Švédské město Kiruna, které leží u největšího dolu na světě, se propadá do země. Frigga tam má na starost bezpečnost a bude si muset vybrat mezi prací a rodinou. (Netflix)

Miroslav.Zac

Jestli něco Seveřani neumí, tak přehánět. Což je fajn, když vám nabídnou katastrofický film, který se povedl. To bohužel neplatí o Nad propastí. Z tématu, které je velmi uvěřitelný, protože se může stát prakticky kdekoliv, kde se těží, udělali rodinné drama a agitku na "Nové Švédsko", jen tak mimochodem s katastrofou, na kterou se snaží nalákat diváky, kterým je asimilace gayů a imigrantů do společnosti jaksi u prdele. Bohužel, samotná katastrofa zabere jen pár minut a krom "šílenství" u jedné díry v zemi, do níž  při útěku spadne snad půlka města, vidíte jen hnusné digitální efekty v podobě jedné praskliny v zemi, padající věže a tuny prachu. ()

-bad-mad-wolf-

Katastrofický film, v němž je největší katastrofa scénář. A to pořádná, protože přečíst si tuhle sračku skutečný důlní propad, hodí tam zpátečku a prošťouchne díru maximálně tak pod barákem autora. Zatímco pohromu interpretují houpající se lampa, ďoura v pískovišti a digitální mrak prachu, filmaři se věnují trablům nesnesitelné rodiny, která si i během pádů do propasti a propichování těl vyříkává nejotravnější klišé z příručky "Jak natočit průměrnou epizodu aktuálně korektní telenovely." Počínají si vskutku výborně, takže divákovi na konci ani nedojde, že příběh nemá žádnou pointu a nikdo se vůbec nepokusil o tak snadno se nabízející téma, jakým je třeba varovný prst nad lidskými zásahy do krajiny. Nekonají se ani akční nebo trikové sekvence, pokud pomineme burácející zával ve tmě a propadající se ulici v prašné mlze. Když se dostavilo nezbytné závěrečné zachraňování a obětování (které by předčila i nejhorší epizoda seriálu Medicopter 117), šilhal jsem silně po odpadu - a vlastně netuším, proč ho nakonec nedám. Možná proto, že se Skandinávci aspoň pokoušejí o žánrovou různorodost, která v našich končinách dost chybí. ()

Arsenal83

"Dlužíš mi 500 korun tak sakra dělej!" Skoro som sa utopil v slzách. Brutálny katastrofický film, ktorý vás upokojí len záverečným hulákaním muezína alebo podobného brigádnika počas záverečných titulkov. A potom s nadšením vyhodíte ten kýbel použitých vreckoviek, lebo viete, že aj keď sa tragédie dejú neočakávane, v každom čase a kdekoľvek, stále je tá Škandinávia zemou zasľúbenou, kde je všetko v poriadku, dobrí Arabi a ich lesbické nevlastné dcéry, ženy zachraňujúce komunitu, ktoré sa pretláčajú štrbinami zrútených chodieb a jediní, ktorí ich zdržujú sú bieli nadradení privilegovaní sockári, ktorí v strachu o život a v nekonečnej panike vidia nádej len v statočnosti ženských záchranných skupín. O mnohých týchto nepopierateľných faktoch som doteraz netušil. Ďakujem Netflixu, že ma zase osvietil a ja som opäť bližšie k tomu, aby som sa prebudil a vytetoval si na čelo svoje duchovné meno WOKE. ()

Trevor

Príbeh ktorý dobre opísal najmä Arsenal83, ale podstata neunikla nikomu sa okrajovo točí aj okolo prírodnej katastrofy s kvalitou spracovania vyrobené v Asylum. Mimochodom vlani prišli aj oni s dvomi na seba nadväzujúcimi katastrofickými filmami na ktorých názovsi už nespomeniem, vlastne ani na dej nie a dokonca sa mi ich nepodarilo ani len vygúgliť po stručnom opise. A presne takto skončí aj Nad priepasťou, teda skôr pod prepadliskom dejín. A zo začiatku to nebolo úplne zlé ale ten nekonečný záver a spomínaná agitka film utopili, aj keď sa nejednalo o povodeň. ()

sofiapetra

Je to tady docela podhodnocené, proto to trochu přepálím. Ale klidně můžu říct, že se mi to docela líbilo a ani jednou jsem to nepřetáčela. Jo a dceru - lesbičku si mohli odpustit (nejhorší na tom je, že asi nemohli...). ()

