Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

perko

Pořádný český sci-fi, za který se nemusím stydět. A když nebudu počítat filmy od Jákla, tak je to snad první českej film po více než dvaceti letech, na kterej jsem šel do kina. Z mýho pohledu je to velká událost, který nelituju. Mám takovej dojem, že český kinematografii svítá na lepší časy... ()

Adalbert

Robert Hloz natočil spíše investigativní thriller než typické sci-fi. Kriminální zápletka není úplně originální a nenabízí ani příliš mnoho šťavnatých akčních scén. Kvalita snímku však spočívá zejména v detailech, ať už se jedná o "gadgets" užívané v rámci zálohy a obnovy, nebo o každodenní práci s hologramy, animacemi a dalšími artefakty, jež mají odkazovat na naši blízkou budoucnost a opravdu vedou k zamyšlení. Technologické výdobytky jsou ve filmu prezentovány poměrně nenásilně a tvoří tak relativně přirozenou kulisu celému příběhu. Zároveň se mi zamlouvalo i ztvárnění onoho "starého světa" ve formě jakési odlehlé zakonzervované osady, což umožnilo okázale demonstrovat nejen sociální rozdíly, ale také zcela odlišný přístup k pokroku a pojímání smrtelnosti člověka. ()

mira007

České sci-fi krimi s námětem jedince bojující proti systému mne okouzlilo technickou stránkou věci, kdy vizuál, kamera aj ta nejposlednější rekvizita je prostě z dospělého žánrového  filmu, který můžeme poslat do světa a neztratí se, plusem je i výborné obsazení s neokoukanou Mohylovou a v mnoha směrech jsem hrdý, že takový film jsme u nás schopni vyprodukovat. Horší to už je ale jako s filmovým zážitkem. To, co se děje na plátně mne nechytlo, dokonce místama nudilo a trochu šťávy to mělo až posledních patnáct minut. PS: Piána Rossler z České Lípy se proměnila v Petrof :-) ()

dan4815

Obvykle mám opačný problém, že se k rozuzlení divák musí brodit úmornou délkou plnou nejistých řečí a slepých uliček velikého množství nesouvisejících postav. Zde to bylo přímočaré, a docela odhadnutelné. Poměrně brzy jsem věděl, co se bude dít. Kdyby to nebylo takové klišé, které se objevuje v plno jiných dílech... na druhou stranu, téma, postavy i atmosféra mi sedla jak malý kondom na pohlavní úd. Za celý film jsem se ani jednou nepodíval na čas, na mobil nebo kolik hodin ještě zbývá do konce. Oceňuji také žánr, který se v těchto končinách netočí. Čeští autoři filmů či seriálů mají pocit, že romantické sračky nebo trapné komedie lid pobaví. Upřímně, občas vystoupím ze své sociální bubliny a setkám se s lidmi, kterým se líbí Kameňák, ale i u této sorty lidí se setkává s názory, že je to jen čistý odpad pro naprostou spodinu. K poměru světovým filmům je Bod obnovy slabší, místy hodně šroubovaný scénář je rušivý. Na českou podívanou je to ale super. Herecký ansámbl je dobrý, tváře jsou neokoukané. Žádná Žilková, žádný Polívka... prostě je to film, kde herci neruší svou přítomností vážnost tématu. Přijde mi, že Češi umí vychovat komediální herce, nebo divadelní herce, nic mezi tím. Co mě mrzí je fakt, že film si nepohrává s filosofickými myšlenkami. Jen lehce nastíní tíživost života bez nahrání zálohy, zároveň jen málo zabrousí do morálního dilema, zdali člověk chce žít ve společnosti, kde lidé nebudou mít strach ze života, protože se jim obnoví. Jediný těžký pocit jsem cítil, když se mluvilo o privatizaci. Připomíná mi to americké zdravotnictví, kde mnozí bez peněz jsou odkázáni jen na charity a štěstí. Přečetl jsem si pár negativních komentářů k tématu - recitál herců, žádné osobní propojení s postavami. To je na velikou diskuzi. Naopak, mně osobně nevadilo, že postavy a jejich minulost nebyla nijak výrazně vykreslena. Herci se chovali studeně. Myslím si, že nemusíte u každého filmu brečet kvůli postavám. Tady šlo hlavně o případ a o to, jak technologie může ovlivnit životy lidí. ()

Ricky_CZ

Tomu tak moc chyběl mozek, až mi z toho bylo smutno. Přitom po všech těch povrchových stránkách (obraz/zvuk/výprava) se zas nebylo za co stydět. Škoda a veliké zklamání.. ()

MajkHany

Ten Žižkov roku 2041 mě hodně.. a nebojím se to říct na rovinu.. AŽ POUSMÁL! Za 15 let nebude ještě na Biskupárně opravený ostrůvek na tramvaj, se kterým tam zdejší vachmajstrové bojují již sedmým rokem a to už pomalu přestává být vtipnééé.. Ještě aby tam v té době stály mrakodrapy, ale tím pádem to tedy opravdu dostálo onoho "scifi". Vizuál je perfektní, ty různě poupravené známé pražské budovy a stavby, jakoby to někdo viděl okem člověka, který o budoucnosti snil v dávné minulosti u časopisu ABC, kdy si všichni budoucnost představovali tak, že všechno bude větší a lesklejší. Tohle všechno bylo fajn, výborné, velice mě to bavilo... Příběh, tam sem na úrovni detektivky z komerční televize. No a ta mluva, ten divnodabing, ty strojené, umělohmotné dialogy. Když s někým mluvila přes telefon, říkal sem si ok, dejme tomu že na druhé straně je nějaká AI, která mluví jako Horst Fuchs. Jenže ony už dnes vůbec nemluví strojově ty AI, během pár minut si uděláš v prográmku čínský dabing Funése Filipovským a oni tady pak natočí, jak v roce 2041 bude mobil mluvit jako maxipes Fík na fluoridu sírovém. Jsem rád, že se takový film v ČR natočil, ale za lepší českou scifi alternativu považuji i takové Přátelé Bermudského Trojúhelníku. Což teď některým vyvolalo tik v oku :-) ()

Ant_Antony

Dlouho v našich luzích a hájích nevzniklo na poli kinematografie něco zajímavého, čest této vyjímce... Má to mouchy, má to předvídatelné zvraty i konec... Ale dobře se na to kouká... ()

Pan_Kostka

Bod obnovy je dost očekávaný film a to hlavně tím, jakým směrem se vydal. Robert Hloz chtěl vytvořit něco, co se člověku  zaryje do paměti a já potvrzuji, že to se povedlo. Fúze archetypu sci-fi s českou novodobou detektivkou funguje skvěle a já toho chci víc a chci to hned. Nicméně, příběh se s ničím nemaže a vůbec nepolevuje, což je k začátku únavné, tam to nabralo až moc velkou rychlost. Ono není se čemu divit, když je cesta ke konci takhle dlouhá. Díky tomu bylo finále dost nepříjemně osekané a ne tak uspokojivé. Film toho neměl málo a to ani pořádně nezvládal osobní stránku. Hlavní postava, Em, měla takový malý  vývoj, který byl založený na moc pěkné myšlence, ale měl nevýraznou gradaci, a tak rozhodnutí Em ve vyvrcholení  bylo celkem hloupé. Z opačné strany byl film prostě skvělý a stal jsem se jeho fanouškem. Ve výsledku to vše opravdu šlapalo a škodily tomu ty zmíněné výtky. Podtrženo, sečteno, Bod obnovy není jeden z nejlepších českých filmů, ale otevřel nám dveře do světa nového žánru. Popravdě, být tohle můj první celovečerák, tak se tím vychlubuji do konce života. Už jste se dnes zálohovali? ()

Cerechtan

Když si odmyslíme hezký vizuál a relativně zajímavý nápad ve formě "bodu obnovy", odhalí se v celé kráse, že jde o úplně obyčejnou kriminálku se sci-fi pozadím. To v podstatě slouží jen k rozvinutí dějové linky, aby generické české krimi bylo něčím ozvláštněno. Filmem navíc prostupují scenáristické chyby. [SPOILER] Nejvýraznější z chyb se objeví už téměř na začátku - jde o Kuristatův útěk z přísně střeženého objektu, aby vyhledal detektivku Trochinowskou... Jak se podařilo chlapíkovi v bídném zdravotním stavu utéct strážím? Proč vyhledal Trochinowskou, kterou ani neznal? A jak zjistil, kde ji najít? [KONEC SPOILERU] To, že film využívá prvky z jiných filmů (Blade Runner, Minority Report, Ghost in the Shell), beru na milost. Scénář a žánrový marast (plný klišé) na milost vzít nelze. ()

psychous3

Námět filmu skvělý, nicméně výprava a scénář mi občas malinko kazili dojem. Za mne sice 3*, ale  i tak si z kina odnáším fajn zážitek. ()

radekgfx

Snaživý film a hodně sympatický boj tvůrců se snahou natočit film o pokročilé sci-fi technologii za současného omezení, že děj nemůžu zasadit příliš do budoucnosti, protože na odpovídající exteriéry nemám budget. Akorát teda ten transfer vědomí by byl v reálu pro mnoho lidí docela zklamáním – viz videoherní SOMA. ()

DaeGurth

Příjemně syrová a chladná věc, která se nepokouší o falešnou komplikovanost. Jednání postav je podobně chladné jako svět. Neodstřelilo mě to, ale mám pocit, že to bude věc, která se vždycky jednou za čas sama připomene a právě za to je ta pátá hvězda. Není to krátký ohňostroj jako většina současných filmů, ale dlouhodobý zdroj světla. ()

mig20

Nedokážu popsat proč, ale byť jsem za novou herečku v roli hlavní hrdinky byla ráda, měla jsem problém s uvěřitelností té její jakoby drsné povahy. Ale jinak na české poměry skvěle natočené a pěkné. ()

Flopik

Pokúsili sme sa o krimi v svete budúcom a ako to dopadlo ? No pomerne dobre. Hneď na začiatku máme predstavenie sveta budúcnosti, do toho sci-fi hudba a systém bod obnovy o ktorom bude cela táto krimi. Herecky nemám žiadnu výhradu, k dialógom už ale hej. Aj napriek tomu že sme  v budúcnosti, tak to je také minimalistické (rozpočet nepustil) a je to čisto krimi. To by bolo fajn, nikde veľmi to však nenapreduje. Stále sa len kecá, nejaký charizmatický záporák neexistuje a o vyložene dobrej atmosfére sa nedá baviť. Snaha tam bola, to áno ale potenciál bol tiež rozhodne väčší. Finále vymyslené fajn, dobrý zvrat ale opät chcelo to viacej. Palec hore, keby to neni od nás ale americká produkcia, tak by som neodpustil, nakoľko tam čakám väčsiu kvalitu.Tu tie 4* ale dám. ()

Muel

| Česká televize | Tak veľmi ma mrzelo, že to k záveru nedopadlo tak, ako som dúfal, pretože v úvode je to super. CGi je na Česko prelomové, ten film vyzerá úchvatne a mal som otvorenú hubu nad všetkým, čo som na obrazovke videl a počul. Od premyslenej výpravy, top zvuku a celkového world-buildingu. Bohužiaľ sa tu opäť potvrdilo pravidlo nedopečeného scenáru. Príbeh a témy ma oslovili a moja pozornosť sa držala takmer po celý čas, ale záver je silne dramaturgicky nedoriešený. Pritom sa všetky príbehové elementy riešili cez dialógy, čiže poriadna prestrelka na koniec by tomu extrémne pomohla. Som ale rád za ambíciu, chcem tohto viac z naších končín. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky