Jediná věc nebezpečnější než mise je útěk... Tajný zpravodajský agent Tom Harris (Gerard Butler) pracuje pro CIA a operuje na Blízkém Východě. Uvízne na nepřátelském území v Afghánistánu poté, co selhal  a jeho krytí bylo odhaleno. Nyní musí i se svým tlumočníkem Moem (Navid Negahban) uprchnout. Pronásledují ho nejlepší žoldáci světa a elitní speciální jednotky nepřítele. Dostat se do Kandaháru je jediná šance na záchranu. Zde na hrdinu budou čekat buď spojenecké vrtulníky, nebo kulka s jeho jménem. (JOJ Cinema)

Chrustyn

Ric Roman Waugh a jeho třetí spojení s Gerardem Butlerem. Tentokrát v pokusu o serióznější podívanou a místo akční jízdy, dostáváme takového přimočařejšího Covenanta, kterého Kandahar (zřejmě ne náhodou) přípomíná. Režisér se pokouší rozehrát špiónážní thriller okořeněný občasnou akcí a hlavně velmi výbušným závěrem, který má nalákat akční fandy. Bohužel v rámci příběhu Kandahár úplně neobstojí a veškeré napětí a tempo se vytváří neustálou podprahovou hudbou a pocitem, že jsou postavy v neustálém pohybu. Při bližším pohledu jsou ale vidět jasné příběhově mezery a ani ty občasné akční vložky úplně neobstojí. Kandahár tak je pouhým akčním béčkem, kde chybí pořádná akce a přebývá zbytečně dlouhý ale nijak zajímavý příběh. ()

verbal

Tentokrát Žérárovi upadl Afganistán, kde ho dostali chuť honit snad úplně všichni. Od zfanatizovaných hadrových hlav přes pandžábské čmoudy až po hyenistické afroštěrbiny. A nebyl by to Žérár, aby si to honění pořádně mačisticky neužil, a tak se opět nonšalantně prošišlal několika nehostinnými provinciemi kozojebů až k předlouhému a řádně srdcervoucímu zamyšlení se nad kulturními diferencemi rodinných hovnot. Takhle to asi zní jako solidní akční porno s poselstvím, ovšem opak je pravdou, a jedná se spíše o takovou dost přeplácanou, prokecanou, místy nudnou a v detailech mongoloidní špionařinu, která se marně urputně snažila céčkově se progejovat k Ryčímu. Ovšem pořád lepší a méně rakovinotvorné i dementizující než libovolné audiovizuální leporelo od Mrvelu. ()

Spiker01

Opět se zřejmě vracíme k fenoménu dvou stejných filmů v jednom roce. Před pár měsíci tu byl povedený Covenant Guye Ritchieho, který měl vlastně totožné téma o překladatelích amerických jednotek na nepřátelském území. Kandahar má své momenty, ve kterých (i díky hudbě) dokáže přitlačit na tu správnou notu, leš občas se najdou i momenty nudnějšího charakteru, které nepříjemně natahují stopáž. Stálá dvojice Ric Roman Waugh a Gerard Butler však stále stojí za zhlédnutí a mile mě překvapila účast Travise Fimmela, kterého jsem dlouho ve filmu neviděl. Taková poctivá šedesátka. ()

castor

Nekompromisní ranař (a srdcař) Gerard Butler a režisér Ric Roman Waugh dostali znovu (katastrofický Greenland) příležitost vyprávět poměrně atraktivní příběh (Blízký východ prostě furt táhne), jen se vyvíjí přesně tak, jak od prvních minut předpokládáme. I když jak se to vezme, protože snad hodinu se řeší politické pletichy a to, která skupina/jednotka/banda pákistánských/íránských/talibanských muslimů zlikviduje ústřední cíl: utajeného agenta, který nechal v Íránu vybouchnout jaderný reaktor. S prozrazenou identitou se musí dostat z nepřátelské zóny na letiště poblíž Kandaháru. Tvůrci se věnují všem stranám konfliktu, postupně zjišťujeme, kdo má jaký vliv, kdo kde tahá za nitky, jenže tomu všemu chybí napětí, a když už přijde kýžená akce, je to vesměs zklamání. Odehrává se buď v noci, nebo jde o nenápadité pouštní honičky. Butler, kterého si ještě nějaký ten pátek budeme se spokojeným úsměvem spojovat se sérií Pád Bílého domu (než nás úplně otráví), prostě s Waughem přichystali nesourodý thriller, který je nekompromisní asi jako rozhodnutí, že si dám na polední meníčko namísto guláše vepřo knedlo. Slabé tři hvězdy. ()

