Iron Claw

• Portugalsko Iron Claw (viac)

Skutočný príbeh nerozlučných bratov Von Erichovcov, ktorí sa začiatkom 80. rokov zapísali do histórie v silne konkurenčnom svete profesionálneho wrestlingu. Prostredníctvom tragédie a triumfu, v tieni svojho panovačného otca a trénera, hľadajú bratia nadživotnú nesmrteľnosť na najväčšej športovej scéne svojho času. (Continental film)

TOMEK17

8/10. The Iron Claw je neuvěřitelný a přesto zničující. Je to emocionálně strašidelný film, který se mě na nějakou dobu bude držet. Film se s maximální úctou ponoří do tragického příběhu rodiny Von Erichů, a i když o wrestlingu nevím téměř nic, tento film mě zničil. Jsou to těžké dvě hodinky, které mohou být nejdojemnějším, nejhlubším a nejupřímnějším zobrazením rodiny ve filmu tohoto roku. Sean Durkin bere nepochopitelně tragický příběh a vypráví ho s potřebnou grácií. Zac Efron jako Kevin Von Erich podává naprosto dojemný a srdcervoucí výkon. Předvádí svůj dosud fyzicky a emocionálně nejnáročnější výkon, podporovaný bezchybným hereckým souborem, když se společně s režisérem Seanem Durkinem zavázali k nejlepším vyobrazením wrestlingu, jaké kdy byly ve filmu vidět. The Iron Claw je strhující a krásný zároveň, vypráví tragický příběh o bratrství, lásce, bolesti, očekávání, přetěžování  a odkazu. [TADYVARY] ()

Bublaga

Wrestlingu nerozumím co do pravidel i co do zábavnosti. A po zhlédnutí Železných bratrů se to nezměnilo. Tragický osud rodiny Von Erichovy mi nebyl předem známý. Nicméně děj filmu byl vcelku předvídatelný. Jen počkat, kdy to přijde. Jedna za závěrečných scén, kdy se bratři opět "sejdou", byla děsivě laciná. Jinak vcelku koukatelný emocemi nabitý příběh. Hodnotím bez superlativů. S překladem názvu filmu si chtělo víc pohrát - s ohledem na osud bratrů vyznívá jako ironie.  P.S. Nemůžu si odpustit srovnání Aronovskeho Wrestlera, který by ač proti značné přesile a v mnohem vyšším věku o všechny bratry najednou přerazil stůl a jednoho po druhé prohodil mezi provazy. All hail to Mickey Rourke! ()

