Shaunův život se již delší dobu ubírá odnikud nikam. Celé dny tráví v hospodě Winchester s nejlepším přítelem Edem, hádá se s matkou a svou přítelkyni Liz přehlíží jako širé lány. Když jej Liz pošle k vodě, zacloumá to s ním tak, že se rozhodne získat srdce své dívky zpět, napravit ve vztahu s matkou co se dá a vůbec ke svému životu přistupovat zodpovědněji. Jenže to ještě není konec...MRTVÍ se v hrobech nudí a mají nezřízenou chuť na čerstvé maso. Shaun zrovna prochází údobím velkých změn a tato nově vzniklá situace pro něj není žádnou velkou překážkou. Tváří v tvář EPIDEMII po zuby ozbrojených ZOMBIÍ se Shaun spřáhne s Edem, aby mu byl po ruce při záchraně matky a Liz. A když už to musí být, tak i nevlastního otce a Liziných kamarádů Davida a Dianne. Cílem je probít se do nejbezpečnějšího místa na světě - hospody Winchester. (oficiálny text distribútora)

korbitch22

neskutečný.angličaní dokážou paradovat jak nikdo.film nemá chybu absolutně v ničem,je svižný,vtipný,akční,plný skvělých herců.paráda. ()

Ghoulman

Ačkoliv nejsem žádným odborníkem na zombie horrory, pár už jsem jich viděl a právě Soumrak mrtvých patří mezi mé nejoblíbenější. Jistě, je to do značné míry parodie, avšak humor povětšinou nic na působivosti apokalyptické vize neubírá - naopak, obohacuje tento žánr o nečekané rozměry, jako je třeba satirický pohled na současného konzumního člověka. Ten skutečně mnohdy ve svém automatizovaném životě připomíná nemrtvou hmotu, pohybující se z bodu A do bodu B a jediné, co ho zajímá je odbít si v klidu a míru svoji pracovní rutinu a poté nalézt co nejvíce věcí, jež by se daly zkonzumovat. ()

packa

Výborná příprava na Hot Fuzz, který má přece jen vypilovanější scénář. Vzhledem k mé slabosti pro anglický humor odpustím snímku několik řekněme vlažnějších sekvencí a dávám ****. PS: Simon Pegg nemá chybu! ()

heyda

Britský rukopis je znát snad na každým milimetru tohoto filmového pásu. Především humor je to takový hezky Evropský :-) Což je docela milé a pro mě osobně asi největším kladem filmu - některé gagy jsou fakt nezapomenutelné. Jinak ale napětí nebo nějakých zvratů se zde fakt nedočkáte, protože i želva je rychlejší než tito zombíci a Soumrak mrtvých ve své podstatě funguje jako takové zesměšnění všech ´´oživlých mrtvol´´. Člověk se u toho někdy klátí smíchy a někdy zas nudí a pak přijde závěr, který je asi nejslabší na celém tomto zombie-filmečku. Právě proto mi nezbývá než hodnotit 3 hvězdičkami. ()

VenDulin85

Jediné, co trošku zamrzí, je to, že v češtině nevytvoříte tak krásně zakuklený název jako v originále. Celý zbytek už je o Shaunovi, tedy Simonu Peggovi. Stačí jediný pohled na něj a je vám jasné, že tohle zvíře je schopné všeho a taky... že mu to všechno zbaštíte. Asi nikdy už nezapomenu na scénu, ve které se vyskytuje jeden dědula-zombie, doličnými předměty jsou tři tága a vše se děje za doprovodu Queenů. Poprvé jsem tuhle scénu viděla poněkud vytrženou z kontextu, ale jakmile jsem ji spatřila dnes, málem jsem se stočila do prenatální polohy a hrozilo mi uchichotání, což je strašně bolestivá smrt... Ohromně vděčná jsem byla za malé i maličké role mých oblíbených herců, za klasickou proměnu hlavního hrdiny a za úsměvný konec. Simon rulez! :-) ()

Oktavianus

Komici Pegg. Wright, Moran a Frost udělají zombie film, jak to asi může dopadnout? Podle očekávání: skvěle. Každému ten britský humor nemusí být po chuti, ale tady je tak silně neředěný, jako je čaj o páté. Šašek Pegg zahrál smolaře Shauna skvěle, orangutan Frost je sice občas trapnej, ale ukažte mi zombie film bez chybičky. Tvůrci si nádherně stříleli z médií, z bezduché společnosti, prolnuli to odkazy na starší tvůrce a filmy (po "jdeme si pro tebe, Barbaro!" jsem věděl, že tenhle film je navždy můj) a promyšlenými narážkami. V závěru jde ale do tuhého a přestává to být taková sranda - není to parodie, ale regulérní zombie film. A hlavně - co teda způsobilo, že se z lidí stávali zombie? :-D ()

anais

Ani ne tak parodie na zombie filmy jako spíš ještě promyšlenější verze Dawn of the dead. Nemyslící zombie pohybující se houfně za potravou jsou skvělou alegorií dnešní konzumní společnosti. Nejlepší je tento film tak během první hodiny, kdy se na nás vypotácí pár anglicky suchých vtipů okořeněných dnes tak populárním f-word... Trefa do černého jsou rozhodně opakující se scény, hlavně hrdinova cesta z domu do obchodu. Jeho naprostý nezájem o okolní dění je pro dnešní společnost typický. Skvělá je také myšlenka, kdy se hrdina vyprostí z povalečského života a vyvine horečnou mozkovou aktivitu jen za tím cílem, aby se dostal do své oblíbené hospody, a mohl zase začít zevlovat. Zatímco ze začátku film ubíhá poměrně svižně, ke konci se začíná utápět v řešení rodinných vztahů a vtipy jsou moc zdlouhavé. A i když i tyto scény jsou natočeny jako parodie typických zombie klišé, působí v jinak poměrně veselém ději těžkopádně. Na filmu se asi podepsalo málo financí, jelikož se tu víc mluví než že by probíhala nějaká akce. Napadá mě, že od žánru zombie parodie člověk asi nečeká nic hlubokého (krom hlubokých pohledů mezi lidské vnitřnosti :-) A právě vyvrácení tohoto předsudku je asi největší kvalitou Shaun of the dead. I přes závěrečnou překombinovanost se mu daří udržet myšlenku na úkor laciné zábavy, a to je rozhodně důvod, proč se na něj podívat. ()

rikitiki

Bláznivá variace na pokleslý žánr. Co nás na zobiích tak fascinuje? Je to ta anarchistická svoboda vraždit bez následků i bez výčitek svědomí? /17. 9. 2010/ ()

