Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

Sašenka165

Hodně lidí je z Bourna paf. Já teda ne. Nijak mě to téma nevzalo a Damon mě také neuchvátil... navíc je tam příšerně rychlý střih akčních scén, takže jsem se v tom ztrácela. Jednou mi to rozhodně stačilo! ()

Okara

Díky GreenGrassovi samozřejmě lépe zpracované pokračování Bourna, které mě utvrdilo v tom, že jsem jeho další zarputilý fanoušek. Od začátku, kdy se Bourne naštve to má spád a ten doznívá až na úplném konci. I přes vynikající režii se mi přesto více líbí první díl, neboť od něho jsem nemohl odtrhnout oči, zatímco tento díl jsem si dvakrát stopnul a nikam nespěchal. 80% ()

Ant

Oproti Identitě ubylo příběhové rozmanitosti a vládních machinací a ve velkém přibyla akce a to není dobře. Na mě se tu objevovalo až moc žánrových klišé a zápletka už neměla takový náboj. V každém případě se jedna o velmi slušné pokračování s vynikající hudbou. ()

predators

Jak hodnotit stejný film jako Agent bez minulosti? Přece stejně, protože jsou oba stejně dobré. Možbá jednen lepší než druhý:-) takže jsem se opět skvěle bavil a těším se na díl 3. 85% ()

nascendi

Bournov mýtus som už videl aspoň štyri krát a až teraz sa dostávam k napísaniu komentára. Nebudem ospevovať Ludlumovu predlohu, Greengrassovu réžiu, Powellovu hudbu, ani Damonov herecký výkon. To všetko už bolo popísané. Všetky diely trilógie majú odo mňa plný počet hviezdičiek a možno raz filmová história ukáže, že mali zásadný význam pre ďalšie filmy tohto žánru. Bournov mýtus mám z nich najradšej. A aj keď som v úvode spomenul, že som ho videl štyri krát, naďalej sa pristihujem pri tom, že v niektorých momentoch zabúdam dýchať. A až dnes som si všimol Oksanu Aniškinu, ktorá ma tak zaujala v Lilya4-ever. ()

silentname

Teraz sa už skutočne máme o čom baviť. Keď som povedal, že The Bourne Identity bolo dobrým otvorením, tak teraz sa dostávame do skutočne vynikajúceho príbehu. Jason Bourne sa vracia po tom, čo je jeho priateľka Maria priamo pred jeho očami po naháňačke zastrelená a rozhodne sa zistiť, čo sa stalo, a kto po ňom opätovne ide a prečo. Akcia je opätovne vynikajúca tak ako v minulom filme. Možno trošku roztrasená kamera, ale s funkčnými dobrými zábermi, kde vidíme reálny boj a nie len krátke strihy sem a tam. V závere máme perfektnú naháňačku v Rusku, ktorá je skutočne dokonalá až do posledného momentu. Okrem toho tu máme skvelé postavy, ktoré opäť vzbudzujú môj záujem ich sledovať. Ako napríklad Paula Landy. Julia Stiles sa tu vracia na malú rolu a opäť je podľa mňa veľmi dobrá. Každá emócia je uveriteľná a správne prežitá. Plus aj flashbacky, ktoré sa tu Jasonovi vybavujú dávajú dokopy skvelý príbeh. Záver je absolútne skvelý a musím povedať, že film aj lepšie plynie. Má adekvátne tempo. Plus je vždy super vidieť aj Karla Rodena. Pre mňa skutočne vynikajúce pokračovnie dobrého filmu, ktoré stálo za to vidieť. Čeknite si ho a uvidíme sa opäť pri The Bourne Ultimatum. Hodnotenie: A ()

nash.

