Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

Mulosz

I ja jsem se u filmu dobre bavil a ani chvili se nenudil, vyhradu mam vsak k expozici. Nemusi vzdy byt plna informaci, naopak byva expozice kolikrat zamerne skryta, ale v tomto pripade nebylo urcite zamerem tvurcu, aby byla tak nekomunikativni a skoupa na informace divakovi, nicmene se nejakym nedopatrenim stalo. Sledujeme chlapce, jak surive bije sveho spoluzaka, posleze doma zpytuje svedomi a pak razem nekam odjizdi. Nezname zadne motivace jeho chovani. Potud by bylo jeste vse v poradku, nebylo to poprve, co jsme se o motivech chovani hlavni postavy dovedeli az nekdy v pulce filmu (jako priklad me momentalne napada Zanussiho Spirala, rok 1979). Nicmene nechapu, jak se muze pote z minuty na minutu stat z naprosteho surovce temer Mirek Dusin, ktery bojuje proti temtyz skolnim nesvarum (sikana spoluzaku) pomalu s nasazenim zivota, kdyz divak jeste ani nestihl vstrebat hypotezu, ze hlavni postava je nasilnicky blb, ktery neuznava zadne principy a ktery mel byt misto na elitni skolu poslan rovnou do Cernovic. Tento nasilny prechod z expozice do deje zbytecne ubira na hodnoceni filmu, ktery jinak nasledujicim vyvojem pribehu maximalne zaujme. Nakolik byl pribeh verohodny a zda by se nekdy mohlo stat, ze by cely profesorsky sbor jako jeden muz prehlizel praktiky samozvanych studentu-diktatoru, uz muzeme jen spekulovat. ()

Chermy

Hrdina záporák jakého jste už dlouho neviděli...... řeknete si možná po prvních minutách, ale čím více se zakousáváte do příběhu, zjišťujete že hlavní hrdina je prostě správňák jako řemen! Život a hlavně pak výchova nevlastního "otce" z Erika udělali člověka, ze kterého jde strach, kterého ale zároveň máte rádi a každý jeho krok chápete..... Skvělý film!!! ()

ambron

V prvom rade ma dostalo, ako sa príbeh pohráva s divákom a ten musí počas filmu prehodnotiť svoje postoje. Dej sa odohráva v inej dobe v akej žijeme dnes, preto je aj vykreslenie šikanovania iné, akoby sme očakávali. Zaujímavé je na filme na jednej strane to, akým spôsobom hlavný hrdina odoláva šikanovaniu starších spolužiakov a čo všetko musí obetovať a na druhej jeho boj so zlom tam, kde by mal čakať podporu. ()

villon17

Ou, řikám si, když poprvý vidim, jaký povedený číslo maj chudáci rodiče doma. Jenže on neni tim viníkem. Naopak je obětí domácího násilí, nepochopení, nevyslyšení a vůbec celoživotního týrání otce a slabý matky, která vidí jediný řešení v internátní škole nebo jak se to menuje. Jenže tam to neni o moc lepší. A tak vezme Erik spravedlnost do svejch rukou a snaží se ve škole, jejíž vedení se do ničeho neplete, udělat pořádek. Bohužel na to doplácí jeho přátelé a Erik se může cejtit leda tak hůř a hůř...Rozhodně drsný bylo, jak řikal, co komu udělá, než jim to udělal, a uplně nejdrsnější bylo, když to řikal svýmu tatíkovi... ()

Marek1991

Silný a rozumný film, ktorý je dôkazom, že v Európe sa točia kvalitné filmy. Je to film o hodnotách, je kresťansky podfarbený, zároveň ukazuje krutú realitu života, veľmi mu kvitujem, že sa nebál ísť do extrémov. Napriek tomu, že mnohým sa zdal až prehnaný, ja by som naopak ocenil podobný film z čias o Sovietskom zväze a jeho armáde, o veciach, kde sa nemáte komu posťažovať, nie sú advokáti, kde chalan nie je silný a vie si zo všetkým poradiť nenásilne, taký film by bol z môjho pohľadu výzvou a niečím, čo by mohlo tento bezkonkurečný film zo svojej kategórie predčiť. Vieme totiž, že šikana v armáde býva jednou z tých najhorších a často končí vraždami a samovraždami. Pri tomto filme som mal niekedy chuť vojsť do deja, zviazať niektorých a postupne ich rezať a strieľať, až kým som si neuvedomil, že takto by to nešlo a že presne to sa mi film snaží ukázať, že zlo sa zlom neopláca, lebo to plodí zas len zlo. Myslím si, že keby tento film nebol švédsky, ale možno český, mal by tu vyššie hodnotenie, naopak keby bol americký, mal by vyššie hodnotenie celosvetovo, pre mňa parádny a hlboký film u ktorého treba pozorne počúvať a rozmýšľať nad vecami, je to zároveň film o sebaovládaní, o pokore. Aj keď nie všetko bolo podľa mňa rozumné a správne, som rád za tento film, je to niečo poučné, čo by sa malo vysielať aj v televízii. ()

