Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

Foma

Génius, kterej dojímal a bavil v Kidovi, pobláznil nás s Cirkusem, rozněžnil ve Světlech velkoměsta a donutil nás přes všechen smích přemejšlet o nástrahách strojový společnosti, nakonec (ne tedy úplně nakonec, ještě točil dál) dospěl, alespoň z určitýho pohledu, v rovnocennýho protivníka Hitlera. ()

Trevor

5.555 hodnotenie na čsfd som sa rozhodol priradiť tomuto nepochybne silnému filmu najmä kvôli ľuďom a časti spoločnosti ktorá z fašizmu obviňuje aj ležatú osmičku. Pretože je obrovský rozdiel ak stránka na internete ľudí zosmiešňuje trápnymi kebabmi v dnešnej dobe a je obrovský rozdiel ak groteska a spoločenská satira dokáže zmeniť názor spoločnosti na konflikt ktorej sa jej v tom čase netýkal. Charles Chaplin poukazuje na problémy vytvárania židovských get a spomína (v podstate v predstihu čo sa týka udalosti ktoré sa tam odohrali) koncentračné tábory. Darí sa mu upozorniť na hrozbu globálneho konfliktu ešte v čase keď F.D.Rooswell s radosťou pozeral na budúceho možného spojenca ktorý iba mení tvár Európy. A scéna v ktorej sa stretný Aďo a Benito je geniálna, smiešna a hrozná zároveň. Škoda že v dnešnej dobe sa celosvetovo bojuje proti rasizmu rasizmom, proti intolerancii propagáciou zvrhlosti a proti náboženským rozdielom zosmiešňovaním viery ako takej. Chcelo by to poučit nielen z tohto filmu ale najmä z vtedajšej doby a nebojovať s nenávisťou nenávisťou. Možno to však je niekoho zámerom. ()

Carlossss

Tohle se náramně povedlo. Myslel jsem, že Charlie se zvukem nebude ten starý němý Charlie a měl jsem svým způsobem pravdu. Každý Chaplin je úplně jiný. Němý sází na svou grotesknost a tento zvukový na slovní hříčky a podobné lapálie. To mi jen dokazuje, že pan Chaplin byl opravdu velký muž a smekám před ním klobouk. Za plamenný projev na konci filmu bych klidně přidal ještě jednu hvězdičku... ()

easaque

Očekávání se nedostavilo a vychvalovaný film se u mě nedostane přes hranici tří hvězdiček. Satira to byla chvilkami dobrá, ale těch pár zajímavých gagů a scén mi neudrželo stálou pozornost po celou dobu docela dlouhého filmu. Scénaristická nekonzistentnost stahuje film dolů, ale chápu že ve své době to nemuselo tak vadit a působil film jinak. Přesto nikdy nepřekousnu hollywoodské klišé. Chaplin se mi líbil víc v Moderní době, kde líp zapadl a přišlo mi to také mnohem víc kritické. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Morloth

Smát se Diktátorovi bolí. Přesto nejde jinak. Ale kolikrát mne napadlo, že chudák Chaplin ani z půlky neodhadl, z čeho si vlastně dělá srandu. ()

Wiikii

Charles Chaplin je pro mnoho lidí brán jako komická postavička co bude jen bavit. Ale v Diktátorovi nejde jen o to zesměšnění spíše o zajímavě podaný snímek, který umí i chytnout jako drama. O komedii se jedná jen v částech kde byl Hynkel či jakákoliv spojitost s nacistickými oddíly. .. I když snímek byl dělán právě pro válečnou dobu má rozhodně svou váhu i dnes. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

Hees

Charles Chaplin hrá dve rôzne osoby a to diktátora a židovského holiča. Obe postavy hrá vynikajúco. Na konci je posolstvo, ktoré ma samozrejme zaujalo. Žiaľ to posolstvo prichádza tak nečakane a v nevhodnú dobu. V podstate mi vadilo, že tam nebol žiadny predel len odrazu posolstvo a koniec. ()

