Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

Arccos

Jo, jo, já vím, že seriál je drsná agitka a z jeho vyznění "bez vojny není chlap chlapem" se mi dělá vysloveně špatně. Velice lituju každého ubožáka, který si to myslí. Ale přiznám se, že jsem se na to díval docela rád. A kdybych to měl ohodnotit v době premiéry, kdy jsem byl ještě dítko školou povinné, dal bych dokonce ještě mnohem víc (no jo, byl jsem blbý). Přímo strašlivé jsou některé herecké výkony nebo jejich dramatizace, takový Krampol jako šéf recidivistů je přímo k popukání. ()

Havala

Dívat se a ukazovat dětem!!!!! Dobrá škola pro ty, kdo chtějí volit komunistické voly. Dělá se mi z toho blijno. V určitém psychickém rozpoložení lze podávat i jako komedii, v případě nevolnosti ihned podat Platoon, či Behind Enemy line 3x denně!!! Uff, je to driják, brrrrr. 23% ()

Jaromír

Seriál se mi líbil. Základní postavy jsou sice povahově vyhraněné, a tak celek působí jednoduše, ale je vidět, že nejsou uvařené z vody, ale mají reálný zákla. Postavy jsou to, co mě na tomto seriálu nejvíce baví. Někde jsou až komické "výchovné" vsuvky, asi byl autor pod tlakem vojáků, aby občas i vsunul nějakou informaci :). ()

Vikinec odpad!

Agitačním prasárnám dávám ze zásady odpad, ale tento seriál by si zasloužil za svou bezbřehou naivitu, přiblblého Zounara v hl. roli hvězdiček 5 za zásluhy na poli zábavného braku. To se zas soudruzi vycajchnovali. ()

Mykhaluu

Vzpomínky blednou a tím i lžou!! Protože jsem původní komentář psal podle vzpomínek a dal tři!!! Jak já se stydím!!! Tři!! Hvězdičky! Považte paní, považte pane!!! V roce 2010 jsme zmáčkli nešťasně tlačítko na ovládači (po skončení filmu, na který jsme se dívali schválně) a zděšeně se ženou pozorovali několikaminutové televizní běsnění nějakého šíleného vojáka z povolání v téměř dokumentární pasáži střihů různých činností, kde s šíleným výrazem buzeroval vojáky základní služby... nakonec to jeden z vojáků řekl za nás: "Zřejmě zešílel!" Ano!! A my to vypnuli!! Neboť by jsme mohli zešílet taky!! Snižuji na jednu hvězdičku, ne že by si ji seriál zasloužil!!! Je to propagandistický hnus sedmé kategorie!! Ale ať mám co ubrat, kdyby jsme se ještě někdy setkali! :) - - - - - - Původní část komentáře: Abych nelhal, snad by mělo být možná i více hvězdiček... tak možná o jednu.. neboť jsme to tehdy žrali, i když jsme se vojny báli... :) Že to je asi dost nereálné a dva roky vojny musely být hrůza hrůz je jiná věc... ()

Stejšn odpad!

I kdyby tohle bylo sebelíp natočené (a jakože není), tak za obsah téhle ideologické sračky tomu nemůžu dát nic jiného než odpad. Dal bych třeba i jednu malou půlhvězdičku za Vejmělkovou, ale protože seriál obsahuje taky postavy typu guma (Kreuzmann) a slovenský tragéd (Slivka), zůstávám u odpadu. ()

vitak69 odpad!

Seriál se začal vysílat v době, kdy jsem akorát rukoval a proto mohu napsat jediné: je to totální odpad a není to nic jiného než propaganda socialistické armády. Zatímco naše armáda stále používala taktiku z 2. světové války, NATO už v té době používalo GPS a střely naváděné paprskem na cíl. U nás vybíhali spojky při poplachu pěšky pro vojáky z povolání a při BORU jsem jako pozorovatel vzdušného prostoru vyfasoval dalekohled a knihu letadla NATO. O tom kde bylo NATO a kde naše armáda jsme se mohli přesvědčit o několik měsíců později v 1. válce v zálivu. Jestliže někdo tvrdí, že jsme měli silnou a boje schopnou armádu, lže do vlastní kapsy. Někteří lampasáci si dokázali plynovou maskou roztrhnout i tvář. A šikana? Ta se neřešila vůbec, maximálně byl voják, který bonzoval převelen k jinému útvaru, ale samozřejmě se vědělo proč a byl rád, když se ve zdraví dožil konce základní vojenské služby. Ještě jeden velký nesmysl se vyskytuje v seriálu a to pokus ukradení samopalu, aby se mohli morálně nalomení jedinci prostřílet na západ. Rozumně uvažující člověk ví, že to byl naprostý nesmysl, chtít zdrhnout přes hranice se samopalem. Hraniční pásmo začínalo 10 km od hranic a všude byly hlídky. Chtít se prostřílet se rovnalo sebevraždě. ()

