Nimona

Rytíř chce po křivém obvinění prokázat svoji nevinu, a tak spojí síly s holkou, co umí měnit podobu. Ta je ale ve skutečnosti příšera, kterou má on za úkol zničit. (Netflix)

FrankSusta

Netflix dokáže zhruba poslední tři roky vydat jednou až dvakrát za rok jeden skvělej animák (kterej mimochodem tvoří výraznou část jeho opravdu dobrejch výtvorů toho roku). Loni to byl Pinocchio Guillerma del Tora, předloni Rodina na baterky a letos Nimona. Strašně zajímavý počin ta Nimona vlastně je. Zajímavá animace, nápaditý děj, promyšlené postavy... film si zároveň pohrává s myšlenkami a tématy (rasismus, vina, idealismus, hledání identity), které dítěti vůbec vadit nebudou a zároveň je tak nějak bude chápat, ale pro straší to bude do očí bijící fakt, film pozvedávající na novou úroveň. Můj jediný problém s tímto filmem je skutečnost, že film občas až moc tlačí na pilu co se komediální stránky týče a občas to je až na škodu, protože dost vtipů bohužel nefunguje (naopak dost jiných funguje). Ale trochu se umírnit a nebýt furt tak šílený (pokud nejde o akci) by filmu jen pomohlo, protože to je potom mnohem hůře uchopitelné. 7,5/10 ()

oveckaoa

Netflix vydá ročně jeden animák, ale ten animák je topový. Chlápek má být rytířem, ale při ceremoniálu  na něho někdo nastraží to, že zabije královnu co chtěla otevřít svět kde jsou příšery. tak, že po nim všichni jdou a on se snaží zjistit kdo to na něho nastražil a do toho mu pomáhá holka co se dokáže měnit v zvířata (něco podobného bylo už v Vaianě s Mauim a v novém Dračím Doupěti) a lidi (tohle je novinka). Má to zvláštní animaci, ale v dobrém slova smyslu ,dobré vtipy u, kterých se pobaví všechny věkové skupiny a ten svět je zajímavý jelikož jsou tam rytíři s meči mají tam i různé drony , děla , tanky , létající auta a podobně. Na konci máme i Nimonin origin což je jeden z nejlepších originů v animácích je to pěkné a dojemné a pěkně to na vše navazuje proč je taková jaká je , proč ta královna chtěla otevřít království atd. Jediné mínus je v tom , že je tam hodně homosexuální agitka už od začátku a na konci se dva chlápci cucají nevím jestli to je manze nebo není to by mohlo hodně lidem vadit. 80 procent ()

ondraondra

Koncept futuristického středověku mě nikdy moc nebavil, ale chtěl jsem tomu dát šanci. Bohužel mě to minulo. Nimona je průměrný animák, který cílí především na děti. Je totiž barevný a pořád se tam něco děje, ale nic navíc nenabízí. K tomu si přičtěte levnou animaci a otravné vtipkování postav v nevhodných chvílích. Není to úplná blbost, spíš nezáživná šílenost. Ale cílovka si to určitě užije. ()

Qitek

Moc příjemný a originální překvápko. Na kráse mu ubírá pár nelogičností, no a pak především to drobné a zbytečné zasazení homosexuality, která vyvolá maximálně otázku “Proč?” U osmiletého dítěte ( dívky ) pak “Oni jsou bráchové nebo co?” U dvanáctiletého kluka pak “Really?”. Nic to neříká. Nic a nikoho to nerozvíjí. Žádnej “eye opening”, nic. Jen prostě Netflix. Jinak je Nimona jedna z nejoriginálnějších a nejzábavnějších postav v současném animovaném filmu. Chloe Grace Moretz jí pak propůjčila i jeden z nejlepších dabingů ever. ()

