Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

novoten

Film, který možná předběhl dobu a i díky tomu film skvělý, ať už v odlehčenějších pasážích, kdy ústřední dvojka sází jednu hlášku za druhou nebo v případě, že je pronásledována čím dál tím větším počtem nepřátel. Nesmrtelný epitaf George Roye Hilla v čele s TÍM dokonalým záběrem. ()

tron

„No a čo, že nevieš plávať. Už ten pád ťa určite zabije." Asi jeden z najlepších westernov. Oplýva nostalgickou atmosférou starých dôb (úvodné titulky), peknou prírodou a vtipnými dialógmi. Jedinečný filmový zážitok je to však predovšetkým vďaka ústrednej dvojici. Paulovi Newmanovi, ktorý prenikavým pohľadom a zmyslom pre humor stvárnil vodcu desperátov (časom už len jedného z dvoch desperátov) a Robertovi Redfordovi, ktorému fúzy (a mlčanie) prekvapivo pristanú. Snímka ponúka tucet kultových scén (bicykel, záverečný „zamrznutý pohľad“, bitka bez pravidiel atď.), vďaka ktorým sa dá pozerať niekoľkokrát do roka bez toho, aby nudila. Vzájomné doberanie sa dvoch ústredných (anti)hrdinov nič nestratilo z kúzelného šarmu ani po desaťročiach. ()

B!shop

No rozhodne paradni zabava, ale za nejakej nejlepsi western vsech dob a podobne bych to moc nepovazoval. Hlavne proto, ze tohle ma s westernem spolecny hlavne prostredi. Hlavni dvojka jsou sice kriminalnici, ale tak, jak jsou ve filmu vykresleny, pusobi spis jak nejlepsi lidi na celym zapade. Vetsinu casu navic misto strileni spis mluvi a hlaskujou. Zaverecna prestrelka je sice paradni, ale uz to nesmaze to, ze film povazuju spis za komedii a ze tu skoro zadna prestrelka neni. Ale i tak se jedna o paradni film s dokonalym Redfordem a hlavne Newmanem a jasnejch 5*. ()

Oskar

"Jestli se utopím, tak tě zabiju." Ve westernovém žánru se orientuju asi jako jednonohý slepec v labyrintu, ale řekl bych, že tohle vůbec není western. To je jen kulisa pro něco jiného. Paul Newman prohlásil, že jde o "milostný příběh dvou chlapů" a já v tom vidím především svižnou, jemnou komedii. V kolika westernech jste viděli hrdinovy slabší stránky (Butch neumí střílet, Sundance plavat) nebo dokonce jeho ztrapnění (španělština)? Podraz je jednoznačnější komedie, ale i tento film pobaví a konec dojímá tak neokázalým a prostým způsobem, že... Prostě 100% ()

Karlos80

Filmový hit, romantický western s komediálními prvky, téměř bez hluchých míst, dva charismatičtí a okouzlující psanci na vrcholu svých uměleckých sil (kterou společně o čtyři roky později v Podrazu dotáhli v dokonalost), ve filmu však jen na útěku:-) Od začátku až do konce jim držíte pěsti i když to jsou vlastně jen lotři. Krásná hudba, hitová píseň B. J. Thomase "Raindrops Keep Fallin' on My Head". Film v sobě nese spoustu napínavých a nezapomenutelných scén, napínavá je samozřejmě ta při přepadení vlaku nebo nakonec při samém zúčtování včetně pamětihodného filmového záběru, nezapomenutelné pak především scény plné spontánní komiky např. ekvilibristická kreace Butche na kole s přítelkyní a pak i sám jako představení, skok ze skály, učení se španělských slovíček ap. Klasika o jednom velkém přátelství na život a na smrt, která snad nikdy nezestárne. ()

Slasher

Přeci jen jsem o 15 let starší a na druhý pokus už plně docením. Protože nesmrtelný cool faktor a buddy chemie, geniální atmosféra starých let a perfektní filmová značka konce klasický westernový romance. Taková ideální únikovka na dvě hodiny – vypadá to od začátku do konce krásně, vyzařuje stesk i radost ze života, osudovost a zároveň můj oblíbený bezstarostný feel. Ještě lepší óda na svobodu a nezávislost jednotlivce než Cool Hand Luke. ♪♫ ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Pohodový klasický čtyřoscarový western o dvou charismatických rošťáckých lupičích v podání legendárních hvězd Newmana a Redforda. Film má spoustu krásných scén (např. když Butch chytře potlačí vzpouru ve svém gangu, nebo dlouhý úprk psanců před zkušenými šerify najatými oloupeným železničním magnátem Harrimanem), místy mu však lehce vadne tempo. Provždy však zaujme vzájemným jiskřením v drobných odlišnostech i zábavným souzněním mezi oběma hlavními hrdiny. Trailer: http://www.csfd.cz/film/15031-butch-cassidy-a-sundance-kid-butch-cassidy-and-the-sundance-kid/videa/ ()

Boss321

Sympatičtí lupiči v podání Paula Newmana a Roberta Redforda jsou vykresleni tak dokonale, že kdyby mě přišli oloupit tak jim dám všechno a ještě jim za to poděkuju:-). Kreace na kole (písně Raindrops keep falling on my head se stále nemohu naposlouchat :))a konec je něco naprosto nezapomenutelného. Do toho krásná Katharina Ross a vše pod taktovkou George Roye Hilla.Klasika, která nikdy nezestárne. Jasných pět hvězdiček za jeden z mých nejoblíbenějších filmů....... ()