MartinNDL

Asi nikdo z mý generace nebude schopen plně docenit a pocítit Diktátora, jako kluci a holky let čtyřicátých. Stejně se ale jedná a vsadím své frčky a metály, že to tak je, o neskutečně důležité kanonické dílo, které být důležitým chlápkem na ministerstvu školství nebo obrany a nebo vnitra, okamžitě peru do žáků středních škol v hodinách dějepisu. Nacistická stupidita a absurdita se parádně projevuje skrz Chaplinovy gagy a nejen jeho herecký výkon je skvělý hlavně co se vystižení charakterů týká. Úplně všechno asi dneska nefunguje v haha módu tak jako před sedmdesáti lety (vlakové nádraží, pár scén z ghetta), ale minimálně dvě scény jsou extrémně silné a výjimečně povedené - taneček s nafukovací zeměkoulí, který je nutný shlédnout jako součást filmu a závěrečný vážný!!! projev, který se dá a měl by pouštět samostatně a v pohodě si nezadá se zásadními proslovy Luthera Kinga, Kennedyho nebo Obamy. Nakonec jako takový malý péesko - doporučuju k filmu nepřistupovat jako ke klasické grotesce a čisté komedii, což ovšem platí pro mnohem víc Chaplinových děl (u Kida asi nikdo nepochybuje, ale zkuste si pustit Světla velkoměsta a pak popřemýšlet, co se vlastně stalo), ale všímejte si těch detailů v pozadí a Diktátor bude ještě mnohem zajímavější vzhledem k rovinám o hrdinství, odboji, charakterech atd. ()

johny89

Kdybych tu měl 6 hvězdiček, tak je dám právě tomuhle filmu. Tohle, že natočil Charlie Chaplin už v roce 1940 (respektive začal skoro o dva roky dřív)? Nadčasovost, podání, dvojsmyslnost, herecké výkony a hlavně promyšlenost jsou u tohoto filmu naprosto DOKONALÉ. I po 76 letech má stále co říci. Film je vtipný i vážný zároveň, kopíruje důležité historické okamžiky a dělá si legraci z nacistické ideologie. Charlie Chaplin zde má skvělou dvouroli a perfektně imituje rozčíleného Hitlera. Ať už na pódiu, kde říká o Sauerkrautu nebo když se poněmecku vzteká kvůli zaseknutému peru v kalamáři. Zároveň v přítomnosti Mussoliniho se jeví jako klidná dušička. A samotné jejich setkání patří vůbec k nejlepším záběrům ve filmu. Stejně jako "nefungující gravitace" v letadle, holení do rytmu Brahmsova maďarského tance, scény s Goeringem a odtrháváním vyznamenání nebo hezký závěrečný proslov. ()

Garson

Charlie Chaplin v akci a to doslova!Parodie na velmi vysoké úrovni a i když byl film natočen před rokem 1940 tak hravě strčí do kapsy všechny ty parodující paskvily jako Scary Movie a další podobné trapnofilmy.Charlie Chaplin tu hraje dvojroli a to chudého holiče který se po dlouhém zotavování z válečného zranění a se ztrátou paměti vrací domů a svou zemi Tománii(Německo) vůbec nepoznává.Změnil se režim a vládne tu Adenoid Hynkel(Adolf Hitler-také Chaplin) který tu řádí se svými nohshledy za zády tedy s Herringem(Göringem) a s Garbitschem(Goebbelsem).Chaplin tu dokonale zesměšnil celý německý režim tehdejší doby od úderných jednotek SA až po armádu a tím také reputaci velkého Führera.Kdyby měl Hitler takovou energii jakou tu zde ve svých projevech předvedl Charlie Chaplin ovládl by kromě Evropy i bez problému nějaké indiánské kmeny prostě všechny které by bylo obtížné za normálních okolností přesvědčit.Nejlepší scéna je asi ta jak Hynkel(Hitler) pozve na návštěvu do říšského kancléřství diktátora který vládne Baktérii(Itálii) a to Benzina Napaloniho(Benita Mussoliniho) nad kterým se snaží vyčnívat všemožnými způsoby,ale akorát se ztrapňuje a tak nechtěně sám sobě podrývá mezinárodní autoritu.Bavil jsem se královsky.PS:Závěrečná řeč Charlieho Chaplina byla prostě geniální,ale nesmírně naivní... ()

