Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

Matty

Dějem jednoduchá, vtipností vydatná, poselstvím milá komedie, jejíž pravé kvality byly jistě zřetelnější v těžkých časech americké hospodářské krize, kterou s přimhouřením kritického oka reflektuje. Gable (docela jiný, než jakého jej zná většina lidí z Jihu proti Severu) a Colbertová jsou během celé anabáze na ostří nože, jiskření mezi nimi by však nezažehnulo ani táborový oheň, což z hlediska dlouhodobější trvanlivosti filmu shledávám největším zádrhelem. 80% Zajímavé komentáře: Nathalie, Oskar, sportovec ()

Houdini

NFR 1993, Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Clark Gable, Herečka HR - Claudette Colbert, Scénář - A. . . Mussoliniho pohár - výběr ()

Lima

Nenucené přirozené herectví, dialogy, které nešustí papírem a jsou mnohdy i vtipné a vtipně vypointované, že je radost je poslouchat. Skoro bych neváhal napsat, že Capra v té civilnosti předběhl svoji dobu. Některé dialogové scény, jako třeba brodění řeky s holkou na rameni, nebo stopování, mi přišly nečekané a výborné, akorát bych poradil Gableovi, že by fakt neměl kouřit ve stohu slámy, zvlášť, když v něm leží zachumlaná jeho kamarádka :o) Chlapci tu lkají nad nepůvabem Claudette Colbert, či dokonce píšou něco o „šeredce“, s čímž nemohu souhlasit, mě přišla roztomilá a bezprostřední. Clark Gable je tady zase přímej fajnovej chlap, jak to vždycky uměl na výbornou, nedivím se, že z něho ženský v té době šílely. Ale 5* stejně nedám, protože konec mi vzhledem ke zbytku filmu přišel vykonstruovaný a náhlé prozření tatínka neuvěřitelné, stejně jako jeho naivně chápavá povaha, takový lidi jsou fakt jenom ve filmu :o) ()

Superpero

Nestárnoucí romantická komedie, která spolehlivě vyloudí úsměv i dnes. Clark Gable je pořád frajer, zato půvab Claudette Colbert se již neslučuje s dnešním vkusem. ()

Nathalie

Nadějné vyhlídky, hluboký pád. Když dívka, který by dýchala z černobílé klasiky, Franka Capru a žánr screwball comedy, dvakrát u skvostu, který je řazen na 134. místo v žebříčku imdb a všeobecně se považuje za jeden z vrcholů žánru, dvakrát usne, znovu jí k vědomí proniknou dvě věci: 1. řídit se žebříčky je pošetilé i v případě zlatých pokladů kinematografie. Není všechno zlato, co se třpytí. 2. I báječný scénář a slušnou režii může dvojice nesympatických hereckých panáků roztrhat na nudné kusy. Odporný knírek Clarka Gablea a účes podle hrnce Claudette Colbert je to poslední, co mi vadilo,totální antipatie k hereckému projevu obou protagonistů mi nicméně výborně napsaný snímek znechutila. Asi v páté minutě filmu jsem pochopila, co cítil jeden milý člen redakce MovieZone, když řekl, že kdyby potkal Caryho Granta, musel by ho zabít...S Clarkem Gablem jsem to vnímala úplně identicky. A je mi to líto:-) ()

novoten

Clark Gable je fascinující, Claudette Colbert přesně naopak. Když je švihák Peter opilý, když provokuje nejbližší osobu, ale hlavně když stopuje (i po tolika desítkách let neskutečně vtipná etuda), nesleze mi úsměv z tváře. Když se herecky snaží jeho ústřední partnerka, je mi trapně, ať už se pokouší o humor nebo hrát na vážnou notu. Scénář mi navíc tuhle rozporuplnost moc neulehčuje, když dokáže předvést jednou za půl hodiny dokonalý gag, ale třeba poslední dvacetiminutovku natahuje doslova nesnesitelně. Tahle zlatá klasika zkrátka zůstala pořádný kus ode mě. ()

Oskar

Pramáti všech romantických komedií. Model "nesnášela ho-poznala ho-milovala ho" podle mě pochází právě odsud a ve své době byl revoluční: filmová hrdinka dostala šarm, kuráž a osobnost. To je přínos filmu a je jen škoda, že v něm hraje bezkrká šeredka Claudette Colbertová. No, každý začátek je těžký. Jinak, Stalo se jedné noci stojí za vidění i proto, že obsahuje slavnou scénu s pokojem přepůleným dekou. Ta scéna se dočkala tolika parafrází v jiných filmech, že se vyplatí vědět, o co kráčí. 80 % ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. ()

