Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

heyda

Parádní akčňák s drsňáckým Cruisem a hodným Foxxem. Od začátku do konce si to drží skvělé napětí, nicméně souhlasím s Rentonem. Kdyby si to na konci prohodili, mohlo to být o něco zajímavější, ale to by to pak nemohl být komerční tahák. :-D Nicméně i tato více komerční varianta zakončení v zásadě nekazí požitek z filmu. Výborného filmu...90% ()

sharky

V první řadě skvělé dialogy, scénář je originální a hodně dobrý, ale jsou v něm drobonké mušky a hlavně závěrečná honička s metrem byla naprosto zbytečná. Škoda mohlo to být plné hodnocení, takhle je to 85% ()

Dr.film

Překvapivě dobrý Cruise v roli zabijáka mile zaujme. Ohledně digitální kamery jsem neměl větší problémy - do nočního města se v celku dobře hodí. Zbytečnou zátěží jinak vytrvalého tempa je scénář, který by si zasloužil určitě ještě jednu verzi. Zbytek práce na filmu je jinak naprosto výborný. ()

Jinny

Jamie Foxx dokazuje, že kdyby chtěl seknout s kariérou komika, může se docela dobře uživit rolemi ve stylu Morgana Freemana - protože na rozdíl od většiny černošských herců nemachruje. Nejsilnější chvílí je Vincentův monolog, který zní zhruba takhle: "Jezdit s limuzínou, Maxi? Blbost. Stačila by první splátka na limuzínu. Jednou se probudíš a zjistíš, že se to nikdy nestalo. Jsi starej a necháš se hypnotizovat televizí. Nestane se to, protože to ani nechceš." ()

anais

Zdařilý thriller, který od začátku do konce drží příjemně svižné tempo. Digitální kamera dopomáha k autentičnosti a zdařilý střih tomu zdatně sekunduje - vykreslení nočního Los Angeles je podmanivé. Výkon Toma Cruise se řadí k těm lepším (rozhodně si v poslední době vybírá kvalitní snímky - většinou sázky na jistotu, ve kterých se jeho topornost ztratí), které od něj můžeme čekat. Jamie Foxx rozhodně nepůsobí jako běžný hrdina. Jeho postava je spíš oběť, taxikář bez větších ambicí na heroické kousky. Příjemně na mě zapůsobila i hudební složka filmu (za povšimnutí stojí gradace jedné scény za doprovodu Audioslave). Jediné, co mi trochu vrtalo hlavou, bylo možná až příliš okaté snažení se tvůrců sdělit divákovi nějakou myšlenku - ztráta v davu, osamnění. Příběh se totiž zaměřuje spíš na akci a filosofování je tu trochu navíc. ()

Roman.Ticka

Napětí a akce od začátku do konce. Cruise šedá eminence-nájemný vrah a Foxx osobní řidič-nedobrovolný společník, oba naprosto vynikající. Perfektní hudba přesně kopírovala tíživou atmosféru a osudové okamžiky příští oběti. S čím kdo zachází, s tím také schází....kostky jsou vrženy! Jedničkové psychodrama s úchvatným Cruisem a neméně dobrým Foxxem. Předtím mi nějak unikl i skvěle ulízlý Ruffalo. Laskominka pro fajnšmekry. (změna a doplnění 7.4.13) ()

poz3n

No panejo. Nikdy bych nevěřil, že nějaký film mnou nenáviděného Michaela Manna pro mě bude takovým zážitkem. Ovšem je tu zase klasický problém. Nechápu, co Manna vede k tomu, že dobrovolně dává svým filmům ten odporný digitální look. Když si představím Collateral nasnímaný klasickou filmovou kamerou, byla by to bomba. A téměř je i takhle. Collateral je především o atmosféře, o noci, o povídání a tak trochu o střílení. Všechno je dávkované vyváženě a skvěle to funguje pohromadě. Herci podle očekávání skvělí, stejně tak kojoti. Kdyby jen ta kamera... 8/10 ()