honajz

Docela by mě zajímalo, jestli ovečka Shaun o tři roky později dostala jméno na počest tohoto Shauna... A jestli ten Harry Potter tady má parodovat skutečného... Každopádně - ten, kdo dělal české titulky k DVD, by si měl dát pár facek a jít se někam kát. Celý ten film je totiž dokonale promyšlený nejen obrazově a scénami, z nichž některé se opakují dvakrát i třikrát, ale vždy v jiném provedení (a to nejen cesta Shauna do večerky, která v tom druhém, zombie provedení, je prostě kouzelná, ale také třeba několikeré setkání s Yvonne, kdy fráze Nějak přežíváme dostává postupně úplně jiný význam, nebo "Až se znovu uvidíme, budeš mrtvý" apod.) - takže zpět k myšlence: film nestojí jen na promyšlených scénách, ale také a často především replikách, dvojsmyslech, hře se slovy, doplňováním vět, obracením významu frází - a to zhusta české titulky nereflektují. Třeba hned úvodní dialog mezi Shaunem a Liz, kdy si Liz stěžuje a říká, že by chtěla častěji... a do toho Ed od herního automatu zařve "fuck", čímž její větu doplní nevědomky na "šukat". A takových míst je ve filmu víc. Jinak přeložit slovo "podtácek" jako "pivní dečka", to taky chtělo hodně ignorance. Mimochodem, když mluvím o tom opakování scén v jiném gardu - všimli jste si, že už přo první cestě Shauna do večerky, kdy ještě se nic neděje, stejně ti lidé v ulici jdou jako zombie? Jeden s mobilem, druhý se sluchátky na uších...? A navíc je zde pocta nejen hudebníkům, ale třeba Samu Raimimu, který první přišel se scénou, kdy kamera zabírá dění skrz prostřeleného / proděravělého člověka. Celkově musím říct, že ten film má víc nápadů, než spousta podobných zombie filmů - tvářících se vážně - dohromady, děj má logickou strukturu, nic tu není náhodou, některé fóry jsou připravené dopředu, takže by si odtud mohli brát leckteří rádoby hororoví autoři příklad. Včetně dořečeného konce! A vskutku originální parodií na to, jak využít zombie a jak budou následovat reality show pořady. Jo a btw - ten film má dokonce myšlenku a poselství. Že než se hnát za úspěchy a vyšším postavením, je někdy fajn být třeba průměrným člověkem, ale dělat a jíst a pít, co mám rád, a přebývat tam, kde se mi líbí, ať si o tom druzí myslí, co chtějí. ()

HellFire

Další výborná britská komedie, tentokrát zombie parodie, nádhera. Prvních 30 minut úžasných. Takhle má vypadat vizuální médium! ()

Ivoshek

Jsem naprosto spokojen, takhle si představuju britskou komedii. Místy je to hodně černé, dost fórků ke i takových sušších, na to musí mít čloběk asi povahu, aby se mu to líbilo (jak koukám i tady je to tak půl na půl). Kromě vtipných dialogů stojí za to hlavně obsazení - kromě Simona Pegga a Nicka Frosta se tu mihne i ten chlapík, co hraje v Black Books, hned dvě figury z the Office a hrdinova otčíma hraje ten chlápek, co v Love Actually zpívá Christmas is all around. ()

GigaPudding

Prodavač z obchodu s elektronikou Shaun vede poklidný flákačský život, což mu ale trochu komplikuje vztahy s jeho přítelkyní a do toho navíc nemá rád svýho nevlastního tátu a zrovna když se rozhodne všechny svoje životní problémy řešit po chlastačce až do rána se svým nejlepším kámošem, tak město přepadnou zombie. Krom vtipných dialogů a situací se ve filmu objevují často taky scény "před a po" jako když si jde shaun koupit do sámošky snídani a další den jde znovu, scéna je úplně stejná, jen místo těch lidí co tam předtím byli živí jsou zombie, což ale shaunovi dojde až trošku později :). Vtipy jsou zábavné a pěkně se tu spojuje situační vztahová komedie se zombie filmem, protože ani na útěku před armádou zombie hlavní hrdinové řeší ty "důležité" věci :). Ke konci to ale trochu zpomaluje a trochu to i vypadá, že už dochází i ty vtipné nápady a nakonec se to přehoupne do víc zombie filmu než komediálního filmu, což ale není moc změna k lepšímu. Takže ve výsledku je to "jen" zábavná komedie s různými odkazy na jiné zombie filmy a hlavně se shaunem. :) ()

Pítrs85

Král zombie hororů Džord Roméro se svýho času nechal slyšet, že Soumrak mrtvých je nejlepší zombie film ever. To sic nevím, ale v dokonale vydojeném subžánru se jeví jako takový malý zázrak. A kdybych tolik nesympatizoval s hlavním hrdinou, (ne)mladým a (ne)klidným třicátníkem Shaunem, užil bych si to snad ještě víc, kurde! Každopádně "Queen" scéna rules i po stopadesáté, stejně jako celej zdejší hereckej ansámbl. A Shaun of the Dead nejlepším filmem Cornetto trilogy- absolutelně. ()

eraserhead666

V podstatě dobrá komedie s anglickým humorem, který mám rád. Tu jednu hvězdičku ubírám za to, že jsem zase musel u komedie přemýšlet, čím to je, že většina současných komedií ke konci ztrácí dech, proč nemůžou být stejně zábavné na konci jako jsou na začátku? Nebo proč teda sakra nejsou kratší, oproštěné od těch hlušších míst, které jsou nahuštěné zpravidla u jejich konců? ()

Xeelee

Hlavně začátek a první pokusy o likvidaci zombíků byly geniální, ale pak se to zvrhlo do čím dál tím víc stejného a dost předvídatelného masakru. Vše naštěstí zachraňuje bravurní konec. Celkově jde o velmi svěží a neotřelý hnilobný závan na poli zombie filmů a nemrtví se pěkně postaru toporně šinou ulicemi Londýna. Navíc ten britskej suchej humor mezi záplavou krve a hromadou kriketovou pálkou rozmlácenejch hlav… Spousta námětů z první poloviny by ve vážně míněném hororu vypadala opravdu zábavně a mnohem děsivěji než tady. Půjdu ven zavřít hlavní dveře. ()

SOLOM.

Rovněž se přidávám k pochvalným komentářům. Ačkoliv nemám rád zombie filmy, tak tahle komedie mě docela dostala. Hlavní hrdina se jim skutečně povedl, protože většího pozlaceného vola, jsem už dlouho neviděl. Britský humor nikdy neomrzí a především tomuto filmu velice prospělo přibrat do party několik pochybných individuí a obsadit je do hlavních rolí. Úvodní scénka s tou ženskou na zahradě je luxusní a dle mého názoru i nejlepší z celého filmu. Bohužel mám takový pocit, že čím víc se blížil film k závěrečným titulkám, začala z toho být obyčejná trapárna. Posledních cca 15.minut mě už neskutečně nudilo (pominuli záběry co dělají lidé se zombies nyní). ()

Thomick

No konečně mi ňákej filmovej Wright plnohodnotně sednul! A to kupodivu zrovna parodií něčeho, čim jsem de facto netknutej, co se seriózní tvorby (pokud vůbec něco takovýho existuje) týče. Tak jako tak mě ta paralela "zárodků" zombíků s lidma cestujícíma po ránu do práce/ožralama vážně oslovila; a podobně šikovných "sebespoilerů" tam naštěstí bylo povícero, stejně jako i jiných nápadů, přirozeně (prostřih televizních kanálů + hlavně výsměch tý profláklý vojenský orientaci podle hodinových ručiček). Stále ti stejní a samí parťáci Pegg s Frostem potom taky nevadili a nakonec i ten návod na praktický využití apokalyptických produktů - no bájo, aye?! Jediná škoda, že se zpátky ve Winchesteru začalo hrát výhradně na hororovou strunu a vtip se docela dobře vytratil, mohlo to bejt i takřka stoprocentních pět hvězdiček. --- "David, kill the Queen!" ()

Edgar Wright chystá duchařinu

Edgar Wright chystá duchařinu

23.07.2020

Režisér a scenárista Edgar Wright už si pomalu připravuje svůj další projekt. Bude jím adaptace krátké povídky Stage 13, která vypráví o duchovi, jenž straší ve filmovém studiu. Od režiséra filmů… (viac)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Edgar Wright v zajetí popu

Edgar Wright v zajetí popu

24.06.2018

Režisér Edgar Wright (Scott Pilgrim proti zbytku světa, Baby Driver) si vybral svůj příští projekt, překvapivě však nebude souviset s komiksy, dospívajícími řidiči, ani zmrzlinovými kornouty. Natočí… (viac)

Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

21.01.2018

Simon Pegg a Nick Frost se proslavili hlavně díky filmům Edgara Wrighta. Soumrak mrtvých následovala Jednotka příliš rychlého nasazení a takzvanou "trilogii Cornetto" zakončila sci-fi U Konce světa,… (viac)