Jara.Cimrman.jr

Má ho ráda, nemá ji rád, nemá ho ráda, má ji rád, nemají se rádi, ale stejně to krásně skončí. A hlavně je přitom sranda, neboť Clark Gable si svého světáckého pisálka opravdu vychutnal. Nejsem sice žádným znalcem v oboru zrodu romantické komedie, ale tohle je určitě jedna z prvních a pokud ne, tak jedna z prvních povedených a ještě k tomu mluvících. Mám sice jisté výhradu ke vzhledu Claudette Colbert, ale kdysi patrně ideál krásy vypadal poněkud pomuchlaněji než dnes. Přesto díky za tu filmařskou radost a špetku naivně radostného optimismus. ()

xxmartinxx

Pěkný film, který těží ze sympatických postav a Caprovy režie. V dnešní době nemá osmdesát let starý romantický film snadné postavení - Stalo se jedné noci ale nemá problém zaujmout. ()

Bebacek

Po letech cynik dospěl a ze 2 zvyšuje na 4. Původní komentář pro pobavení ponechává. ___Ach jo. Copak ty nafintěné slečinky z Hollywoodu nevěděly, že před spaním se musí odlíčit, vyčistit si pleť, použít tonikum a pak nanést noční krém? Usínají a probouzejí se s dokonalým make-upem, jako by se nic nedělo. To mě sralo mnohem víc, než manýry rozmazlených slečen, které by si bez peněz a vlivu svého papá ani neprdly. A skutečnost, že jim podlehne docela normální chlap s naivní představou, že ji za tři dny změnil, nepochopím. ()

Djoker

Stalo se jedné noci je praotec romantických komedií. Capra natočil nadčasový snímek a jeho žánrovou šablonu může i po letech využívat mnoho dalších tvůrců. Když už obsadil největšího frajera 30. let, tak je trošku škoda, že mu do páru přihrál vykulené strašidlo. ()

Morien

(1001) Inu, zdá se, že o typech (a kvalitách) femme fatale zlatého věku Hollywoodu se mám ještě mnoho co učit. Claudette Colbert je naprosto famózní a bezprostřední a všechna čest, opravdu. Obecně jsem velmi příjemně překvapená tím, jak subtilně a meziřádkově se filmařům to zamilovávání podařilo odvyprávět, navíc v rámci žánru komedie. I Clark Gable postupně odhazuje masku a odhaluje roztomilou a zranitelnou stránku svého šviháka, což mě vede k myšlence, že možná nebyl tak namyšlený a sebestředný jako jiní herci té doby, kteří odmítali před kamerou odhalit jakoukoli slabost. Zajímavé mi přijde i to, že obě mužské autority, otec a šéf novin, ačkoliv v průběhu filmu vystupují jako profesionální drsňáci, na konci ukážou pochopení a rovněž projeví lásku ke svým poddaným, abych tak řekla. Zkrátka, nečekala jsem takovou citlivost, ale děkuji za ni! A byla to i sranda. ()

brit84

Už, už jsem si říkal, že po dlouhé době vidím snímek bez chyby a zas to pokazil vlažnej konec. To by mě zajímalo, jestli to tak jalový udělali schválně nebo se chtěli odlišit od tehdejších slaďáků. Jinak k pobavení výbornej film, který svou lehkostí a nenuceností místy rozesměje i dnes. ()

Sarkastic

Milá, úsměvná jednohubka se sympatickými hlavními představiteli a příjemnou romantikou. Film není nic zvláštního (hlavně z hlediska humoru), ale neurazí a nenudí. K tomu zisku 5 Oscarů se radši víc vyjadřovat nebudu, poněvadž zatím nemám přehled o dobové konkurenci. Za mě to bude lepší průměr. ()

