Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Celé jsem to viděla s doprovodnými komentáři lidí, kteří byli v té době na vojně a velice rádi si zavzpomínali na některé věcné reálie. A dodnes si užívají všechny ty detaily, včetně zamilovaného Kyslíka. Někdo tedy dokáže najít pro sebe to dobré všude, někdo jiný musí za každou cenu vyřvávat a dávat tím najevo svou omezenost, jako například nerudný paascha, že. ()

sud

Naivní vojenská náborovka se silně osmdesátkovým soundtrackem. Zábavné to občas je, i když někdy nechtěně (většina hereckých "výkonů" nic jiného, než úsměv nevyvolá). Hloupé, ale neškodné. 35%. ()

MM_Ramone odpad!

Pražská, punkrocková kapela Visací Zámek v jednej zo svojich skladieb spieva: "Haló, haló co se stalo, co se mi dnes přihodilo? Nechci věřit svýmu zraku. Přišel dopis od vojáků. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Už je marná simulace. Nemožná je emigrace. Tady už končí legrace. Nezbývá než rezignace. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Nemám šanci, nemám nárok. Příjdu domů nejdřív za rok. Vojna z chlapců dělá muže, tím že duši svlíkne z kůže. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák!" Taká bola bežná prax v dobách československej ľudovej armády. Prišiel povolávací rozkaz a muselo sa narukovať, často krát na druhý konec republiky. Povinná vojenská služba. Tvorcovia tohoto propagačného, ideologického seriálu to však vykresľujú rýdzo pozitívne. Je to hnusný socialistický odpad! ()

Niktorius

Narodil jsem se nedlouho poté, co kdysi moje máti sledovala v TV tento seriál - ještěže už byla v devátém měsíci, jinak by tahle nehorázná hovadina měla na svědomí dlaší předčasný porod...A třeba bych tu teď nebyl....:-) ()

freddy

Já zcela nepokrytě přiznávám, že mám rád starší české seriály. Zcela nepokrytě přiznávám, že mi v těchto seriálech nevadí přikrášlování skutečnosti. A zcela nepokrytě přiznávám, že seriál má jisté kouzlo, které však nelze vyjádřit slovy. A zcela nepokrytě také přiznávám, že se rád kouknu na Evu Vejmělkovou, které to před kamerou vždy slušelo a Martin Zounar patří mezi mé nejoblíbenější české herce. Nevkus? Možná. Ale koneckonců ruku na srdce: I když je tohle komunistická propaganda, není to lepší než nějaká přeslazená Ordinace v růžové zahradě? Já bych řekl, že je to milionkrát lepší, než Ordinace. A proto po tomto seriálu rád sáhnu kdykoli znovu. ()

Xmilden

Tady není o čem, na rozdíl od často nudného a smutného My všichni školou povinní se tady tvůrci vytáhli. Vojna zde není pouhou záminkou abychom museli útrpně sledovat osudy maminek, příbuzných, lásek, které čekají, až se jejich chlapci vrátí z vojny. Nízkému hodnocení vůbec nerozumím, zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších socialistických seriálů. Velmi slušné postavy, děj, emoce. Mě se to líbilo a nejvíce Mário Kubec v roli Majkla. 70% ()

Phobia

Moje starší sestra seriál s nadšením sledovala ještě při poslední repríze (PRIMA TV - 2008 +/-), já jsem nenašla odvahu ani k letmému pohledu. Nejsem nějaký primární odpůrce zelených mozků, ale tahle propaganda Československé lidové armády pro mě byla neškodná za komančů, když jsem byla usoplené mládě. Nyní, v období pravdylásky, bych se z "Chlapců a chlapů" zgrcala a dost možná i pokálela... a nejsem si jistá, že smíchy. Hvězdička s ohledem na režim, kdy seriál vznikl, odpad by tomuhle seriálu pravděpodobně slušel víc - nejde jen o obsah, i zpracování a herecké výkony stály za táhlý, hlasitý prd. Na druhou stranu, ať se mladí levičáci podívají, jakou dobu by chtěli zpátky...19% ()

LiVentura

Neuvěřitelně natuplý a idiotsky poplatně psaný scénář a strunlost hlavních postav, jaktěživ jsem od nás neviděl větší socialistickou "to"..:-) ()

paascha odpad!

Ne odpad! ale MEGAGIGASRAČKA!!! Tímhle paskvilem nás krmili na vojně a koukat se v přijímači na to, jak ten vytlemenej Zounar zmoudří a stane se z něj guma, co chápe svou odpovědnost k vlasti bylo fakt na blití. Ale to pochopí jen ten, kdo měl někdy za 730 a odečítal každým dnem:-/ Každopádně, za tohle veledílo bych normálně střílel! Každý, kdo tomu dá jiné hodnocení, než ODPAD je duševně nemocný, nebo komouš, což je totéž!!! ()

Big Bear

Ať jste byli na vojně či ne, tento zábavný snímek vás musí zaujmout. Samozřejmě se to týká spíš generaci dnešních pětacřicátníků a výše... Je to neskutečná prdka a za tu retro zábavu dávám dvě hvězdy. Pokud to ovšem vezmeme vážně, bylo by vhodnější dát odpad. Každopádně pořád o level výš, než Muž na radnici či Okres na severu... ()

petaspur

Nikdo nechtěl v mladém věku odcházet na vojnu a málokdo dnes lituje toho, že tam tenkrát byl. Ve výcvikových prostorech se získávali přátelé na celý život, neboť jen nenávist ke společnému nepříteli, což byly samozřejmě GUMY (čti důstojníci Československé lidové armády), dokázala doživotně stmelit partu neznámých lidí. O tom však tato propagace kasáren, jako "svatého" místa, kde se z kluka stává muž, skutečně nebyla. ()

mchnk

Vojenská služba v 80tých letech se vším všudy aneb stovky let stará tradice pro každého mladého hocha, je už jen a jen na plátně. Taktéž i plačící matky na Hlavním nádraží, ale také veškeré těžkosti vojenské služby, které jsou zde krásně naivně znázorněny, v postupně se rozvíjejících individuálních příbězích. Zmíněná naivita celého seriálu mě prostě baví, snaha vychovávat, směšná politická angažovanost, která na tuto mládež popíjející coca-colu už stejně nemohla zabírat, naivní podivování se nad početím děcka i nekompromisní způsob natáčení. Vypadá to, jako by se všechno točilo na jednu dobrou. Ovšem je zde také skutečný obraz toho, co k vojně patřilo, a jestliže je to jediný seriál z podobného prostředí, které si dnešní mládež umí asi stěží představit, chce to přece jen dost zamhouřit oči. V dnešním pojetí by byl seriál ještě směšnější. Tohle mám prostě rád a nedám na to dopustit. Líbí se mi scénář i celkový, umělý projev herců, nebo spíše v tomto případě dabérů, kteří zde převážně hrají. I když to někomu může připadat primitivní, hlavní síla tohoto seriálu je v neuvěřitelné přirozenosti. ()

mzss1

Pro mě je to rozhodně skvělý český serál se vším všudy. Vidím zde osudy mladých vojáků na vojně, jejich utrpení, radosti, lásky, trable ... Herecké obsazení je na tom naprosto skvěle. Každý scojí úlohu zvládl dokonale. Funguje zde vše: Nosalgie, skvělá hudba, herecké výkony, zajímavé příběhy a tak dále. Takže nemůžu hodnotit jinak než na 100% = ***** ()

kingik

V tomhle legendárním seriálu mě dostalo, jak si chvíli na útvaru vykali, a pak zase o minutu později tykali. "Jirko, sakra ty chceš dezertovat", tak tohle je věta, kterou plukovník pronese směrem k poručíkovi, který chce odejít z útvaru, ale dodávám, že mu předtím asi deset minut vytrvale vykal. Taky bych viděl paralelu s dnešní dobou. Když voják, hrál ho Zounar, nastoupil povinnou vojenskou službu, neměl moc možností se kontaktovat se svojí přítelkyní, nanejvýš mohl poslat dopis, a při nejbližší příležitosti byla procházka v lese v době "opušťáku" jen záminkou, aby ji v mechu "pígloval". Bylo mu jedno, jestli Hanka chce, nebo třeba nechce, on byl nadržený a basta. Pro mě to byly náznaky porna. Původní scéna byla trochu hard, ale nakonec to vystřihli. Vynikající byl taky Krampol, jak chtěl s parťákem zdrhnout "za kopečky", jak se tehdy říkalo emigraci, a vybral si pro tento účel vojína Hlaváčka, který jestli vypadal na 18 let, tak já jdu v září do první třídy, protože to bylo směšné, vypadal na třicet járů, ale moment, ještě mě netleskejte: počkaj, počkaj, ještě netleskaj, ja sem ti to neuveril, takhle tema rukama nedělaj, to je skvor amatérske...." , a tak tedy zosnovali plán, jakože on vezme kvér a prostřílí se přes hranice, nebo něco v tom smyslu. Krampol ultra drsnej, pravda dnes nehraje, tehdy se dalo říct, že jako by hrál, a pak tedy, když ten vojín po několika marných pokusech sebrat kvér nebyl úspěšný, tak se sešli a dali mu do "řepy". Bitka natočená suprově, borec po kopu ještě celkem zachovalý obličej. A když to vezmu jako celek, dobré scény střídaly scény nechtěně úsměvné. Zase je to seriál, který se hodí do doby dávno minulé, ale nuda s ním nebyla. Herci v pohodě, až někdy jejich excesy na útvaru působily jako parodie. Zvláštní, že je to i tak lepší než dnešní seriály, které jsme kdysi uměli, ale dneska je mně stydno za tvůrce, co pustí k lidem. 60% ()

Omnibus odpad!

Základní vojenská služba nebyla nic jiného, než státem posvěcený morální teror, organizovaný komunistickou stranou. Šlo o to zlomit celé generace mladých kluků. Naučit je držet hubu a krok a poslechnout bez přemýšlení i sebedebilnější rozkaz, aby pak tu hubu drželi i v dospělosti (případně i na stranických schůzích), nelezli demonstrovat na náměstí a zanadávali si na režim tak nanejvýš v hospodě. Naopak vypustit páru a aspoň na někom se pomstít za ty dva roky mládí v hajzlu umožňoval propracovaný mazácký systém, který zároveň šetřil práci neschopným důstojníkům (čest vyjímkám, ale těch moc nebylo), kteří by často v civilním životě nemohli pro svou tupost šéfovat ani partě kopáčů. Mazácký systém ovšem taky znamenal peklo, fyzické, ale zejména psychické, dokud byl člověk pouhý "zobák". Kdo to nezažil, nepochopí. To jsou nesdělitelné a nepřenosné zkušenosti. Bohužel spoustě původně normálních kluků toto ponižování a šikana (většinou samoúčelná, nezřídka až sadistická) naprosto zkurvilo povahu a oni se jen těšili, až budou mazáci, jak si taky zařádí na nováčcích. I díky povinné vojně se tak komunistům úspěšně dařilo zlomit morálku národa a připravit o ideály velkou část populace hned na prahu dospělosti (samozřejmě nejen vojnou, také využitím demagogické propagandy na všech stupních školství již od základky a dalšími pákami).             K samotnému seriálu: Pro mě je to propagandistický škvár nejhrubšího zrna a hodnocení odpad! je naprosto na místě. Bez ohledu na to, kolik lidí, co to nezažili, se u toho dnes třeba i baví a směje. Ovšem těmto mladým lidem (Malarkey, Djkoma a další) to nezazlívám. Holt nepřenosnost zkušeností. Naopak jim to přeju a jsem rád za ně, že nezažili dospívání za totality. Netušíte, jak šťastní jste lidé! Ovšem z pamětníků, kteří v těch dobách naší socialistickou armádou prošli a přesto tento propagandistický seriál vychvalují, mě mrazí. ()

Legas odpad!

Po letech jsem se ze zajímavosti podíval znovu - tedy na 1. díl - a byl jsem docela v šoku, co že jsem to jako malé dítě hltal. Chvílemi jsem se docela šíleně smál, chvílemi mě zasáhla nevěřícná křeč... Naprosto příšerně "zahrané", s primitivními dialogy, dějově o hovně - reklama na výrobek značky VOJNA, tfujtajblově propagandistické. Já vím, to se mně to dneska žvaní, co? ()