hrumsrt

Jak já se na Železné bratry těšil.. I přes vlastní neangažovanost do světa bojových sportů a skutečné opovrhování wrestlingem, který svojí skutečné krásy nabývá teprve na konzolích, jelikož když se představy zhmotní do hráčské manipulace, tím spíš naplno zapomene, že celý zápas mezi provazy má blíže k tanečnímu vystoupení, než k jakémukoli bojovému sportu.. Sean Durkin jako fanoušek tohohle sportovního fenoménu, který už dnes jen klopýtá za popularitou MMA, servíruje divákovi příběh, v němž on sám skládá poklonu legendární wrestlerské rodině Adkissonových, které ale fanoušci sportu a vlastně i diváci pamatují jako Von Erichovi.. Nejprve Vás tvůrci hází do atmosféry 80. let, v nichž představují všechny členy rodiny, které tvoří především pět nabušených chlapů, aby divák plně nasál jejich rodinné kouzlo, aby pochopil, že nejde o sportovce, ale především o lidi s pocity. Čehož následně využije, aby zase donutil diváka o to víc prožívat vše to zlé, co se rodině děje.. Víc než na příběhu stojí Železní bratři na samotném prokreslení postav a jejich civilnost. Celý herecký ansámbl perfektně plní nastavené schránky a i přesto, že všichni nejspíše snědli svoje minulé já. A i když to bude právě Zac Efron jako Kevin, který je současně hlavní tváří filmu a takovým diváckým průvodcem, tak každý jeho bratr si zaslouží nesmírný obdiv a ani jeden není příliš upozaděn. Mně asi nejvíce utkvěl v hlavě Jeremy Allen White jako Kerry, který tady nejvíce bojoval s představou přísného otce o budoucnosti svých kluků a jakoby si jeho osoba kladla ty otázky, jenž v průběhu napadaly mě.. Proč bych Železné bratry nakonec přece jen doporučil i nefanouškům tohoto sportu je druhá polovina příběhu, kde se více odpoutáváme od samotného wrestlingu, a o to pečlivěji si snímek soustředí na samotné napětí a tragické události uvnitř rodiny a to v jistých chvílích až do takové podoby, že jsem si nejednou vzpomenul na dřívější taky sportovní Million Dollar Baby, které ale ještě více tne do tuhého.. Deprese, roztříštěná rodina a zoufalá snaha hlavního hrdiny vyrazit svojí cestou, v níž jediným světlým bodem je jediné sluníčko v celém filmu Lily James.. Seznámení jí a Kevina mě snad jako jediné trošku rozesmálo, ale celkově se jí ve všech vstupech (aktivních či pasivních) do života rodiny podařilo rozmělnit dusivou atmosféru celého vyprávění.. Železní bratři umí obejmout svojí vřelostí rodinného krbu, dokáží pobouřit lpěním na vymanění se synů z otcova stínu, ale taky umí diváka spolu s postavami knockoutovat jak v ringu tak i mimo něj.. Zda ale jsou dalším mistrovským kouskem z dílny A24 si úplně nemyslím. Jelikož čím méně využijete Vám i vlezlé otevření se postav v první polovině, o to méně intenzivní bude jejich bolestivé utrpení ve zbytku filmu. A to se mi přesně stalo. I když tam všichni truchlí, já kvůli předešlé absenci smíchu a lásky nějak nemám možnost se na emocích přiživit a zůstává pro mě jen chlad a vyprávěcí ucamranost.. I přesto, že možná u mě nesepl snímek v tom stěžejním, stejně bych se ho nebál znovu strávit a Železní bratři by neměli minout ani ty, co si pletou box a wrestling.. 75% () (menej) (viac)

koty2201

Je až zvláštne, že sa k nám Iron Claw dostáva až teraz. Ale chápem, že to nie je tá najväčšia mainstream produkcia. Každopádne, už dlho som nevidel takúto veľmi solídnu športovú drámu, ktorá na mňa emočne zapôsobila dosť výrazným dojmom. V niektorých momentoch som mal skôr pocit ako keby sledujem mysteriózny horor. Možno je to tým, že život ako taký je nevyspytateľný a niektorým veciam neuveríš až kým ich nezažiješ. Z produkcie menšieho štúdia A24 som doteraz toho veľa nevidel (možno to spočítam na prstoch rúk), ale myslím, že toto je jeden z tých naj filmov, s ktorými mám skúsenosť.  Dej sleduje životnú cestu najslávnejšej rodiny vo svete wrestlingu, bratov Von Erichových. Keďže nesledujem wrestling a ani netuším ako to tam fungovalo na prelome 70. a 80. rokov, tak doteraz som nemal o tejto rodine športovcov ani šajnu. Niektoré fatálne momenty podáva film dosť surovo, takže možno aj preto som bol z toho unesený a traumatizovaný. Nechápem, ako sa môže na niektorých ľudí lepiť až toľko nešťastia. Keby išlo len o prehry v zápasoch, ale osud sa s nimi nemaznal ani v súkromí.   Herecky to bolo teda dosť silné, preto len spomeniem tie pre mňa naj výkony. Inak škoda, že film nebojoval ani o Oscary. Zac Efron nikdy nebol u mňa nejakým kvalitným hercom, keďže si ho pamätám z pár komédií (aj keď dobrých). Ale tu ako druhorodený brat, Kevin, ktorý chce najväčšmi chrániť svojich mladších bratov, ide najväčšie bomby v kariére a nie len vo wrestlingovom ringu. Vôbec to nemal ľahké a mal na sebe veľkú zodpovednosť a Zac to dokázal prirodzene predať divákom. Holt McCallany bol hajzlík asi v každom filme, ktorý som videl, a aj tu mu to ide od ruky. Až je to na facku, ako sa správa k vlastným synom, ako ich otec Fritz. A to tiež o niečom svedčí, keď na vás vie herec preniesť takúto emóciu. Samozrejme aj predstavitelia ostatných bratov, len už boli menej výrazní - Jeremy Allen White (som naňho zvedavý v seriáli The Bear), Harris Dickinson, Stanley Simons. Veľmi ma bavila aj Lily James ako Kevinova manželka, pretože mala dobrú chémiu so Zacom, hlavne keď mali určité nezhody a ťažšie obdobie vo vzťahu. Ako ho vedela vždy podporiť v horšej chvíli. Technicky je to veľmi dobre nasnímaný film a hlavnému kameramanovi patrí veľká pochvala. Ja to neviem presne odborne pomenovať, som v tom laik. Ale film má zaujímavé preostrovanie v určitých momentoch a nápaditú prácu s farbami a svetlami. Hudba mi tiež veľmi sadla a vie vás emotívne dostať. Masky a kostýmy sú skvelé, pretože tvorcovia verne zachytili také tie sedemdesiatky až osemdesiatky v USA. A teda dlhé, tak trochu hipisácke účesy, sem tam Beatles a podobne. Však to poznáte a niekto si možno aj pamätá. Nehovoriac o športových úboroch. Zasadenie deja na farmu a popritom do rôznych zápasníckych arén malo svoje čaro.  Takže ak má niekto rád rodinné drámy a špeciálne tie so športovou tématikou, tak smelo do kina alebo online na Iron Claw. Môžem rozhodne odporučiť. Na svojej vlastnej skúsenosti viem, že to zaujme aj toho, kto tento šport nesleduje. () (menej) (viac)

Fin_429

Na to, že opravdu nenávidím wrestling a oproti tomu, jak se mi trailer nelíbil, jsem si film opravdu zamiloval. Krásná černobílá pasáž a pak prvotřídně natočené drama. První Kevinův flák. Nasledné vstávání ze země. Deprese. Smrt. Orgasmus. Ty kráso! Bomba. A i přesto snad první a24 mainstream. Jen to teda doporučuju v kině.. ()

Novotnak98

Železní bratři... aneb Když je tvůj fotr debil.  Ono to totiž není vůbec lehké, když si otec rodiny přenáší své sny na potomky, nemluvě o stupnici oblíbenosti. Jestli je příjmení Von Erich opravdu prokleté, toť otázka. Nad čím však netřeba dvakrát přemýšlet, je fakt, že Železní bratři jsou řemeslně dobře zpracované, pomalu tažené, poctivé, rodinné drama, které může bavit i v případě, že neholdujete wrestlingu (stejně jako já), protože toho jako takového, když nebudeme počítat tréninky, zde vlastně moc není. Přemýšlel jsem nad 3 hvězdičkami, ale pěkně se to ve rozleželo a dávám 4. ..... Kino Vysočina/Tady Vary  ()

blondboss

Snímok s pomerne dlhou stopážou, ktorý nie je ani tak o samotnom wrestlingu ako o medziľudských vzťahoch, o túžbe po slobode a o jednej veľkej rodinnej tragédii, ktorá azda nemá obdobu. Športová rodina s osudom Kennedyovcov, ktorej pohnuté osudy Durkin vykreslil s gráciou, pokorou a citom. Štvrtú hviezdu dávam aj za Lily James, ktorá je pre mňa prototypom čistej hereckej duše. 75 % ()

Derseus

Neuvěřitelný příběh, s (pro mě) nečekanými zvraty, poutavá kamera, skvělé obsazení. Takhle má vypadat silné drama se ,,sportovní tématikou". Zac Efron strčil do kapsy všechny herce Marvel hrdinů, neskutečná forma. ()

david141474

Tak toto bylo něco fascinujícího. Studio A24 je zárukou kvality, dokázalo to už filmy jako Všechno všude najednou nebo To se mi snad zdá, a tady to jenom dokazuje. Bohužel první zmiňovaný jsem ještě neviděl a mám v plánu se k tomu co nejrychleji dokopat. Když jsem na to s chutí šel až do Biografu na Špici, neočekával jsem, že to bude až tak dobrý a že to bude od studia A24. Když jsem to zjistil, moje očekávání se rapidně zvýšila. Ty herecký výkony to je něco nevídaného! Zack Efron a ostatní podávají naprosto fenomenální výkony a já jim to žral. Celým filmem je cítit neskutečně nepříjemná atmosféra, která vyvrcholí až na samém konci filmu, když si Kevin otevře své srdce. Soundtrack taky nebyl špatnej. Zápasy taky byly natočený dobře. Kamera je v tomto filmu velice dobrá a některý záběry si zaslouží uznání. Uznání si zaslouží i střihačská práce, která je taky perfektní. Celým filmem jsem nenáviděl otce všech zúčastněných, ten mně sral jen jsem se na něj podíval. Tohle je důkaz kvalitního herectví. Já su velice spokojen a mohu ze srdce doporučit! 10/10 Tak toto bylo něco fascinujícího! (Biograf na Špici - 7.2.2024) ()

Feferonka1

Sportovní psychologické drama. Film o cestě nahoru za každou cenu a o ''rodinném prokletí''. Za me skvěle natočené, atmosféra funguje, od začátku Vás sevře a svírá a svírá. Je to o životě a ten takový je. ()

Lendak

"I used to be a brother... and now I´m not."______ Šokujúci príbeh jednej z najslávnejších wrestlingových rodín, a jej cesta na dno. Príbeh, ktorý dokáže dať človeku viac, než čaká. Príbeh, ktorý prvú polovicu pôsobí ako feel good rodinná dramedy, sa kvôli nečakanému zvratu zmení na neskutočnú emočnú horskú dráhu, ktorá trvá až do samotného konca. Traja bratia, ktorí boli na absolútnom vrchole. Ale nad touto slávou stojí tmavý oblak ich otca, ktorý sa s nimi jednoducho nesral. Z tohto mraku neskôr vystrelí blesk, ktorý spôsobí dominový efekt tragédií a nešťastí a človek postupne viac a viac začína veriť tomu, že rodina Von Erichovcov je prekliata. Sean Durkin doslova, a nečakane, vrhne diváka do tejto nekonečnej špirály smútku a všetko to prežíva s hlavným hrdinom, na ktorom je jasne vidno, že už ho to nebaví. Na konci mi film aj potvrdil svoj názov, a oným slávnym chvatom mi vyrval srdce z hrude a predo mnou ho zničil. ()

Knifeos

Silný příběh o tragickém rozkladu jedné strašné rodiny plný výtečných hereckých výkonů řízených výborným Zacem Efronem. Bohužel měl film veškerý potenciál dostat mě a stát se nejlepším zářezem A24 roku. Naneštěstí šel úplně mimo mně a emočně mě nechal chladným, přestože jsem si vědom jeho kvalit a doporučoval bych jej zkusit každému. 6/10 ()

Polux

8/10 | Sportovních dramat je spousty, dobových biopiců o výjimečných jedincích, kteří se v tom kterém sportu zapsali do historie, stejně tak, filmů konkrétně o wrestlingu už v minulosti také pár bylo a tohle je další z řady. V rámci žánru nepřináší prakticky nic nového a přesto jde o parádní podívanou nehledě na to, jaký má divák k cirkusovému mlácení a nahánění soupeřů v ringu, totiž k wrestlingu:-), vztah. | Film totiž po dramatické stránce funguje především jako hutná vztahovka a sociální sonda o vlivu toxického prostředí (v tomto případě reprezentované jak daným sportem, tak i vlastní rodinou:-)) na osud přítomných postav v jednom, přičemž wrestling jako takový hraje v ději poměrně podružnou roli. Také proto se neznalý divák ve filmu nedočká příliš mnoha informací o tom, jak to v zákulisí wrestlingu vlastně chodí (jak moc je celá show domluvená předem, nakolik hraje roli "herecký" talent a nakolik fyzička a zápasnické schopnosti borců, atd.). | Celé by to ovšem zdaleka tak dobře nedopadlo, nebýt výborného castingu. Všichni zúčastnění odvádějí vynikající práci (namakaný Efron se stylovou retro parukou ve fitku asi dostal řádně do těla, ale podle výsledku se to rozhodně vyplatilo, James je extra sympatická jako vždy), díky čemuž všechny příslušné emoce u diváka fungují přesně tak, jak mají. K tomu je potřeba přičíst skvělou atmosféru 80s a zdařilé scény ze samotného ringu, podané "dokumentárním" stylem. Snad jen malinko prvoplánová citová vydíračka na konci filmu trochu moc tlačí na pilu. | PeZet ()

