Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

iamek

Film jsem viděl už hodně dávno tak nemám moc co říct, ale pamatuju si jednu perličku co byla před snímkem řečena. Když se Clark Gable ve filmu vysvlékal, ukázalo se, že pod košilí nemá nátělník. Díky Clarkovi tak vyšly nátělníky z módy a jejich prodej značně klesl. ()

Chrustyn

Klasická a velmi ceněná romantická komedie, o náhodném páru, který se tolik nesnáší až se do sebe nevyhnutelně zamiluje. Na dané téma existuje tisíce filmu ale "Stalo se jedné noci" je nejen jedním z prvních (ne-li první) ale zároveň i jedním z nejlepších. Málokdy to mezi ústředním párem, tak dokonale jiskří. ()

Arsenal83

V minulosti získavali oscary zdá sa filmy, ktoré dnes sú len priemernými romantickými komédiami alá Jennifer Aniston alebo Katherine Heigl. Tento snímok z tohto rámca vôbec nevybočil. Je sem tam vtipný, herci majú šarm (hoci herečka je príťažlivá snáď len vo svojej dobe), no chýba farba. Z pohľadu dnešného diváka to musí byť len priemerná komédia, ktorá je výrazne nadhodnotená. ()

classic

(CC+CG+RR+HC)=FC. Čo znamená tento “matematický vzorec” , keď by teoreticky posledná iniciála za rovná sa mohla vyznačovať skratku futbalového tímu, či skôr lepšie definované ako Kouča, a tie iniciály predtým by zase mohli byť štyria profesionálni hráči, pričom po spojení všetkých článkov dohromady = Víťazstvo zmiešaného družstva v totálne najprestížnejších 5. kategóriach, a la “Veľká Päťka” , a to konkrétne v siedmom udeľovaní „zlatých plešivcov” , a tým pádom sa dostávam ku samotnému kinematografickému zázraku, t.j. ku koreňu veci, ktorý by som z pôvodného názvu premenoval na : „STALO SA JEDNEJ KRÁSNEJ OSCAROVEJ NOCI” . Teraz by už mal vedieť každý občan akejkoľvek monarchie, či republiky vyriešiť môj „ťažký rébus” ? ()

MontyBrogan

No neviem či to boli práve oscarové výkony, ale milujem road tripy a hlavne som rád videl konečne nejakú čiernobielu romancu, v ktorej mi prišlo uveriteľné citové vzplanutie hlavných postáv a aj jeho prevedenie. Žiadne vášnivé bozky po pár spoločných scénach! Veľmi vkusné. ()

rikitiki

Capra jako obvykle naivní a jako vždy působivý. Prostě to uměl. Klasickou ukázkou jeho režie je podle mě scéna, kdy celý autobus pospolitě zpívá, baví se a v té chvíli se lidé, kteří se neznají a jen náhodnou jedou spolu, najednou propojí do přátelského, byť prchavého společenství. Pak se dá uvěřit náhlé starosti všech o ženu, která z hladu omdlela i tomu, že jí Ellen dá všechny peníze, co mají a Peter se tomu ani moc nebrání.____ Film je pravzorem stovek pozdějších romantických snímků, které ale většinou tomuto prastarému nesahají ani po kotníky (s čestnými výjimkami jako jsou například Prázdniny v Římě). ____ Jednoduchý příběh má mocnou oporu v hereckých výkonech a především dialozích ústřední dvojice, která si ze sebe většinu společné cesty utahuje, což jim nebrání věrohodně zahrát i cudně vášnivé scény (Gablův "striptýz", chvíle kdy ji na seně jen s velkým přemáháním nepolíbí). ____ Takový film by dnes nebylo možné natočit, podle současného pohledu je to totiž genderově zcela špatně. Gable i Colbertová jsou prototypy muže a ženy, jak je už téměř nepřípustné je zobrazovat. Ona náladová, nelogická, zhýčkaná a roztomilá, on ironický, mužný, rázně jednající a starostlivý. Ellen ho baví svou dětinskostí a rozmary, Peter se o ni dospěle pečuje a tahá ji z průšvihů (a dokonce jí i zapíná knoflíky na svetříku). Je chlapem, o kterého se dá opřít, ale je zároveň tím, kdo vše řídí a určuje, což ona bez výhrad akceptuje. S drobnou poznámkou pod čarou, kterou si Peter neuvědomí, Ellen ho dokáže (řekněme "ženskými zbraněmi") nenápadně vmanipulovat, kde ho chce mít.____ Není to partnerství ve smyslu "budeme o všem rozhodovat společně", ale vztah založený na přijetí ženské a mužské role. Pokud je takový muž zahraný C. Gablem, působí to hodně přitažlivě. Zvlášť když to celou dobu hraje tak, že je přímo hmatatelné, jak ho štve, že se o tu dívku nedokáže postarat tak, jak by chtěl. ___ Znepokojující je ale Peterův zjevný sklon k řešení konfliktů násilím (výhružky, napřahování ruky a plácnutí na zadek). To je důvod, proč už se ke klasickému nastavení rolí nikdy nevracet. /29. 12. 12./ ()

poz3n

Chvílemi hodně zábavné a krásně naivně "caprovské". Jenže chvílemi také hrozně nudné a dokonce i nesympatické. Jak jsem povětšinou uchvácen filmovými hvězdami klasického Hollywoodu, tak tentokrát mě Clark Gable spíše vytáčel a jeho frajerské herectví mi přišlo naduté a otravné. A velice podobně bych mohl mluvit i o Claudette Colbert, ve které jsem skoro celý film nedokázal nevidět Hanu Zagorovou. 6/10 ()

honajz

Kdybych neviděl Šarádu nebo Jak ukrást Venuši, asi bych dal víc. Samozřejmě, tenhle film zde byl dřív, je jeden z prvních v těch dokonalých dialogovkách mezi muži a ženami jako Leopardí žena, Jeho dívka Pátek nebo Příběh z Filadelfie. Přesto mi některé scény přišly trochu nudné a někdy bych ocenil břitčí dialogy. Ale abych nebyl chápán špatně - pořád je to velmi, velmi vysoký nadprůměr a bavilo mě to od začátku do konce. Jsou zde totiž i dílčí vtípky (třeba s mrkví, nebo i jak jí naplácá v půlce řeky na zadek), kterých většinou ve filmech moc nebývá, a samozřejmě zdi Jericha jsou skvělým podobenstvím. Scéna manželského páru před detektivy je dokonalá a velmi vtipná. A vlastně člověka i zajímá, jak se charaktery těch dvou poněkud namyšlených lidí, kteří život doposud brali poněkud lehkovážně, i když každý z jiné strany, nakonec vyvinou. Tady mi trochu vadí, že se víc nedozvíme o postavě opileckého, avšak čestného novináře (šek na 39,60 dolarů!) a jeho životních osudech. Ale celkově film příjemně pobaví i po letech, a to od jeho natočení uteklo víc jak 80 let. ()

jonyyy

Pěkná pohodová road movie pro zlepšení nálady, která se ale ani trochu nedokáže vyrovnat pozdějším geniálním dílům pana Capry (Pan Smith, Jezinky a Život je krásný). 65% ()

Ištván87

Pro všechny milovníky starých dobrých časů přichází film se skvělou ústřední dvojicí, množstvím úžasných slovních přestřelek a nefalšovanou romantikou... Film který rozhodně nás, staromilce, musí potěšit... ()

Borrtex

Jakožto první screwballový komediální snímek to nemělo chybu. Co mě příjemně překvapilo byl samotný příběh, který byl nápaditý a v podání excelentních hereckých výkonů tak i pestře zabarvený se spoustou výborných hlášek. Líbilo se mi, že se film neorientoval příliš ani tak jen na hlášky, nebo jen na děj. Film se soustředil na kvality všech důležitých zásad pro vytvoření kvalitního filmu, a zaujal tak diváky všech kategorií. Claudette Colet, která se mi ze začátku moc sympatická nezdála se v průběhu filmu začala projevovat a nakonec tak s Clarkem dotvořili zcela nevídanou dvojici, ve které panuje zvláštní vztahové pouto :-). Trošku mě zarazil ten závěr, který by možná šel doladit trošku lépe. Skvělí herci, námět, příběh a scénář. 100% Viděno v kině na 40. LFŠ. ()

Hwaelos

Tak tohle si mě získalo o fous víc než Caprovo "It's a Wonderful Life". Příjemně jednoduchá road movie s trochou sociálního patosu v reakci na Černý Pátek. Tenhle přehnaný optimismus mi je trochu proti srsti, ale přiznávám, že když začala autobusová zpívací scéna, dostalo to i mě. Gablea nemám rád a Colbertová byla většinou protivná, ale dohromady jim to šlapalo. Myslím, že si to někdy pustím znova... ----- Po druhém zhlédnutí (po letech letoucích) odvolávám, co jsem odvolal, a dávám plnou palbu. ()

Pink.Panther

...no a kdyby měla  Claudette Colbert oči blíže u sebe a estetický nos atd., no tak to mohlo být za 5. Především je třeba vyzdvihnout opravdu výbornou režii. 90% ()

Marek1991

Každá doba má svojho hrdinu a herecké eso a Clark Gable ním v tej svojej bol. Hravé, roztomilé a hlavne taká stará škola, že človek v mnohých bodoch tuší, čo príde a neotravuje to si myslím. Predchodca nevesty na úteku a všetkých tých medzitriednych spojovacích filmov. ()

liquido26

Pěkná komedie, které by určitě prospělo, kdyby byla trochu kratší. Jinak ale jsem se docela dobře bavil. Oba hlavní představitelé byli vynikající. Pobavily také pěvecké kreace Alana Halea, který zde měl malou roličku. Poslední dobou mám pocit, že na něj narážím v každém druhém filmu. ()

corpsy

Vzor a model pre stovky ďalších romantických komédií. Humorne ladená road movie s výbornými hereckými výkonmi avšak určite nie s oscarovým nábojom. ()