Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

Druury

mě prostě filmy z prostředí internátních škol baví.. Miluju dead poets society a tohe taky.. ty dva filmy maji jadro spolecne, tady to ovsem bylo bez servitek a cilem bylo vyporadat se se zkurvenyma zmrdama spoluzakama, oproti rodicovi v DPS. severoevropska surovost opet boduje. ()

Mlle

Uff, 193. nejlepší film? PROČ? Fantasmagorický příběh, v jehož scénáři se vyřádili opravdoví milovníci násilí, křivdy, bezmoci a nespravedlnosti. Nepostrádá napětí, s nímž divák čeká a čeká a čeká, k jakému konci vlastně příběh směřuje, a když ten se k vývoji vpodstatě nemá, ptá se, proč to všechno hlavní hrdina podstupuje. Odpověď je nasnadě: protože se to tak tvůrcům líbí. Dětinský, nepravděpodobný, škatulkově schematický a ve všech ohledech přehnaný příběh musel mít pro některého z nich zřejmou psychoterapeutickou hodnotu. A teď ty klady: Andreas Wilson v hlavní roli exceluje, retro interiéry i nábytek jsou příjemně a nápaditě minimalistické, a pak samozřejmě ta švédština. Napola je proti tomu Shakespeare. ()

mocuishla

„Zlo v jeho nejčistší podobě“/ Krása filmu v jeho nejčistší podobě. Paradigma severské kinematografie. Více než doporučuji!!! ()

Radek.SCH

Švédsko. Země železné rudy, nábytku, bezpečných aut, dobrých hokejstů a sociální politiky, která funguje. Nevěřil bych, že i v takové (filmařsky) nenápadné zemi, může vzniknout něco tak stylového. ()

Wargoo

Je ozaj nešťastie, že na skvelé nekomerčné filmy musím vždy naraziť náhodou. O to väčšie prekvapenie ma ale vždy čaká. Musím povedať, že tento švédsky snímok vo mne zanechal aj dlho po pozretí nepopísateľný pocit. Ale pozitívny. Herecký výkon vtedy 22 ročného Andreasa sa mohol rovnať mnohým skvelým hercom. Ďalej to bolo prostredie, do ktorého bol príbeh zasadený. Internátna škola je to pravé orechové na presadzovanie sa pomocou šikany. Samozrejme iba v prípade, že súper nebude "bolesti odolný" ako Andreas bol - vďaka nevlastnému otcovi. Mimochodom, nemohol som sa dočkať ako to s ním hlavná postava vyrieši. No, bol som trošku sklamaný, pretože to síce vyriešil, ale za zavretými dverami... ;) Inak pre mňa ozaj príjemné prekvapenie = 5***** a 91,209% ()

mala_kea

Tak to je pořádný nášup emocí a napětí a to během pouhých 114 minut. Něco tak působivého jsem dlouho neviděl (ikdyž lehce připomíná film Klass-zkažená mládež). Hlavní hrdina je zatím ten největší frajer, který nemluví anglicky. Švédové nejsou tak častí, aby něco natočili, ale pokud náhodou nemají co dělat a natočí nízkorozpočtový kousek, tak je opravdu na co koukat a ani na chvíli člověka nenudí, ba dokonce ho donutí i přemýšlet, popřípadě se za hlavního hrdinu modlit. Mimochodem, nandal všem přesně to, co si hajzlové zasloužili. ()

lu-cinka

Tak u tohohle jsem taky sedela s pusou dokoran, u sceny kdy Erik vyleje Ottovi kybl s.. ehm vykaly se mi zvedl tedy solidne zaludek.. jinak drama je proste moje a ja tenhle film muzu, cas od casu si ho pustim a vzdycky koukam jak vyvorana mys ()

Rokle

Vynikající švédské drama, které není nikterak složité, ale to mu absolutně neubírá na intenzitě prožitku. Drsné prostředí internátní školy a pečlivé charaktery jednotlivých postav (ať už kamarád Erika či všichni záporáci). ()

Rockerman

Tento film doporučuji všem chlapům, kteří si chtějí připomenout tak zvanou mazáckou vojnu. Přesně taková hierarchie platila, když jsem byl na "dvouletých prázdninách". Mazáci (čili starší vojáci) šikanovali holuby ( mladší vojáky), aby pak tito zase pokračovali v šikaně na svých holubech, kteří narukovali o rok později. No a přesně o tomhle tento film je. Rváč Erik nastupuje do internátní školy kdesi ve Švédsku. Hned od počátku čelí šikaně. Samozřejmě, že se mu to nelíbí, ale i za malý prohřešek mu hrozí vyhazov ze školy, proto si leccos nechá líbit. Atmosféra houstne, šikana se stupňuje a tady bych čekal, že vše skončí tragédií. Leč nestane se tak, závěr je dost rychle ustřižen zásahem advokáta a vše končí happy endem. Film je to silný a rozhodně stojí za to se na něj podívat. ()

