Kiruna - prekrásny nový svet

• Česko Kiruna - překrásný nový svět (viac)

Český dokumentárny film Kiruna - prekrásny nový svet od dokumentaristky Grety Stocklassy je observáciou mesta Kiruna na severe Švédska. Jeho obyvatelia sa pripravujú na výrazný zasah do profilu mesta: veľká časť mesta spolu s jeho centrom sa musí z dôvodu ťažby pod jeho zemou a prepadu pôdy presunúť na nové miesto. Na pozadí presunu mesta sa odohrávajú menšie i väčšie drámy všedného dňa. Abdalraham čaká na pohovor kvôli udeleniu azylu, Maja sa vracia k svojim sámským koreňom a rodina Hägg kvôli deformáciám zeme opúšťa po 20 rokoch svoj domov. Prostredníctvom týchto postáv, ktoré sú na prvý pohľad rôznorodé a spája ich iba spoločné miesto, v ktorm žijú a na ktoré si robia nárok, rozkrývame citlívé témy, ktoré mestom i súčasným svetom hýbu - vzťah k migrácii, pôvodnému obyvateľstvu, k pokroku a technológii a k nehmotným hodnotám. (Film Expanded)

Hrabovo

To si nikdo nevzpomene na Most a na na to, že jsme úplně stejnou situaci měli před pár lety u nás? Kvůli těžbě hnědého uhlí musel ustoupit starý Most. Dle památkářů srovnatelný s Českým Krumlovem. Stěhování kostela se stalo světově unikátní akcí. Zmizelo na sedmdesát vesnic .Pochybuji ovšem, že se tamních obyvatel někdo předem ptal, co na to říkají... ()

hygienik

Vždy som chcel vedieť, aké to je v Kirune. Vďaka Grete Stocklassa viem, že ospalé, s väčším vplyvom štátu ako u nás (Príspevok na zimné oblečenie). Na Slovensku sú Rusnáci, v Kirune Sámovia. Film bol úplne obyčajný, no pre mňa bol pohľad na životy obyčajných švédskych vidiečanov zaujímavý. Kiruna mi zodpovedala mnohé moje otázky. ()

xxmartinxx

Přemýšlím o tom, co mi v tom filmu chybělo. Ty establishing shoty bych vydržel sledovat celých 85 minut (škoda, že úroveň kamery je tak proměnlivá, ale to se asi u dokumentu stane) a vůbec mě bavila všechna ta obrazová gesta a metafory. Tři protagonisti jsou vybraní chytře, všechny rozváděné motivy působí na papíře skvěle. Ne úplně vydařená je expozice - několikrát přímo sedíme na přednášce, a přesto jsem rád, že jsem znal námět dopředu, jinak nevím, jak by to pro mě bylo přehledné, ale to není zase takový problém, protože kdo dnes chodí na filmy opravdu naslepo? Většina věcí v tom filmu, když se pojmenuje, tak působí dobře, ale "sum of its parts" přichází nějak zkrátka. Možná mi chybí jasnější komunikace s publikem, na co se má soustředit? Docela dlouho mi třeba trvalo, než začalo být jasné, o čem to je, a i když některé věci začnou dávat smysl zpětně, pocit zmatení může v člověku zůstat, Těžko říct... V tom filmu je prostě hodně věcí hodně dobře, chci vidět další režisérčin film, ale samotné to tak nějak postupně šumí pryč. ()

Slarque

Autorka sice zvládla zapůsobit hned pár prvními záběry, ale i přes rozumně nízký počet hlavních protagonistů mi to celkově připadá nějak nezaostřené. Sámská dívka, přibližně stejně mladý uprchlík z Jemenu, už jen jejich světy jsou neskutečně vzdálené. A každý řeší jiné problémy. Na sociologickou sondu je tu málo dat, a ani ty úžasné záběry je nedokáží nahradit. Přes to všechno vlastně pozoruhodný dokument. ()

PoprockCZ

Silná práce s vizuálním vyprávěním. Jednoduchá hudba složená pouze z původních lokačních nahrávek dodává obrazům atmosféru. I když se jedná o poměrně experimentální dokument, sledujeme osudy 3 postav, ale hlavním charakterem je město samotné, příběh se postupně odvíjí kupředu. Pěkná práce na bakalářský film. Asi bych si tento styl dokumentu nepustila z vlastního popudu, nicméně vzhledem k příběhu, který chtěla režisérka odvyprávět, je to povedené dílo. ()