Wacoslav1

Tak pravda je, že od spolupráce osvědčené dvojice jsem čekal trochu víc. První hodinu se v podstatě řeší jenom špionáž a politické pletichy. V té druhé se dočkáme i nějaké té akce, ale souhlasím, že není nijak zvlášť výjimečná ani na ní není nic nezapomenutelného. Nicméně do průměru do dotáhne jako vždy charizmatický Gerard a celkem dobrá souhra a chemie s jeho parťákem. Jinak na prakticky totožné téma už jsme tu letos měli film Covenant který mi asi ve finále vychází jako o něco lepší, ale tam se mi to současný hodnocení zdá trochu přestřelený zatím co tady je tak nějak odpovídající a já se s ním víceméně ztotožňuji.55% ()

Real Tom Hardy

Už od prvých momentov mi niečo pripadalo zvláštne. Scenár. Na "mainstreamový" akčný film vysielal príliš atypické signály. Až po odbití záverečných titulkov zisťujem, že ho spísal analytik vojenskej rozviedky, ktorý v realite aj skutočne v (takomto) teréne pôsobil. Toho vplyv bolo možné badať najmä v postranných dialógoch, referenciách na udalosti v pozadí, reflektovaní dopadov širších geopolitických hier na dané prostredia, v správnych a presných poukazovaniach na "regionálne praktiky" a v exaktných geografických zasadeniach a menovitých odkazovaniach na osoby a frakcie. V tomto dlho žiadny konkurenciu nemal a mať ani nebude (naposledy asi len Bigelowej opus 30 minút po polnoci). Problém ale nastáva vtedy, keď sa pozornosť presunie na faktory, ktoré zaujímajú bežného diváka – a tam je úplne vidieť, že LaFortune proste nie je scenárista, ale vojenský analytik – nulový cit pre autentickú dramatizáciu, prílišné prekombinovanie dejových liniek a "se vším všudy" proste z reťaze odtrhnuté a absurditou pomazané situácie (čo je tiež dosť na počudovanie, keď rejža Waugh má za opaskom počiny ako Trestanec a Zločinec). Ja mu to ale, ako až obsesívny fanatik danej témy, zazlievať rozhodne nebudem, nakoľko si značne vážim skôr faktory, ktoré som uviedol v úvode, a od piatich hviezd som teda ďaleko nebol. A bradatý Butler v akčných nárezoch je niečo, čo bolo (pre mňa/pre filmový svet) rozhodne nutné. Kandahar v tejto chvíli čestným členom v mojej pravidelnej rotácii snímok s opakovanými zhliadnutiami. A miestnych 50% je čistý výsmech, nakoľko Ritchieho Covenant s 81% moc odlišný veru nie je... "Welcome to New Afghanistan. Same as the old." (20.6.2023) (2.7.2023) (29.2.2024, cz dab) ()

Shakers

Ric Roman Waugh mi nepríde ako zlý režisér a jeho filmy sú celkom dobre, no Kandahar je asi jeho najslabší kúsok. Príbeh nie je zlý a ďalšia spolupráca s Butlerom sa tiež podarila, ale prečo to je kurnik tak nezáživné, pomalé a natiahnuté na dve hodiny ? Čakal som viac od tohto overeného dua. Sklamanie, no na jedno pozretie to ušlo. 60% - 3* ()

