Zlo si umí počkat

(festivalový názov)
  • Argentína Cuando acecha la maldad (viac)

V odlehlé vesnici najdou dva bratři muže pod vlivem démona, který se právě chystá přivést na svět samotné zlo. Rozhodnou se ho zbavit, ale podaří se jim pouze rozšířit chaos. (mikki089)

Frajer42

Spoiler! Tento snímek jsem sledoval v lehce opojném stavu a podařilo se mi do něj krásně proniknout a splynout s ním. V první řadě bych rád uvedl, že tohle nebyl tak úplně horor. Vůbec mi to však nevadilo. Nesmírně oceňuji velkou originalitu a s ní spojený velmi neotřelý děj o tom, kterak se Pat a Mat rozhodli naložit mokvajícího démonického tlusťocha a vyvést ho někam za hranice okresu, aby páchal zlo na jiném obyvatelstvu, což moc nevyšlo. Zlo se nekontrolovatelně šíří a divák si užívá dosti neotřelý vývoj situace. Nesmírně se mi líbila tamní atmosféra i zvolené démonické univerzum. [80 %] ()

RUSSELL

Poměrně neotřelý pohled na posedlost démonem, která je zde vyobrazena jako nějaká morová rána, před kterou lze jen těžko uniknout – obzvlášť když nedodržujete 7 pravidel, jak číhajícímu zlu čelit. When Evil Lurks je nadupaná hororová jízda plná zoufalství a beznaděje, ve které se hrůzné věci dějí naprosto všem (včetně dětí) – nutno podotknout, že ústřední postavy dělají svými činy a rozhodnutími vše proto, aby to s nimi nedopadlo dobře. Film je prodchnut děsivými výjevy, které jsou místy okořeněny působivě nechutnými momenty, které z mysli jen tak nevyženete. Zejména scéna z úvodu, kdy se převáží prohnilý a morbidně obézní Uriel, je opravdu nechutná a hodně čvachtavá. Demián Rugna dokázal před lety vzbudit povyk se svým Aterrados, kterým si řekl o mou pozornost. S When Evil Lurks se v mých očích již plně etabloval jako svérázný hororový tvůrce současnosti, kterého je třeba bedlivě sledovat. Doufám, že ve své nekompromisní hororové štaci bude i nadále zdárně pokračovat. ()

Arsenal83

Demián si už svojim menom povedal o horory a darí sa mu to naozaj obstojne. Keď na vás zlo číha, buďte si istý, že posadnutie môže byť všade, dokonca aj v koze a nemusí to byť zákonite vaša manželka. Slušný film o démonoch, ktorí nemusel ani využiť klasické vykrútenie hlavy ako vrchnákom od coly a chýba mu aj náboženský presah, ale dostatok krvi sa tu pre lačné žalúdky nájde, pár scén môže vydesiť aj zvyknutých a realistická hniloba môže byť nechutná aj pre leproikov. ()

Claw

Pokud si myslíte, že se jedná o běžný film o posedlosti démony, hluboce se mýlíte. Nejsou tu žádní katoličtí kněží ani kostely, žádné kříže ani svěcená voda, žádné motání hlavy ani křeče… V tomto filmu nenajdete žádné katolické tropy posedlosti démony, což je pro jeden z nejstálejších subžánrů hororu VELKÝ závan čerstvého vzduchu. Je to film o démonech, kteří posednou lidi jako virus a mají svá vlastní pravidla, jak s nimi zacházet, a velmi specifický způsob, jak je vyhnat. Upřímně řečeno, právě tento typ svěžího a neotřelého přístupu k filmové tvorbě dělá z "When Evil Lurks" výjimečný snímek. Kdyby si více scénáristů/režisérů našlo čas na to, aby vzali hororové stálice a překroutili je tak, aby vznikl originální a jedinečný výtvor, měli bychom živější a bohatší nabídku hororů. Vedle vynikajících hereckých výkonů a děsivé hudby vynikal tento film především gore efekty (tedy použitím praktických speciálních efektů namísto CGI). Všechno to vypadalo tak SKUTEČNĚ. Například scéna se psem byla naprosto monstrózní!! Nebo třeba takový obézní a prohnilý Uriel až na kost mě bude děsit nejspíš ve snech… Film málokdy poleví a vám bude neustále lézt mráz po zádech. Jediné, co bych vytknul je, že lore filmu trochu předbíhá vyprávění příběhu, protože i ke konci se stále učíme pravidla. Myslím, že z některá mohli odebrat a věnovat více času některým postavám a momentům. Ke konci je jedna postava posedlá a my se moc nedozvíme, co se stane. I tak za mě naprostá hororová krasojízda, která boduje na všech frontách. Má to originální námět, výborné gore, výborné masky, dobré tempo, skvělý vizuál, film šokuje, je nepříjemný, má beznadějnou atmosféru, boří se tu filmové hranice. Všem hororovým fanouškům doporučuji. /80%/ ()

Chrustyn

Rozporuplný horor, který má několik výborných momentů (scéna se psem je odvážná), vtahující atmosféru ale příšerné, hysterické postavy, u kterých si přejete, aby je už něco zabilo. Jako neobvyklý horor, určitě stojí za vidění, ale minimálně ty postavy, výsledný dojem hodně srážejí. 50% ()

TheEvilTwin

Tohle mě odrovnalo. Nepříjemné, drsné, dekadentní a žánrově doslova lahodné. Nápad originální a úžasný, napětí nervydrásající a některé scény tak kur*vsky překvapivé a nečekaně drsné, až jsem pomalu nechápal, že konečně někdo natočil film, který se vymyká všem žánrovým klišé, obchází celou zajetou šablonu a dává do filmu jen to nejlepší a v mnoha případech něco, co jsme zatím ještě neviděli. Dva bratři uprostřed prdelákova zjistí, že jeden člen vesnice je posednut démonem, a jelikož všichni zde jsou věřící a ví, co mají v této situaci dělat, rozhodnou se jej odvést co nejdál a vyhnout se tak posednutí. Vše se ale zvrtne a démon se šíří z jednoho člověka na druhého jako nemoc a katastrofa začíná. Všudypřítomný hudební podkres je nepříjemný, napětí je ve vzduchu od samotného začátku, pravidla posednutí jsou podány solidně, uchopitelně a pevně a film nemá problém nejen s fantastickými horor prvky, občasným gorem (zřaní mozku, útok psa, úvodní nechutný posednutý...), ale vůbec mu nevadí tady masakrovat děti, těhotné, zvířata a neštítí se snad ničeho. V druhé půlce film sice malinko ztratil tempo a oproti první byl trochu slabší, ale ve výsledku je to bez debat stále jeden z nejlepších snímků, které za poslední dobu vznikly. A to nejen v žánru, kde oceňuji originalitu a konečně čerstvý vítr, ale i v obecné filmové rovině, kde je na místě zkrátka vše od hudby, kamery, vizuálu (!!!) a především povšechné dekadence, a to včetně samotného závěru. Klenot. ()

eraserhead666

Velmi nepříjemný film, který vás umlátí atmosférou, atmosférou bezvýchodnosti a bezútěšnosti. Explicitnost dávkuje tak akorát, ale skvělá hra s příběhem, hodně dobrými a přirozenými herci, výbornou hudbou a tím, že film diváka hodí přímo doprostřed v podstatě již probíhajícího příběhu a poskytnu jen přesně tolik informací, aby se mu z nich sevřela prdel a naježily i ve vaně oholené chlupy. Na jihoamerické horrory možná běžný standard, ale pořád skvělý a působivý standard. Někdy jsou pravidla prostě důležitá. Někdy má člověk však chuť se vysrat na všechno, včetně pravidel. ()

Necrotongue

Argentinští filmaři zase jednou vylepšili (v mých očích) pošramocenou reputaci své vlasti. Jo, jo, oslavování největšího fotbalového podvodníka jim u mě příliš neprospělo. Jak já jsem se bál, že půjde jen o další z celé řady vymítačských hororů, které přežvykují stále dokola už natrávené výblitky z předchozích pokusů. A jak velmi jsem se mýlil. Tento snímek měl totiž nápad; tvůrci nevykrádali nic, co bych už pětkrát viděl, zato přišli s originálním příběhem, s Urielem, z něhož by se v našem současném, tuze tolerantním světě mohl stát nový sex idol, a s dvojicí snaživých zoufalců. Užíval jsem si vymazlenou atmosféru, která sama o sobě dokázala udržet diváka ve střehu, i skvěle obsazené postavy (seděly mi fakt všechny) a velice se mi líbilo, jak tvůrci na jednu stranu šetřili s násilím (omezili ho na občasná krátká vyšlehnutí), ale když už na něj došlo, byla to dokonalá brutalita. No, musím přiznat, že jsem si to fakt užil. / Poučení: Nesnaž se sníst nestravitelné materiály. 4*+ ()

JASON_X

Další horror o posedlosti? Ale kdeže. Tedy aspoň ne o takové té klasické posedlosti, kterou my všichni horroroví diváci přece moc dobře známe. Tahle posedlost je jiná. Její průběh i cíl jsou jiné. Její projevy jsou jiné. Jinak děsivé i jinak nechutné, než bývá obvyklé. Vlastně nechutnost je asi leitmotivem celého filmu. Señor Uriel, ehhh... Nechutnost a taky jakási bezvýchodnost, způsobená snad osudovou předurčeností nebo čím, protože postavy přesně ví co mají a co nemají tváří v tvář posedlosti dělat, a stejně většinou všechno dělají špatně. Alternativní reality a zneklidňující fantazie Demiána Rugny se mi zamlouvaji, po Aterrados další skvělá a originální argentinská pecka. ()

ancientone

Lepšia žánrová štandardka. Vie to budovať miestami silnú atmosféru, vie to priniesť pár silných obrazov, ktoré sa zaryjú do pamäte dlhšie ako na pár hodín, námet nie je úplne vycucaný z palca ale... chýba tomu dramaturgia a spirit, ktoré by diváka viedli kontinuálne celým dejom. Napätie funguje čiastkovo, nie v celom filme. Tak možno nabudúce. ()

Morholt

Charakterem posedlosti je film rozhodně originální, což se na tomto poli cení. Dalším plusem je to, že se filmaři nebojí a nemají skrupule s tím, koho nechat krouhnout. No a v neposlední řadě je tu kvalitní gore, podpořené slušnou dávkou hnisu a dalších nechutností. Stejně tak jsem neměl problém s castingem. Chybělo mi větší napětí, ale to se dalo přežít. Problém jsem měl s pravidly. U většiny démonů je tak nějak jasné, co si mohou a nemohou dovolit, ale tady jsem v tom měl docela hokej a vysvětlení jsem se nedočkal. Také to na mě bylo trochu moc uřvané a hysterické. Jasně, člověk nemůže čekat, že se v podobných situacích budou obyčejní lidé chovat s ledovým klidem, ale čeho je moc, toho je příliš. A v závěru mě naštval hlavní hrdina, který se zachoval jako ukázkový idiot. Za to by měl někdo dostat pohlavek. To vše ale nic nemění na faktu, že se jedná o velice solidní záležitost. Ještě jedna podobně povedná věc a o Rugnovi se může začít mluvit jako o spolehlivé značce. 75% ()

BoPo

Ako keby ste urobili kombináciu hororov 28 dní poté a Neutečeš. Je tam dosť dobrého. Napríklad scény zo začiatku filmu v dome nákazy, s obéznym ležákom, sú lahôdkové. A aj tá atmosféra "pandémie", kde každá chyba môže byť osudová, pretože nebezpečie môže číhať všade. Ale vôbec mi nesadla ukričaná argentínska mentalita. Neustály krik jeden cez druhého. Sklamanie bolo aj finále. ()

Astaroth12

Tak na tento počin som sa začal tešiť, keď som zistil, že moji kolegovia sú týmto filmom nadšený. Začalo to fakt super, dvaja bratia, jedna hnilá poduška a závan niečoho hrozivého a keby sa to cele dialo na menšom priestore, tak by film od sceny ako vstúpili do mesta, nevyzeral trocha chaotický až bezradný. Lebo od tej chvíle to bolo často uškriekané a aj zmätočné. Na začiatku mi to trocha pripomínalo 100 Bloody Acres, kde tiež dvom bratom sa to celé vymklo spod kontroly a tu to bolo podobné, len oveľa v efektnejšej rovine. Je to surové, kruté a zabíja sa tu všetko, čo dýcha a pokým iní tvorcovia kamerami uhýbajú, tu je všetko detailne nasnímane. V tom spokojnosť vidím, ale zas niektoré dialógy, chovanie postav či neprehľadnosť niektorých scén mi pochuti neboli. Čakal som aj nejaké vysvetlenie, prečo sa to cele deje a hlavne ako je možné, že o tzv. " hnilobe" všetci vedia a aj tak sa nenájde nikto, kto by s tým niečo urobil, až prídu dvaja borci a .... Krvavosť rozhodne úžasná, ale mne to už dávno nestačí, film ma musí chytiť aj niečím iným a tu okrem tej surovej gore efektnosti, som nič neobyčajné nenašiel. Celkom som si myslel, že tento film bude v mojej topke naj hororov tohto roka, ale u mna tie ambície nenaplnil. Tak zatial v tomto roku u mna dominuje Evil Dead: Vzostup zla a myslím si, že do konca roka ho už z trona nik nezosadí. Silné 3*. ()

ledzepfan

Kdyby se ty postavy nechovaly půlku filmu jako hysteričtí kreténi a jednali trošku racionálně, tak by to byl horor desetiletí. Mě se už snad roky nestalo, že bych viděl horor, který by mě oslovil a překvapil.. tomuhle se to povedlo. Argentina tomu dodává xicht a exotickou atmošku. Je tam několik scén které budou patřit do zlatého fondu žánru. Celé to stojí na originálním a mytoligicky funkčním pojetí posedlosti zlem (kdo by řekl, že se zrovna v tomhle dá vymyslet něco svěže nového). Pracuje to s prvky které jsou v našem, evropsko-hollywoodském hororu spíše tabu (tady myslím především to násilí na dětech). Má to parádní soundrack, efekty, kameru.. ()

maddy

Neoriginálny námet o posadnutí podaný pomerne originálnym spôsobom, no nedotiahnutým do konca. When Evil Lurks totiž v prvej pol hodine dá prísľub dostatočne odvážneho, drsného a zaujimavého hororu ... len aby sa v ďalšej hodine motal v jednom kruhu. Demián Rugna síce dokáže budovať zlovestnú atmosféru a darí sa mu v horore servírovať aj pár poriadne drsných scén, no nedokáže filmu dať jednotný koncept. Z When Evil Lurks sa tak následne stavá až zbytočne ukričaná telenovela s až iritujúco sa chovajúcimi postavami, než ten sľubovaný drsný alebo akokoľvek originálny horor, a so scenárom, ktorý diváka síce drží v napätí a očakávaní čo príde ďalej a kam sa film uberie, no on sa neuberie žiadnym zaujímavým smerom. S pribudajúcimi minútami sa skôr rozpadá, príbeh prestane dávať zmysel, jednotlivé scény nemajú hlavu ani pätu, už mŕtve postavy sa zjavujú v deji z ničoho nič opäť živé bez zranení a bez vysvetlenia, a celý námet o posadnutí nakoniec vyzerá ako sled scén, kde si režisér povedal, že teraz sa mi sem hodí táto scéna, tak ju sem dám, a divák si to nejako pober. V závere som bol presvedčený, že ešte musí prísť niečo čo tomu celému dá nejaký ucelený koncept. Nič neprišlo a vo mne ostalo po tých prvotných nadšených ohlasoch skôr sklamanie. Tri krátke brutálnejšie scény (sosekerou, psom a vyjedaním mozgu) ma skutočne do extázy neprivedú, skôr čím bližšie bol fim k záveru tým do väčšej letargie. Nakoniec tak skôr než dobrý horor je to zaujímavý horor. Ale žiadnu hororovú eufóriu ako naznačuje pár komentárov by som nečakal. CELKOVO: 6/10 ()

raimi

Bacha, spoilery: Démon si pro své fyzické zrození nemohl vybrat nikoho lepšího než Pedra. Pedro je totiž docela dost magor. Impulzivní, násilnický, hysterický a neovládající se slaboch, kterej ať už dělá cokoliv, udělá to tím nejhorším možným způsobem. A tak umetá cestičku na svět antikristovi (či co to bylo), a vrství jednu fatální chybu za druhou, v čemž mu zdařile sekundují oficiální úřady, a jeho spoluobčané, neschopní jakékoliv spolupráce. Rugna je talentovanej týpek, kterej mě velice potěšil svým předchozím snímkem Aterrados. Ale tady se bohužel poměrně dost utrhl ze řetězu, a výsledkem je chaos. Jasně, že to byl tvůrčí záměr, ale i tak by film měl mít nějakou pevnou strukturu. Jinak je výsledkem jen na originální námět navěšená série více či méně šokantních scén. Třeba ta pomalá noční projížďka autem okolo posedlé matky nesoucí v náručí své dítě, kdy kamera postupně odhaluje naprosto hrůznou scenérii, je absolutním vrcholem filmu. Je to škoda, ale nedokázal jsem se emočně napojit na postavy, který dělají jednu tragickou chybu za druhou, i když ví, že je to špatně. Jen se prostě nedokážou ovládat. Tak snad příště, Demiáne. ()

Makky

Odvážny počin, ktorý si posadnutie interpretuje podľa vlastných pravidiel. Film je silný vo svojich momentoch a slušným tempom udržuje pozornosť. Ako to už býva zvykom, pozitíva nevydržia celú stopáž, celý záverečný akt by som si vedel predstaviť úplne inak. ()

bourec

Začátek filmu je divák napjatej co bude. Stejně tak já. Za tu první dvacetiminutovku pochopíte o co asi v kostce jde. Pak sem se málem posral při scéně se psem. V tuhle chvíli byl film v overu, a ta beznaděj byla až hmatatelná. Bohužel ten zbývající čas filmu byl slušnej chaos s několika brutálníma scénama. Myslím že filmu sluší trojhvězdí. Ale víc ani hovno. Rugna na nás chrlí nechutnosti, ale trochu poskládat děj a přitlačit ve strašení, byla by to pecka. 60%. ()

C0r0ner

Místy to stálo za to, z některých scén mrazilo, brutality velmi solidní, a místy to zase dost dlouho stálo na místě, případně to zapadlo do klasických vymítačských kolejí a klišé. Horory nejsou moje parketa a tohle byl takový ten obvyklý průměr. 60% ()

dubinak

When Evil Lurks disponuje pár docela krutopřísnými scénami, které člověk těžko očekává. Plusem je neotřelý scénaristický námět společně s několika nechutnými a nepříjemnými výjevy. Párkrát mě to donutilo vzpomenout si na Aterrados, protože ten styl je takřka totožně znepokojivý. Jako argentinská apokalyptická gore road movie to obsahuje takřka vše, co by měl takový kousek mít, aby zaujal a překvapil. Logika tam sice občas trochu pokulhávala, naneštěstí si film to tempo nedokáže udržet celou dobu na sto procent a některé momenty jsou vyloženě divné, ale když přivřu oči, dlouho tu nebyl takový čistokrevný snaživý horor, a kort z Jižní Ameriky. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)