Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

jda23

Pekný snimok z prostredia internatnej chlapčenskej školy, kde je šikanovanie legalnou činnosťou aj pred tvárami profesorov. Starši si tak asi riešia komplex z čias kedy boli oni na mieste mladych a mladí sa povinne stavaju obetami nasilia az kym neprichadza novačik a odmieta tento postup. Vie sa dobre biť, je športový typ a nemieni zo seba robiť ovečku pre zúboženych vlkov. Nesmie na nich zdvihnut ruku, inak bude okamzite vyluceny. Jemu by vyhadzov v minulosti az tak nevadil, ale po prichode sa z neho stáva zodpovedny mlady muž, ktorý si vstupuje do svedomia, aj keď na niektoré problemy reaguje a riskuje. Chlapcovi sa darí viac než dobre a všetci čakajú dokedy. Jeho náhla premena mi unikla, mozno aj pribehu a to dava do radu len štyri krasavice plus nejake drobne. Ozajstnych 83-85% je realnych a mne pride už len ľúto, ak sa tutovky nepremieňajú aj keď celý čas nebol ani wasting ani boring. Ukazať že dobro a správnosť rozhodnutí už dopredu silného jedinca existuje, niekedy niekomu slabšiemu nestačí. Ukázať naivnejši nazor (si žiada viac ako len veriť) má svoje následky, aj keď je to možno chytanie vychudnutého vtáka na streche. ()

Arequipa

Velmi silný zážitek. Hlavní hrdina není žádný sympaťák, naopak pěkný rabiát (za vším hledej rodinu...), ale přesto jsem mu musel v boji proti zlu fandit a držet všechny palce - když vyklopí Silverhielmovi kyblík s odporným obsahem do obličeje, v duchu jsem jásal zadostiučiněním a přitom se začal ptát: zabijí ho, nezabijí? Kvituji, že film má po pomalejším začátku výborné tempo, nenudí a většinu času je dost napínavý. ()

Primavera

Zlo vznika porušením pravidiel, ktoré si ľudia stanovia na udržanie poriadku. Ale ak ľudia stanovia pravidlá, ktoré pre iného sú už samotným zlom, čo potom? Je ZLO naozaj protikladom DOBRA? Alebo je zlo len NEDOSTATKOM DOBRA? Psychologicky výborne spracovaný príbeh a postavy v ňom, správanie týraných a týrajúcich, obetí, tyranov a prizerajúcich sa....Ti najhorší nie sú tyrani, ALE TÍ MLČKY SA PRIZERAJÚCI a tento film ich inteligentným spôsobom dokázal uraziť, ponížiť a šupnúť nám ich naservírovaných v noblesných šatách. Mňam. :-) ()

m4xp4yn3

Silný film s nosnou ústřední myšlenkou, že zlu, ať už na úrovni osobní či politické, se lze nejlépe bránit přímo - tváří v tvář. Ondskan je snímkem s dosti polarizovanými postavami, nenutí vás číst mezi řádky, což však není na škodu - vynikne tak filmařská stránka věci. Neustálé napětí, ukázkově zvládnutá gradace, práce s kamerou - vše perfektní. ()

Lumberjack

Tématický mini večer číslo 3 - šikana. Pro tento účel jsem si vybral filmy Zlo a Klass (Zkažená mládež). Oba filmy z jiného prostředí a oba filmy naprosto super. Klass je zaměřen na dnešní dobu a šikana tam je znázorněna s ohavnou reálností. Prostě tak, jak to v dnešním zkaženém světě občas chodí. Zlo je zasazeno do poválečného Švédska a hlavní hrdina není žádný třasořitka, ale ostřílený rváč, který umí rány dávat, ale i dostávat. Oba filmy silné 4*... ()

sanikope

Ondskan má pár nelogičnosti v deji no i tak som si to užil.Po začiatku keď som sa zoznamoval s hrdinom a jeho prerodom z agresívneho tyrana na milého baránka v štýle Gándiho- čo mi teda skutočne prišlo veľmi nelogické ale čo hodil som to za hlavu a nechal som sa unášať dejom. Film plynul veľmi prijemne veľmi často som si spomenul na Andersonove-If, len v takom modernejšom šate. A tie rany ktoré Eric rozdáva- a asi tým že ich je len pár som riadne precitol. Čo ma asi najviac sklamalo je záverečných pár minút, ktoré vyznievaju veľmi pateticky a keby tam nie su bolo by to o triedu lepšie. Škoda ale i tak určite veľmi nadpriemer ()

ER

Erik (Andreas Wilson) je ranař. Nevlastní otec mu v mládí pěkně nakládá a on si to vybíjí ve rvačkách se spolužáky. Freund by se mohl těšit, jelikož symptomy narušeného člověka jsou evidentní. Po umístění do internátní školy se přesto Erik snaží svých frustrací zbavit. Jenže se ukazuje, že na škole jsou hajzlíci, kteří rafinovaným způsobem ovládají školu resp. její studenty a obzvláště Erik se nechce podřídit ponižujícím pravidlům. Atmosféra houstne a spěje ke koncům, kde může vyhrát jen jeden. A i tady si "film" počíná rafinovaně, jelikož tam, kde by divák již čekal tu správnou reakci ze strany hlavního protagonisty (Erika), tak se dočká reakce zcela opačné. Náhle se ukazuje, že morálka vs stanovy školní rady si moc nejdou ruku v ruce a odpor se trestá vyhazovem. A i když by se z filmu dala " vytřískat " mrazivější atmosféra, díky výborným hereckým výkonům jde o podívanou, která zaujme a donutí k zamyšlení. ()

sehe

Vynikajúci výkon Andreasa Wilsona, je to krásny a talentovaný mladý herec a jeho najväčšieho súpera,sadistického Gustafa Skarsgarda v roli Otta Silverhielma.Filmový zážitok od začiatku do konca. ()