Big Bear

Upozornění pro diváky! Při natáčení filmu nebyl zraněn žádný pákistánský motorkář! Mno, jak jen tohle uchopit. Filmů stejného názvu už pár vzniklo a vždy se jednalo o dost napínavé záležitosti z míst, kde se tak nějak potkala dnešní civilizace s tou místní středověkou a já bych se nebál říci ani dokonce starověkou. Mimochodem tenhle Kandahár i tenhle Kandahár stojí za vidění. Butlera mám rád, vousy, poušť i role všelijakých agentů mu ke stáru sluší a tak jsem si řekl, proč ne. Natočeno je zručně, poušť i hory jsou nádherné. Do toho ty landcruisery s chvosty prachu táhnoucími se vozidly probíjejícími se kamenitou pouští...   Super. Jenže pak je tu i věc, které se u filmařů říká scénář. A tam to krutě skřípalo za vizuálem. Jakoby jeden četl nějakou Mayovku - Divokým Kurdistánem, nebo tak něco. Jasně, Butler hraje profíka, takže sem tam by možná uspěl. Ale to co zažívá on ve filmu... Nejlepší bylo jak to jeho auto dostalo od RPG nebo jak kličkoval mezi výbuchy minometných střel. Holt ta jeho Toyota asi byla nějaká pancéřovaná verze. Ovšem nejvíc mne na konci dostal ten dron Reaper a jeho výzbroj. V podstatě se dá říci, že kdyby Ukrajina měla alespoň jeden, už teď by z Moskvy byly ruiny a Leninovi by museli rychle shánět nové terárko. Trochu jsem tedy trnul, zda se nakonec uvidí s dcerkou. Páč o tom je tak nějak celý tenhle film. Tleskám kameramanovi a vizuálu. U akčního filmu toto ale bohužel jaksi nestačí... Spoilerovat nebudu, musíte se na to podívat sami. Dávám za 3 vylepšený internety pro íránský jaderný program. * * * ()

Vavča

Jak vtipné, že americkým tvůrcům ještě pořád nedošlo, že válku v Afghánistánu prohráli, a s Íránem by pochodili ještě hůře (když pomineme ten detail, že není nepřítel a nesnažil se nikdy získat jaderné zbraně a to USA sabotovali dohodu o jaderném programu, kterou EU držela při životě). Takové detaily ovšem tvůrce nezajímají (třeba, že z náboženských důvodů íránský režim nemůže usilovat o jaderné zbraně..., ale jak říkám detaily, které ani vš populace nezná). Gerard Butler jako spolehlivý agent má opět charisma, jeho cíl zničit, co mu nařídí se pomalu a jistě komplikuje. Jeho afghánský tlumočník zjevně nesdílí jeho hodnoty. Film přes svoji veškerou svoji geopolitickou, socio-kulturní ignoraci prostředí dovede být zábavnou akční jednohubkou, kde se derou nečekaně na povrch úvahy a problémy, které by jste v béčkovém akčním filmu nečekali. Tedy vliv zákulisních hráčů, pro které je Afghánistán pouze šachovnicí, tragédie země, kdy jednotlivé frakce moc dobře ví, že nejsou schopné povznést k funkčnímu pojetí státu, atd. Nečekaně mi nejsympatičtější agent ISIL, kterého si střihl indický herec Ali Fazal. Pár momentů v rámci akce je vyloženě over the top nesmyslných, ale dá se nad to povznést. Pro politology, kulturology a historiky další nepostradatelný film. ()

Arsenal83

Pamätáte si, ako Američanov z Afganistanu hnali kozojebci z Talibanu po tom, čo tam 20 rokov pevne a neomylne zasievali semienka demokracie? Tak ono to nebolo celkom tak. Ešte tam bol zabudnutý komorník Žerár a ten s nimi zatočil! Keby viac takých bolo, zastonal by senilák a lapač duchov Bajden. Ale inak, ja mám Žerára fakt rád, pretože dokáže jednou rukou zasadiť malvér do iránskeho jadrového programu. Ale niekedy mám problém uveriť filmov, ktoré majú byť podľa skutočnej udalosti a potom tam vidíte Afganca Alvara na motorke, ako si počas upchávania svojich telesných dier po guľkách gázou sedí na Tinderi a sníva o croissante v Paríži. ()

SeBig odpad!

Stejná nuda jak Extraction 1. Nevýrazná postava aka Gerard Butler, kterej se topí už tak deset let v rybníku céčkových vometených sraček stejně jako Liam Neeson. Nevýrazný dej, nudná ohraná lokace, akce jak duchodci v kauflandu. Plečka. ()

TheEvilTwin

Mě ty Butlerovky prostě baví. Jedna úplně stejně jak druhá, u každé z nich sedím přišpendlený do sedadla a čumím na akci s otevřenou hubou a jak to ten chlap dělá, to je mi teda záhadou. Každopádně i Kandahar je akcí nabitá naháněčka, a to tentokrát v Afghánistánu, kde po Butlerovi jde snad každý, kdo dokáže držet zbraň, a tak se na něj ze všech stran řítí auta, motorky, ISIS, vládní jednotky a všichni jej chtějí mrtvého. Není to sice až tak úderné, jak jeho zbylé filmy a ke konci se to trochu vleče, ale pořád převládá pozitivní pocit spokojenosti. Akce dobrá, kamera i pouštní scenérie lahůdka a scéna s naháněním vrtulníkem je skvělým highlightem celého filmu. Koho bavily jeho poslední snímky Plane, Last Seen Alive nebo celá série Pád Londýna, tak vřele i do Kandaharu. ()

Morholt

O CIA si můžete myslet co chcete, ale vyhodit do vzduchu jaderný program perských ručníkářů je prostě a jednoduše záslužný počin. Ovšem jedna tupá nána od novin si to nemyslí a tak to celé propálí a to včetně identity operujících agentů. No a jeden z těch operativců je samozřejmě Butler, kterého prozrazení zastihne uprostřed další operace, která už měla být fakt poslední, protože potřebuje domů za dcerou. A tak se musí opět dostat z bodu A do bodu B, přičemž v patách má snad všechny tajné služby v regionu a Talibance k tomu. Coby side-kick mu slouží tlumočník, se kterým vede během útěku hlubokomyslné debaty. Ono to bylo do určité míry zábavné špiónské béčko, ale nesmyslně natažené o blábolení o rodině a kulturních rozdílech. Díky tomu filmu strašně kolísalo tempo, nehledě na to, jak to všechno bylo otravné. Ani technicky to žádný zázrak nebyl a akce byla i díky výše zmíněnému roztahování spíš průměrná. Herecky to bylo odpovídající, takže butlerovský standard. Cením si celkem snahy ukázat celou naháněnou i z pohledů pákistánského a íránského agenta, ačkoliv to místy působilo spíš úsměvně. Každopádně jsem se moc nenudil a to mi tady vlastně stačilo. 55% ()

Lacike

Tentokrát Žérard nemal šťastnú ruku na projekt. Akcie je málo a dramatická stránka strašne nudí. Postavy sú fádne, Žérard pôsobí celý čas tak unavene, že nie je problém mu veriť, že by tam najradšej nebol a samotná zápletka proste ničím nestrhne. Rovnako ako akcia. Zopár prestreliek ani nič, čo by som si chcel pustiť znova. Tentokrát to proste nevyšlo a nestojí to ani za jedno pozretie. 4/10. ()

PauloZ

Tváří se to velice, ale schází tomu lepší scénář i režije. Rozhodně je to těžký průměr, místama uzívaný a nepřesvědčivý. Třeba ten motorkář, kterého staví celí děj do pozice největšího badasse, tam byl jako proč? No a celý ten závěr podél plotu je ultra trapný ve finálním kontextu, kdy zjistíte že za plotem je celá jednotka s letadlem a udělali úplné hovno. Ať nepluju jenom hněv tak pochválím záběry a to výpravnější pojetí. Jinak si to ale s čistým vědomím můžete odpostit. ()

M.i.k.e

spojení Waugh, Butler už nám přineslo nejedno solidní béčko, ovšem Kandahar je i na poměry téhle dvojky docela slabota. Možná kdybych před nedávnem neviděl Ritchieho Covenant, tak bych na Kandahar koukal jinak, jenže bohužel. Až na jisté odchylky je tohle vlastně prostřední třetina Ritchieho filmu roztažená do dvou hodin a to je sakra málo. Akce je nudná, postavy jsou ploché a takový scénář musel mít maximálně tři stránky. Zázrak sem nečekal ovšem čekal sem alespoň něco na úrovní Greenlandu nebo Pádu Anděla a ani to sem nedostal...40% ()

bourec

Sice akce tady moc není, ale jako thriller - drama je to celkem nezávadná báchorka. Sice do greenlandu to má na hony daleko, ale Waugh už je zkušenost sama, a tak to se ctí ustál. 60%. ()

majo0007

Že to tých Američanov ešte baví natáčať takéto báchorky - pritom utekali odtiaľ jak krysy! Rusi tam boli 20rokov a nevedeli si s nimi poradiť, ale aspoň sa neznižujú na takéto winning reklamné videá. Prežehnajte sa! ()

sir-dave

Hodnocení trochu klame, na úrovni Covenantu to není, ale v červených číslech, či lehce pod se to pohybovat může. Vize je podobná, jen tady máme prostě Butlera, víc výbuchu a ne tak propracovaný scénář. Pro fanoušky určitě dobrá podívaná a ne tak tupá jak se zdá. ()