sportovec

Staronovou potíží filmové klasiky ať počátků němého nebo zvukového či barevného hraného filmu je, jak se na ni dívat. Film není jen umění, ale také řemeslo a - řeklo by se - kusová výroba svého druhu. To řemeslo objevit, vymezit, naučit se mu a integrovat ho do palety vlastní poetiky jako základu původního uměleckého typu a občas i převratné koncepce rozhodně není snadné. Pro současného diváka je celá věc ještě více znesnadněna. Není-li jaksi přirozeně vlečen svou opalizující nostalgií, v níž vše, co je starobylé a starožitné, je krásné už proto, že tu patinu zkrátka nelze přehlédnout, má na vybranou dvě možnosti. Tou první je relativně méně nesnadný a více dosažitelný technický prézentistický pohled, který do kvality zařazuje automaticky všechno, co vzniklo po r. 2000 (1990, 1980, 1965, zpravidla tak, že byl-li jsem v té které době mladý, znamená to, že s mým životem začaly i lidské dějiny, mezi tím i žbrblavá drobnost zvaná film), tou druhou snaha více vidět film jako dílo, které je produktem doby svého vzniku, jež čas od času a případ od případu tuto hranici určitým způsobem překonalo. To je i případ rozkošné patiny STALO SE. Červenoknižní téma má slibnou, na svou dobu téměř avantgardní psychologii postav, pojednává o skutečném tématu a usiluje - i podle mě - s úspěchem o prolomení tohoto svazujícího korzetu dobové machy a konvence. V továrně na sny šlo tehdy jako dnes o doslova snový úspěch. O sen, který stále zůstává pozoruhodným diváckým zážitkem. ()

Madison

Pekelne vtipný obsahový nátresk, ktorému výborne dopomáha smoliar Clark Gable a rozmaznaný "spratek" Claudette Colbert. Ak mám zo starého Hollywoodu niekoho radšej ako Cary Granta, tak je to jednoznačne Clark Gable, ktorý je so svojou typickou vizážou (zdvihnuté obočie, milý úsmev) priam neodolateľný. Chvíľami mi to pripomínalo scenáristické ingrediencie pána Wildera, ale Frank Capra má svoje vlastné metódy, ako diváka úplne odzbrojiť. Bavila som sa kráľovsky a obom hlavným hrdinom to pristane aj keď by som si v hlavnej ženskej úlohe vedela predstaviť skôr Ingrid Bergman alebo Joan Fontaine. Claudette si však Oscara rozhodne zaslúžila a pri vyznávaní láske Gableovi a následnom humornom zapletení situácie, bola jednoducho rozkošná. ()

Falko

Skvela romanticka komedia, ktora ma sice bavila hned od zaciatku, ale to som este netusil, ake komicke situacie pridu na scenu neskor. Napriklad takzvane divadelne predstavenie falosnych manzelov vo chvili, ked ich prepadli v hoteli policajti alebo zaverecna polhodinka, pri ktorej skoro sef vydavatelstva novin dostal infarkt, pretoze sa dej zamotal takym sposobom, ze som musel povodne stvorhviezdickove hodnotenie zvysit na piatu. Cary Grant spolu s Claudette Colbert zahrali svoje ulohy dokonale a preto si myslim, ze si obaja svojich Oscarov za hlavne ulohy zasluzili, podobne ako aj reziser Frank Capra, alebo aj v kategorii scenar a najlepsi film. V podstate tento film vyhral Oscara vo vsetkych hlavnych kategoriach... 10.05.2010 _______ Clark Gable - (Peter Warne) +++ Claudette Colbert - (Ellie Andrews) +++ Walter Connolly - (Pán Andrews) +++ Jameson Thomas - (King Westley) +++ Roscoe Karns - (Shapeley) +++ Alan Hale - (Danker) +++ Charles C. Wilson - (Gordon) +++ Produkcia: Frank Capra +++ Hudba: Howard Jackson +++ ()

viperblade

Od Franca jsem viděl zatím dva filmy - It's a Wonderful Life a Mr. Smith Goes to Washington - a oba se mi líbily. A proto jsem se na It Happened One Night dost těšil. A teď nevím, jestli nedám plný počet proto, že se mi asi od prostředku filmu předbíhaly titulky, nebo proto, že tohle prostě bylo o něco slabší, než výše zmíněné filmy. Nechápejte mě špatně, najde se tu pár scén, které mají onu "caprovskou" atmosféru (zpěv v autobuse, konec), ale pár míst mi přišlo zbytečně moc natahovaných. Na druhou stranu, Clark Gable i Claudette Colbert hráli skvěle a já se více méně nenudil a to je důvod, proč si jednou, po nějaké době, tenhle snímek opět dám (tentokrát s pasujícími titulky, ovšem :-)) a pak uvidím. Zatím 80 %. ()