Gamekeeper77

Je spousta daleko horších seriálů, než je tenhle. Moc dobře tedy nechápu takovou spoustu odpadů tady. I když, myslím, že jejich největší % zaujímají buď nevojáci, kterým to nic neříká, nebo naopak vojáci, kteří přesně ví, o čem to je, ale neměli štěstí na dobrou vojnu. Mamánci, věčný myši, nešťastníci bez kamarádů a jim podobní. Moje vzpomínky jsou jen ty nejlepší a tenhle seriál mi je oživuje od velkých a zásadních věcí jako byly cvičení, nástupy, opušťáky, otázky šikany ale i přátelství, až po detaily a maličkosti, jako třeba oblékání, výstroj nebo vojenská mluva, která nás tam všechny ovládala. Jsem rád, že jsem to zažil a jsem rád, že to tenhle seriál zachycuje takové, jaké to bylo. A záleží už na každém, co si z toho vezme. Ano, po filmařské stránce mi tu vadí spousta věcí, hlavně naprosto tragické výkony několika neherců, nebo velké množství otřesných dialogů, ale z hlediska nostalgického, historického dokumentu se na Chlapce a chlapy vždycky rád podívám. 65%. ()

regentor odpad!

Propagandistický škvár plný blábolů a lží, je tak odporně překroucený vůči tehdejší realitě, že nemá ani fous dokumentární, natož umělecké hodnoty. ČSLA opravdu fungovala jinak, než je zde vykresleno, ještě k tomu v tupém příběhu.Doporučuji promítat na sjezdu Pirátské strany , pro debilní děti a jejich voliče, jinak pochopitelně velkou oklikou od téhle páchnoucí žumpy. ()

curil odpad!

Jen krátce. Na vojně jsem byl 1972 - 1974. Půl roku v PŠ v Prešově. Neskonalá buzerace a ponižování od nadřízených slovenských poddůstojníků; v životě jsem nic takového už nezažil. Proto seriál považuji za odvar a úpadek tvorby České televize, nemá nic společného s realitou v letech před sametovou revolucí. Na objednávku komunistické strany točili naši zasloužilí umělci jeden škvár za druhým. ()

ostravak30

Hádka komentujících o tento seriál je vcelku zábavná. Podle mě seriál tak špatný není. Tvůrci se snažili u každého z hlavních vojáků zaplést nějakou zajímavou zápletku, což se vcelku povedlo. Co voják to jiný charakter. Nejsem si zcela jistý, zda se dá zde uvést nějaký druh propagandy. Ve vojenském seriálu prostě technika a zbraně vystupovat musí. A obhajoba armády jako taková? Ano, ta zde je. Jenže totéž můžeme vidět i v současném seriálu 1. Mise, kde vojáci taktéž hájí své zájmy. Armáda vždy bude obhajovat nutnost své existence, přestože reálně je nám už 60 let k ničemu, za to nás stojí veliké peníze, její provoz provázejí předražené zakázky u kterých nakonec vždy vyjde najevo, že došlo ke koupi starých či poškozených strojů. Pravda je, že se v seriálu objevila řada mladých herců, pozdějších hvězd či doposud téměř neznámých tváří. A herecké výkony tak nejsou z nejlepších, ale ani to není nic, co by se dalo vyčítat režimu. V dnešních televizních seriálech vídáme totéž. Chlapci a chlapi přeci jen přibližovali alespoň trochu život na vojně a je to možná jeden z prvních, ne-li vůbec první či jediný, seriálů, který otevřel téma šikany. Něco, co armáda vždy tutlala a dělala, celkem neúspěšně, že to neexistuje. Závěrem dodám, že se mi velmi líbila hudba Ladislava Štaidla, která se povedla, zejména ta dramatická. ()

javlapippi

Na rovinu, je to propagandistický produkt, ktorým pravdepodobne chceli súdruzi poľudštiť budúcim obetiam mužského pohlavia a ich blízkym krádež dvoch rokov z mladosti. Vojenská služba je tu zobrazovaná ako síce tvrdá, ale potrebná a charakter formujúca záležitosť. Lampasáci sú inteligentné ľudské bytosti, síce prísni, ale spravodliví a keď treba aj chápaví. Šikana vôbec nie je systémová záležitosť, jej veľmi ojedinelý výskyt je samozrejme odhalený a vinník exemplárne potrestaný. Spartakiáda sa nacvičuje na úkor voľna, počiatočný interes za sľúbené výhody prerastie do skutočného nadšenia. Na druhú stranu v porovnaní s podobným seriálom Velitel (1981) je vidno, že už prebiehalo perestrojkové uvoľnenie, vojaci sú vcelku otvorene nasratí, sem tam sa ozve za normalizácie nevídané vulgárne slovo a mierne odhalí niektorá herečka. Pre mňa osobne je tento mix propagandy, naivného scenára, nechceného humoru a zachytenia ducha doby vynikajúci guilty plezír (vinovatý možno aj za to, že som držiteľom modrej knižky) a prvotriedna zábava. Viac v komentároch k jednotlivým častiam. ()

Max Q.

Ti, co byli na vojně jako já, si aspoň trochu zavzpomínají na armádu a její lahůdky. Jinak je to pochopitelně prapagandistická blbost. ()