M.i.k.e

kdyby se z Nad propastí vystříhala ta vata ala Velmi křehké vztahy, mohl z toho být průměrný katastrofický amatérský kraťas, který spíchnul nějaký nadšenec za odpoledne v garáži. V téhle podobě je to ale bohužel jen přetažené, otravné a mizerně zahrané rodinné drama ve kterém se čirou náhodou propadne kus města...30% ()

bizz_mjc

Do poloviny filmu jsem absolutně nechápal to hodnocení, neb i přes prostost děje i scénáře vše funguje. Ale pak se do děje začnou plést rodinné záležitosti vrcholící ve škole. Not bad, ale druhá polovina výsledný dojem shodila. ()

Daiker

Otravné rodinné drama než katastrofický film. Švédské město ohrožuje hora a důlní otřesy.... Hodinu se řeší rozbitá rodina a pořád se hledá ztracený syn... Následuje katastrofa, propad města a trvá to asi 4 minuty a vidíme že spadnou asi 4 budovy.... nuda. Při panických scénách si měli pohlídat laciný komparz (na jednom záběru člověk spadne a zlomí si nohy a na dalším se pokouší vylézt z díry a nohy má v pořádku) No a pak se zas hledá ztracený syn, řeší se vztahy a opět nuda.... ()

Johny M.

Film s takovým tématem a potenciálem je nakonec pojat nechutně civilně. Z pádu města do propasti vidíme veskrze prd, naprostá většina stopáže je zaměřena na vcelku nesympatickou 'rodinu', kde jen tak mimochodem je důlní inženýr klaustrofobik. Důležitý ale je, že tu máme tmavýho Švéda, dceru lesbičku  a nádhernej arabskej song... 2,5* ()

bararich8

Uf, tohle nedopadlo moc dobře. Lacinost z toho koukala všemi směry. Herecké výkony přinejmenším průměrné, nějakým propadům se nedalo moc věřit. Závěr docela zívačka a vlastně se nic moc nestalo. V podstatě škoda času, slabé 2* ()

HEED

No na jedno podívání to ujde celkem. Ale je to více rodinné drama než katastrofický film. Na obhajobu filmu však musím podotknout, že při zemětřesení nebo záplavách, to holt tak nebouchá nebo nehoří jako sopka, nebo nelítá stále něco vzduchem, jako u tornáda. Takže se dá očekávat že to nebude až tak napínavé, co se vyobrazené katastrofy týká. ()

jprmusic

Ohromný zklamání - zoufale špatnej scénář a otřesné herecké výkony jsou podpořeny klasickými přísadami moderního filmu - lesbický vztah, muslim tmavší pleti a emancipovaná matka velitelka která si to nastřídačku rozdává s manželem a milencem. No na rozdíl od Trolla se tohle seveřanům hrubě nepovedlo. ()

xxmurphyxx odpad!

Prišiel som si po priemerný katastrofický nervák a dostal som extrémne nadpriemernú homo vzťahovú telenovelu o jednej jeblej rodinke v polo rozpade, kde stará škuľavá škatuľa behá medzi bakelitovými šutrami niekde v prdeli sveta a podľa analýzy pohybu chrústov a klepkania po kameni zistí, že mestu hrozí sodoma gomora. Jej záchrane sveta výdatne sekunduje jej uplakaný ex a nový objav jej zvrátených sado maso chúťok v podobe jemne opáleného naturálneho Švéda. Aby toho nebolo málo, pod nohy sa im stále pletie ich teplá dcéra s jej ohyzdnou partnerkou, ktorá pri záchrane nevinného detského života skončí v riti mordoru a vtedy nastane ten správny čas na nejakú random balkánsku piesonku cigánskych pastierov oviec. Jednoducho ten film má všetko, od mierumilovných alahov, cez buzni, až po strong female postavy. Teda všetko až na tú pojebanú katastrofu, na ktorú lákajú ľudí. Šmejdi! ()

Facerr

Docela odvážný kousek, který ani nepotřebuje tolik pompézních katastrofických scén, i když ty jsou tady taky, a vystačí si s minimalističtějšími scénami. Všechno vytuněný sympatickým obsazením a rodinným dramatem, který jakž takž funguje. ()

Maraboy odpad!

Tohle šlo jako do kin, tahle nudná otravná sračka ? Více než o katastrofický film tady jde o vztahy, zaměřené na jednu rodinu a jejich rodinné drama. ()

Tadas

Švédský katastrofický film. Díky velkému dolu, který desítky let podkopával místní krajinu, se začne město pomalu propadávat do hlubin země. Frigga, která dělá bezpečnost v tomto důlním sektoru řeší nejenom trable s dolem, ale i s celou svojí rodinou, která se do situace zapletla. ()