Tatatranka

Zlo živina, humus dobra, jeho vývod, fekálie... Emoce... Přirozenost... Akt. Akce - reakce. Zlo poraněného zvířete, zlo stíhajícího lovce, kolektivní zlo. Divák dívající se mimo sebe, na druhé. Viděné zlo louhuje k dobru. Zlo a dobro, černá a bílá kokarda dvou proti sobě jdoucích stran. Zevnitř ven, zvenku dovnitř - Klass a Ondskan.- Naturalistický výraz prvního a učesaný projev druhého, nasyrovělé předvedení pomsty a trpělivá, nakonec vítězná taktická hra dobra se zlem. To první hýbe tím, co je za očima, níže pod krkem, to druhé na konci pohnutí zahladí zrychlený tep. ()

Cubinho

Tak zdejší hodnocení opět nějak nechápu. Film je to příjemný, o tom žádná, ale nějak mi uniklo, z jakého důvodu se z hlavního hrdiny, nezkrotného rebela šikanujícího spolužáky, stal takový klidný, šikanu a ZLO zavrhující borec. Ten kluk to hraje hezky, až si ho oblíbíte, ale umístění v první 100 je celkem zajímavé. 7/10 ()

El Pistolero

Ve výsledku možná ne až tak šokující, jak někdo může očekávat, přesto velmi silný, intenzivní zážitek, který se vryje hluboko pod kůži. Perfektně vykreslené charaktery, středoškolská instituce fungující dle vlastních zákonů a pravidel a hlavní hrdina, do jehož situace se dokonale vžijete. Není o čem, jasných pět hvězdiček pro tento ojedinělý švédský počin. ()

corpsy

Ak uznávate spravodlivosť a pri neprávostiach sa vám zvyšuje adrenalín, budete v tomto prípade zatínať päste do kresla. Mikael Håfström to vie. Ukazuje nám, že je ešte horšie zlo, ako to najhoršie. V záverečných scénach budú zástanci férovosti tlieskať postojačky. ()

Pishin

Zlo je skvela podivana a jsem rad, ze se ke me dostala. Dobry rok me uspesne mijela a po jejim shlednutim nemohu jinak nez za plny pocet. Mikael Håfström me nepresvedcil svym 1408 a ani hloupu Hrou s neverou ale timto pocinem si me vazne dostal. Brilantni herecke vykony, skvela latka v zajimavem prostredi, ktomu pripocteme dobrou hudbu a spostu emoci na pochodu. 5* to se musi videt. ()

curunir

Tento film by som si dovolil porovnať s estónskym Klass z opačnej strany barikád, kde sa o ich vzájomnom duely píše snáď v každom druhom komentári. Ak mám pravdu povedať, od Zla čo čakal niečo omnoho horšie a myslím to v dobrom zmysle slova. Iste, že sa vôbec nejedná o zlý film, avšak pri takých oslavných komentároch, oscarovej nominácii a čo ja viem čoho ešte som predsa len čakal niečo viac ,,údernejšie". Film tak síce nenudí, avšak na daný žáner by som pôsobivé scény poťažko spočítal na prstoch jednej ruky. Zdvíham ju preto za Estóncov. ()

PauloZ

Velice drsný příběh o prohnilé švédské škole, kde si školská rada dělá co chce. Celý film jsem čekal, až jim to vrátí a odplata byla sladká! Naprosto mě tento film překvapil a dostal. Seveřané se předvedli v perfektním světle s výjmečným filmem. Co se ale týká tématiky šikana, tak doporučuju film Zkažená mláděž, tam se Vám teprve zastaví tep a zažijete syrovinu a krutou realitu! ()

F.man

Na tomhle filmu jde skvěle vidět rozdíl mezi evropskou a americkou moderní kinematografií. Docela živě si dokážu představit jak by podobný film dopadnul u velkého studia v Hollywoodu ve formě teen "komedie"... Håfström naopak natočil syrové drama plné násilí, které v divákovy evokuje děsnou spoustu myšlenek a odporu k onomu školnímu systému. Místy mi sice připadlo, že už je toho vážně moc, ale co já vím, kam se dokáže "dětská" psychyka pohnout? (viz. Náš vůdce). Každopádné je to vše natočeno hodně živě a divák se ani chvíli nenudí a participuje na ději. Lepší čtyři Existuje mnoho způsobů jak udělat lidem ze života peklo ()

Marsik

86% a 194. místo mezi nejlepšími filmy? To bude asi extra dobré švédské drama, říkal jsem si před shlédnutím. Po shlédnutí musím uznat, že ovace chápu. Před nedávnem mě odrovnalo drama s podobnou tématikou "Zkažená mládež" a "Zlo mezi námi" přináší další názornou ukázku toho, jak někomu znepříjemnit život takovým způsobem, že se mu honí myšlenky na to nejhorší. Kvalitní švédská práce, které tleskám. 80% ()

hous.enka

Jeden z lepších filmů o dětské (v tomto případě chlapecké, tedy fyzické) šikaně. Herci byli fantastičtí. Všichni. Ale ten urychlený konec, kdy se vše vyřeší rychle a správně jako mávnutím kouzelného proutku... to mě dost zklamalo. ()

ledzepfan

Hezký silný film ale oproti zmiňovanému Klass nemá na diváka takový drtivý dopad, což je způsobeno dobovým odstupem a hlavně zde jde o vyhrocenou situaci v rámci "hry" ze které lze uniknout. Jde o boj s absurdním systémem, ze kterého ale lze kdykoliv vystoupit. Navíc hlavní postava je už přecejen starší, vyzrálejší, samostatnější a obranyschopnější než outsider na střední škole....Z toho vyplývá i "dospělé"vyřešení celého konfliktu, které je tak rozumné až divákovi skoro krade tu perverzní touhu po pomstě-a možná to je na tom filmu to nejkrutější..................... PS=Eric nebyl nikdy opravdu hajzl(jak tady často čtu) Byl to jen rváč, který si vybíjel vlastní vztek ale zároveň byl vždy tím dobrým žákem s odporem k útlaku a s dobrým vztahem k matce...Nejde tedy o žádný náhlý a neopodstatněný přerod hajzla v dobráka. ()

jarkolar

Hodně, ale hodně podobná nálož jako Zkažená mládež, kterou jsem viděl o něco dříve. Připravte se, že během sledování budete zatínat pěsti a bude to ve vás vřít a přesně tohle jsem od toho očekával a taky dostal. Erik je sympaťák každým coulem a ukazuje, že když chcete zatočit s parchanty, musíme mít trochu parchanta taky v sobě. Nemám nic, co bych mohl vytknout. Celé to bylo jako ušité pro moje očekávání. ()

LINKIN

Jak už zaznělo ve filmu, je mnoho způsobů jak udělat lidem ze života peklo. Erik Ponti se v tomto případě snaží dosáhnout spravedlnosti mírovou cestou, po vzoru Ghándího. Samotného násilí není ve filmu nějak moc, ale atmosféra utlačování a beznaděje dýchne na diváka od první minuty a drží se zuby nehty až do závěrečné scény. Krom výtečné atmosféry, hereckých výkonů a hudby mě ale na Ondskanu už nic moc nezaujalo. Ba naopak. Vadila mi nereálnost celého toho systému, internátní škola jako tahle nemůže být nikde na světě. Neříkejte mi, že v tak vyspělé zemi jako je Švédsko se kantoři dívají na krvavé bitky svých žáků s ledovým klidem. A takovýchto momentů by se našlo vícero. A nakonec trochu subjektivní výtka k samotnému příběhu, respektive k jeho konci. Čekal jsem opravdu, ale opravdu úplně něco jiného. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz