Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

S_t_e_a_d_y

Náhodou docela dobrý, na český poměry. Akorát pořád tak trochu na jedno brdo, málo oscilace. Hudba a audiovizuální zpracování by potřebovaly trochu oživit, ale vzhledem k tomu, jak vypadají jiný český filmy, lze leccos odpustit. Intonace herců ovšem otřesná, jako u většiny domácích počinů, přestože dialogy tak úplně špatně napsaný nejsou. ()

Romeroo

Dobrá česká kriminálka, na kterou se nechá s přehledem podívat i na druhý pokus...víc takových "lepších" českých filmů...UPRAVENO 9.3.2014. Nejlepší česká kriminálka od roku 1989, osobně si nevybavím lepší. Výtečný čtverák, příběh, herci, sex, Bendová a konec! ()

DaleCoper

Slabší čtyři. Po shlédnutí na mne padla čírá beznaděj a říkám si co z toho vlastně dotyční měli. Bylo to trochu televizní, dialogy někdy šustily papírem a moc se mi nelíbila i hudba ale na současný český film víc než slušné. Určitě i lepší než některé počiny Jiřího Svobody natočené pro Českou Televizi. Michal Dlouhý byl dobrý, Dolanský už tak ne. Zaujal mne názor Jiřího Svobody z jednoho rozhovoru podle něhož hrdinové filmu jen dovedli do extrému hodnotový systém na kterém je postavena celá dnešní (západní) společnost. Možná to tak je ale zároven možná je to vlastně normální a i tady platí že se nic nemá přehánět. For me 72% ()

Cucina_Rc

Na českou detektivku 21.století, slušné. Skvělý herecký výkon zde předvedl Michal Dlouhý. Troufám si říct, že to byla jeho nejlepší herecká role své filmové kariéry. A tehdy ještě Alice Veselá, která ve svých rolích nijak nevyniká, byla též dobrá. Škoda, že dnes už není doba na natáčení obdobných témat podle skutečnosti. ()

Pitryx

Velmi dobře, ba skvěle natočený snímek. Výborní herci, hlavně pan Dolanský. Jen několik drobností mluví proti, ale to jsou skutečně jen maličkosti. Nepochybuji, že se k filmu vrátím. 201109170/0 ()

Ivoman

Nevím zda jsem jediný, ale tento dvojfilm mě rozhodně nepřipadá jako zdařilá kriminálka. Šukání už je snad víc jen v péčku, asi si pan režisér plnil svůj nestoudný sen. Režisérskou verzi bych nechtěl vidět v žádném případě, už i tahle verze by potřebovala sestříhat minimálně o 30-40 minut. Film se soustředí na moc postav zaráz a žádná není vlastně ta hlavní, což je ve finále prakticky zmatek, o co u koho jde apod. Možná v roce vydání bych udělil jiné hodnocení a film jsem viděl až nyní a je to asi hodně znát. ()

majky19

Rozhodně tato krimi série patří k jednomu z nejlepších počinů, které byly v rámci této tématiky natočeny. Herecké obsazení a výkony byly jedním slovem výborné, přesvědčivé a působivé. Snímek poukazuje na jedno z největších zvěstev polistopadové éry, v období společenské a politické transformace, kdy neexistovaly takřka nikde žádné zábrany. O problematice "Orlických vražd", tedy mnohdy kontroverzních podnikatelů, kteří skončili mrtví a zavaření v sudech na dně Orlické přehrady se nikdy moc nemluvilo a žádná velká pozornost se k nim neupínala, o to více je dobře, že i tato série spatřila světlo světa. Je velmi dobré ukazovat, že ani 90. léta nebyla jenom samé pozlátko a radost z nově nabyté svobody, ale byla to doba těchto různých gangsterů, zlodějů a vrahů, kteří se neštítili vůbec ničeho. ()

ostravak30

Sametoví vrazi jako jedni z nejhorších vrahů naší historie. A přitom paradoxně na to šli dobře. Zavařit do plechovky a hodit do vody. Možná kdyby se nechovali jako idioti sami k sobě vydrželi by o mnoho let déle. Naštěstí se tak nestalo. Je zajímavé, že i takoví se obraceli k bohu a směřovali na něj své otázky. Dvojdílný film je dramatický a krok po kroku nám zobrazuje všechny události tak, aby je divák pochopil. Tu omáčku pak vyplňuje větší množství sexu, to aby divák pochopil, že je film pro dospělé. Pokud mu to dosud nedošlo. Díky kvalitním, a tehdy docela mladým téměř neznámým, hercům film dostal ještě další jiskru. Není to nuda. Sametoví vrazi byli vlastně vstupní branou do nového tisíciletí pro celou řadu dalších kriminálek. Uzavírali jednu éru a otevírali novou. ()

cinema_cz

Obsahové stránce filmu slouží i jeho formální balení: Obraz (výborná kamera Martina Šáchy) je komponován do mrazivě chladných modro-zelených barev, libuje si v detailním záběru a vyhýbá se celkovým pohledům na město, hudba minimalistická, střih maximálně věcný a úsporný. Lze-li režisérovi Svobodovi něco vyčítat, pak určitou komunálnost, které se místy dopouští. 80 % (Jaroslav Sedláček, Ci 01/2005, str. 58) ()

JosefTomas

Svoboda vystavuje na reálných událostech surovou kriminálku, u které se může opřít o velmi dobré herce. Jen si ukousl moc velké sousto a scénář nevypiloval úplně do detailu. Proto se může zdát, že je začátek příliš uspěchaný a překombinovaný, jakmile ale dovysvětlí vše podstatné, začíná opravdu něco nevídaného. Jen škoda, že než se k tomu dostaneme, uběhne přes 40 minut. Jinak ale Sametoví vrazi fungují nad míru dobře a jsou jedním z nejpozoruhodnějších porevolučních filmů, jaké se u nás natočily. ()

