Nováčikovia prežívajú prvé a dá sa povedať aj najťažší mesiac základnej vojenskej služby. Postupne prechádzajú základným vojenským výcvikom na strelnici, spoznávajú zložitú vojenskú techniku a celý rad ďalších činností, ktoré si musia osvojiť. Postupne sa objavujú náznaky toho, aký kto bude vojak a ako sa v budúcnosti vyrovná s náročnou službou. Skutočnými vojakmi sa však stali zložením vojenskej prísahy. Pri tejto príležitosti sa väčšina z nich stretne so svojimi blízkymi a závan civilného života im všetkým prinesie len a len osvieženie. Súčasne sa aj po prvý raz stretávajú s mazákmi, ktorí sú ich novými spolubývajúcimi na rote... (TV JOJ)

topi80

Uff, tak tohle byla pro pamětníky vojny asi hodně silná káva. Nadšení a hrdí vojáci přísahají věrnost při obraně socialismu po boku Sovětského svazu, Tomáš Soukup u oběda rodičům vypráví, jak ho něco na vojně baví a něco ne… Perličkou, která unikla cenzorům, byla hláška Bronislava Poloczka při objednávce dršťkové polévky, ze které si člověk dobře vyvodil, jak to v pohostinstvích chodilo (což on jako uzenář věděl nejlépe) :-) ()

javlapippi

"V životě jsem neměl tolik ženskejch jako na vojně." "Ale táto, to už jsi mě přece znal!" "No jo, ale povrchně." Po zvládnutí prvotného drilu sú naši hrdinovia vyfešákovaní do slávnostných uniforiem a prisahajú vernosť vlasti za prítomnosti slziaceho príbuzenstva. Po absolvovaní cirkusu sa žerie, chlastá a smilní. Teda až na prípady, kedy polovička nepríde alebo sa okúňa. Kyslík skoro príde o samopal, traktorista Vlado o vieru v lásku, veliteľ Ráž najskôr čoskoro príde o ženu. Objavia sa aj mazáci a hádžu chlieb do koša. Štyri stratené lopatky. "Ať si mě zastřelej, mně to je jedno!" (Žiadne nahotinky ani vulgárna mluva.) ()

Nick321

Zounar je tak nadržený, že by ojel i celou bojovou jednotku včetně Ráže, a Hanička mu prostě nedá a nedá, ale zároveň přece nemůže žít jak jeptiška. :D A ta Rážova žena má skoro stejný účes jako její muž. :D ()

• V epizodě najde Michal Hlaváček (Mário Kubec) u Ctibora Voříška (Vladimír Javorský) tehdy velmi známou učebnici němčiny pro jazykové školy „Der Die Das 1“. (Robbi)
  • V epizodě je na střelnici zjevné, že Tomáš Soukup (Martin Zounar) má samopal zapřený do levého ramene. Při následném útoku ho však drží obráceně. Ještě složitější to je s Vlado Rutkajem (Boris Slivka). Při prvních střelbách drží samopal v pravém gardu, při útoku v levém a stejně tak při prověrkových střelbách. (Robbi)