ravalah

Ač liberál, jsem zastánce tradičních hodnot a při dvou cicmajících se chlapech je mi prostě blivno. Nebudu se za to omlouvat, takovej prostě jsem. Pohádka byla až na tuhle sekci solidní, děj celkem zajímavý a i náš čtyřletý se vydržel koukat až do konce a to už hodinu přetahoval svůj odchod do hajan. Jednání postav sice pokulhává, k hlavnímu hrdinovi se obtížně buduje vztah, ne proto že by byl teplej, ale protože je příliš nevýraznej a moc toho nenamluví. Tahá to Nimona, která má zase energie na rozdávání, takže to dělá zajímavou kompozici, která celkem funguje. Mix rytířů a futurismu mi nevadil, naopak. ()

andalin

Dokonalá komiksovka, kéž by takových bylo zfilmováno víc! Má to šmrnc, je to chytrý, vtipný, postavy jsou zajímavý a děj je zasazený do moderního středověku, ten mě hrozně bavil. Příběh zároveň nabízí komplexní problémy společnosti, které děti, na které je nejspíš animák mířený, asi úplně vnímat nebudou, ale je to přesně něco, co v mých očích filmu přidává na hodnotě. ()

Elerrina

Netflix zas jede ideové bomby! V hlavní roli latino (nebo možná arab, nevím, nejde to poznat), k tomu původem socka a pro jistotu i gay, v druhé hlavní roli měňavec s anarchistickými násilnickými sklony, ale (pozor!) zároveň s citlivou a ukřivděnou dušičkou, ve vedlejší roli vysoce postavený asiat a gay, no a padouch je samozřejmě bílá konzerva - čekal snad někdo někoho jiného? Tu jednu hvězdičku dávám za celkem milý destruktivní humor v první polovině, který mi přišel jako příjemná nadsázka (a doufám, že byl tak opravdu míněn). Škoda, že je jen takovou vějičkou na počáteční vzbuzení sympatií. Pak se začne fňukat, brečet a podezírat, nikdo neví, komu nebo čemu má vlastně věřit (čili diagnóza současné společnosti), úplně všichni se chovají jako naprostí idioti a backstory hlavní hrdinky je tu jen za účelem nechutného citového vydírání. A pokud máte, milé děti, po shlédnutí tohoto příběhového skvostu urgentní pocit viny za to, že jste bílé, sociálně začleněné a hetero, tak jste to pochopily správně. (Jo a kresba je jednoduše hnusná. Ale cílovka si nic lepšího nezaslouží, takže vlastně v pořádku). ()

Hanys_

Hodně svižná fantasy, která navíc v druhé třetině nešetří zábavnými hláškami. Jasně, pár logických lapsů se najde a hodně lidem asi bude vadit i ta gay linka, ale já za poslední rok asi lepší animák neviděl. 8.5/10 ()

W.Dow

Nebudu skrývat, že již samotná předloha z pera Noell Stevensonové je mou srdeční, opravdu hodně  srdeční, záležitostí a tak jsem tuto adaptaci vyhlížela jak s nadějí, tak i jistou obavou, která se naštěstí ukázala naprosto zbytečná. Kouzlo zesílené pořádnou dávkou laseru zde je a duše předlohy stejně tak. Animace sice nedosahuje kvality takového Spider-Versa nebo druhého Kocoura v botách či Wolfwalkers, ovšem to vynahrazuje energičností, estetikou mixující středověk a cyberpunk s pořádnou dávkou PUNKU!!!, a hravostí. Rozhodně se nejedná o něco průměrného ala levné německé nebo francouské animáky, obzvlášť výrazy hlavní hrdinky byly naprosto dokonalé a vyčarovávaly stejně tak ďábelský úsměv na mé tváři. Dabéři vdechují svým postavám život, hlavně musím pochválit Chloe která naprosto perfektně propůjčila hlas Nimoně a byla perfektní volbou ale ani zbytek osazenstva nedělá ostudu. Hudba je stejně tak s citem zvolená, aby sloužila scénám i když někdo může namítat, že se jedná o dnešní trend narvat všude staré pecky a hotovo, osobně mi ale jednotlivý výběr trefil do vkusu a pasovala do scén.  Čeho se ovšem obávám, je jistá romantická linka, která možná bude některým zvedat krevní tlak přesto i zde musím pochválit tvůrce, že dobře slouží příběhu a je podána skutečně s citem. Možná jsem ale už jen paranoidní, a doufám že jsem. Kdybych se na to měla podívat objektivně, dala bych nějaké 4* jenže nemůžu a dám tomu 5*, protože tvůrci tomu dali své srdíčko a to mé si stejně tak animák zamilovalo. ()

Rozjimatel

"Are these your next targets? Who do you want to kill first?" "I'm not killing anybody." "This one. This guy looks extremely punchable."     Síce pekne vyzerajúce, zato však dosť prihlúple animované dielo, ktoré mi nedáva žiaden zmysel (tak ako ani jeho oscarová nominácia). Obsahom prázdne, naplnené len samými klišé (opäť raz otravná dievčinka, čo nikam nezapadá, ktorá priam akoby vypadla z Wreck-It Ralph (2012)), bezduchou akciou a kadejakými posolstvami evidentne na politickú objednávku (tá téma inakosti v širšom zmysle slova je tu podaná až neskutočne vtieravo). Kde sa ale podela nejaká detská hravosť a rozprávková fantázia? Pochváliť môžem jedine pekné výtvarné stvárnenie a celkom sa mi pozdávala i zaujímavá kombinácia moderného a historicko-rozprávkového sveta (akási futuristická verzia stredoveku). Miestami sa mi veľmi páčila i hudba (ak tam zrovna nehral môj "milovaný" rap). A keď sa už zdalo, že zoberiem na milosť i tú šibnutú dejovú zložku (pekné odhalenie skutočného príbehu Nimony), prišiel militaristický záver s "Godzilou", ktorý všetkej tej nezmyselnosti nasadil korunu (tvorcovia proste potrebovali spraviť ten záver ohromne "kúúúl").     "Little kids. They grow up believing that they can be a hero if they drive a sword into the heart of anything different. And I'm the monster?" ()

PanTumnus

je to o lgbtq lidech. hrdinka je nebinární a hrdina gay. konflikt se k tomu metaforicky vztahuje a dokonce big deal v tom filmu je i tematizace sebevraždy v lgbtq+ komunitě. zvlášť u mladých lidí, které jejich rodina/komunita odmítá. nikdy jsem nic takového v animáku neviděl. je to super a s dětma pak může být navázaná velmi zajímavá konverzace. ()

Illy

Jako animák super. A když se na to koukám s dcerama a vůbec se v jejich pubertálním věku nepozastavujeme nad tím že i dva kluci nebo dvě holky se můžou mít rádi, chodit spolu a bejt spokojený, že nám to přijde úplně v pořádku a normální a nemáme potřebu to jakkoliv komentovat...Sorry woe, ale v tomhle jsem na sebe jako na fotra hrdej. Protože kdyby tady místní chytroprdové a kritici filmů a a hlavně ostatních přestali neustále řešit duhovost a vpustili si do těch svejch minimozků to že každej z nás je svobodnej jedinec, že je jedno jestli máš mezi nohama kasičku nebo volně zavěšenej motiv, protože jsme si rovni a přestali si zasírat myšlenky pokroucenejma názorama ... možná by zjistili že jako animák je ten film opravdu super. ()

Kerbello

Velice průměrné. Nimona mi nesedla už jako komiks kvůli (podle mě) zbytečnému metahumoru. Ten je tu ještě o trochu nesnesitelnější, aspoň drobné zasmání aby člověk pohledal. Příběh je šablona na šablonu, postavy se chovají neskutečně hloupě a hlavně občas pro hladký průběh událostí zapřou samy sebe. Animace je příjemná, doufám, že snaha o "ne3D" vizuál bude ještě pár let pokračovat. Nijak ale neohromí, doufal jsem, že se umělci se science fantasy vypořádají odvážněji. Ještě víc mě štvala okoukanost pohybů, Nimona se často hýbe i mluví jak Disneyho princezny, Ballister zase gesty a mimikou až příliš připomíná Drákulu z Hotelu Transylvánie. Vlastně škoda, že film vznikl víc než 10 let po komiksu, protože jeho doba vzniku je cítit až příliš a film je tak ve výsledku (až na styl animace) zastaralý. ()

Muel

| Annapurna Pictures | Veľmi uspokojujúci animák, ktorý vám nedá dýchať. Je to hyperaktívne, ale tak akurát, aby z toho divák nedostal infarkty každé 2 minúty, ale naplno si užil kreativitu tvorcov, ktorá je tu a baví dostatočne. Hlavne dejová linka okolo hlavnej hrdinky mi prišla veľmi sviežo emocionálna a zmysel dávajúca, čo ma veľmi milo prekvapilo. Nimona je môj soul-mate a okamžite chcem dvojku. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

stepankoby1

SPOILER ALERT: Hezké čtyřhvězdí až do brutálně doslovného finále na úkor integrity postav a dobře odvyprávěného příběhu. Obecenstvo asi podle tvůrců nepochopí, že xenofobie je špatná, pokud ze záporačky nebude vraždící fanatik a na konci příběhu Nimonu nebude celé království nelogicky adorovat. Když mi městem řádí Godzilla, určitě si totiž řeknu, že je to vlastně milé stvoření, a začnu jí kreslit fanarty, protože ji obejme vyhnanec z plakátů, který mi prý zabil královnu. Taky by se to nádherně obešlo bez zbytečného rozporu dvou hlavních postav ke konci filmu. ()

BOURQUE

Crossover stredovekého príbehu a stredovekej „mentality“ s moderným („sci-fi“) prostredím. Nápad celkom dobrý, podobne ako jeho vizuálna realizácia. Prípadný úspech predovšetkým je možné napísať na adresu Nimony a jej jednoriadkam. Čo sa týka ostatných, tak konsekvencie musí vyvodiť každý sám. Jedno je však isté – v danej forme táto „rozprávka“ je pre dospelých divákov.  Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Hapretor

... emočně mě to rozsekalo ... vtipné ... hravé ... až docela šílené ... pak totálně smutné až depresivní ... ba snad horrorové ... skvělá hudba a vtípky ... animace divná leč poutavá ... rád jsem to viděl ... ovšem neřekl bych, že je toto především určené dětem ... je to šílený guláš všeho ... ale toho infantilního jen okrajově ... tohle musel dělat někdo pořádně najetej kvalitnim matrošem ... tohle normálně nevymyslíš ... ()

Ydrosten

Středovéké sci-fi které vypadá prazvláštně a prapodivně. Mix stylů není úplně špatný, jako experimentální nápad "jak by to mohlo / nemoho fungovat" to může zaujmout právě tím nápadem (Co všechno už zkusil třeba Pixar u čeho si divák řekne že to bude divný a ono to funguje) ale tohle se nějak zašprclo v půlce kdy to částečně funguje ale nesmíte u toho moc přemýšlet protože pak to přestane dávat smysl. No, co říci k příběhu. Není to žádná velká jízda a i ta zápletka je snadno odhalitelná a opět když nad tím budete přemýšlet tak to bude děravý jak rezatej cedník no ale je to pro děti a těm to stačí :) Animace je hezká, charaktery klasické, kdy celkem rychle odhadnete kdo je kdo a až na pár "odhalení" které přijdou se nemá dospělejší divák nad čím podivovat. Nimona je podle mě až moc aktivní a rebelská ale zase proč ne, je to dospělé dítě a vyloženě si to užívá. Konec je malinko jiný než by jeden čekal ale nebojte má to klasický hepy kůůl konec kdy se všechno vysvětlí, upraví, srovná, vyžehlí a my tak můžeme dětem znovu vysvětlovat že takhle to v realitě opravdu nevypadá a že svět je kapku větší svinstvo. Nicméně se Nimona lehce vyčleňuje z klasických animáků a proto má smysl se podívat. Za 3 palcáty + přihodím malou kudlu. 3,492 ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Herní Stray se dočká filmu

Herní Stray se dočká filmu

06.09.2023

Pokud jsou v otázce domácích mazlíčků kočky vaší preferovanou volbou a sem tam doma sáhnete po nějaké videohře, jistě vám neušel chválený loňský titul Stray od herní divize studia Annapurna Pictures.… (viac)