Stopmotion

všetky plagáty

Animátorka stop-motion se po ztrátě své despotické matky snaží ovládnout své démony. (JasonCZ)

darkrobyk

Studie šílenství. Ella pomáhá své matce s animací jejího posledního filmu. Matka má artritidu v rukou, a tak se Ella stává jejíma rukama, zatímco matka je mozkem. Ellu nazývá příznačně loutkou a říká, že když ji nebude vodit ona, bude to někdo jiný. Jako - hele, Ello, jsi totálně neschopná se o sebe a cokoliv sama postarat. Není divu, že se nebožačka začne propadat do jiných světů a nočních můr. Jako podobenství OK, animace fajn, ale přeci jen jsem čekal větší zážitek. Možná zato může i hudba, která mi po většinu času nesouzněla s obrazem. Jediná scéna pro mne byla hudebně a obrazově intenzivní - na večírku. Bavilo mě rozkrývat symboly, včetně posledního, jen mě tolik nepřekvapovaly. Každopádně jsem zvědav na Morganův další celovečerák, který by klidně mohl být přímočařejší a přitom děsivější. Tohle je rozhodně pro menšinové publikum a já se divím, že se do toho pustili i mainstreamoví diváci. Jejich zklamání je pak pochopitelné. 3,5* po druhém zhlédnutí přeci jen zaokrouhlím na 4* ()

LIVINGDEAD odpad!

Tak tohle nominuji na píčovinu roku. Film o psychicky narušené krávě.... Naprostá ztráta času. Zase jsem naletěl na hodnocení na ČSFD. Já jsem tak naivní. 😡😡😡😡😡 ()

ricci.s

Robert Morgan ma už v minulosti zaujal svojimi krátkometrážnymi depresívnymi animákmi, predsa len, niečo také ako Bobby Yeah sa často nevidí, takže som bol zvedavý, ako si poradí s celovečerným filmom. Toto  nevšedné dielo o animátorke posadnutej svojim filmom je vlastne psychologický body-horor s animovanými vsuvkami, takže som rád, že sa objavilo niečo aspoň trochu nevídané a svoje momenty to rozhodne malo. Najviac som však spozornel až v záverečnej tretine, kedy konečne došlo aj k nejakým vraždám. Takže je trochu škoda, že technická či výtvarná stránka filmu jasne prevalcovala tú obsahovú – ako scenárista má totiž Morgan pred sebou ešte veľa práce. Bolo to fajn, ale čakal som väčšie zverstvo. ()

EvilPhoEniX

Robert Morgan je dá se říci expert na Stop-motion animaci a svůj um předvedl v kraťasu Bobby Yeah, jenže celovečerní podoba mu až tak nesedí, jelikož mi přišlo, že se držel hodně zkrátka a žádná zvrácená uchylárna se bohužel nekoná. Film se snaží sice přinést závan čerstvého větru do hororového žánru, jenže hororových atrakcí je zde málo a díky pomalejšímu tempu z toho neni ani žádná pořádná zábava. Vdechnout život loutkám pomocí masa a mrtvé lišky byl celkem zajímavý nápad a finální podobizna byla celkem creepy, ale něco zajímavého se začne dít opravdu až 15 minut před koncem a to je pozdě. Je to někde přesně na půl cesty. Sympatie za nápad, avšak mohl se vyřádit daleko více. 55% ()

pornogrind

Krátkometrážní tvorba Roberta Morgana se mi velice líbí. Kromě jednoho jsem viděl všechny jeho krátkometrážní filmy. Nyní přichází se svým prvním celovečerákem na kterej jsem se hodně těšil. Jde o film tématicky věnovanej tomu co jde Morganovi nejlíp a to je Stopmotion animace. Pro někoho to bude film s pomalým dějem kde se toho až tak moc neděje ale já osobně jsem se nenudil ani minutu. Nevím co od toho kdo očekával ale za mě je to dobrý psycho který má nepopsatelnou atmosféru. Pochválit musím i výběr hlavní herečky. Aisling Franciosi už mě sice o svých hereckých kvalitách přesvědčila zejména ve filmu The Nightingale a tady to jen potvrdila. Morganův Stopmotion oceňuji silnějšími 4hvězdami a už teď jsem zvědavej s čím přijde Morgan příště. Případným dalším divákům nejdříve doporučuji seznámit se s Morganovou krátkometrážní tvorbou ať alespoň trochu vědí do čeho jdou. Ikdyž si stejně myslím, že tohle moc lidí asi neocení. ()

RUSSELL

Podobná premisa jako Evil Ed či Censor – k druhému zmíněnému to má ještě blíž nejen tím, že jde o britský horor, ale ve výsledku hlavně tím, že se oba snímky tak trochu utopí ve vlastní prdeli. Za sebe ale musím konstatovat, že mi Stopmotion sedlo víc než Censor a v tomto souboji tonálně podobně laděných snímků v mých očích vyhrává. Silnou stránkou filmu Roberta Morgana je místy nepříjemně skličující atmosféra, která ne vždy naplno funguje, ale občas má tu sílu zarýt se divákovi pod kůži – zejména když jsou v dění zapojené stopmotion kreatury vytvořené z mršin. Velmi se mi líbil motiv vysloužilé legendy ve svém rukodělném oboru, která chce na sklonku života dokončit svůj poslední film, avšak v cestě jí stojí artritida, díky které svou práci není schopná vykonávat, a tak despoticky diktuje své dceři bez tvůrčích vizí a nápadů, co přesně dělat. Jenže tohle je použito pouze jako odrazový můstek  – příběh se po chvilce stočí jiným směrem, začne rychle kupit jedno klišé za druhým a putuje přesně tam, kam jsem čekal. ()