Už si nechtěl vzpomenout. Chtěl zapomenout a začít znovu. Přesto mu nedali pokoj a znovu mu vzali to nejcennější. Je jasné, že za tohle někdo tvrdě zaplatí, a přestože klasických akčních sekvencí tu překvapivě není mnoho, je to neuvěřitelná jízda. Strhující tempo totiž nepolevuje, je jako lavina utržená tím jedním osudovým výstřelem. Bourne ani divák nemají čas vydechnout, kamera se chvěje vzrušením stejně jako divák. Damon jako Bourne roste a přestože se mění v bouráka, který si s přehledem povodí všechny od FBI přes CIA až po NSI, zůstává naprosto uvěřitelný. Pokračování, které rozhodně za prvním filmem nezaostává. A v některých aspektech dokonce překonává nejen svého předchůdce, ale vše co tou dobou v žánru vzniká. ()

PetrPan

Greengrass přidal na parkinsonovské akci a divák zejména v bitkách vidí naprosté hovno.  Ale stejně  to Bourneovi žerete a při těch šmouhách ani nedýcháte a jedné z nich  i fandíte!  Mýtus na akčním mýtu Matta Damona rozhodně přidal a hlavně, tady už nevypadá jako Will Hunting.  Samo, že další pětka. ()

Slarque

Limanova jednička se mi celkem líbila, ale dvojka ji vizuálně naprosto převálcovala. Agresivní kamera a střih si dokonale rozumí s nervní hudbou a režisér, který se nemusí zdržovat žádnou romantickou linií, žene děj až k neuvěřitelně nadupané moskevské honičce. Bourne je snad ještě zajímavější postava než v prvním příběhu a jeho schopnost ztratit se v davu (parádní berlínské rande s Julií Stiles) se k němu hodí víc než drahé obleky a luxusní auta. Zapomeňte na Bonda, ať žije Bourne! ()

Vitason

Náš život je jako veliká pavučina, kterou si my jako pavouk předeme. Každé vlákno je každé naše rozhodnutí, každá událost a to všechno rozhoduje o tom jestli se nám pavučina v přítomnosti nebo v budoucnu rozpadne. Jasonovi Bournovi se jeho pavučina kdysi dávno rozpadla. Teď se snaží vytvořit si novou, ale jak už to tak u akčních filmů bývá. Minulost si ho opět našla. Bournův mýtus je film s určitým sexappealem. Hlavně díky zajímavé a živočišné akci, která je zachycena až s dokumentaristickou kamerou. Problém je, že někdy kvůli ní nelze poznat, kdo koho vlastně bije. Snímek je také atraktivní díky tomu, že se odehrává na našem kontinentu a to tak, že Evropa je maximálně využita. Bourne používá různou dopravu, cestuje sem a tam a je to mnohem věrohodnější, než jen jako kulisa, ve které Bonda svádí ženy. Za pochvalu ještě rozhodně stojí vynikající hudba a scénář, kterému ovšem musím vytknout určitou monotónnost (Bourne se někde ukáže a někdo jde po něm. Toto je jediný způsob jakým pátrá po své minulosti.) a nedostatek akce. Ovšem když už na to přijde, tak to stojí za to (honička v Moskvě). Přesto nemůžu filmu s takhle slabým tahem na branku dát více než 3* ()

Rocky62

Greengrass je mistr střihu, o tom bez debat, jenže to je právě to, co mi tu vadí. Netvrdím, že v tom nespočívá kouzlo filmu, ale abych se přiznal, tak mi to po chvíli začalo lézt na nervy. Ta neustálá zbrklost střihu na mě působila jako pěst na oko, asi mám chorý vkus, ale nemůžu si pomoct. ()

Happens

Pokračování veleúspěšného díla, kultovní snímek na poli akčních filmů. Všechno na pět hvězdiček. James Bond je pohádka poskládaná z puzzlí chyb a zjednodušení. Zde je vidět, že režisér si dal záležet na každém detailu. ()

FrodoF

Jeden z nejnapínavějších filmů poslední doby, u kterého není ani tak důležiá zápletka (které rozhodně není špatná), jako skvěle natočené akční scény a Matt Damon v roli superagenta. Nejvíce se mi líbila, ta scéna souboje u žaluzií, ta je opravdu skvělá. A Karel Roden v menší, ale ne nepodstatné roli taky potěší. A líbilo se mi to i přesto, že jsem to viděl dříve než 1. díl. ()

Chrustyn

O třídu lepší než první díl. Perfektní kamera, hudba, režie, skvělý hl. hrdina, dějové zvraty a pár akčních scén (skvěle natočených - hlavně co se týká automobilové honičky). Prostě vše co správný thriller potřebuje. ()

klerik

Vynikajúci akčňák. Zachoval si jednoduchosť jednotky, ale badať upgrade filmového pristupu k oldschoolovej predlohe. Úžasná naháňačka. Zaujímavé je, že film sa pramálo zaoberá psychológiou hlavného hrdinu - ono to však funguje, lebo Bourne koná to, čo musí... ()

LaciLC

Všetko čo som napísal v komentári pre prvý diel Agent bez minulosti platí aj pre toto. Zmenil sa akurát režisér, nastúpil Paul Greengrass (výborný Let číslo 93), režíruje dokonale ako jeho predchodca. V Bournovom mýte sú iné len dve veci: trochu menej akcie a POZOR, NIEKTO TO MOŽNO BUDE POVAŽOVAŤ ZA SPOILER: menej Franky Potenteovej.:( ()

korbitch22

Úplně obyčejný,standartní a neskutečně nudný film,který ze šedivosti nevytáhli ani skvělé kontaktní fajty,ani Karel Roden.Ze 108 minut sem se 70 nudil,nechápu celou tuhle slávu na něco tak obyčejného.50%. ()

classic

„Bourneova nadvláda” spočíva najmä v jeho analytickom myslení, čo sa inak kamera snaží väčšinou aj hodnoverne zachytiť, kedy je vždy o krok vpred pred svojim nepriateľom... Krátko vidí do budúcnosti, že sa z neho stáva « Jasnovidec akčný » , alebo iba skrátka perfektne predvída »úplne všetky« nepriaznivé situácie, vedľa ktorých sú všetci jeho protivníci už akosi moc prikrátki, v "ofsajde" ? Ak by si napríklad hneď v Goi (India) nevymenil so svojou priateľkou Máriou sedadlo v aute, tak by nájomný vrah Kirill z diaľky (od)strelil priamo jeho hlavu odzadu, ale potom by to celé vlastne bolo o čom ? Opäť vo veľkom cestuje, že druhú najľudnatejšiu krajinu sveta, dopĺňa ešte trebárs i ruská metropola Moskva, kde sa odohrá nadštandardne, strhujúce finále (extrémne divoká a vyčerpávajúca naháňačka, ktorú nuž, teda musí obsahovať každý diel), no ale taktiež aj Neapol, Mníchov a Berlín - medzi tým, a tak sa dá skonštatovať, že sa na 90 % zdržiava iba na „starom kontinente” . V takom Nemecku je extra kľúčová sekvencia z Hotela Brecker, kde si útržkovito spomína na svoju prvú misiu s politikom Vladimírom Neskim, a tak sa vracia na miesto činu. / Jednotka bola viacej filmovejšie zameraná, než dvojka, ktorá na mňa pôsobila, ako hraný-dokument, aby autenticky zdokumentoval pôsobenie hlavnej postavy, a to v roztrasenej, ručnej kamere a presnému a dynamickému strihu, sa snaží lišiacky vnuknúť pocit absolútnej stiesnenosti, že sa podľa režiséra Palina Greengrassa máme totálne vžiť do kože Jasona Bournea, byť akoby v úplnom centre diania, čo sa mu na jednej strane i veľmi darí, ale zase zároveň to stráca na samotnej atraktivite, pretože mi neustále servíruje takéto zábery, a tak naozaj už niekedy neviem, čo chcel viac dosiahnúť, či dokumentárny alebo celovečerný film, napokon tu mám akúsi kombináciu oboch ? No i napriek tomu, zaznamenávam určité, rušivé elementy, ktoré mi bránia maximálnej spokojnosti, ktorú som možno pociťoval pred 15. rokmi, ale teraz už asi len sotva. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz