Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

tommmy89

O tom, ako sa za pár okamihov dá zmeniť celkom všedný život Los Angeleského taxikára rozpráva tento zaujímavý krimi-thriller. Po pravde som si veľmi rád pričuchol zápornej úlohe T. Cruisea - veľmi mu sadla a zahral ju výnimočne dobre. J. Foxx ako taxikár, ktorému sa zmenil celý život v pár okamihoch si to zahral rovnako dobre, ale dosť ma iritovalo a sralo to, ako nespolupracoval. Tak trošku som to aj čakal, lebo by mi to sedelo do príbehu, kedže chcel rozbehnúť podnik s limuzínami menší kšeftík naviac by sa mu hodil. Muzika ma dosť potešila, L.A v noci taktiež, scenár trochu sklamal, ale geniálny i keď tragický koniec potešil. Aj keď som si ho predstavoval v skutku inak. No nie vždy všetko zlé (dobrozlé) vyhráva ! 4* ()

venca163

Těžký dozvuky devadesátek. To se mi dřív líbilo, jak si moc nelámali hlavu se zbytečnou logičností, když místo toho mohli udělat dobrej film. Postavy fungujou, je to napínavý a má to oldschoolovou akci. Na 2004 super výkon. (75%) ()

Looser

Proč je ten film tak strááááášně dlouhý a hlavně v první půlce tak roztáhlý ? Po všech kritikách, kde chválí tempo a rychlý spád jsem měl v polovině pocit, že jsem na jiném filmu. Digitální kamera působí někdy až televizně ale filnu to nijak neuškodilo. Klady - cool Tom Cruise (Minority report mu podle mně sedl víc ale to je asi věc názoru), ultra cool šediny Toma Cruise, hudba, poslední pulhodina. Zápory - první půlka, role Maxe a jeho rychlý přerod do akčního hrdiny. ()

Anticque

Až neuvěřitelně klidný Tom Cruise v roli nájemného vraha, který při jedné ze svých nájemných akcí se seznámí s řidičem taxíku, který ho proti své vůli vozí od jednoho místa k druhému, kde postupně odstraňuje jednoho člověka po druhém, vzniká zde celkem přátelské pouto mezi oběma. Řidič taxíku se před tím seznámil s krásnou právničkou, ale netuší, že poslední objetí je právě ona... Skvělý příběh mě opravdu zaujal, atmosféra by se dala krájet, je to takové obohacené Mission Impossible, přichází hlavní boj večera, řidič vs. vrah vs. právník... jediné co musím vytknout je, že Tom vymlátí půl diskotéky, vyhne se všem kulkám, ale nakonec prohraje s řidičem taxíku... ()

sedm.1

Nadprůměrný psychologický(!!!) krimi/thriller,kterému ale přece jen do 5 * něco chybí.Určitě to není vina herců,ani scénaře,natož režie.To vše je zvládnuto s naprostým nadstandartem.Trochu nad jiným koncem si mohli autoři víc lámat hlavičku,neboť ten mi na rozdíl od zbytku filmu už tak originální nepřišel a trochu tu křivku kvality posunul dolu,ale i tak jde o vysokou úroveň.Hlavní klad filmu vidím v tom,že se hned od první minuty najede na ostré tempo,které nezvolní během celého filmu.Navíc pár opravdu příjemných překvapení a zvratů dělá z Collateral výbornou podívanou,která ovšem každému v hlavě utkvět nemusí. ()

ArdathBay

Na té diskotéce bych chtěl být. Jestli si myslíte, že z Cruise nejde strach, pusťte si tento film a počkejte na Diskošku. Scéna s kojotem je až magická. ()

Arius

Ďalší z priblblých amerických príbehov z drsným a suverénym hlavným hrdinom. Nebola to síce až taká somarina no žiadne velké Boom sa nekonalo. ()

Lukoboss

Na pět hvězd to není, ale k průměru se to taky neblíží. Tady mně Cruise vůbec nevadil, spíš naopak, on celý film jednoznačně táhnul (výborné ztvárnění chladnokrevného vraha). Správně temná atmosféra vás mírně mrazí v průběhu snímku až do konce... Hmm konec byl řekněme zvláštní, nebo jinými slovy americký, což je jeden z důvodů, proč nedám plný počet. ()

Forsberg11

Celkom odsýpajúci thriller, ktorý ale vo mne nezanechal takmer žiadne hlbšie pocity. Po jeho skončení som nemal potrebu nad ním ešte ďalej premýšľať. Remeselne a režisérsky je však Collateral nakrútený výborne. Herci, či už Cruise, Foxx alebo ďalší svoje role zvládajú a ja som s nimi bol maximálne spokojný. Trošku sa mi možno nehodil Mark Ruffalo do úlohy uvedomelého policajta, predstavoval by som si ho skôr na tej druhej strane zákona. Nie som nadšený, no ani sklamaný... 70 %! ()

h0n24

Koukni se do zrcadla. Někdy? Někdy se tvůj sen splní? Jednoho dne se v noci probudíš a zjistíš, že se to nikdy nestane. Všechno se obrátí vzhůru nohama. ░ Už jsi starý. Nestalo se to. A pravděpodobně by se ani nestalo, protože bys to nikdy neudělal. Tuhle myšlenku si vštípíš do paměti a skončíš v křesle hypnotizován televizí po zbytek svého života. Mě něco říkej o vraždě. ()

herr_carter

Cruise jako záporák? A proč ne, tenhle pan herec s velkým H je totiž schopen zahrát zřejmě úplně všechno, strhující film s výbornou hudbou.................moje hodnocení = 9 z 10. ()

PALINO

K absolútnej dokonalosti síce COLLATERALU chýba malinký kúsok, ale aj tak som chvíľku o 5* hodnotení uvažoval, lebo aspoň toto pomyslenie si film zaslúži. Úvodné minúty nám MICHAEL MANN servíruje obrázky, ktoré vo mne vyvolali neobyčajne pohodovkovú atmosféru nočného veľkomesta, ale ani sa nimi nestačíme poriadne pokochať a už Vincent nasadá do taxíku a idyle je koniec. Príjemnú atmosféru v zapätí striedajú prvky temnoty a napätia a tak nič nebráni tomu, aby filmový zážitok gradoval každou minútou. M. MANN si skrátka vychutnáva každý záber, každú scénu, z ktorých musím pochváliť najmä Maxove a Vincentove vzájomné dialógy, scénu, kedy sa vystrašený Max musí vydávať za Vincenta a samozrejme aj záverečné vynikajúce a neuveriteľne napínavé rozuzlenie. A na záver nemôžem nepochváliť aj hercov, z ktorých sa mi najviac páčil prekvapujúco JAMIE FOXX a nie TOM CRUISE, čo sa mi v prípade filmu, kde hrá CRUISE hlavnú úlohu, nestáva často. Svojho obyčajného chlapíka v neobyčajnej situácií zahral FOXX skrátka na jedničku. ()

Red Meat

Michael Mann zřejmě neumí točit špatné filmy, protože každý jeho kousek je brilantní. Stejně tak COLLATERAL, který jsem v jeho filmografii právě zařadil na první místo. Snímek je postaven na originálním námětu, nepředvídatelném scénáři a především na kvalitních hereckých výkonech. Dokonalá je i elegantně chladná (byť digitální) kamera, která městu dodává patřičný nádech odcizenosti. A právě odcizenost člověka v současném velkoměstě je to hlavní, o čem COLLATERAL vypráví. PS: A fanoušci herní série Hitman si mnohé scény vychutnají dvojnásob - třeba ta na diskotéce by na Silent Assasina pravděpodobně nebyla :-))) ()

Kanibal

Napínavý, působivý thriller, který mě dostal originalitou příběhu, hereckými výkony (Foxx, Cruise), fajn sestříhanou akcí a neklišoidními dialogy. Pátá hvězdička chybí, protože mě Collateral ani přes své přednosti nedokázal úplně sevřít, uchopit a pustit až při titulcích. ()

misstake

Vzhledem k tomu, že jsem od filmu čekal poměrně hodně, tak mě ve výsledku trochu zklamal a to až k tříapůlhvězdičkovému hodnocení. Je to thriller ve stylu seriálu 24 hodin, ale jeho první řadě se v žádném případě nevyrovná. Místy se snaží být drsný a šokovat, což se mu ne zcela úplně daří. Dobré jsou výkony herců, podaří se vybudovat i atmosféru, ale pohnutky postav v některých okamžicích jsou mi zcela nejasné. Finále je ovšem vynikající a strhující. Na víc to ale nebude. ()

Bobek15

Na Collateral som sa tešil už veľmi dlhú dobu, a aj preto boli moje očakávania veľmi veľké. Nakoniec som však rád, že som sa nesklamal a očakávania sa naplnili. Mne na tom filme nič nechýbalo a myslím, že mal všetko, čo má správny thriller mať. Mal by som začať pekne po poriadku a začiatok si myslím, že najlepšie vystihol AGO, ktorý píše:Prvé minúty ma doslova hriali. Kombinácia upokojujúcich záberov na nočné L.A. a digitálnej kamery mi priniesla prvotriedny zážitok. A ja by som ešte pridal, že k tomu hrejivému pocitu pomáhala príjemná hudba a klasické songy. Celkovo sa prvá polovica niesla v takom pokojnejšom tempe so "zopár" vraždami, čo mi však nevadilo, oboznámil som sa s dejom, s postavami, s prostredím L.A. (a samozrejme s interiérom taxíka). Ale druhá polovica bola úplne o niečom inom. Napätie gradovalo, film bol trochu akčnejší, plný zvratov proti očakávaniu divákov, zakončená nezištným koncom. Tom Cruise spolu s Jamiem Foxxom boli skvelý, dobre sa na nich pozeralo a robili film lepším. U mňa patrí Collateral spolu s Bournom k najlepším akčným thrillerom za posledných pár rokov. ()

Devadesát Dva

Collateral jsem viděl během let několikrát. A co jej odlišuje od většiny thrillerů podobného ražení je: 1. Zručnost režie, která dává filmu nádech čehosi vyššího. ____ 2. Tom Cruise v roli chladnokrevného a nekompromisního zabijáka, v roli, ve které jste ho ještě neviděli, s vizáží, ve které jste ho neviděli, s filozofií hodnou zamyšelní. ____ 3. Taxikář Jamieho Foxxe v uvěřitelné, lidské, reálné, autenticky odehrané postavě (ne nadarmo nominace na Oscara), se kterou se rychle stotožníte (teda dle mého by většina lidí reagovala asi jako on). ____ 4. Nezapomenutelné filozofické dialogy v taxíku během poklidné jízdy nočním městem. ____ 5. Několik doslova magických momentů (vlk). Takový film ve vás zanechá dojem. ____ Je to zvláštní, teprve při kolikáté projekci mi došlo, že v jeden moment, kdy Cruise sejme Ruffala, po přestřelce v klubu, by se Vincent obvykle Maxe zbavil, s nějakým bezpečnějším plánem B. Ale Vincent na to kašle, ze soucitu, z čehokoliv. Je to zvláštní moment. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)