Gamekeeper77

Tak až na poslední celkem natahovanou a nudnou půlhodinku hodně slušnej českej thriller. O to víc lákavější a zajímavější je, že to není vymyšlený a tvůrci se relativně přesně drží faktů bez velkých přeháněk, jak to u příběhů podle skutečných událostí většinou bejvá a který maj na sobě pravdy co by se za nehet vešlo. Dlouhý je super a Dolanskýmu role magora taky sedla. 74%. ()

MirkaP

Budu hodná a ty 3* tu nechám. Ale po shlédnutí seriálu Devadesátky je to takové jalové, neslané nemastné. Pravda, šuká se tu jako o život, to pro některé diváky může být důležité a v Devadesátkách to neuvidí. ()

tatopulos

V noci, když jsem nemohl spát, mě napadlo, jestli u nás po sameťáku (podobně jako v 60. letech) vznikly vůbec nějaké kvalitní české filmy, které jsou kritické k polistopadovému režimu. Našel jsem je! Patří sem Sametoví vrazi, Příběh kmotra, Gangster Ka, Poupata. Na další určitě přijdu ()

hrumsrt

Nejslavnější film Jiřího Svobody, kterým poprvé a bohužel asi i naposledy ukázal trošku více ze svého talentu, anebo šlo o jedinečnou náhodu, když totiž Sametoví vrazi skutečně dosahují alespoň obstojných kvalita.. Příběh pěti slavných českých vrahů operujících v první polovině devadesátek, kteří vzešli do dějin právě tím, že těla svých obětí posílali do tzv. orlické přehrady, tedy vodní nádrže Orlík. Zatímco my jako diváci pozorujeme osudy dvou titulních hrdinů, kteří vynikají nejen profesní, ale i charakterní protichůdností, do popředí se dostávají motivy bouřlivosti tehdejších devadesátých let, což právě dělá ze samotného snímku naprostý unikát.. I když jde o vyprávění příběhu ikonického vražedného případu stejně ani jednou nevidíme vyšetřování, či jakýkoli zásah policejních složek za účelem dopadení vrahů, naopak Sametoví vrazi jdou přímo k centru dění a soustředí se na zobrazení samotných aktérů, jejichž vyhrocenou všednost snímek předává, když ji sem tam prohodí nějakou vraždou s důraznými odkazy na policejní složky.. Naopak tvůrčí záměr je spíše zachytit dobu, poodkrýt samotné osobnosti tzv. Orlických vrahů a zachytit je jako lidi.. Není proto těžké dokonce rozhořčit samotného diváka, který si naopak přišel pro nálož faktičnosti a obohacení svých znalostí o slavném Kopáčově gangu. Když zatím autor ani samotného Kopáče nehodlá divákovi cpát neustále před nos a označuje ho jako Karlose, když jeho psychologii postavy vypráví jen a pouze přes osobní vztahy a svírající životní situaci, což jsou motivy jaké právě dohání jeho osobu k činům, za něž se pasivně zapsal do dějin české kriminalistiky.. Sametoví vrazi nejsou organizovaný film, nýbrž spletitá výpověď o fascinujícím policejním případu, který ale vypráví pro diváka zcela cíleně z druhé strany barikády nezabývajíc se ve větší míře jakoukoli osobou vyšetřovatele.. Drzá audiovizuální podoba, která nešetří nepřehledností, dělá ze všech mísících násilných či odvážnějších scén téměř zaměnitelné události, proto lze snadno postavy nenávidět za projev aktu lásky, anebo naopak vzrušivě sledovat při páchání zločinů.. A i přes jistý osobní obdiv celému filmu a úlevě, že mě Jiří Svoboda znovu neuspal, nakonec Sametové vrahy shledávám za docela obdivuhodný pokus o zachycení kriminálního případu do filmové podobny poněkud originální cestou. Proto se přenesu přes absolutně přehnanou stopáž, či někdy vyloženě televizní prvky.. P.S. Pokud by to někdo chtěl vidět nejen technicky lépe, ale především standardně vedenou vyšetřovatelskou cestou, jsou tu ještě Devadesátky.. 60% ()

seba

Na film mě nalákali celkem pozitivní recenze a hlavně výtečný trailer. A přišlo mírné zklamání. Jak už někteří kolegové napsali - hlavní problém je stopáž. Nechápu, jak se film nabitý událostmi může takhle vléct. Trochu zbytečná mi přišla dějová linie s ministrem a jeho pohůnkem "doktorem" (jeho dobrá hláška "v tomhle státě už nikdo nechce makat, i nájemnej vrah si najímá vraha). To přece víme, že tehdejší i nynější vládnoucí garnitura je jedno klubko hadů. Jinak bez výhrad, herci (Dolanský a Benešová fakt dobří), příběh, muzika OK. ()

pOne

3 a 1/2 ... ale na 4 to není. Vadily mi některé detaily. Například jízda v noci v autě mi připadala dost trenažerově (všiměte si, kam svítí přední světla a srovnejte to s reálem). Nebo mobilní telefony - myslím, že v té době nebyly telefony velikosti 3210 nebo 3310. Kamera dobrá, stejně jako střih. Hudba mi naopak nepřišla bůhvíjaká... ()

Efreeti

V rámci žánrů kriminálek lze hodnot jako velmi kvalitní televizní film. Herecké výkony na úrovni. V případě Dlouhého a Dolanského dokonce úžasné a podepřené vývojem postav. Přesto mi to něčím připomína komančské filmy Bony a klid nebo Velksák ...možná to bude tím "špatným koncem" hlavních hrdinů ()