Olík

V dnešní záplavě Deceptikonů, Edwardů Cullenů, a Chipmunků mi do cesty (pozdě, ale přece) vstoupilo pohlazení s velkým P pro mou zdevastovanou filmovou duši. Hodně jednoduše by sedalo říct, že jde o odvěký oboj dobra proti zlu, ale takhle prostě tento klenot nejde ohodnotit. Elementární scénář na věčně aktuální téma nás svou věrohodností sugestivně vtáhne do příběhu (já tam byl a mlátil Silverhielma jako nezralé žito). Přidejme další faktory, které přidávají na působivosti jako skvěle zahrané party, gradaci, emočnost nebo zasazení do místa a doby, která sice není vyloženě zmiňována, ale dle reálií ji lze dobře odvodit a dostanete výsledek, jenž Vám dlouho bude zabírat místo v hlavě. V roce 2003 nebylo netočeno mnoho kvalitnějších snímků a v Evropě možná žádný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Elbarto08

Mám z toho rozporuplné pocity. Myslel jsem, že to na mělo mělo zapůsobit jako silné drama o "aristokratické" moci, šikaně...ale nezapůsobilo. Možná to bude tím hezkým uměleckým provedením, ne jako u Klass nebo u drsných holek, kde se obraz přímo zaměřoval na to mlácení. Ale nebylo to špatné ()

strikeman

Drama nejen o šikaně ve školním prostředí, ale také o charakterovém přerodu jednoho osmnáctiletého "uličníka", o potřebě přátelství, lásky... Vynikající snímek. Švédové umí a jsou sví (narozdíl od většiny našich současných filmařů, kteří bůhvíproč mají potřebu mizerně napodobovat snímky západní produkce)... 85% PS: Jo, abych nezapomněl - Linda Zilliacus je krásná žena:-) ()

Pan_Dom

O stupeň lepší jak Zkažená mládež. přeci jenom režie ve Švédsku je na trochu jiné úrovni.. silný a dramatický příběh s hezkým koncem, který se však může zdát lehce přehnaný...na žádnou internátní školu jsem nechodil, tak nemohu posoudit, ale že by tam školu ovládala vrstva nejbohatších žáků a učitelé (kteří se tam přitom snaží vyučovat, co je to morálka) jen nečinně přihlížejí..to je celkem silné kafe. O to víc člověk fandí hlavnímu hrdinovi, a doufá přesně v takový konec, jaký se stane. ()

Jocker94

Velice impozantní drama. Pro mne v podstatě jediným nedostatkem bylo nejasné objasnění doby, ve které se snímek odehrává. Při vsazení do současnosti by vše vyznělo více než nereálně, ale ještě poměrně brzy jsem pochopil, že se vše odehrává přibližně po 2. světové válce. Pro mne milé překvapení. ()

Andronikos

Napriek tomu, že predlohou tohto filmu je kniha, inšpirovaná údajne autentickými zážitkami autora, osobne som viac-menej nedokázal dej a postavy vnímať ako realistické. Vezmime si hlavného hrdinu: najskôr (fyzický) tyran spolužiakov, po zmene školy skrz-naskrz kladný hrdina (to, že mu v konečnom dôsledku najskôr ide iba o udržanie sa na škole, tento profil bohužiaľ príliš nerelativizuje). A to hrdina aj v prégnantejšom slova zmysle: najlepší plavec, neporaziteľný bojovník v "ringu". Takáto premena charakteru a profilu je snáď možná, ale mne pripadala nevierohodná. Príliš schematickými sú tiež: predseda študentskej rady alias hlavný záporák, telnatejší školský intelektuál Pierre, rasistický/nacionalistický vyučujúci dejepisu, skrátka bezmála každá postava, ktorá tu vystupuje výraznejšie než len sedením pri školskom obede. - Nejde mi o to, že by tu boli zlé herecké výkony (hoci skandovanie pri "ringu" mechanickejšie predvedené už asi ani byť nemohlo). Jednoducho je koncepcia postáv a deja príliš podriadená síce košatej, ale nakoniec lacne jednoduchej, čiernobielej a hlavne hrdinskej a happyendom končiacej schéme. Obzvlášť s blížiacim sa koncom naberal dej na nevierohodnosti (vyšachovanie riaditeľa s pomocou coolového známeho právnika a vďaka hrozbe publicitou; konfrontácia Klaďasa a Záporáka v pôvabnom, hoci nakoniec zvratkami zavrhnutiahodného zbabelca znečistenom lesíku; razantná, hoci iba predohrovými dialógmi naznačená výmena rolí "vychovávateľa" a "vychovávaného" medzi Erikom a jeho otčimom). A napokon musím konštatovať, že ani ten gýčovitý happyend nedotiahli scenáristi do konca: čo ak divák túži vidieť nejaký romantický bozk znovu sa stretnuvšieho a teraz už "legálneho" páru Marje a Erika? :) - Rozumejte: netvrdím, že to je zlý film alebo že to je nudný film. Netvrdím ani, že nie je miestami burcujúci a že nemá sem-tam výraznejšie scény (je smutné, že osobne ma najviac alarmovali tie, kde si Záporák a Klaďas vymieňali obsah istého vedra, resp. toalety - signifikantné ale je, že použité rekvizity boli falošné, tj. z toalety evidentne nepochádzali). Ale nevidím to ako dielo obzvlášť pamätihodné, aktuálne a realistické. A pretože síce považujem porovnávanie Ondskanu a Klass s ohľadom na ich obsah za pochybené, ale druhý menovaný film sa mi páčil viac, prikláňam sa teraz v prípade švédskeho opusu k hodnoteniu skôr horšiemu. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz