Nimona

Rytíř chce po křivém obvinění prokázat svoji nevinu, a tak spojí síly s holkou, co umí měnit podobu. Ta je ale ve skutečnosti příšera, kterou má on za úkol zničit. (Netflix)

Elerrina

Netflix zas jede ideové bomby! V hlavní roli latino (nebo možná arab, nevím, nejde to poznat), k tomu původem socka a pro jistotu i gay, v druhé hlavní roli měňavec s anarchistickými násilnickými sklony, ale (pozor!) zároveň s citlivou a ukřivděnou dušičkou, ve vedlejší roli vysoce postavený asiat a gay, no a padouch je samozřejmě bílá konzerva - čekal snad někdo někoho jiného? Tu jednu hvězdičku dávám za celkem milý destruktivní humor v první polovině, který mi přišel jako příjemná nadsázka (a doufám, že byl tak opravdu míněn). Škoda, že je jen takovou vějičkou na počáteční vzbuzení sympatií. Pak se začne fňukat, brečet a podezírat, nikdo neví, komu nebo čemu má vlastně věřit (čili diagnóza současné společnosti), úplně všichni se chovají jako naprostí idioti a backstory hlavní hrdinky je tu jen za účelem nechutného citového vydírání. A pokud máte, milé děti, po shlédnutí tohoto příběhového skvostu urgentní pocit viny za to, že jste bílé, sociálně začleněné a hetero, tak jste to pochopily správně. (Jo a kresba je jednoduše hnusná. Ale cílovka si nic lepšího nezaslouží, takže vlastně v pořádku). ()

T2

To niekomu ale riadne švihlo v hlave, takýto guláš všemožného povýšený do krásnych dúhových farieb. /40%/ ()

Jeoffrey

První velký problém, který jsem měl, je fakt, že to, kdo za vším stojí, jsem uhádnul po pár minutách (scéna ve vězení), takže žádné velké napětí a překvapení se tu pro mě nekoná. Druhý velký problém, co jsem s filmem měl, jsou logické lapsy a občas naprosto stupidní chování postav. SPOILER To takhle máte v ruce důkaz o vaší nevinně a chcete ho předat svému příteli, abyste očistil svoje jméno, ale neuděláte to tak, že si domluvíte nějakou soukromou schůzku, nebo mu důkaz předáte nějak šikovně, ne vy prostě přijdete na základnu nepřítele, kde se na vás sesype 50+ vojáků a důkaz zničí. Že to jinak nešlo? Za dvacet minut se situace otočí, přítel má něco, co vám chce předat a potají si vás prostě pozve na tacosKONEC SPOILERU Animačně je to solidní, jak už zde padlo, není to nový Spiderman ani Kocour v Botách, ale má to své chvilky, hlavně v samotném závěru, kdy se na ty barvičky dobře kouká. Co se humoru týká, po pravdě – moc mi nesedl, občas byl hodně prvoplánový, někdy až dětinsky hloupý, zkrátka jestli jsem se zasmál za celý film dvakrát, ale tak humor je subjektivní… Co se týká zasazení, je to takový podivný mix středověkých rytířů a futuristických technologií, což mě osobně k sobě zrovna moc nejde, ale rozhodně nemůžu upřít body za originalitu. Co se mi líbilo byl příběh Nimony a vůbec samotné finále, které mě v určité části dokázalo i mírně dojmout. Takže za mě je tenhle film přesně tím případem, kdy jsou tam věci, co byly super, ale i takové u kterých jsem si chtěl dát facepalm s tím, že miska vah se u mě tentokrát trochu přiklání spíš k lepšímu průměru. 5,5/10 ()

D.Moore

Předloha patří k mým nejoblíbenějším komiksům z posledních let a film jí ostudu rozhodně neděl, naopak s ní hravě drží krok. Důležité je, že navzdory nějakým těm změnám to nejdůležitější - tedy obrovské srdce - zůstalo. Kdybych v kině neviděl Spider-Mana, byla by Nimona nejlepší letošní animák. Hyperaktivní hlavní hrdinku si snad ani nejde nezamilovat, futuristicky středověký svět, ve kterém se příběh odehrává, vypadá naprosto fantasticky, animace je originální a krásná (všechny ty kovové odlesky)... A když dojde na emoce, neříkejte mi, že někdo zůstane chladný. To nejde. Sto bodů pro Netflix. ()