JASON_X

Každopádně netuctový až originální příběh, jen ta forma mi tak úplně nesedla, je až moc surrealistická, psychedelická, artová. Ovšem ne takovým způsobem, jakým mám filmový surrealismus a psychedelii rád (třeba u Lynche), ale jaksi elitářsky, příliš umělecky, "švankmajerovsky". Možná v jiném rozpoložení bych hodnotil výš a spokojeněji, holt jsem měl momentálně chuť na něco jednoduššího, přímočařejšího. Ale určitě mě zaujala herečka v hlavní roli, která svou praštěnou submisivní introvertku zahrála myslím hodně solidně. ()

ledzepfan

Nevím no.. Morgan Má zajímavou ideu, se symboly a náznaky pracuje zručně, výtvarný rukopis jeho animace je jedinečný.. Ale, plnotučný film prostě neumí udržet pohromadě. Snaží se říct něco rádoby dospělého, komplexního a celovečerního, ale je to bytostný krátkometrážňák a celé to tak vypráví jako krátkometráž a díky tomu je to k uzoufání rozplizlé. Divák už někde ve třetině pochopí kam to směřuje, zásadní překvápko se nekoná a na konci je rád, že je po všem. ()

maddy

V jadre poriadne zhnitá psycho úchylnosť, kde sa Robert Morgan nesnaží diváka prvoplánovane  postrašiť, ale skôr zobraziť psychologický (a v závere aj telesný) rozklad hlavnej postavy. Námetovo dostatočne originálny indie horor s fajn creepy stopmotion vsuvkami, akurát škoda, že po príbehovej stránke sa odvíja iba očakávaným smerom ako ďalších tisíc nezávislých hororov pred ním. Tam kde však Morgan nestačí scenárom, tam to doháňa formou a po celý čas zlovestou, až psychedelickou atmosférou. Vo výsledku tak pravý hororový indie art, ktorý sadne asi málokomu, no za mňa rozhodne palec hore, aj keď by to chcelo dotiahnuť pár vecí. CELKOVO: 7/10 ()

Hamaradža

Slabšie 4*. Pred zhliadnutím je nepochybne dobré byť, aspoň námatkovo, oboznámený s predošlou tvorbou Roberta Morgana. Koniec koncov, tento čiastočne autobiografický počin je o vzniku Bobbyho Yeah. Keď divák berie prostredie stop motion animácie ako tému filmu a nie len ako barličku pri rozprávaní konvenčnej žánrovky, odkryje mu to vnútro filmu v širšom kontexte. Práve zaobalenie do škatuľky stereotypného hororu filmu asi najviac ubližuje. Najväčšia slabina sú tu nepochybne dialógy, ktoré sú často doslovné a prvoplánovo vysvetľujúce. Našťastie sa to nedá povedať o zvyšku filmu, ktorý detailne rozpitváva pôsobivé motívy, akými sú chorobné odovzdanie sa dielu, hraničiace s derealizáciou, či Švankmajerovská analýza animácie ako alchymistického princípu premeny mŕtvej hmoty na živú. Robí tak sofistikovane a najmä s dychberúcim výtvarným poňatím. Veľmi som sa toho bál, pretože hraný film nie je Morganov domov a hodnotenia sú tu viac než rozpačité, ale nakoniec ma to príjemne prekvapilo. ()

SpaceOdyseus

Švankmajerovsko-Lynchovský pohled na střetnutí s múzou, která není moc pozitivní ani hodná. Celé je to líznuté také Gilliamem a, ano, celkem vtahující. ()

Charvy.666

Vlatně docela nuda. Pro fanoušky Jana Švankmajera asi ne ale pro mě chvílema byla. Posledních 15 minut mne donutilo přemýšlet nad třetí hvězdou, kvůli docela povedenému gore ale ani to nestačilo. Určeno pro skalní fanoušky Hermíny Týrlové, Jana Švankmajera a Franze Kafky... ()

Easykill

"Každý umělec musí do svého díla vložit kus sebe." Opět jsem si před tím než jsem stopmotion viděl, nic nečetl. A udělal jsem dobře! Skvělé pomalé tempo a mystery atmosféra, spolu opravdu pomalu odkrývají kartičky. Stopmotion se dá označit za art s přesahem. Vnitřní boj hlavní postavy se pomalu ztělesňuje a nabírá grády. I když se moc gore nekoná, tak o to větší má finále sílu. Mínusem je trochu (místy) předvídatelný děj, ale originalita to značně přebíjí. Tohle dílko určitě nebude pro každého, takže je jasný, že to bude někoho nudit. Já se bavil celou dobu. ()

jarmil8

Vypadá to slibně, skvělá atmosféra, obsazení i námět. Ale film se rozpadá po stránce stylové (někdy to připomíná Lynche nebo Stricklanda, jindy se díváme spíše na DIY béčkový horor) a při té délce neudrží ani tempo. ()

carebear

Škoda že väčšinu stopáže je to na zívanie a nezachránil to ani trošku akčnejší koniec , potenciál tam bol na väčšie rošambo. Ale inak nápad a anime časti a'' la Švankmajer oceňujem. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)