rikitiki

Digitální kamera pseudodokumentárně snímá fatalistického nájemného vraha, který trpí filozofující kocovinou a taxikáře s psychologizujícími sklony. Ti dva, z nichž jeden je zajatcem toho druhého, spolu mezi jednotlivými zastávkami kvůli vraždám vedou tak neskutečně povznesené rozhovory, až je to k smíchu. ____ Cruise opět dokazuje, že neumí hrát. Zde v roli téměř terminátorsky nezničitelné postavy. Foxxe mi bylo líto. ()

honajz

Jestli něco Michael Mann umí, tak je to atmosféra a uvěřitelnost prostředí a postav. Tady si v první polovině navíc vzal něco i z Wenderse a Jarmusche a představil nám noční L,A,, ulice, jazzové kluby, zapadlé uličky... Navíc Jamie Foxx svého zamindrákovaného taxikáře, který paradoxně díky nájemnému vrahovi získá sebevědomí, hraje naprosto skvěle, jak jen to umí, resp. uměl, než se nechal uvrtat do komerčních sr.aček. Líbí se mi ty dialogy mezi Vincentem a Maxem, protože u každého z nich najdeme jak negativní věci, tak pozitivní. Jeden ovlivňuje druhého - k čemuž je v jednu chvíli dokonale použita hláška o Jungovi. Líbí se mi, jak věci řečené na začátku (třeba ta historka o pánovi v metru) jsou zúročeny posléze. Líbí se mi práce s hudbou, která vlastně L.A. definuje (a mladší syn, který hraje GTA, by ji i jednotlivé části města rozhodně poznal). A taky mě potěšilo, že jsem viděl místa, kde jsem osobně měl to štěstí být, a dokonce ze stejné stanice jsem jel stejným směrem vlakem, teda metrem, na Long Beach. Dobré jsou postřehy o tom městě ("Je vidět, že je fakt odjinud". - "Myslíš, že si tady někdo něčeho všimne?" - "L.A. je roztahané, klidně by to mohl být malý stát." apod.) Navíc je to vlastně i taková joel-schumacherovina, protože se tu vlastně především hraje v jednom taxíku se dvěma lidmi. Btw, netušil jsem, že Milese Davise učil hrát Charlie Parker, a to mám jazz rád. ()

TheEvilTwin

Michael Mann a jeho další film podobný Miami Vice, akorát tentokrát rychlejší a svižnější. Je to víceméně příběh o sériovém vrahovi svědků případu, který nutí taxikáře ke spolupráci, a tak si jezdí po městě a vraždí lidi, což není samo o sobě nijak originální nápad, ale Jamie Foxx a Tom Cruise si naštěstí kradou pozornost pro sebe, jejich chemie je solidní a hezky se na ně dívá. K tomu sekunduje Mark Ruffalo v roli detektiva a z půlky je vyhráno. Akce, příběh i závěr je průměrný, tempo je slušné a vlastně jde o stravitelnou jednohubku, která nikoho nejspíš neurazí, ale podle režisérských kvalit a recenzí jsem čekal asi malinko víc. Dobový posun je holt znát a tehdy v roce 2004 ještě nebyl na poli žánru tak velký výběr filmů, no dnes už to na současné konkurenční filmy nestačí. ()

Ivoshek

Povedený thriller s neotřelou zápletkou, výborným tempem a drsným (a zlým!) Tomem Cruisem. Bod dolů za určitou předvídatelnost ve druhé půli. Napínavá jízda. Doporučuju. ()

Othello

Film u kterého jsem přestal dávat rovnítko mezi "digitální kamera" a "zlo". Mann s ní totiž umí náramně. Na druhou stranu mi fakt nesedlo, že z lidí se po zásahu kulkou práší místo zdvořilého krvácení. ()

GigaPudding

Komorní "souboj" dvou úplně opačných charakterů v obrovském Los Angeles, kde je každý anonymní, že si nikdo nevšimne ani pokud někdo umře. Nějak často vidím, že dvěma ústředním postavám filmu vyčítaná málo propracovaná osobnost, ale viděla jsem Collateral asi pětkrát a vždycky mě právě jejich osobnost dostává, protože mnohdy nejde jenom o to co kdo říká a jaký u toho má výraz, ale strašně záleží na úplných detailech ve výrazu tváře třeba nebo úplně hlavně na kontextu dané postavy vzhledem k celému dění ve filmu. V kontextu celého filmu pak dávají věci jako pohled Vincenta na Maxe v klubu nebo Maxovo vyjednávání s Felixem úplně nový a hlubší význam stejně jako celé scény typu zastávka kvůli šakalům, která se do filmu dostala úplnou náhodou, ale přitom je to jeden z nejsilnějších momentů filmu, pokud jde o nějakou prokreslenost postav, i když se v té scéně nic nemluví. No a samotné dvě hlavní postavy jsou prostě úžasné a hlavně neuvěřitelně přirozené. Jamie Foxx jako takový vyjukaný taxikářský loser, který sice dělá svou práci poctivě, ale je úplně bezcílný, je tu zahraný parádně a Jamiemu ta role opravdu sedla, protože jeho slovní projev a chování ve filmu úplně přesně zapadalo do role. Kdo ale filmu doopravdy kraluje je Tom Cruise a jeho zabiják Vincent, který je přísně metodický a v jakékoli situaci si poradí a to co nejefektivnějším způsobem. Tom Cruise tu zahrál jednu ze svých vůbec nejlepších rolí, protože celkový vzhled, chování a charakter této jeho postavy je tu dotažené do úplně extrémního detailu, kdy nic nepůsobí nějak nepřirozeně a dává to ten opravdový dojem úplně chladně uvažujícího a velmi inteligentního nájemného vraha, který prostě má plán a dokáže se během vteřiny rozhodnout co a jak udělat když plán selže. Nejlepší na jeho postavě ale je, že jak Vincent, tak i Tom Cruise si v tomhletom filmu opravdu užívají svou práci. O tomhle filmu by se dalo psát ještě dlouho a klidně by se dalo dlouho rozebírat třeba jenom ten nedořečený přátelsko nepřátelský vztah hlavních hrdinů, ale už se mi vůbec psát nechce, takže prostě Collateral je úplně největší pecka na kterou se dá dívat pořád dokola a nikdy se neomrzí a zároveň potěší diváka, který rád sleduje různé malé ale ve výsledku podstatné detaily filmu :). ()

Scrytcher

Max je normální taxikář, který žije nespokojený život za touhou ušetřit sem tam nějakej ten dolar, aby mohl rozjet podnikání s limuzínami. Jeho práce je celkem normální, vozit lidi po městě je už pro něj rutinní záležitostí a sem tam si zaflirtuje s nějakou pěknou zákaznicí. Jeho život se změní až po tom, co si ho najme jeden chlapík, říká si Vincent a zdá se být spořádaným podnikatelem. Prošedivělý Vincent, kterého by jste si určitě nikde nevšimli a když už ano, tak by jste jeho podobu okamžitě zapomněly Maxovi nabídne, aby ho svezl po pěti místech za které mu nabízí sumu, které Max podlehne, 700 dolarů. Všechno se zdá být v pohodě, dokud Maxovi na taxík nespadne jedna z Vincentových obětí a prokáže se, že je najemný zabiják. Maxovi nezbývá nic jiného než si tuhle cestu projet s ním.......... Na Toma Cruise v roli zabijáka jsem si okamžitě zvykl, protože mi přijde, že je mu napsaná přímo na tělo, dokonce jsem mu celou dobu fandil:) Akční scéna v baru byla hodně gaunerská, stylová a velice dobře natočená a je velice kvalitní stejně jako poslední půlhodina, která je napínavá k prasknutí. Dávám za pravdu všem, kteří říkají, že se tento příběh vymyká klasickému klišé, protože u tohohle filmu nevím co se bude dít za pět minut natož odhadnout konec filmu. A proč tedy dávám jen 4*? Nuže, nemohl jsem si celý film zvyknout na digitální kameru. I když některé detailní záběry jako prostřelení dveří nebo cesty taxíkem, propletené Vincentovými fylozofickými úvahami, přišlo mi, že při některých scénách herci působili trošinku uměle a trošinku přehrávali. Co říct na závěr? Michael Mann nás opět utvrdil v to, že umí natočit zajímavý film plný inteligentních dialogů a napětí. Jen tak dál... ()

Xeelee

Nebýt toho vyumělkovanýho scénáře, ve kterém je prostě moc náhod, který sem tvůrcům nebaštil, tak bych napsal, že je to vynikající psychothriller. Atmosféra a psychologickej vývoj taxikáře byly úchvatný. To samý se dá říct i o perfektně vybraném multižánrovém soundtracku. Nějaký moudra o životě z úst nájemnýho vraha byly perly, který by se měly tesat do kamene. Jednu chvíli to už vypadalo na kýč dobrej polda proti debilům z FBI, ale naštěstí se děj brzy a nečekaně vrátil zpátky na tu správnou kolej. Rozhodně to je hodně nadprůměrnej film, kterej mě ale zas tak nenadchnul. ()

eraserhead666

Jako člověk mi je Cruise naprosto ukradený a obecně jeho filmy nijak nevyhledávám, přesto mě však v několika málo rolích (Magnolie, Tropická bouře a teď teda Collateral) přesvědčil o tom, že když se mu chce, dokáže být skvělý, až vynikající herec. Zpravidla teda asi film nesmí stát zcela na něm, aby se dokázal do své role naprosto pohroužit a vytřískat z ní co to jde. Výjimkou potvrzující pravidlo se tak stane právě Collateral. Ten stojí a padá na něm (a na výborné hudbě), přesto mě svou rolí a jejím podáním dost překvapil. Naproti tomu Jamie Foxx mě vůbec nebavil a jeho výkon mi připadal dost nepřesvědčivý. O Jadě-Pinket netřeba hovořit. Jedna z mála hereček, která by ve filmu mohla jen nehybně stát jak trdlo a občas zabučet a stejně svou přítomností film obohatí více, než sebelépe se snažící herec. Opominu-li vzájemný vztah Cruise-Foxx (a Cruise-oběti), příběh vcelku nic moc, ale obsahuje to pár skvělých rozhovorů, myšlenek a hlášek. Hrát toho nájemného vraha asi někdo jiný, asi bych přemýšlel i o třech *, ale Cruise mě v té roli docela mile překvapil. ()

SOLOM.

Nebylo to vůbec špatné, ale dle mého se z toho dalo vyždímat ještě mnohem víc. Samotný nápad se mi líbil, stejně jako vykreslení postav obou hlavních hrdinů. Ani jeden mi nebyl vyloženě nesympatický a dokonce ani ty jejich debaty mi zas až tolik nevadily. Upřednostnil bych však více akce. Když ale přišla na řadu, byla to zajímavá podívaná. Vincent se s tím moc nesral a lidský život pro něj nic neznamenal. Epizodku s mámou v nemocnici bych však vynechal, byla úplně k hovnu – jen chtěli obměkčit srdíčko…Taky závěr mohl být více vygradovaný. Od bouračky taxíku to sklouzlo spíš k průměru. Hodně dlouho jsem se rozmýšlel, co bych tomu tak dal za celkové ohodnocení. Viděl bych to tak na 3 a půl * (70%). Víc si tenhle film nezaslouží. Budu muset ale zaokrouhlit, protože na klasický průměr to zas nebylo – bylo to o fous lepší. ()

Sofia

Tak nemůžu si pomoct, ale mně to tak úžasné nepřipadalo. Dobrý nápad, ale provedení už trošku pokulhávalo. Někdy zbytečně dlouhé dialogy, několik nepravděpodobných osudových "náhod" a v neposlední řadě hodně špatný Tom Cruise. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)