DJ_bart

"Pineapple on pizza?" ___________ Velká škoda že Netflix netvoří víc takových peckovních animáků, protože jde o skvělou anti-pohádku o anti-hrdinství a strachu z jinakosti [podobnost se Shrekem je zcela na místě], která svou koncepcí fikčního světa [využívající fantasy a sci-fi s modernistickými prvky], animací [kombinující 3D s klasickým 2D] a chytlavým tempem [tandem Riz Ahmed/Chloë Grace Moretz funguje na výbornou] snadno strčí do kapsy kdejakou disneyovku.... Parádní jednohubka, která svými příběhovými motivy [queer prvky či vztahy mezi postavami] sice klouže po povrchu, což je škoda, ale i tak baví na jedničku. ()

silentname

Už vidím, ako to celé s filmom "Nimona" nakoniec dopadne. Príde veľké - "homofóbi všetkých zemí spojte sa" a bude sa hádzať odpad jedna radosť. A len zbežný náhľad na záverečné najnižšie hodnotenia mi to len potvrdilo. Takže trend boja proti "woke propagande" pokračuje v rovnakom tempe. Ale to len tak na úvod. Aby som bol celkom úprimný, máme tu podľa mňa vynikajúci film, ktorý určite vie udrieť na správne struny. A napriek určitým klišé, ktoré tu máme podľa mňa vo svojich najsilnejších momentoch funguje absolútne perfektne. Pretože vie pracovať so svojou látkou a doručiť kvalitný produkt. Animácie by som mohol podobne ako v prípade "Across the Spider-Verse" označiť za prelomové. Spôsob ako to celé pôsobí, ako keby sa kombinovali ručné animácie s počítačovými je skvelé. Vyzerá to na pohľad úchvatne. Nimona a jej schopnosti sú kvalitne spracované a najmä to ešte veľmi dobre zachytáva aj to, že niekedy môžeme druhých skutočne dotlačiť svojimi reakciami, slovami a skutkami k niečomu skutočne bolestivému. Myslím si, že práve to je pre mňa najlepší moment celého filmu, ktorý nechcem spoilovať, no vidieť Nimonu ako sa chce načisto vzdať je veľmi silný a veľmi uveriteľný. Ak mi niekto ale bude tvrdiť, že k jej bláznivej náture to absolútne nesedí... ľudia vedia svoje problémy skrývať za rôzne masky. A vedia to veľmi dobre. Ako Pink spieva v jednej svojej skladbe: "Let´s play pretend", na čom je to celé v podstate postavené. Je pravda, že príbeh vieme sledovať a poznáme a najmä identita nášho zloducha je celkom ľahko odhadnuteľná, no vo svojej podstate ide pre mňa o film, ktorý sa na nič nehrá, ide na maximum a adresuje podstatné témy, o ktorých je treba hovoriť. Z toho titulu musím Nimonu náležite oceniť. Hodnotenie: A ()

Arsenal83 odpad!

Každý hrdý homofób musí vzdorovať propagande a preto mi je poctou opäť udeliť netflixovskej zvrátenosti odpadík. Autor predlohy Stevenson sa sám označuje za "transmaskulínneho a nebinárneho", ale že mu nevadí, ak ho niekto osloví zámenom on. Och, koľká to ústretovosť od psychickej poruchy! Je jasné, že takýto úchyl potom môže nakresliť len postavy, do ktorých vloží svoju deviáciu. A rýchlo to posunie deťom, aby svoju pomýlenosť legitimizoval a potom slušní rodičia, ani nevediac na aký film to s dieťaťom vlastne išli (veď recenzie sú špičkové), musia vysvetľovať svojím ratolestiam, čo to tam za buzerantov vlastne bolo. ()

Chrustyn

Nijak strhující ale povedený animák ze zajímavého prostředí a s velice pěknou animací. Na jedno podívaní dostatečně zábavné. ()

TheEvilTwin

Dle některých ohlasů a taky dle úvodních 10 minut jsem čekal katastrofu. Přece jen spojení tolika stylů, mixů animací a jednotlivých klíčových prvků definující tuto "pohádku" je dost o hubu a jak moc jsem byl zpočátku skeptický o jejich kombinaci, tak jsem byl na konci spokojen s výsledkem. Nimona je fantastická "pohádka pro dospělé", která v sobě skrývá luxusní humor, komické scény a vtipné i kvalitní animace zároveň, no na druhou stranu si je jistá i v akčních scénách, které rvou koule i v celkové pointě animáku, která je zde taky ťip-ťop. Smál jsem se od ucha k uchu, bavil mě příběh, bavily mě hlavní postavy a hlavně tohle mixnutí punk fantasy světa s prvky futurismu, "star wars-like" komponent mezi starověkým rytířským světem a zároveň shapeshifer příšera k tomu dělají z Nimony hodně neortodoxní, ale velmi zábavnou jednohubku, která konečně není jen další tuctový animák, ale originalita z ní tryská do všech stran. Excelentní. ()

Xeelee

Fajn film pro náctileté rebelky, které ve filmech nehledají nějakou elementární logiku. Je to zábavný, skvěle animovaný, předvídatelný, s nesmyslnými zvraty a většina lidí místo toho řeší sexuální orientaci hrdiny. ()

ScarPoul

Výborný nápad a výborne prezentovaný fikčný svet. Tvorcovia k nemu pristupujú s hravosťou a nápaditosťou. Preto výrazne zamrzí, že sa jedná o pomerne jednoduchú schému, bez výraznejších a prekvapivejších zvratov. Každá jedna vec je tam predvídateľná a uberá tomu na kráse. Ale to by možno až tak nevadilo. V zásade je takýchto filmov milión. Skôr zamrzí, že to neustále pôsobí dojmom, ako keby si tvorcovia nevedeli zadefinovať cieľovku. Je film určený pre dospelých? Ale potom je tam príliš veľa infantilnosti. Je to pre deti? Farbné je to dosť, ale väčšina vtipov a dialógov si vyžaduje trošku dospelejší nadhľad. Má to v sebe obrovský potenciál, ktorý je ale využitý len na polovicu. Nejedná sa ale o žiadnu katastrofu. Tempo to má šialené, neustále sa tam niečo deje, a v rámci tej svojej jednoduchosti to funguje na výbornú. Dokonca to aj dobre pracuje s emóciami, len mi to v určitých detailoch prišlo nedotiahnuté. A na to, ako veľmi to chce pôsobiť nad vecou, to v rámci charakterov kĺže dosť po povrchu. Predloha musela byť podľa môjho názoru trošku o niečom inom, ale nemám to veľmi ako posúdiť. Každopádne funkčná vec na jedno pozretie. Klasika z toho asi nebude. ()

Blackhand47

S komiksovou předlohou filmu jsem seznámen nebyl a možná i o to více mne snímek překvapil. Nimona by mohla být vlastně i takovým Shrekem pro novou generaci, kdy tu máme monstrum, které chce akorát někam patřit. Téma outsiderství je tedy středobodem celého díla a onen specifický mix sci-fi a fantasy se tvůrcům povedl. Nebýt konce, který je šílené klišé, záporačky a možná zbytečně nízkému ratingu, dal bych filmu rozhodně vyšší hodnocení, jelikož potenciál je tu obří. Homosexuální vztah je tu navíc velmi organicky zpracovaný, kdy by vedle Dračího prince mohla Nimona klidně přerůst v silné fantasy pro děti s LGBT tematikou. Konečně něco animovaného, co je své a nespoléhá jen na milion referencí. Hodnocení: 70 % ()

CageDepp

Nebylo to špatný..  Chápu, že to někdo odsoudil hnedka od začátku kvůli homoscéně, ale pak byl klid, až na konci něco.. Jinak to byla dobrá podívaná. ()

M.i.k.e

Sympatický animák se skvělou hlavní hrdinkou a nad očekávání silným závěrem. Děti zcela určitě nepoberou ten přesah se kterým tvůrci přichází (vyčleňování nezapadajících, sebervraždy (nejen) mladistvých, nepochopení okolím, …), ale když jim to rodiče pomohou trochu dešifrovat, nemuselo by se to vůbec minout účinkem. A kdyby ano, tak děti tu mají alespoň barvičky, dost akce a lehce infantilní humor, který je bude bavit…70% ()

Streeper

Tohle bylo docela překvapení. Je to vtipné, napínavé a dobrodružné. Moc jsem se bavila, i když zápletka je dost průhledná a vyloženě nic, co jsme neviděli. Animace je ale skvělá. ()

Crawler-D

Hodnotím spíš jako příznivec komiksu - kdo ho nezná, možná bude mít víc pochopení. Nicméně volba laciného animačního stylu (který se tak odklání od specifické estetiky komiksu), zásadní změny v příběhu (Bylo na to vážně potřeba osm lidí? Proč teda vůbec adaptovat existující předlohu?) i znuděné hlasové herecké kreace nereflektující dynamiku postav to celé podstatně sráží. ()

Lenka.Vilka

U Nimony je těžké nenarazit na podobně hloupé komentáře jako třeba u knih Annalee Newitz. Ale tak holt dnešní svět funguje. A jaká je Mimona ve skutečnosti? Je to vlastně velice povedený film. Navíc velice citlivá adaptace, která si bere základní linku příběhu ze své předlohy a zároveň využívá možností média, kterou komiks nedovoluje. Ano, je to hodně jiné, než předloha, ale zároveň film může spoustu věcí víc rozebrat a ukázat. Protože přesně převedený děj by určitě ve filmu nefungoval. A fungovalo tohle? Rozhodně! Příběh o tom, jaké to je být jiný, přesto chtít někam patřit. Navíc velice vtipné, dojemné...tak fajn, na konci jsem si trochu pobrekla, ale nic za co bych se měla stydět. Minona se moc povedla. ()

C0r0ner

Dlouho jsem se tomu kdovíproč vyhýbal a byla to škoda. Na papíře to muselo vypadat hodně divně, ale v reálu to nakonec překvapivě skvěle funguje i v momentech, které mi jinde vadí (homosexualita). Škoda zbytečného úplného závěru, já prostě ty happyendy tolik nemusím. 75% ()

carly

Tento film je o inakosti a o tom, ako lahko sa naucime strachu a nenavisti, casto aj napriek nasim vlastnym skusenostiam. Je smutne, ze podla komentov tuto lekciu mnohi potrebuju, ale nie a nie sa ju naucit. Cely film je o queer people, takze rozculovat sa, ze v nom su, je ako ist do vinic a stazovat sa, ze je vsade hrozno. Film v prvych momentoch klame telom, lebo sa zda, ze bude o tom, ako sa Bal bude snazit ocistit svoje meno. V skutocnosti je dej skor o tom, ako sa moze spolocnost zdrahat prijat fakt, ze ich historia a kultura nie je zalozena na odhodlani a odvahe, ale na zbabelosti a zrade. A o tom, ze casto jedina moznost, ako opravit zhnity system, je burn it to the ground. Medzi silne momenty urcite patri Nimonina nocna mora, ako sa z Gloreth vlastne stala hrdinka a Balova zachrana Nimony. Linka s Balom a Ambrosiusom bola podarena, a to, ze dviha homofom tlak, ju robi este milsou a potrebnejsou. Animacia bola ina, ale filmu pristala a z voice actingu extra ocenujem Riza a Chloe. A hudbu, ktokolvek ju vyberal si zasluzi minimalne darcekovy kos. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Herní Stray se dočká filmu

Herní Stray se dočká filmu

06.09.2023

Pokud jsou v otázce domácích mazlíčků kočky vaší preferovanou volbou a sem tam doma sáhnete po nějaké videohře, jistě vám neušel chválený loňský titul Stray od herní divize studia Annapurna Pictures.… (viac)