Kandahár

• Česko Kandahár (viac)

Na základě skutečných událostí vzniklo strhující drama, zachycující zásadní okamžiky občanské války v Afghánistánů v době, kdy se město Kandahár dostalo do područí teroristů z hnutí Tálibán. V létě roku 1995 odlétá ruské transportní letadlo Il-76 z Istanbulu do afgánského města Bagrám, kam veze munici vládním silám. Když se letoun dostane do vzdušného prostoru Afghánistánu, je kapitán Ivanovič přinucen pilotem tálibánské stíhačky k přistání na letišti v Kandaháru kvůli kontrole nákladu. Pětičlenná posádka ruského letounu je uvězněna a neustále střežena ozbrojenými teroristy. Měsíce v kamenném vězení plynou a Rusové stále nevědí, co s nimi bude. Ruská strana marně jedná o propuštění pilotů a ti mají strach, že budou podříznuti jako ovce. Po více než roce zajetí však konečně přichází šance, jak se z vězení dostat. Rusové na letišti opravují pneumatiku u svého stroje a v době, kdy se Tálibánci modlí, unesou vlastní letadlo... (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Zajímavé ruské drama, které je situované v divácky atraktivním prostředí Afgánistánu zmítaného občanskou válkou, faktickým zhroucením státních struktur a propadem společnosti do bezmála středověké minulosti. Do tohoto vroucího kotle je zavlečena osádka dopravního letadla, která ke své smůle jako část nákladu veze do Kábulu i munici pro vládní vojáky. Ve chvíli, kdy je povstaleckou stíhačkou přinucena k nouzovému přistání, se rázem změní v rukojmí, kteří sice mají potenciální cenu v propagandistické válce a jako instruktoři povstaleckých vojáků, nicméně jejich osud je stále na vážkách. Před jejich očima se odehrávají neuvěřitelná dramata a jak jdou týdny a měsíce, jejich psychika dostává víc a víc zabrat. Stres, ponorková nemoc, nejistota a střet kulturních a náboženských hodnot se na nich čím dál víc podepisuje. Narozdíl od americké produkce je tenhle film zřetelně autentičtější, a to nejen proto, že se odehrává podle skutečné události, ale i z toho důvodu, že Rusové se dlouhodobě angažovali ve střední Asii a podstatnou část moderních dějin velký kus střední Asie i kolonizovali, takže dobře ví, o čem mluví a co mají zachytit. Navíc to má překvapivě slušný rozpočet, takže divák není ošizený o (na evropské poměry) velkorysou výpravu a je to kvalitní i po technické stránce. Výborná kamera a velmi slušná režie dává vychutnat filmovému fanouškovi pár skutečně špičkových scén, jako je např. bombardování Kandaháru vládními jednotkami. Minusem je naopak tradiční ruská nemoc - silná tendence k melancholické lyričnosti, což vede ke ztrátě tempa a film se zdá delší než ve skutečnosti je. Přesto se 4* nemám nejmenší problém, a to i přesto, že si film několikrát zřetelně zabrnká na tradiční silnou ruskou nacionalistickou notečku (prohlášení velitele letadla "My jsme Rusko") nebo malou úlitbu Američanům - zkuste hádat, kdo byl ten maskovaný záhadný "největší" muslim na světě. Celkový dojem: 75 %. ()

Marek1991

Film podľa skutočného príbehu, čo treba viac dodať? Tu sa ťažko niečo mení, niečo vymýšľa, kedže sa to musí držať skutočných udalostí. Rusi tak isto ako Američania a jednotky NATO tu bojovali a miestne obyvateľstvo ich nemá veľmi v láske. Miestne obyvateľstvo je radikálne moslimské a v danej dobe vlády Talibanu to nebolo o nič ľahšie pre cudzincov, navyše neveriacich alebo kresťanov v tejto krajine. Navyše slová, ktoré sú v tomto filme by sme nemali ľudia brať na ľahkú váhu, napríklad: "Už dávno ste upustili od toho, čo vás naučil Ježiš. Dovoľujete svojím ženám predávať svoje telá. Povoľujete svadby homosexuálom a vo vašich kostoloch uskutočňujete koncerty. Preto vás pokoríme, tak ako ste kedysi vy pokorili Rím. Chudí a hladní, vždy zvíťazia nad bohatými a sýtymi. Pretože hladní majú v sebe vieru, ktorú sýti stratili. My vedieme vojnu v mene našej viery, vy vediete vojnu pre benzín vo vašich nádržiach. Spoločne s Američanmi ste nám rozdávali zbrane, učili ste nás viesť vojnu a mysleli ste si, že nás budete mať za psov na reťaziach. Ale my nie sme psy, máme teraz vaše zbrane a sme pripravení umrieť za Aláha. Porazíme vás." Ja nie som všetkým súhlasím, lepšie povedané nie úplne presne, ale ukazuje to myslenie a nálady moslimov. Možno to chcelo viac akcie, ale ak ste zadržaní a nikam vás nepúšťajú, sem tam vám niekto prepašuje zakázaný alkohol a cigarety alebo vás niekto navštívi raz za čas, sem tam vám dovolia si zahrať futbal alebo iné hry, ale prevažne od vás chcú, aby ste ich niečo naučili a nudou v teple bez prítomnosti kontaktu s vašou rodinou vám ničia psychiku, tak tu asi veľa nenavymýšľate, možno to chcelo detailnejší pohľad do islamu a toho, čo robili miestni, ale záver to celé vynahradil a je to pre mňa určitý nadpriemer. Navyše dĺžkou trvania to nie je otravné a zdĺhavé, takže chválim. ()

schizmo

Velmi rozporuplný film co se výkonu vs. csfd hodnocení týče. Pokud bych měl na první tři stupínky vítězů dosadit nejvýraznější vlastnosti, všechny místa s přehledem obsadí nuda, nuda a nuda. Další pořadí obsadí šeď a o následné se popere bída s nouzí. Film, který si nezaslouží vysílací čas ani ve 2:00 ráno na TV Barandov. ()

Vančura

Osobně "útěkové" filmy moc nemusím, ale tento se mi velmi líbil, především díky krásné kameře i hudbě, výborným hercům a chytlavému ději - posledních pár minut jsem napětím ani nedýchal! Místy se tam sice vkrade trochu nuda, ale jako celek je to myslím výborný film, kterému jen přidává na zajímavosti, že se to celé skutečně stalo (samozřejmě asi ne přesně tak jako ve filmu, ale co na tom). Některé scény jsou skutečně skvělé a hodně emotivní, například bombardování města, vzlétnutí nad mraky, odjištěný granát pod břichem, první přerušený pokus o útěk, náhodná konfrontace s popravou nevěrné ženy, a hromada dalších. Coby velký fanda ruských filmů jsem si tuto filmovou poctu mužské statečnosti a přátelství užil téměř beze zbytku - všichni ti sympatičtí chlapíci si zcela získali můj obdiv. "Pilot v Rusku je víc než jen pilot." ()

Big Bear

Zajímalo by mne jak to bylo s tou skutečnou událostí. Ruský nákladní Antonov vezoucí mimo jiné i zbraně při přeletu Kandaháru je zajat talibanským Migem 21 a donucen přistát. Zde je zabaven (náklad byl nelegální a letoun vletěl do hraničního prostoru Talibanu) a osádka zajata. Proti prvotnímu očekávání uřezávání hlav jak jsme zvyklí z videí na netu z Iráku, Taliban osádku umístí do jedné z chatrčí a ač jim hrozí smrtí nic hrozného jim bubáci nedělají. Osádka je donucena učit se korán, přestoupit na islám a kromě svobody a nedostatkových baterií do rádia jim až tak moc nechybí. Nejeden přeživší Ruský voják vězněný na Kavkaze či Yankee v Iráku by jistě rád měnil za těchto 378 dní ,,v pekle". I když nechci nic zlehčovat. Na mne zapůsobila scéna kdy talibanský pilot dělá vrypy do omítky ukazujíc kolik dní budou piloti ,,hosty" Talibanu. Závěr byl napínavý a osádce jsem držel pěsti. Natočeno je to celkem západně a kromě typických obličejů Ruských herců, je technické zpracování na velmi slušné úrovni. Přesto je to mnou bráno spíše jako dobrodružný snímek za 3 ***. ()

• Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)