Jossie

Jeden z nejkrásnějších westernů , které znám. Možná je tak dobrý i proto , že vychází ze skutečnosti. Nádherná hudba , stupňující se napětí , výborná dvojka Newman , Redford a strhující závěr. Co jeden z nejkrásnějších westernů - jeden z nejkrásnějších filmů :-)) ()

Jara.Cimrman.jr

"Banky jsou přece bezpečnější než vlak. Nehejbou se a přitom je jistý, že v nich prachy jsou." To dává smysl, ale já nejsem bankovní lupič, takže tuto informaci nehodlám využít. A asi nevyužiju ani zjištění, že vykrádat banky ve španělštině je takovej problém. Já vlastně nemám rád desperáty, ale kdybych měl být okraden, tak bych byl rád, kdyby to spáchali Butch se Sundancem. Jsou to prostě sympaťáci. A Sundance dokonce není vybíravej. To je mi na něm sympatický. Stačí mu, když žena bude chytrá, pěkná, jemná, milá, něžná, elegantní, příjemná, starostlivá - takovejch je plnej Divokej západ. Tak směle do akce, kluci. Kryju vám záda v Oklahomě, Bolivii i v Austrálii. ()

xxmartinxx

Příjemný, rozumně dlouhý western se skvělými herci a pravou atmosférou divokého západu. Vážně jsem měl pocit, že sleduju dva bandity a jejich životní příběh... I když samozřejmě oslazený značnou nostalgií. Nevím jen, jak je to oprávněné s tím top umísťováním v žebříčcích nejlepších filmů, Můžu jen říct, že film to je povedený. Pro mě je to sice spíš jednohubka na jedno zkouknutí, ... Jinak Paul Newman i Redford jsou vážně sympaťáci - fandil jsem jim. ()

Arx

Jeden z nejlepších westernů, jaký byl kdy natočen. Výborné obsazení, skvělé herecké výkony. Nemám víc, co dodat.. ()

BadoXXII

Butch Cassidy: Skoč! Sundance Kid: Ne! Neumím plavat. Butch Cassidy: Co se bojíš? Stejně se zabiješ pádem...... Jeden z TÝCH westernov. Paul Newman (možno najvatší sympaťák v dejinách filmu) a Robert Redford sú jednoducho frajeri a veľkí sympaťáci. Už len to samotné stačí na 5*, ale pripočítajme si k tomu ešte skvelú hudbu, scenár, kameru a krásny posledný záber. Krajšie sa to ani nemohlo skončiť, nádej totiž umiera posledná. ()

choze

Buddy western zajímavý mj. tím, že prostřední třetinu stráví jeho postavy na útěku, který neodbytností pronásledovatelů připomíná noční můru. Newman a Redford jsou sympoši, dohromady jim to sedne a scénář jim předepisuje dostatek zábavných dialogů i akce. Snad jen tempo by mohlo být svižnější, některé scény na můj vkus trvají třikrát déle než by bylo záhodno, včetně slavné jízdy na kole za Raindrops keep falling on my head (ty dvě další hudební intermezza bych vyhodil úplně). Ale ten konec je krásnej. ()

Sarkastic

Western, pro mě osobně pojatý trochu jinak. To, co v tomto filmu předvedli páni Newman s Redfordem, bylo opravdu precizně zahrané, atmosférické, místy usměvavé a napínavé, ale i pohodové. Nedá mi to, i já musím "pochválit" konec, který je pro mě stále 1 z nejlepších konců, co se Američnům (to chci zdůraznit, protože velmi často tak říkajíc "neví kdy skončit") podařilo natočit. Těch 5* si to zaslouží. ()

Gilmour93

Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh v akci. Plně hodnotím prostřední "útěkovou“ část začínající stylovým nástupem ozbrojené party oklahomského stopaře a končící příjezdem desperátů do Jižní Ameriky (především díky nádherným záběrům Conrada L. Halla). Nedoslovný závěr s povelem „Fuego!“ nenechává fantazii moc prostoru a jde ruku v ruce s romantickým vykreslením těchto dvou ne zrovna svatých ikon Divokého západu. ()

Mertax

Poslední záběr nemá chybu. A ten tahák mi připomíná mě na hodinách španělštiny..:)) A mimochodem všimli jste si, že Redford v určitých záběrech vypadá jako Pitt? Ne, to spíš Pitt vypadá jako laciná kopie Redforda. ()

Lynn

Tenhle film, dnes už klasika všech klasik, nemá chybu. Kdo by si okamžitě nezamiloval věčného hejska Butche i málomluvného podmračeného Sundance ? Zpočátku se film tváří jako čirá dobrodružná zábava, mimořádně skvěle natočená (například netradiční scény působící jako staré zažloutlé fotografie), ale pak se do děje začnou promítat temné podtóny vedoucí k nevyhnutelnému konci, který absolutně nekoresponduje právě s počátečním vyzněním filmu, pročež je to ten nejlepší konec, jaký mohl G.R. Hill zvolit. Úžasný film patřící do mého zlatého fondu... ()

TeeAge

|| Scenár: William Goldman | Hudba: Burt Bacharach / Texty: Hal David | Produkcia: John Foreman | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 6,825,000 $ | Tržby: 102,308,889 $ || Z príbehovej stránky dosť priamočiari western, ktorý je ale bez debát jedným z najľudskejších kúskov vo svojom žánru. Pamätihodným ho robí antihollywoodský záver, ktorý usilňuje genialitu tvoriaceho týmu a dodáva kusu tie správné emócie a potrebnú štipku nadčasovosti. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman