Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

packa

Co napsat? Doug Liman vyskočil z rozjetého vlaku, nicméně náhradu za sebe našel dokonalou! Greengrassův režijní rukopis se ukazuje jako mimořádně vhodný pro tento druh snímků, že si režisér rozumí s roztřepanou ruční kamerou, dokázal již v Krvavé neděli, tady svůj mimořádný dar autentičnosti jen potvrdil. Škoda, že jsem neviděl v kině, to musela být teprve bomba. Ať už sakra vyjde celá trilogie na Blu-ray! ()

heyda

Docela výrazné pohoršení oproti prvnímu dílu trilogie. Režie se ujal Paul Greengrass, který je známý pro svůj styl natáčení, já osobně bych byl ale radši, kdyby se vesla držel Doug Liman. Ta šíleně roztřepaná kamera plná milionu střihů mi zde totiž fakt pila krev. Navíc si myslím, že příběh byl v jedničce taky lepší. Naopak jako klad považuju účinkování Rodena ve vedlejší roli, který rozhodně nemá rozklepaný kolena z Hollywoodských filmů, což je fajn. Kéž by Česko mělo víc takových herců.... Nemůžu říct, že by se jednalo o průměrný a nezajímavý snímek, nicméně moc vysoko nad průměr opravdu nevyčuhuje. Jsem zvědavý na Bournovo ultimátum. Doufám, že do té doby si stihl kameraman vyléčit toho Parkinsona. 65% ()

MontyBrogan

Z pohľadu celej trilógie s Mattom Damonom ide pre mňa o najslabšiu časť. A zároveň mi to príde len ako istý spojovník medzi klasickou jednotkou a priekopníckou treťou časťou. Síce sme sa tu o Bournovi dozvedeli nejaké ďalšie informácie, ale nie viac, ako sa v Identite a Ultimáte podarilo prezradiť na rozmedzí pár scén. A akčné sekvencie tu v porovnaní s trojkou pôsobili len ako teaser na ňu. Vlastne nielen tie akčné. ()

BMW12

Stejně kvalitní podívaná jako první díl. Paul Greengrass převzal štafetu a udržel kvalitu na stejné úrovni. Opět to bylo od začátku až do konce velice napínavé, ani na chvilinku jsem se nenudil. Matt Damon skvěle táhl celý film. ()

anais

Bourna pronásleduje minulost (doslova:) ) a on se dozvídá další nepatrný střípek ze skládačky svého předchozího života. Na rozdíl od předchozího dílu jsem tu trochu postrádal nějaký zajímavější děj. V podstatě se jedná o nastavovanou kaši, kterou lze tímto způsobem nastavovat do nekonečna. Pokud by se ale jednalo o takto dokonale provedené nastavování, asi bych nebyl proti. Děj sice žádný, ale akce ještě nadupanější, a nasnímaná natolik realisticky, že se divák v podstatě nemá kdy nudit. ()

Jinny

Matt Damon už dávno není jenom týpek z Dobrého Willa Huntinga, ale akční bijec! Scénář naservíruje pár opravdových překvapení, ze všeho nejvíc mě ale potěšil výkon režiséra. ()

poz3n

Greengrass přebírá štafetu a posouvá laťku ještě víš než je první díl. Díl nabitej akcí, skvělou hudbou, scénářem a asi nejlepší automobilovou honičkou, kterou sem kdy viděl. ()

honajz

Až na tu hromadu nelogičností, Bourneovu nezranitelnost, odklon od románu a tak vyklepanou kameru, jako kdyby u toho jezdil kameraman na skateboardu na zádech slona, to docela ušlo. Navíc mi moji oblíbenou herečku zabijí hned na začátku - což už teď, po letech, nemusím ani označit jako spoiler. ()

eraserhead666

Méně akce než v jedničce, spíše se tady jen kecá. A automobilová honička po Moskvě je fakt nuda. Je to celé takové uondané. Potěšující je ale pokračování z jedničky zajímavého obsazování vedlejších rolí (Urban, Allen, Monaghan, Roden). 2.5* ()

Scrytcher

Bournův mýtus se mi také jevil jako poutavějším příběhem než jednička. Bourne ala MacGyver nového tisíciletí je naprosto perfektvní. Jeho improvizaci a rychlé jednání vás donutí k tomu, že si řeknete: ..To je frajer." Je ve své roli naprosto COOL!! PS: Pobavily mě "policejní" auta značky Lada a Favorit. ()

SOLOM.

Ve chvíli kdy jsem pochopil, že se tu Franka Potente moc dlouho neohřeje, šel můj zájem o dvojku rapidně dolů. První díl jsem si totiž oblíbil hlavně kvůli ní a tady figurovala jen na samotném začátku. Což mě dost zklamalo. Nepomohla ani jakžtakž solidní akční jízda a dobrý Karl Urban v roli hlavního záporáka. Jejich honičku napříč Moskvou jsem si docela užíval, ale to proběhlo až v závěru. Takhle jsem si musel vystačit jen s bitkou v domě německého zabijáka a pasáž s Julii Stiles. Matt Damon odvedl slušný výkon jako minule, ale film jako celek mě tolik nebavil jako jednička. Takže musím jít s hvězdičkovým hodnocením samozřejmě o něco dolů. 60% ()

Ilicka

Kaju se... Napoprvé jsem Bourna naprosto fatálně nedocenila a teď to mám. Chytrá akční jízda pod taktovkou Paula Greengrasse se diametrálně odlišila od poklidné jedničky a uzemnila mě. Matt Damon je v roli nevyzpytatelného Bourna úžasný a přesvědčivý. Hudba jen podtrhuje napětí, které je z velké části zásluhou šílených roztřesených kamer (efektní, leč nepřehledné) a střihu (pouze příprava na "Let"). Zvyšuju hodnocení a těším je na trojku. ()

JASON_X

Zatímco u prvního dílu jsem nad občasně třesoucí se kamerou přivřel oči, u dvojky jsem je odvracel, a to v průběhu filmu, protože to, co kameraman i střihač předváděli, bylo k zblití. Nechápu, že většině lidí podobný způsob filmování zjevně nevadí, nebo dokonce vyhovuje a shledávají ho přitažlivým. Škoda. Námět, scénář i výprava vynikající, kamera a střih na čistokrevný odpad! Někdy se docela těším, až dokoukám a okomentuju všechny tyhle komerční sračky ze svého externího disku, abych se mohl v rátit k Bergmanovi, italské nové vlně, Kaurismäkimu a podobně, protože u nich podobné modernistické zhovadilosti nehrozí. ()

mm13

Šikovné, pretože veľmi skoro zistíme, že ani my ani samotný Jason Bourne nepoznáme celú minulosť... a tentokrát nás režisér nechá v napätí o čosi dlhšie. No na druhej strane - žeby sa technická dokonalosť Greengrassovej réžie ozývala do príliš vzdialenej budúcnosti, to sa nedá povedať. Užíval som si ju naplno počas sledovania, ešte chvíľu pri záverečných titulkoch, ale teraz už len uznanlivo, nezaujato kývnem hlavou. Zavŕšenie trilógie snáď vytvorí úplne nový obraz, vytrhne ju z iba mierneho nadpriemeru do vyšších sfér. ()

Mgb21

Skvěle natočený snímek, který vás nenechá ani chvilku v klidu. Skvěle vystavěný příběh se bez přestávky žene stále kupředu a před vámi se pořád něco děje. První film s agentem Bournem se mi zdál průměrný a s druhým pokračováním jsem dlouho otálel. Teď vím, že to byla chyba. Greengtass se výborně chopil příběhu a diváka drží v napětí celý film. Výborně natočené akční pasáže a skvělý hudební doprovod. A vše korunuje geniální závěrečná automobilová honička u které jsem seděl s otevřenou pusou. Karel Roden v malé, ale podstatné roličce potěšil. Už se těším na třetí pokračování! ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz