Historický film. Absolútna moc si vyžaduje absolútnu oddanosť...
Píše sa rok 1558 a anglická kráľovná Mária Tudorovna umiera. Jej krajina je zmietaná spormi medzi katolíkmi a protestantmi a ona nemá dediča, ktorý by po nej prebral žezlo katolíckej vlády. Tak sa po jej smrti sa na trón dostáva nevlastná sestra a protestantka Elisabeth, dcéra kráľa Henricha a jeho popravenej manželky. Elisabeth, ktorá má len 25 rokov, vyrastala v ústraní a na kráľovský trón ani nepomyslela. Nie je pripravená na vražedné dvorské intrigy, falošných poradcov ani na zištné sobášne ponuky od európskych panovníkov. Jej srdce patrí grófovi Robertovi Dudleymu, ktorý však nie je z modrej krvi a preto nie je vhodným kandidátom na kráľovského manžela. Aby Elisabeth na vratkej dvorskej pôde prežila a jej kráľovstvo prekvitalo, musí sa stať rafinovaným stratégom, ktorý sa spolieha len sám na seba. Jej absolútnu moc by manželstvo z rozumu iba oslabilo a preto sa rozhodne zostať panenskou kráľovnou. Začína sa alžbetínska doba... (STV)

zuzinka2

Výborný historický film pojednávající o problematickém počátku vlády jedné z nejvýnamnějších panovnic Anglie, s vynikající Cate Blanchett v hlavní roli a charismatickými herci ve vedlejších rolí. Líbilo se mi komornější pojetí příběhu a to, že i přestože jsem byla s obeznámena s historickými souvislostmi a výsledky, tak jsem byla až do konce napnutá. 85% ()

lakikaki

Výborné spracovanie mnohokrát omieľanej témy kráľovnej Alžbety. Výborná kamera, Cate Blanchett tu exceluje ako sa len dá, skvelo jej sekundujú aj mnohí ďalší herci vo vedľajších úlohách, osobitne by som vyzdvihol Geoffrey Rusha. Historické filmy síce príliš rád nemám, ale tento film bol fakt výborný a už sa teším na pokračovanie... ()

Wormboy

Boj o moc a s nim poprepajana pavucina politickych intrig vo filme plnom nadhernych kostymov, vybornych hercov a kvalitnej remeselnej prace. Napriek vsetkym pozitivam vsak snimok na plny pocet v mojich ociach nie je. ()

danecek24

56. Zlatý Glóbus za rok 1998 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Cate Blanchett + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Shekhar Kapur ()

zette

I kdyz uz jsem celkem unaveny z neskutecneho mnozstvi filmu, ktere si za namet berou britsky kralovsky trun, tak musim konstatovat, ze Kralovna Alzbeta je urcite nadprumernym filmem s touto tematikou. ()

pakobylka

Výmluvné a trochu neklidné drama, které jen ve slabých chvilkách nechtěně sklouzává k laciné romanci. Nicméně pokaždé to ustojí ,,, to aby z odstupu několika staletí povyprávělo něco málo o tom, jak se rodí královna. Pravá královna. Neboť samotná koruna jakožto odznak moci zůstává víceméně jen podružnou rekvizitou - jakkoli cennou ... rekvizitou, určenou pro oklamání užších i širších okruhů obecenstva. ()

Juto

Dokonalé, výborné spracovanie anglickej histórie. V historických drámach sú najviac dôležité kostými čo v tomto filme sú. Musím pochváliť výkon vtedy neznámej herečky Cate Blanchett. 9/10 ()

dr.fish

Beru tenhle film jako úvod ke druhému dílu, abychom pochopili kdo byla Alžběta, jaké byly historické souvislosti jejího nástupu a vlády. Formování osobnosti královny bez krále stojící proti celé Evropě může být opravdu velmi složité a bolestné. Cate Blanchett se své role zhostila velmi dobře a vytěžila z ní vše co mohla. Ale je smutné, že film o největší anglické královně natočil Ind. Podle toho to taky vypadá. 70% ()

forsythia

Tohle je beztak film pro ženy a chlapi mu nemůžou rozumět. Když už se dívám na tahleta historická romantická dramata, tak většinou hlavně kvůli kostýmům. Tady kostýmy sice hrajou významnou roli, ale Cate ještě významnější. ()

majo25

Poctivá historická filmárčina s dôrazom na detaily. Prerod naivnej dievčinky, ktorá pod tlakom kráľovskej koruny postupne trezvie do reality. Nielen vzťahovej, a aj mocenskej a náboženskej...vitaj 16. storočie. Herecké výkony, o ktoré sa dá oprieť, dostatočná atmosféra, aj keď tej by som privítal aj viac, a všadepríromná nemilosrdnosť, ktorá sa opláca rovnakou mincou. Niečo mi tu chýbalo a niečoho zas bolo zbytočne veľa, ale gro bolo vystihnuté a filmový zážitok splnil očakávania. ()

otík

Ukázka vážně braného historického filmu, který historika nenechá chladným, zatímco obyčejný divák si k filmu musí najít svou cestu. Dobré a kvalitní dílo. Hudba: David Hirschfelder ()

vesper001

Chlap, který si myslí, že rozumí duši ženy, může okamžitě kandidovat na post prezidenta Světové organizace slabomyslných. A že to Alžbětiným dvořanům trvalo, než na to přišli. Potěšil mě import z Francie (Fanny Ardant a Vincent Cassel) a samozřejmě Daniel Craig coby vatikánský špicl v mnišské kápi, ovšem naprosto excelentní je Cate Blanchett a proměna její postavy z nezkušené dívky v královnu, která se rozhodne položit na oltář vlasti svůj život včetně lásky, nadějí i představ. Tleskám. P. S.: A souhlasím s Enšpíglem – ne ti s odlišným náboženským vyznáním, ale zločinci, co surově počešťují anglická jména, by zasloužili polechtat na skřipci. ()

Decker

Prvni pule neni nicim zajimava a pusobi trochu neusporadane. Blanchet se trochu rozkoukava a nepusobi prilis autoritativne. Nevim jestli to byl reziseruv zamer, ale postupem casu zraje stejne jako kralovna samotna a ziskava svou vlastni tvar a identicke vyzneni, aby v posledni tretine filmu ukazala kdo je tu kralovnou :-) Moc hezke a pusobive historicke drama, ktere uz uz v nedockavosti ocekavam jak dopadne v druhem dile predeslane pojmenovanem Zlatym vekem. ()

A.Beech

Herecké obsadenie, výkony - to všetko super. Ale mňa jednoducho takéto filmy nudia. Pozeral som to len kvôli Craigovej minirole. Ak by nebolo jeho, určite by som sa k Alžbete nedostal. ()

filmmovier

Výpravný velkofilm, který je britský a výpravný, se špičkovým obsazením každé, i té sebemenší role, s krásnými kostými a dost mi sedlo i to, že není kdovíjak akční, ale spíše jaksi politický a konverzační. Cate Blanchett je famózní, a na tyhle filmy se prostě krásně kouká. Jen ten potenciál je opravdu nevyužitý a pokud budete mít dojem, že je to trochu zdlouhavé a delší, než by se hodilo, pak budete mít pravdu. 75%. ()

Mrkvič

Snad nejlepší historický film bez jediné bitvy. Styl vyprávění a budování napětí Shekhara Kapura mi sedí. K tomu sledovat dvě hodiny famózní výkon Cate Blanchett. Už se jen klepu na druhý díl, kde je ještě více mých oblíbených herců. A rodiče? Přes počáteční skepsi taky spokojený. ()

Sokkk_y

Období vlády Tudorovců miluji, pro mě je to snad to nejlepší, co nám kdy Anglie ve své historii nabídla (kromě vlády královny Viktorie). Obzvláště po smrti Jindřicha VIII. nastaly časy plné intrik, bojů o trůn, přetvářek a lží. Jedná se tedy o dost bohaté, nicméně poměrně špatně uchopitelné téma. Proto jsem byl plný očekávání, jak se s tím vším Shekhar Kapur popere. No a má očekávání se bohužel nenaplnila. Po celou dobu filmu jsem měl pocit, že je to všechno špatně. Kamera - nic. Hudba - promiňte, ale dát do anglické renesance klasické Mozartovo Requiem, to je trochu mimo mísu. Scénář a jednotlivé poskládání scén byly taky špatně. Takže vlastně jediné, co bylo kvalitní a velkofilmové, byla slušná výprava, obsazení a kostýmy (i když v takových Tudorovcích si s nimi vyhráli mnohem více...). Průměr jak vyšitý, bohužel. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (viac)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (viac)