Jacques-ds

Pecka! Skvěle natočený film, po filmařské stránce bezchybný, herci hrají výborně a i dabing je podařený. Scénář je ovšem lahůdka, nemá slepé chvilky, je dynamický a postavy se vyvíjejí. Tenhle film je důkazem, že i v Evropě se dá natočit "světový" film. Na závěr je jako třešnička na dortu hlavní hrdina, který nejdříve překvapí a člověku zůstane sympatický až do konce. Zlu se čelit dá - jen to chce mít dobrého právníka a být "zlý"... ()

HubertusSK

Skvelý dramatický príbeh, ktorý som si vychutnal až do konca. Zlo, šikana a školský teror v tomto filme vo mne zanechali zvláštne emócie. Veľký podiel má na tom obdivuhodný herecký výkon Andreasa Wilsona, ktorý perfektne stvárnil hlavného hrdinu Erica. Ten je tak trochu rebel a pri sledovaní som mu len potichu fandil. Stotožnil som sa s ním a niekedy som doslova chcel stáť vedľa neho a pobiť sa za správnu vec. Jednoducho čakáte, kedy konečne nastane spravodlivosť a hlavný hrdina bude môcť dať poriadne na držku všetkým, ktorí mu robia zo života peklo. Mimochodom skvele zahraná záporná postava v podaní Gustafa Skarsgårda. V žiadnom prípade sa nenechajte odradiť švédskou produkciou. Zlo medzi nami ukazuje, že perfektný film sa dá natočiť aj inde než v Amerike. ()

Franc1s

No tak na téhle škole a intru bych nevydržel snad ani den.. Kde poslední ročník si se vyžívá na týrání prvího ročníku. A zde se objeví kluk, kterého mlátí otec a on jaksi necítí bolest a zmlátil by snad i M. Tysona :) On se ale nenechá na nové škole šikanovat, vystoupí z řady a začne.. Nechce se mi věřit,že snad někde tohle existuje a jestli ano, je to hnus! Opět byly pěkný nervy,ale zase ty chvíle kdy Erik říkal, co přesně udělá tomu druhému jsem si užíval. Na tohle a Zkaženou mládež jen tak nezapomenu. 9/10 ()

lakart

Chlapec, který dříve šikanoval, se sám stává šikanovaným. Internátní škola, která je odtržena od reality. Naprosto netečný pedagogický sbor. Snaha se postavit zavedeným tradicím a rádoby pravidlům s cílem dosáhnou "týmového ducha". Naprosto neuvěřitelné drama, kde postupně graduje příběh s vcelku nečekaným vyvrcholením. Není to vůbec špatný film, místy bych řekl, že v rámci prevence šikany se jedná o učebnicové příklady a ukázky toho nejhoršího, co se může stát. Na druhou stranu, ale filmu ubírá na kvalitě spoustu nelogičností a samoúčelů. Například se domnívám, že v žádném škole by zmlácení studenta před zraky pedagogického sboru neprošlo bez jediného mrknutí samotného ředitele. Nepochopil jsem, zda pravidla šestého ročníku vychází z jejich hlav a nebo od vedení školy? Není přeci možné, aby na takové škole byla svým způsobem šikana schválena a ještě podporována a když je potřeba, tak i dostatečně přehlížena. A škole je zcela ukradené, že kvůli šikaně odcházejí studenti, jenom obviňují ostatní studenty z toho, že svého spolužáka více neochránili....Chvílemi mi přišlo, že se jedná o příběh z jiné planety. Nevěřím mu a ani nechci. Chtělo to více reálných prvků a vytvoření pevných charakterů. Nevím, proč se Eric tak najednou změnil s příchodem na jinou školu, kde mohl být vůdce. V jednom záběru zmlátí studenta a v druhém shání doučování z matematiky a bojí se vyloučení. Trochu našroubované a nelogické. 75% ()

neo93

Výborný švedský snímek z prostředí internátní školy, kde vládne tvrdá ruka starších studentů. Sledujeme nového studenta, který sem přijíždí a hned od začátku se vzepře zdejšímu systému. Školní brutalita a šikana je zobrazena velmi reálně a přesvědčivě, ikdyž např. scéna v jídelně, kdy Erik dostane pořádnou nálož úderů se mi zdála až přehnaná. Jinak je to velmi působivý film se skvělými herci, kteří jako by nemuseli ani něco hrát. ()

danny_21

Zajímavá švédska variace na Pána much :-) aneb kolik tváří může mít šikana zbohatlických synků na soukromé internátní škole a jak se k ní dokáže postavit z prvu zlobivý hošík, který v sobě najde, pro mě záhadným způsobem, dostatek trpělivosti a sebeovládání - čekal jsem ale větší nářez - 70 % ()

R.A.D.E.K

Prvotřídní psychodrama. Uvěřitelné výkony všech hlavních postav a skvělá režie táhnou tento film mezi nejlepší snímky skandinávské kinematografie přelomu tisíciletí. Od začátku až do konce je divák ve velkém napětí. Ačkoliv samotný konec je velmi překvapivý a možná leckoho mírně zklame, tak emoce vámi budou cloumat ještě po závěrečných titulcích. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz