Šťavňatý vršok

• Česko Daleká cesta za domovem (viac)

Animovaná klasika, natočená podle románu, který uchvátil celý svět. V tomto okouzlujícím filmu, natočením podle bestselleru Richarda Adamse, ožívá nadčasová klasika. Leonard Maltin nazval tento půvabný film, určený divákům všech generací, "jedním z nejlepších... animovaných filmů, jaké kdy vznikly!" Mezi zvlněnými kopci a pokojnými loukami Anglie žije společenství králíků. Když je ale jejich nora ohrožena, uteče malá skupinka statečných králíků do neznámé krajiny, aby našla nový domov. Pod vedením vizionářského Lískáče, odvážného Hlavouna, chytré Borůvky a čestné Břízy musejí na své pouti čelit skličujícím výzvám a použít všechnu svou sílu a obratnost, aby přežili. Během svého putování získají podivného přítele - osamělého racka jménem Kejhal - a utkají se se zlým generálem Kostivalem, krutým vůdcem jiné nory. Režisér Martin Rosen vypráví příběh z velké části z perspektivy králíků, takže se s každým z nich můžeme identifikovat. Daleká cesta za domovem, plná vzrušení a dobrodružství, je napínavým, vzrušujícím příběhem, oslavujícím tradiční hodnoty jako jsou loajalita, odvaha a duch. (oficiálny text distribútora)

Hamaradža

Akoby pokračovanie starého Bambiho, taktiež o spoznávaní pravidiel života v prírode spolu so všetkými radosťami (a ich poetikou, nehou, až jemnou religiozitou) i starosťami (nielen tými ľudskými či predátorskými, tu i tými dospelejšími, sociálnymi, intrigami iných zajacov, akoby ešte desivejšími, než všetky psy či líšky dokopy). Niekedy síce trochu moc skrátené (polhodinka navyše by vôbec neuškodila) no i tak vyspelé, jemné a krásne dielko - snáď sa niekedy dostanem i ku knihe. 4,5* ()

Foma

Ó, jaká to krása, co se všechno člověk od zajíčků nenaučí! Pokud mohu vyslovit osobní názor, tak takhle by podle mě měly vypadat pohádky, kdy se do dětských duší vtiskne spousta krásy, moudra, dobra a čistoty. A přitom velmi nenuceně. Mám pocit, že to byl asi i původní smysl pohádek :-). Kdysi dávno... ()

L_O_U_S

Přehrávání animovaných filmů je asi jedním z těch lepších způsobů, jak připravit dítě na život, jehož součástí je i smrt. Pokud bych byl o dvacet let mladší, asi by na mě Daleká cesta za domovem působila daleko silněji. Dnes mi přišla smutná jen lehce, i když krve tam bylo opravdu dost. Píseň „Bright Eyes“, kterou u nás nesmyslným způsobem pojal Jiří Korn jako baladu o Janě z Arku, by ale spíš seděla jako doprovod k závěrečným titulkům, protože uprostřed filmu působí celkem nepatřičně. (1 073.) ()

Pajky3

Další z pohádek, které si budu muset zařadit na seznam těch, které jednou pustím svým dětem. Jsem pravděpodobně jeden z mála zdejších hodnotitelů co vlastně nikdy nečetl předlohu a možná i tu zařadím na ten samý seznam, nicméně můžu potvrdit, že jsem měl v pár věcech zmatek. Hlavně u Hlavouna mě mátlo druhé jméno, jinak že se řiká lišce nebo lasičce jiným slovem mi nevadilo a rozhodně mi nepřišlo, že by to tlupa králíků měla zadarmo a užila si klidnou procházku. Stejně tak nevím jak moc byl děj zjednodušenej, ale občas tak působil. A záporáckej králík byl opravdu hnusnej. Zvířátka a navíc animovaný, tomu já prostě fandím a mám to rád. ()

majo25

Pozoruhodný animák. Knižnú predlohu nepoznám, ale filmové spracovanie po všetkých stránkach zasluhuje pozornosť. Od poctivej a kvalitnej animácie cez viacvrstevnatý príbeh až po celkovú atmosféru, ktorá je tak skvelá, že som ani raz nemal potrebu pozrieť na hodiny. Stopáž mohla byť pokojne aj dlhšia. Svoje si tu nájdu aj deti, ale štýlom celkového rozprávania je to sofistikovanejší animák, určený pre všetky masy. Surovosť, napätie (na animák až neskutočne dobré) a veľa krvi robia parádny trilerový dojem. A aby toho nebolo málo, súčasťou je aj mytologický prvok. ()

pytlik...

Pětík byl takový králičí Ježíš... kdo mu nevěřil, byl zatracen a skončil zatraceně špatně. Zaujalo mě, jak ti divocí králíci při pokusu o osvobození svých domácích příbuzných hravě překousali kovové petlice u králíkárny. ()

klima777

Kniha je daleko komplexnější, cokoliv od Fall of Efrafa (INLÉ v mém soukromém žebři vede) zajímavější. Přesto nelze říci, že jde o vyloženě zmarněný pokus (2,5 rozpačité hvězdy). ()

Jello Biafra

Úžasne spracovaný animák plný dojemných scén zobrazuje skupinu králikov, ktorí sa vydajú nájsť bezpečnú kolóniu v ktorej by začali nový život. Po ceste ich však prenasledujú všemožní dravci a zároveň aj králíci z konkurenčnej kolónie Efrafa na čele s krvilačným generálom Woundworthom. Takto si predstavujem pravý nefalšovaný animák. Dotyční králíci logicky uvažujú, majú vlastnú mytológiu aj zvyky. Nenájdete tu žiadne otravné postavičky typu Burák z pixarovského filmu Cars, práve naopak, postavičky sú veľmi sympatické - hlavne náš hrdina menom Hazel, ktorého nadaboval John Hurt. Watership down je ten typ animáku, ktorý je určený pre všetky generácie. ()

tempus

Pustil jsem si Dalekou... abych si jí srovnal s mým relativně oblíbeným seriálem z dětství. Animace je trochu jiná (samozřejmě, protože je starší o 20 let a neslouží, jak jsem si dřív myslel, jako pilot k seriálu). Překlad a dabing se mírně liší (když zaznělo jiné jméno králíka, vytanulo na mysli vždy to "správné"). Filmu jsem vděčný mj. také za to, že mi děj shrnul příběh seriálu (min. kostru), na který jsem se nedíval nijak pravidelně. Ale s novější adaptací má každopádně společnou tu skoro nejdůležitější věc, a tou je specifická atmosféra. Ta je tvořena společností jedinců, který každý má hlubokou psychologii (na animovanou pohádku nevídanou), kteří řeší problémy uvnitř druhu (chceme mít vlastní kolonii, protože věříme vizím našeho kamaráda) volné přírodě, ve které se setkávají s něčím, čím se dosud nesetkali a je to dílo člověka. ()

Melios

Film som si pozrel s pocitom, že dostanem riadnu ostrosť. Toho som sa až v takej miere nedočkal no jednako to tiež nie je žiadny svätý kus. Príbeh, ktorý alegoricky ( v podobe podobenstva) paroduje klasický biblický príbeh a ľudské móresy už dávno zľudovel, no jeho podanie nikdy. Ak by som to mal zhrnúť pár slovami určite si zaslúži prírastok priezračná depka. Asi je načase si prečítať aj predlohu, no musím podotknúť, že ak dokázal film ponúknuť sympatické postavy, realistických králikov, plynovú zajačiu komoru, realtime pomalú a bolestivú smrť, sadistické chovanie ľudí voči zvieratám a mno iných krásnych vecí, potom sa neviem dočkať s čím Richard Adams pôvodne prišiel. Ako "konzervatívec" by som povedal...výnimka potvrdzuje pravdu, že staršie animáky boli lepšie. Nie je tomu, ale tak. Len si viacej dovoľovali. A to bolo na nich super. 94% a Známka: S ...Komorný, zastaralo zvodný road trip. ()

Han22

Tenhle animák jsem kdysi zahlídl v nějaké TOP10 nejvíce traumatizujících dětských filmů a od té doby jsem na něj byl zvědavý :) Je to celkem obyčejný příběh o králících hledajících nový domov. Na své cestě čelí jiným zvířatům či lidem, a hlavně cizí králičí kolonii vedené psychopatickým generálem. Krajinka je nakreslena celkem obyčejně, ale králíci se vším čmucháním, hrabáním, dupáním se opravdu povedli. Moc se mi líbila i mytologie s bohem Frixem, černým králíkem, zvláštním názvoslovím i hierarchií. A brutalita? Není to takový masakr jak jsem čekal, ale na film pro děti je to až dost. Králíci krvavě bojují, mají spoustu šrámů, občas narazí na člověka, psa, kočku či dravého ptáka a občas to dopadne špatně a krvavě :) SPOILER: Ovšem zplynování králíků je psycho scéna i dnes, a v dětství bych to dost těžko rozdýchával. Solidní 4*. Animovaný film roku 1978. ()

farfalla

Hezký příběh o hledání nového domova. Dobrodružství jsou prokládaná mystickými pasážemi. Úvodní část o legendě o králících je v mayském stylu. Animace prostředí je klidná a malebná a zvířata jsou zase vyraznější svěžejší. Celkové mi hodně připomíná knižní ilustrace. Mile mě překvapila píseň Arta Garfunkela ´Bright Eyes´, nevěděla jsem, že je to píseň původně z filmu. O Waterhip Down se mluví ve filmu Donnie Darko - zajíci představují lidi, a proto bychom jejich příběh měli chápat jako lidské osudy. ()

Matematicka

Moc se mi líbila animace i příběh o hledání svobody (a o poznávání toho, jak je náročná). Ale celé mě to příliš nevtáhlo do děje, mnohé jsem asi úplně nepochopila... což je pro mě závazek k přečtení knižní předlohy. Zajímavé komentáře: monolog, togaf, TomHardy. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "All the world will be your enemy, Prince with a thousand enemies. And whenever they catch you, they will kill you."     Taká drsnejšia rozprávka (s množstvom krvi) s temnou atmosférou, ktorá ma ani napriek zaujímavému námetu príliš neuspokojila. Samotný príbeh ešte celkom ujde, tá dobrodružná cesta plná nebezpečenstva ma celkom bavila. Animácia ale za veľa nestojí a ani postavy ma nezaujali (tvorcom sa akosi nepodarilo vdýchnuť im život), skôr mi boli až nesympatické. Čo by som ešte mohol pochváliť, je celkom schopná hudba. ()

bender666

Pěkné a věrné zpracování "králičího příběhu", přesto jeho knižní předloha je více působivější se všemi příběhy o El-Hréranovi a detailech králičího života. ()

Eluin

Moc krásný, milý, místy tvrdý a drsný film, jehož postavy si nemůžete noblíbit (např. pták :)). Oproti seriálu je tento film o něco méně přehlednější, ale to je asi tak jediný zápor. Navíc ta hudba.. ()

Barak

Předloha je fantastická a tenhle film je jen jejím slabým odvarem. Přílíš se řítí dopředu, všechno se děje tak nějak automaticky, všichni králíci vypadají hrozně podobně, ale hlavně se vám nedokáže dostat pod kůži. Tak barvitě popsaná dobrodružství a život králíků jako je tomu v knize se do filmu vůbec nepromítli a pro znalce to bude nejspíš zklamání.... ()