WANDRWALL

Jiří Svoboda podle mě detektivku umí. Uměl ji i dříve, tedy v době socialismu, i v době divoké, tedy za kterou je třeba považovat léta devadesátá, kdy se ve společnosti, která se uvolnila z totality začaly objevovat nové fenomény. Mezi ně patřila i náhlá touha zbohatnout, a nejlépe rychle a hned. Kauza tzv. Orlických Vražd, a její filmová podoba ukazuje na zrod násilí, prázdnotu lidských srdcí, touhu po majetku. Zabíjení všech, co překážejí k naplnění cílů jedné skupinky osob, tak je pro ně samozřejmostí. Vrcholný cynismus, absence soucitu, svědomí. Nic nového? A přece vše v tomhle filmu je. Co mi v něm vadí? Některé zbytečné scény. Poznámka - Již dvě osoby, co dostali vyjímečné tresty, tak si vzali v base život. ()

Arsenal83

Detektívne nadpriemerne spracované. Z filmu cítiť duch končiacich 80. rokov a porevolučné obdobie. Páčil sa mi pohľad do detailu na všetky postavy, ich konanie, motívy. Herecky Dlouhý výborne, ale vrchol bol určite Dolanský, snáď najzápornejšia postava. ()

Happens

To jsem ale čtverák. Neskutečně zahrané a dějepisně opravdu přesné, mrazivé, drsné drama. Takové mňamky by se měli točit častěji. Jsem rád, že nedošlo ke zkreslování faktů jako u filmu Kajínek, ale drželi se striktně výpovědí u soudu. Karlos a Křížek (Černý) perfektně zahraný. Luxusní dílo na české poměry. ()

FrodoF

Hodnotím dvoudílnou televizní verzi, která je hodně zdlouhavá a občas zmatená (moc postav). Přes moje hodnocení rozhodně patří k tomu lepšímu na poli české krimi bylo vytvořeno. ()

Chrustyn

Na české poměry celkem drsný a odvážný snímek. Jeden z mála pokusů o český thriller, který se docela zdařil, ačkoliv se zbytečně moc rozmáchnul. ()

klerik

Prekvapilo ma sústredenie sa na psychológiu a vykreslenie postáv. malo to niečo do seba... Na české pomery ozaj slušné... ()

SeBig

I když české filmy moc nemusím, protože většina z nich jsou to blbý komedie jako Babovřesky nebo nekonečný pohádky na jedno brdo (čert, princezna, vodník) tak tenhle je jeden z hodně mála českých filmů, který mě nadchnul. Orlické vraždy je hodně dobrý námět, lepší než Kajínek. Nejlepší na filmu je Jan Dolanský a jeho hlášky ,,Lomikare, Lomikare zvu tě na boží sůd" ,,to jsem ale čtverák!", Dlouhý taky supr drsnák a ostatní mi taky nevadili. Všechno bylo dobře natočený, hudba mohla být lepší ale i tak jsem si to párádně užil. Když se o to téma zajímate a chcete vědet "jak to bylo" tak vás ten film vtáhne. Na Český poměry skvělý bijak. ()

korbitch22

česká,drsná kriminálka,ve které je sice mraky chyb,ale herecká esa:dlouhý,dolanský,krajčo hrají jako o život.bendová...:-)sexy.dolanskýho zabiják je prostě k neuvěření,navíc máme asi tak kiláček od žďákováku rekreační barák,takže spokojenost:-) ()

marhoul

Jedna z těch lepších českých kriminálek. Téma Orlických vražd je jistě hodno zfilmování a je to odporné celé, že jednou mi stačilo, více film, ani dvoudílnou verzi nevyhledávám. ()

sharky

Kvalitní český krimithriller - to je docela dobrý protimluv nemyslíte? Ale v tomto případě to tak opravdu je. Když ještě dodám, že je tenhle ČESKÝ film temný a drsný, tak to zní už opravdu divně, ale je to tak. jenom nesmím moc přemýšlet nad osobou režiséra a názvem. Silně podezírám zarytého komunistu Svobodu, že to má být kritika kapitalizmu ukazující, že po sametové revoluci se žije hůř než před ní. Obzvlášť závěrečný monolog majora v trenýrkách mě o tom utvrzuje. To ale nic nemění na faktu, že se na to zatraceně dobře kouká a že Honza Dolanský, Jan Vondráček (proradný advokát), Lukáš Hlavica (v malé roli mafiána, který půjčí hlavním hrdinům peníze na vysněný podnik) a Jiří Kodeš (major, který zatýká Karla) hrají sakra dobře. ()

MontyBrogan

Veľké sklamanie. Dej je tu sústavne vyplňovaný žánrovým klišé, známym zo západnej tvorby, ktoré je zavŕšené vyjednávajúcim policajtom, vyzlečeným do treniek, aby zločinec oproti nemu mal istotu, že nie je ozbrojený. Vonku sú zatiaľ samozrejme všetky druhy a šarže policajtov, zloduchova uplakaná frajerka, megafón, ostreľovač, atď. Policajt v trenkách teda nahodí smerom k vinníkovi znudený výraz, ako keby bol v podobnej situácii už aspoň 1989krát, vypije si s ním, prehodí zopár prázdnych fráz, ubehnú asi tak dva strihy a vyjednávač odrazu povie niečo v zmysle, že sú tam už mnoho hodín, tak by to mohli ukončiť. Na diváka (menovite mňa) to ale pôsobí ako len tých pár minút, ktoré skutočne vo filme ubehli. Takto by som mohol popísať množstvo ďalších "drsných" scén, ktoré sa navyše opakujú. Najmä teatrálne mávanie zbraňami a lascívna erotika. A to ani Lucie Benešová na moje sklamanie nebola hore bez, ako je tu avizované v jej biografii. No a napokon vždy keď má nejaká scéna pôsobiť intenzívnym dojmom, Jiří Chlumecký začne púšťať niečo ako Enyu. Takže nie, ďakujem, takto si skutočný príbeh z porevolučného obdobia našich končín nepredstavujem. Novší Příběh kmotra nie je nič extra, ale oproti tomuto sto a jedna. ()