Stifmeister

///   Jako veliký fanoušek wrestlingu jsem se na tento snímek opravdu těšil. Když jsem zjistil, že bude mít předpremiéru v kině, nemohl jsem říct "ne". O rodině Von Erich jsem sice leccos slyšel, ale ne do úplných detailů, což upřímně považuji za výhodu. Jít na tento film a vědět veškerou historii by asi nebyl ten správný zážitek. Film sice nepřináší nic nového na plátna, ale skvěle zobrazuje žánr životopisného filmu. Ukazuje vše, čím musela rodina Von Erichů projít, prostřednictvím očí Kevina, jehož roli zahrál parádně Zac Efron. Herci v rolích zbývajících bratří též excelovali, všechny zápasy, které byly v filmu zobrazeny, byly provedeny a natočeny profesionálně, za což mají všichni zúčastnění herci můj respekt. Ve druhé polovině filmu si můžete říkat, že film je opravdu temný, depresivní a příliš smutný, ale zde musím zmínit a vyzdvihnout postavu Pam, kterou skvěle zahrála Lily James. Díky tomu jako divák, a také jako postava Kevina, nepropadáme naprosté depresi. Skvěle natočený celovečerák, bravurní herecké výkony, dobře napsaný scénář - tím vším je snímek "The Iron Claw". Na závěr mohu jen dodat - jsi-li fanda wrestlingu a neznáš historii rodiny Von Erichů, tento snímek je pro tebe povinností! |8/10| PS: Maxwell Jacob Friedman měl sice opravdu menší roli, ale i tak mi přinesl úsměv na tváři, když se ve filmu objevil. Kdo ví, ten ví... ()

sammikk_

Emotivní a komplexní příběh o prokleté rodince Von Erichů, naprosté překvápko. Malý schovaný projekt, který skrývá mnohé. Velice fajn drama/biografický snímek, který zaujme. 8/10 ()

13Maty13

"Ever since I was a child, people said my family was cursed."     /// Velice kvalitní životopisný drama. Hlavní čtveřice v čele s namakaným Zacem Efronem je excelentní. Velice silný film vyprávějící o tragédii rodiny Von Erichů a opravdu dokáže zasáhnout u srdce.   / Hodnocení: 9/10. ()

Destoroyah

Keď sa rozhodnete si pozrieť tento film, prosím vás, nič si o tejto rodine nezisťujte pretože iba tak môže byť zážitok oveľa silnejší. The Iron Claw je perfektne natočený snímok hlavne o bratoch Von Erichovcov a ich silnom a emocionálnom vzťahu. Prvá polovina filmu vás pohltí do svojho príbehu hlavne úžasným hereckým obsadením, skvelou hudbou a osemdesiatkovou atmosférou. V nej vás film zoznamuje z wrestlerskou rodinkou ktorá sa už od začiatku dostáva do mnohých porblémov. Druhá polovica začína naberať depresívny pod tón a čím ďalej sledujete tak tým silnejší zážitok si odnesiete. Tragický osud a takzvaná kliatba tejto rodinky ma úplne pohltila a ja som nemal slov. Jediné čo som mohol urobiť je plakať a pozerať na veľké plátno. Jeden z najsilnejších filmov ktoré som tento rok videl a určite jeden z adeptov na film roka 2024. HODNOTENIE: 9/10 ()

Bruce Springsteen dostane hraný film

Bruce Springsteen dostane hraný film

09.04.2024

Příběh legendárního amerického rockového zpěváka a kytaristy Bruce Springsteena se dočká hraného filmu. Chystané dílo by mělo sledovat zejména období vzniku hudebníkova šestého studiového alba s… (viac)