Jak blízko smrti se musíme ocitnout, abychom se naučili žít? Příběh rodiny, jejíž členové se navzájem berou jako samozřejmost, ale nemohou se víc mýlit. Vážná nemoc nejmladšího z nich se paradoxně stane příležitostí pro všechny. Příležitostí, jak být dobrou matkou, otcem, dítětem. Jak si najít holku a jak o ni nepřijít. Jak zkrotit ego a nemyslet jen na sebe... Filip je ambiciózním studentem neurochirurgie, který má vše před sebou. Ovšem místo toho, aby získal prestižní post na klinice, stane se jejím pacientem. V pětadvaceti letech je mu zjištěna rakovina. Nemoc mu umožní najít lásku, stejně jako vážit si vlastní rodiny, jejíž členové si každý zvlášť i společně projdou velkou životní zkouškou. Seriál, který se témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění. (Česká televize)

Thanoris

Tahle chuťovka mě dostává hlavně prostředím mého milovaného Hradce a mé alma mater. Možná i proto mě děj po celou dobu držel a odpustím mu i místy drobné, místy závažnější odborné nedostatky, svému smyslu, myslím, dostál (tedy smyslu pro tumor). Velmi kladně vnímám výkony jak mladých, tak zkušených herců, zkrátka jsem si to užil. Víc takových hradeckých počinů! ()

255085349

Určitě se jedná o řemeslně i obsahově jeden z nejlepších českých seriálů posledních let. Skvělí herci, dobrý soundtrack, kamera, prostředí Hradce Králové atd. Pár věcí, kterých bych vytkla: provedení koniotomie byl trochu bizár; místy trochu kýčovité vlivem happy endu a konečně, postava Hanky, která mně osobně přišla velmi nerealistická - krásná, talentovaná, neskutečně pečující, starostlivá a milující za všech okolností. Náhlý přechod z chladné, pošťuchující se dívky v "Matku Terezu", jak je v seriálu označena, je podle mě trochu na sílu. Je ale pravdou, že to právě Hančina láska (spoiler) nakonec Filipovi zachrání život. Alžběta Malá se v roli překonává. Až na tyto drobné výtky naprostá spokojenost. ()

Trixinka

Seriál má velice atraktivní prostředí (čeští diváci milují tématiku nemocnice), velice aktuální a zajímavé téma a v neposlední řadě také skvělé obsazení. Herecky vyčníval samozřejmě Jiří Bartoška a pro mě velice překvapivě Pavel Řezníček (vůbec ale vůbec ho nemusím), hlavní duo Březina Malá zvládlo svoji část taky velice dobře, nicméně zkušenější obsazení je troufám si říct přehrávalo o parník. Ale co, jsou mladí, oni se otrkají :) Příběh plynul poměrně rychle, člověk by až věřil, že se s rakovinou dá skoncovat za pár dnů. Tomu napomáhal i fakt, že bylo venku stále jaro/léto, nikde žádný sníh a zima, všichni pořád chodili v šatech, kraťasech, maximálně v mikině: ) Můj celkový pozitivní dojem kazil ovšem fakt, že seriál je plný klišovitých a šablonovitých charakterů - trošku rozmazlený floutek s rakovinou (místy mi hodně lezl na nervy), obětující se přítelkyně, nespokojená starší matka toužící po změně v letitém manželství, otec zpočátku trošku nedovtipný trouba, dcera ala matka roku, mentor v podobě sympaťáka spolubydlícího v nemocnici a předvídatelné charaktery doktorů a sestřiček. Jako celek se jedná o velice zdařilé, i když okopírované, dílo, které se po dlouhé době ČT opravdu povedlo a stojí za naše poplatky :) Jen tak dál. ()

Amonasr

Profesionálně jistě dobře zvládnutý seriál vypočítaný na city většinového diváka. Nic proti tomu, ale s pravdivým zobrazením zdravotnictví to zas tolik společného nemá, jde spíš o společenskou objednávku "zlidštit" rakovinu a odstranit její tradičně tabuizovaný a mytizovaný obraz. Českým tvůrcům ale vytýkám, že se nenamáhali přenést příběh víc do českých poměrů, které jsou zde značně zidealizované, počínaje úrovní zdravotnického prostředí a zacházení s pacienty, až po nadstandardní úroveň domácností. Absolutorium si ale zaslouží každopádně výkon Filipa Březiny, potažmo i Jiřího Bartošky. Americky pojatý happyend sice asi nenechal jedno divácké oko suché, na druhé straně ale podtrhl jistý kýčovitý nádech celé série. ()

Anomiska

Asi takto. Áno, je to klišé a nie je to pôvodná tvorba, ale..Vidím prínos v osvete. Zdravý človek nemá poňatie, čo to obnáša a tu nás Filip sprevádza každým krokom plus na záver dokrútky s onkologickými pacientmi. Natočené štýlom, aby zaujalo mladšie ročníky. ()

sahi

Po dlouhé době další dobrý seriál z české provenience. Je vidět, že nejlepší seriály "píše sám život". Neb nejlepší seriály z posledních let byly ty, jenž vycházely z "obyčejných" lidských zkušeností/životů (Okresní přebor, 1. Oddělení, Čtvrtá hvězda, Devadesátky apod) a žádné šílené kriminálky a prima slátaniny. Až na přehnaný závěr, ala přátelé/USA, opravdu povedený seriál ()

sethi

Tak jo, tak jo, neukamenujte mě! V naší produkci asi světový úkaz, nicméně chtěla jsem jít víc na dřeň, víc do hloubky, míň milostných scén a hlavně míň z linky Terezy Brodské. Ale to je moje chyba. V kontextu všehoseriálového žebříčku za 3 hvězdy. Za český rybníček by to byly klidně 4. ()

shade000

Za mňa jeden nádherný seriál. Originál som teda zatiaľ nevidel, no táto česká verzia sa podarila a to som voči SVK a CZ tvorbe kritický, tu nemám čo vytknúť. Česká televize natočila jeden skvost, prosím viac takýchto seriálov. Každý jeden diel bol vynikajúci a jediné, čo ma mrzelo, bolo čakať týždeň na ďalší diel... ()

epoh

Osciluju mezi 3 a 4 *. Stačilo by 6 dilu, obcas se to tocilo v kruhu. Nektere motivy a postavy jsou vyslovena cochcárna, karikatury, jen aby se divak pobavil. Zenske postavy Podzimek proste neumi. Ale na druhou stranu dulezite tema, remeslo jak bič a herci nadprumerni ()

Sholi

Moc dobrý seriál - neokoukané tváře, silný příběh, důležité téma a jako bonus mně blízký Hradec Králové. Jen příště prosím bez té propisky v krku. ()

ostravak30

Smysl pro tumor je další z výjimečných projektů. Krom již mnohokrát zmíněných kriminálek a srdečních seriálů se tu sociologické sondy moc nekonají. A Smnysl pro tumor lze brát i jako základní příručku pro nové pacienty. Krok po kroku se dozví, co se s nimi bude dít, co zažijí, jak postupuje léčba apod. Jako bonus pak můžeme slyšet skutečné osoby, kteří si rakovinou prošli. Je z toho patrné, že seriál opravdu nic nepřikrášluje. Výkony všech herců jsou perfektní. Důvodem proč nedám pět hvězd je pak jediná záporná, ale dost podstatná věc. Čeští tvůrci totiž žijí v klamném přesvědčení, že pokud dílo nebude dostatečně sprosté a nebude v něm dostatek sexu, nikdo se na něj nebude dívat. Proto za každou běžnou větu musí ta či ona postava vyslovit alespoň pět ku.v anebo do prde.í a musí mít k dispozici dostatečný počet sexuálních scén, nahých hereček a vcelku koukatelných koz. Proto se Filip musí prvními díly doslova proš.kat. Škoda, mohl být podobně kvalitní jako třeba Ochránce... ()

Habanera

Zcela uvěřitelný příběh mladého člověka, který má jeden den vše a druhy všechno ztrácí. Pochopitelně všechno co bylo před nemocí - sen stát se neurochirurgem, věnovat se naplno sportu,  žít nikdy nekončící večírek a honit sukně. Zpočátku nemůže uvěřit, poté zuří, pak se opouští a nakonec musí najít sílu, jak jít dal… ()

laple

Ach... Po shlédnutí tohoto seriálu jsem začala věřit v to, že český film má nějakou budoucnost v mladé generaci. Perfektně a věrohodně zahraný. Filipovi, Hance a všem okolo jsem to fakt věřila. Navíc silné téma, doják jako kráva vyšperkovanej na závěr. Moc hezký 🥲 ()

pOne

Přiznám se, že mi úplně neseděla ta kombinace hlubokého vážného tématu a (ošklivě řečeno) "telenovely". Vážné pasáže byly povedené - audiovizuálně, po všech stránkách. Ale ta telenovelácká vata v mých očích celý výsledek dost srážela. Jsem na pomezí mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

wocicko

To jsou ty chvíle, kdy si říkám, jestli nemám oční vadu, když čtu, jak je většinový názor nadšený a já přitom vidím odpad. Předně, pokud někomu přijde, že samotné téma filmového díla stačí na to, aby bylo skvělé, tak to je poněkud dětinský přístup. A i kdyby ano, tak rakovina skutečně není na filmových plátnech, či televizníchh obrazovkách, nic neobvyklého. Ten seriál není nic jiného, než rodinné a romantické drama, podle té nejvíce předpokládatelné šablony: máme se dobře, (jsme torchu floutkové), bum! krize, chvíli se bojíme, a pak to dobře dopadne. Co se týče charakterů postav, jsou naprosto umelohmotné, předvídatelné a hysterické, herecké výkony odpovídají zadání, tudíž herci na vině nejsou. Tlačení na city a "hodnotnost" díla přes tu dokumentární složku je laciné a trapné dohánění bodů. A také bych řekla, že se tvůrci dopustili klamavé reklamy: slibovali výjimečnost žánru v tom, že jde o komedii o rakovně, ovšem nic zábavného to nebylo, kluk se úplně normálně (tak, jak se s rakovinou ve fimlech pracuje) hroutil v nemocnici, a jeho okolí taktéž. Kde je ten novátorský, vtipný přístup? A jedno zamyšlení na závěr, když už jsme měli i tu dokumentární složku: jak jeden z pacientů říkal, že se hodně divil, když od něho odpadávali mrtví komáři (protože byl nasáklý chemoterapií), nejsem si jistá, jestli je zdravé s někým takhle jedovatým mít intimní vztah. Zkrátka, promarněná příležitost: Možná, kdyby to byla studie jedné šílené, nevyrovnané holky, co má stokholmský syndrom z nemocnic - a on se jí po vyléčení nemohl zbavit, (a ještě by se u ní vyvinul Müchhausenův syndorm v zastoupení), to by byl novátroský přístup, i třeba s trochou opravdového černého humoru. Tohle bylo prostě slabé, opravdu hodně slabé. ()