Malkel

Přiznávám, že satirické politické komedie jsou tak trochu můj žánr. Přiznávám též, že Great Dictator nabízí perfektní balanc mezi vážnými scénami a onou komedií. Což se zdá být nemožné, ale v některých pasážích se film vyloženě vysmívá divákovi, jak skvěle to dokáže. Musím taky zmínit hudbu, která je prostě skvělá. Nesnaží se zavděčit líbivými melodiemi, ale perfektní sedí do situace. V tomto aspektu září Chaplinovy zkušenosti z němých filmů. Přesně totiž ví, kdy mlčet a kdy ne. Cením i velikou odvahu, protože na svou dobu je to vyloženě revoluční. Témata, která jsou zde zpracována, jsou kontroverzní do teď, natož v té době. A ten finální proslov... Řekněme že ruka ihned šla do salutovací pozice. A abych citoval neznámého člověka z YouTube komentářů - "Ironie, že největší hvězda němých filmů řekla ten nejsilnější proslov v historii kinematografe."   ***** ()

Nach

Nejdříve jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách. Ale jak to ve mě kvasilo, rozhodl jsem se udělit hvězdiček pět. Ten humor je prostě geniální stejně jako dvojrole Charlieho Chaplina. Navíc je na filmu opravdu krásně vidět, co si spojenci v roce 1940 představovali pod pojmem Nacistické Ghetto. Nádherná parodie na Hitlera a Mussoliniho. Tomuto filmu prostě tleskám a dávám plný počet. Prostě povinost pro každého fandu komedií. ()

MrPierc

Film dokázal být geniální komedií, dramatem i předat poselství budoucím generacím. Neustoupit teroru, hlouposti a zlu. Hitler z toho musel funět vzteky, protože Chaplin zesměšňuje jeho proslov, malou postavu i vztek. Ukazuje jak je diktátor směšný i když vládne celému světu. ()

joker.george

Když jsem ještě jako nepřihlášený poprvé zavítal na CSFD, projížděl jsem si Žebříčky a zrak mi, mimo jiné, padl na tento snímek. Když jsem poté zjistil, kdo ho natočil, v jaké době a co znázorňuje, tak jsem věděl, že tento snímek MUSÍM vidět. A konečně se tak stalo, za což jsem velice vděčný. Chaplin je v roli diktátora Hynkela potřebně démonický a hrozivý, v roli holiče zase ,,typicky Chaplinovský". A závěrečný proslov se někomu může zdát příliš patetický, ale když si uvědomí v jaké zoufalé době vznikl a jaké měl poselství, tak se tomu nemůže divit, ale naopak obdivovat naléhavost a Chaplinovu odvahu, když se rozhodl tento počin vytvořit. ()

tomtomtoma

Přepsáno v listopadu 2019. Diktátor je filmovou satirou vyděšeného cirkusového klauna, její prvořadou funkcí je zesměšnit, nikoliv vylíčit válečné hrůzy a útrapy života pod diktátorským bičem útlaku. Diktátor není dokonalým filmem, občas drhne v kontinuitě souvislostí, přesto jde o výjimečný umělecký výtvor. Charlie Chaplin zde zřetelně vyjádřil své vlastní pocity, svůj zaujatý postoj neproklamoval jménem politické korektnosti. Cirkusový klaun se rozhodl otevřít své vnitřní znepokojení nad koncentrací zla v germánském šiku hrozivé válečné agrese, smířením se s mluveným slovem dostal do ruky velmi účinný nástroj k výsměchu hlasového vzteku němčiny a stále ještě s přehledem ovládá cirkusovou estrádu, náročné akrobatické sestavy a neposedné klaunské škádlení. Vychutnává si hravou souhru pohybu s rytmem, nezapomíná na ironické dovětky a kabaretní žádostivost. Cirkusový klaun stanul na straně lidskosti, jeho útok není nasměrován pouze proti nacistickému Německu, míří na zbrojení, mocichtivost, chamtivost a politické i společenské agrese. Věří stále ve vznešené ideály a pro ně vyvíjí veškeré úsilí cirkusové taškařice a totálního satirického zesměšnění. Jde do rizika, přestože opět může být viněn z komunistické agitace. A sám si vše platil, za to si zaslouží můj obdiv a uznání. Hlavním nástrojem výsměchu je Charlie v krásné dvojroli židovského holiče v nevědomí a Hitlerovy karikatury jménem Adenoid Hynkel, diktátora Tománie. Cirkusový klaun se plně položil do svého přesvědčení, pomocí klauniády rozpoutává mohutnou bouři, znesvěcuje a kálí na vojenské zastrašování života. Duši má plnou z lásky a laskavosti a ty se mocně derou ven. Holič a diktátor jsou dvě různé substance jednoho a téhož základu. lidskost je cílem, láska je prostředkem. Hlavní ženskou postavou je Hannah (zajímavá Paulette Goddard), mladé a atraktivní židovské děvče a sirotek, pro ty měl Charlie slabost. Potřeba lásky a vzájemné úcty nemůže mít přínosnější argumenty. Důležitou postavou je tu Schultz (velmi zajímavý Reginald Gardiner), velitel v židovském ghettu potulujících se milicionářů. Za první války byl letec extravagantně zachráněn oddaným holičem, lidská důstojnost v pohledu z očí do očí při novém setkání nabývá rozhodnost, přesto má jeho charakter odporu stále sklony k násilí a destrukci. Mezi figurky klaunova znesvěcujícího výsměchu patří tománský ministr vnitra a propagandy a Hynkelův odolně věrný patolízal Garbitsch (zajímavý Henry Daniell), tománský ministr války a pohybově nemotorný propagátor selhávajících vojenských novinek Herring (Billy Gilbert) a žoviálně sebestředný diktátor spřátelené Baktérie Benzino Napaloni (velmi zajímavý Jack Oakie). Z dalších rolí: Napaloniho přehlížená manželka (Grace Hayle), židovský majitel domu a laskavý Charlieho domácí Jaeckel (Maurice Moscovitch), jeho skromná žena (Emma Dunn), službou svému vůdci spolehlivý baktérijský velvyslanec (Carter DeHaven), přátelští židovští sousedé Mann (Bernard Gorcey) a Agar (Paul Weigel), vojenský oficír děla Velké Berty (Leyland Hodgson). či nejvýraznější z agresivních milicionářů diktátorského práva a pořádku (Eddie Gribbon, Hank Mann a George Lynn). Diktátor neztratil nic z půvabu rozdováděné expresivnosti s skotačení vitálního cirkusového klauna. Zděšen světovým vývojem se nabudil k absolutní formě satirického výsměchu a zlu se snaží kultivovaně vzdorovat pomocí lásky a lidskosti. Pozoruhodný osobní postoj v uměleckém podání cirkusového znesvěcení! () (menej) (viac)

C0r0ner

Udělat si v roce 1940 takovou srandu, když v Evropě umírali tisíce lidí denně, to teda chtělo pořádné koule. Čtvrtou hvězdičku přidávám jenom díky historické důležitosti tohohle filmu, protože jinak to byla klasická groteska, která sice může být chvilku vtipná, ale v rámci dvou hodin spolehlivě omrzí (?žebříček?). 70% ()

zette

Osobne tomuto filmu nemuzu nic vytknout. Diktator je podle me jeden z nejdulezitejsich filmu v historii kinematografie. Obrovsky vyznam pro spolecnost, a nejen v dobe sveho vzniku. Vycitanou pateticnost na konci filmu neberu v potaz, pro me skvely zaver. Kdyz opomenu snad nejlepsi filmovou satiru, kterou jsem kdy videl, tak je film doslova prospikovany humorem. Hlavne imitace Duceho byla fenomenalni, Chaplin v roli Hitlera rovnez. Ja proste nemam moc slov a jsem nadseny z tohoto uchvatneho dila... ()