Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

TominoLa

Robert Hloz je velký sympaťák a člověk by mu moc ten úspěch přál ... A Bod obnovy nezačíná a hlavně nevypadá vůbec špatně. To, ale jen úvod. Celé to jinak působí jako nablýskané Ferrari kde nezbylo v rozpočtu už moc na vylepšení motoru. Ano, do cíle to nějak dojede, ale jak ta cesta je náročná a na 111 minut dlouhá a bylo mi vlastně jedno co se s postavami stane. A vůbec mi nesedla hlavní postava. Nic jsem jí nevěřil. Ani ztrátu .... Moc rád bych to pochválil, ale je to průměrná podívaná až spíše podprůměrná kde jde vidět jak moc chyběl větší rozpočet pro lepší akci, který by alespoň trochu zakryl slabý scénář. 4/10 ()

kajas

Jako první věc vás na tomto civilním ČESKÉM sci-fi thrilleru určitě zaujme vizuál. Klobouk dolů před architekty a designéry celého projektu, kteří šikovně využili známé pražské lokace a budovy, protože rozpočet filmu nebyl zase tak závratný, ale výsledek přesto vypadá skvěle a srovnatelně s hollywoodskými produkcemi. Kvituji také obsazení prakticky neznámé herečky do hlavní role, protože Andrea Mohylová prakticky nesleze z plátna, byla skvělá a už se těším, v čem ji uvidím příště. Co už nestojí za takovou pochvalu, je bohužel scénář, který si zasloužil více péče (lepší prokreslení pravidel obnovování i lepší krimi zápletku než jenom „spiknutí uprostřed jedné organizace“). Přesto ale hodnotím Bod obnovy velmi kladně, protože za ním stojí několikaletá práce velmi šikovných lidí, od kterých do budoucna čekám ještě větší filmové pecky. ()

DanVavra

Spojení ČESKÝ s jakýmkoliv jiným žánrem, než DEBILNÍ KOMEDIE, ROMANTICKÁ DEBILNÍ KOMEDIE, DEBILNÍ CRAZY PRODUCT PLACEMENT KOMEDIE, DRAMA O ROZLITÝM MLÍCE, případně FILM O CHARTISTECH JAK TO MĚLI TĚŽKÝ, smrdí průserem. U nás se už roky netočí nic jiného, než výše zmiňované žánry a když to někdo zkusí, je to sranec. Zatímco třeba Polákům jdou akční filmy, temná dramata, detektivky, ale i epické historické a válečné věci skvěle u nás jsme se zasekli někde mezi Špindlem, Ordinací a Nahotou na prodej. Jenže tohle vypadá od začátku vizuálně naprosto skvěle, točí to mladíci nezatížený minulostí a především nezatížený studiem na FAMU a tak jsem jim držel palce. Po 20 minutách, ale bohužel nevěřím, že se něco zásadně změní a troufnu si (opět) vynést rozsudek. Ano, vypadá to skvěle. Forma je dokonalá. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, kolik to asi stálo ( a nestálo to ve srovnání s podobnou produkcí v Hollywoodu nic). Mnoho scén je trikových a vůbec to není poznat. Futuristické Čechy vypadají skvěle. Vizuál, kamera, barvy, svícení... Všechno je top. A hlavně to nepůsobí jako komorní drama ve třech místnostech, ale opravdu jako velký film s pořádným rozpočtem. Jenže když ani po patnácti minutách netušíte o čem to všichni neustále žvaní a ANI JEDNA postava vám není sympatická, protože ANI o jedné nevíte NIC OSOBNÍHO, takže si k nim nemůžete vytvořit jakýkoliv vztah, tak je jasný, že scénárista neví co dělá. Což se mi neříká snadno, protože jeden ze scénáristů je kolega herní vývojář. A kdyby jste o tom i přesto pochybovali, tak vás v tom utvrdí fakt, že ani editor/dramaturg neví co dělá, protože dialogy jsou fakt špatný. První co člověka trkne je, že policistka v akci mluví spisovně. Tedy víceméně. Mluví spisovněnespisovně. Tradční české porevoluční zlo. Dvě věty spisovně, pak jedna hovorově a pak zase dvě spisovně. "Vy jste ale ošklivý divnej čurák pane." Zní to příšerně a ukazuje to, že scénáristé nemají cit pro rodný jazyk a tím pádem, že neumí psát. Nejvíc to do očí bije třeba v okamžiku, kdy se mladá policistka baví se svým šéfem, který mluví spisovně, protože je asi o 40 let starší a šéf a ona taky mluví spisovně a náhodně do toho hází hovorové výrazy z hospody. Takhle prostě lidi nemluví. Co je ovšem ještě horší, že dialogy působí jako náhodný shluk zcela nesouvisejících vět. Jako kdyby to psalo rozbité aičko. Pokud mi nevěříte tak příklad: Vědkyně: Mnohým připadá výstřední (o svém odcházejícím šéfovi). Prosím říkejte mi Petro. Hrdinka: M. Trochinowská (poprvé po 18 minutách slyšíme jak se jmenuje a opravdu řekne jenom EM.) V: Ale je hrozně chytrý. H: Zajímá mě hlavně David Kurlstat. Pracovala jste s ním? V: Ano je to... Byl to mj učitel. H: Všimla jste si něčeho podezřelÝHO. (nespisovná čeština veřejného činitele k vyslýchané vědkyni v úřední záležitosti je naprosto mimo) V: Byla jste někdy svědkem procesu obnovy? (nereaguje na dotaz a začne mluvit o něčem úplně jiném a odchází pryč. WHAT THE FUCKING FUCK?) Pokud máte pocit, že vám zcela uniká o čem je řeč a mohlo by to být tím, že jste film neviděli, tak mě taky uniká jakýkoliv smysl těchto vět a film jsem viděl. Většina dialogů je vedena v tomto duchu. Lidé říkají náhodné věty, naprosto nereagují na náhodné věty lidí co mluví na ně a pak odcházejí. A takhle se to prostě nedělá. Nezvládnuté je i vedení herců a bohužel musím říct, že mě neskutečně iritovala hlavní hrdinka, která prostě nemá charisma na utáhnutí filmu a celou dobu se tváří otravně zarputile vážně a sveřepě drsně a na všechny nepřátelsky vystrkuje svojí bradu. Je to první celovečerák tvůrců. Věřím, že když režisér Robert Hloz bude mít dobrý scénář, dokáže natočit něco řádově lepšího. Tohle je bohužel další film v řadě - na Čechy dobrý, ale i tak ztráta času. () (menej) (viac)

L_O_U_S

Film, který sbírá kladné body hlavně za to, že se natočil ve zdejších podmínkách. Což o to, po tom všem, čím česká kinematografie prošla, se to dá celkem pochopit. Na druhou stranu je mi trochu proti srsti ten vyloženě schematický, šablonovitý děj à la Hollywood (včetně dost podivně znějících frází jako „zatímco mluvíme“, jak zde kdosi vypíchl). Když si vzpomenu na českou sci-fi klasiku Ikarie XB-1, říkám si, že to kdysi dávno šlo bez imitace a za daleko menší peníze. Nu což, šedesátá léta jsou pryč. A i když si konec možná budu muset pustit znovu, páč si nejsem jistý, jestli jsem ho správně pochopil, vysoké hodnocení ponechám. Proč? Přesně pro to, co jsem zmínil v prvním souvětí. Protože to někdo zvládl natočit. A dodal českým divákům naději, že to příště třeba bude ještě lepší. (1 420.) ()

honajz2

Začne to naprosto skvěle. Atmosféricky, se skvěle rozehraným dějem, dostatečně představenými postavami a solidním náběhem na skutečně skvělou hard sci-fi. A byl jsem nadšený, aspoň teda do chvíle, kdy se Em s Davidem dostali na tu farmu. Ono je úplně jedno, že to celé stojí na nikterak originálním příběhu - českých sci-fi je jak šafránu a každý pokus beru jako pozitivní, ať už vykrádá cokoli - problém je v tom, že od téhle chvíle se to celé dost rozplizne, neopodstatněně zpomalí a takhle se to dopotácí až do konce, který je poněkud nedotažený (A co s programem bude teď? Kdo ho povede? Vyšlo ven najevo, co způsobilo to hacknutí, když už teď má být program veden upřímně? A co bude s Řekou života, proč víc nezasáhla do děje? atd.) a nezachraňuje ho ani fakt, že je skvěle natočený. Vůbec filmařsky je radost na to koukat, sice ta kamera s neustále rozmazaným pozadím je využívána až moc, ale atmosféru vytvořit umí, zvuk je krásně čistý (čemuž doteď nemůžu uvěřit, u českých filmů spíš často luštím, co kdo vlastně říká), efekty na naše poměry skutečně nadprůměrné a jako celek to rozhodně nepůsobí trapně a ani přehnaně ambiciózně, prostě to působí přesně tak, jak chtělo. Hodně mě potěšil i výběr veskrze neokoukaných herců, protože podávají skvělé a přesvědčivé výkony a krásně se to obejde i bez těch klasických obličejů, které jsou všude, Langošem počínaje, přeceňovanou prkennou Křenkovou konče. Škoda, že takhle skvěle na tom není i scénář, který viditelně potřeboval ještě dost dopilovat. Kdyby se to povedlo, vyrovnalo by se to zdařilé formě a bylo by z toho skutečné veledílo, ale takhle to na víc, než na silné tři hvězdy nevidím. Mělo to na víc a především začátek krásně ukazoval, co vše by se tu dalo rozehrát, kdyby se tvůrcům chtělo. Hlozovi ale přeju hodně štěstí do dalšího projektu a všem českým tvůrcům, které by tohle mohlo inspirovat k vlastní celovečerní sci-fi, taky, jelikož Bod obnovy patřičný úspěch určitě zaznamenal a spolu s dalšími filmy jako Běžná selhání a Důvěrný nepřítel sem tenhle žánr konečně dotáhl a zpopularizoval. Už bylo na čase, kreativní a žánrové filmy tu dlouhou dobu nevznikaly. Silné 3* ()

Chrysopras

Dost jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdami. Hledal jsem důvody proč to lepší hodnocení dát, třeba ten vizuál je na český poměry jistě nadstandardní ( viděl jsem i zajímavý rozhovor se scénografem O. Lipenským u Civala, který byl velmi sympatický ). Už vlastně ten žánr sci-fi krimi je odvážný počin nejen v českém kontextu. A objevilo se i několik zajímavých obsahových nápadů. Přesto u mě nakonec převážilo to, že jaksi ze zásady formu nehodnotím tak vysoko jako obsah. Čímž se dostávám k negativům: Celý to na mě působilo chladně. V Equilibriu, kde proti emocím bojovali, to dávalo smysl, ale tady nic takového nebylo. Nedokázal jsem úplně definovat, čím je ten vjem způsobený a mistr Hardy to za mě vystihl: dialogy. Možná to byl záměr. Vzhledem k tomu budoucnu nebo na to měla vliv koprodukce... kdo ví? Ale tady to prostě nějak nesedělo a asi i herecký obsazení tuhle stránku nevylepšilo. Přesto díky autorům za úsilí. A byla to po dlouhé době možnost zajít na seniorskou projekci, v Evaldu a ještě s kámošem a to se taky cení. :-) ()

dyfur

......priemer ,ale na č-s pomery veľmi dobré - hlavne grafika a námet.....scenár slabší i koniec, ale .....dobrý č-s  film     -     čo je v dnešnej dobe nedostatkový tovar. ()

ibeh

Po Úsvitu mohu zase jednou doporučit nový český film. Především kvůli originálnímu námětu i zpracování. Bála jsem se našeho novodobého scifi, ale jsem mile překvapena, je to svěží vítr v českých filmových poněkud stojatých vodách (až na světlé výjimky). Herecké výkony Andrey Mohylové a Matěje Hádka velmi slušné :) ()

Lexonka97

Vizuálně nádherná detektivka v českém Sci-Fi kabátku. Tím je Bod Obnovy. A právě vizuálnost je největší tahákem do kin. To samozřejmě dává smysl, na československé poměry je to něco nevídaného a někdy až nepředstavitelného. Ovšem stačí to a obstojí film i v ostatním aspektech? To byl asi můj největší strach před návštěvou kina, ovšem naštěstí jsem byl jasně uklidněn a až mě překvapilo, jak moc si mě film získal. Nádherně se tu pohrává s režií, digitálními efekty a na naše poměry s velkým rozpočtem. Do toho je ve filmu výborně nasnímaná kamera, na kterou budu ještě hodně dlouho vzpomínat. Nepamatuji si, kdy jsem u něčeho pocházejícího z našich krajin viděl tak krásnou práci s kamerou spolu s nasvícení a hraní si s neonovými barvami. Hudba, která využívá známých českých skladeb upravených do noirové atmosféry je též velice zapamatovatelnou a utváří skvělý podkres. Herci tu jsou též velice obstojní a Andrea Mohylová spolu s Matějem Hádkem si to neskutečně dávají. Ovšem je tu jedno malé mínus, jimž je předvídatelnost. Někomu to může dělat veliký problém, mě naštěstí tolik ne a i přes to jsem si zápletku užil a bavila mě po celou dobu. Samozřejmě ale také musíte počítat, že se nejedná o nějak extra originální film a často vám bude připomínat známá Sci-Fi jako třeba Blade Runner 2049 nebo Upgrade a je jen na vás, jak moc vám to bude vadit. V dnešní době už je skoro nemožné udělat 100% originální film a já jsem upřímně rád, že si tvůrce bral inspiraci zrovna z těchto filmů. Určitě běžte film podpořit, ať tu takových věcí vzniká čím dál víc. ()

ilemas

Hodně jsem se těšil na přechválené české sci-fi, ale je to natočené jak tv inscenace. Nuda, ukecané až hrůza s pár dobrými sci-fi prvky. Ale  vlastně ani celkově děj mě nezaujal. Dle hodnocení je to ovšem lepší než moje oblíbené sci-fi Prometheus, Vetřelec: Covenant nebo Total Recall (2012), NEPOCHOPÍM!!! Toporní herci, nudné dialogy, žádná akce, jen nuda,nuda, nuda. ()

jhr

Určitě asi nejlépe natočený český film za hodně dlouhou dobu. Po technické stránce Bodu obnovy jednoznačně nelze nic vytknout. Základní myšlenka je jistě zajímá a má slušný potenciál. Jenže ten scénář je vážně tragédie. A nejvíce je to poznat na vyloženě otřesných dialozích, které působí šíleně neohrabaně. Takto v reálu opravu nikdo nemluví. Ta strojenost a kostrbatost mě strašně rušila. Několikrát jsem si to na Netflixu musel stopnout a ptal jsem se sám sebe jestli tohle tvůrci myslí opravdu vážně? Bohužel se to odrazilo na hereckém projevu snad všech zúčastněných, kteří je musí odříkávat.  Hlavní hrdinka má charizma, ale právě nešikovně napsané repliky jí to dost stěžují. Osobně bych se nebránil pokračování, ve kterém by se třeba mohl rozvinout problém se zálohováním osobností. Napadá mě například otázka, co by se stalo pokud by někdo nahrál záměrně cizí zálohu do jiného těla? Nebo rozvinout otázku neetického vylepšování lidí nahráváním nových schopností do záloh. Vždyť z toho by jistě mohl být obrovský byznys, ale také hrozba. Třeba pokud by někdo tímto způsobem vytvořil tajně armádu supervojáků. Ty možnosti jsou dost široké. Jen by to chtěla někoho, kdo dokáže napsat přirozenější dialogy a scénář, který bude o něco chytřejší. ()

applause

Koukala jsem na film znovu, abych si udělala odstupem času objektivní obrázek, ale je stále stejný, jak po prvním zhlédnutí. Na českou filmografii je to opravdu vydařené, co se týká nápadu, grafiky i po herecké stránce. Jediné, co bych vytkla, tak  jsou příliš strojené dialogy. Jinak doporučuji a těším se na další Hlozova díla. ()

uterox

Určitě doporučuji. Tak jsme se dočkali. České sci-fi se zajímavým námětem je tu. S omezeným rozpočtem 60 míčů. Za tu cenu poměr cena/výkon opravdu klobouk dolů. Možnost obnovovat svůj život je zajímavé téma, které má potenciál. Na filmu se pracovalo 9 let a je to znát. ()

Lischai

To je těžký. V kontextu českýho sci-fi filmu je tohle bezprecedentní bomba, která se zapsala vedle Ikarie XB-1. Vizuálně je to o parník lepší než jakýkoli český film ever. Problém je, že scénář zpracovává premisu, která tu byla mockrát a už se v ní udělalo všechno horem spodem, takže je na tomhle hřišti těžký něčím ohromit. Navíc scénář kluci začali psát před 10 lety nebo kolika, kdy byli ve svých twenties, a ještě nebyl venku Altered Carbon a Cyberpunk 2077 a pozdní díly Black Mirror. Takže co se snažím říct, že na jednu stranu je pointa filmu hodně na první dobrou, ale na tu druhou zase uznávám, že kdo ví, jestli bych to v botách Tomislava Čečky v roce 2010 vymyslel líp. Každopádně, je obrovskej, OBROVSKEJ ÚSPĚCH pro českej film a český jiný-snímky-než-komedie-s-Langošem že tohle dokázal Robert Hloz vydupat ze země. A jak řekl manažer Bradu Pittovi ve filmu Moneyball: "První chlápek, co jde hlavou proti zdi, se vždycky trochu obouchá." Skvělá práce, klobouček, jste frajeři. ()

William_

7/10. Už před projekcí jsem si odůvodnil proč je tento film na české poměry nadprůměrný. V kině se totiž pouštěly upoutávky na nadcházející českou tvorbu. Měl jsem chuť opustit kinosál, vyzvracet se a vrátit se zpátky. To kvantum sraček co se od českých tvůrců do kin hrne v obrovském množství je jen další množství romantických generických komedií. No a teď už k bodu obnovy. Film je naprosto typická detektivka, která je ale v naprosto dechberoucím hávu. Musím vypíchnout především scénu v nočním klubu, je jen škoda že podobných scén ve filmu nebylo více. Pokud jste viděli alespoň pár detektivek v TV, nic Vás po příběhové stránce nepřekvapí. Ale jako podpora tvůrcům a jakési znamení toho že romantických komedií má český divák dost, návštěva bodu obnovy rozhodně stojí. ()

Lenka.Vilka

Vlastně fajn film, který je možná lepší průměr v rámci kontextu českých romantických komedií, ale ve větším měřítku bohužel průměr. Protože po dějové stránce nenabízí nic nového. Je to jedno klišé za druhým s tím, že snímek vlastně nemá čím překvapit. Mě tedy ničím vážně nepřekvapil. Ale kdybych tvrdila, že to byla nuda, tak jsem lhářka. Na druhou stranu film může potěšit vizuální stránkou, ale je tady ta druhá stránka věci: sice fajn, ale pořád standard. Problém je v tom, že Bod obnovy není špatný film. Problém je v tom, že si nejsem jistá, proč mám tenhle názor. Jestli to není jenom tím, že mám obecně ráda subžánr tohohle filmu, a nějak mám problém zbytečně hledat chyby. Špatný film jsem ale rozhodně neviděla  :) 4,5/5 ()

M.i.k.e

Na jednu stranu je Bod obnovy u nás věc nevídaná. Moderní, odvážná a skvěle vypadající polo sci-fi se spoustou neokoukaných tváří, která ukazuje a dokazuje že i ve skromných podmínkách se dá natočit i něco jiného než obligátní toxické taškařice, nebo normalizační komedie/dramata. Na straně druhé jsou ale taky značné mínusy a invence která tvůrcům nechyběla u tvorby vizuálu a designu jim naopak chyběla u příběhu a psaní dialogů. Dějově totiž BO není nic víc než standardní placatá kriminálka, kde možná není od začátku jasné proč, ale je více než zřejmé kdo. Korunu tomu pak nasazují toporné a často sterilní dialogy, kdy sem velmi často přemýšlel jestli herci náhodou nejsou roboti. Celkové dojmy jsou ted spíš smíšené a osobně sem čekal trochu víc. Nic to ale nemění na tom že tenhle kousek si pozornost diváků zaslouží a dát mu tři hvězdy mi tenkokrát přijde málo (jakkoliv by celkem odpovídaly)…70% ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky