Stovky bobrů

• USA Hundreds of Beavers

Příběh z nelítostné doby, kdy příroda byla ještě nepokořená a plná nebezpečí, pojednává o palírníkovi jablkovice, který přijde o vše, ocitne se s holou zadnicí v divočině a musí se postupně nalevelovat až na nejlepšího zálesáka široko daleko. Při tom poměří důvtip, síly a houževnatost nejen s živly, ale také s roztodivnou zvířenou, v čele s titulními stovkami bobrů. Videoherně vyprávěný survival oživuje pro nové milénium žánr němých grotesek. V této mnohonásobně zábavnější i realizačně nápaditější parafrázi na REVENANT Zmrtvýchvstání místo DiCapria bojuje o přežití novodobý Buster Keaton a jeho zvířecí protivníky ztvárnili lidé v celotělových plyšových kostýmech ve stylu Studia Kamarád. (Aerofilms)

Othello

Oproti většině komentujících mi ty stále se vracející pasáže přišly nejvtipnější, protože tím, jak film přebírá mentalitu survivalových videoher, tak tímto celkem odvážně nepřeskakuje jeden z jejich nejdůležitějších elementů a to potřeba neustálých repetic a grindingu, motivující hráče k vynálezávosti způsobů, jak tyto procesy automatizovat. Když sledujeme sekvenci, ve které každou noc někdo zabije a ukradne psa ze spřežení, přičemž každou takovou noc zmenšující se počet oněch psů musí hrát spolu jinou karetní hru, dokud ten poslední si prostě odevzdaně nevykládá pasiáns, tam ten film cením nejvíce. Podobně tomu pomáhá, když navzdory tomu, že míra postprodukčních doplňků zde přesahuje poměr těch reálných, se lesní zvířátka drží své podoby zmatených lidí navlečených v hadrech, ze kterých dost často zjevně píču viděj a jejich každej pád na držku je prostě hrozně naplňující. Docela dlouho ale trvalo, než jsem ten film přijal, protože třeba oproti takové Panice v městečku, která byla autentickou zběsilou anarchií pošílené mysli, tak u Hundred of Beavers můžete mít hodně dlouho pocit takovýho toho taťkovskýho šaškování před dětma na rodinném výletě a dokážete si ho vlastně dobře představit promítaný někde v dětském stanu na Pokáč kempu (jsou tam vůbec jiné stany?). Naštěstí ta kadence vtipů je neuvěřitelná a když se začnou vracet v plné síle všechny running jokes, jste celkem bezbranní. Jsem trochu rezervovaný ohledně těhlech green screen taškařic (kterých býval odjakživa plný YT), ale v tomto případě budu citovat profesorku McGonnagalovou poté, co na konci roku Brumbál náhodně nahází Nebelvíru přesně tolik bodů, aby to natřeli Zmijozelu: This goes against all the school rules and my entire moral code but I'm too drunk to care.  ()

Xeelee

[FOD 2024] Málem jsem umřel smíchy. Instantní komediální klasika! Od téhle tvůrčí skupiny se mi líbila už Příšera z Michiganského jezera, ale ta byla spíš skečovitá a primárně pro milovníky starých béčkových filmů. Stovky bobrů mají oproti tomu kompaktní děj a ubírají se z bodu A do bodu B. Tím nejšílenějším a nejnepředvídatelnějším způsobem. Tohle je ta nejzábavnější a nejšílenější komedie, kterou si nedokážete představit. Wisconsin, 19. století. Týpek vařil applejack (americkou variantu jablečné pálenky) a vše bylo krásné, zalité sluncem a v alkoholovém oparu. Ale jednoho dne vše lehlo popelem a s holou řití musel začít čelit divoké přírodě a hlavně nepřátelským zvířátkům, která se nechtějí nechat ulovit. Jestli chce přežít a získat dívku svých snů, tak se musí stát zkušeným trapperem. Je to groteska prakticky beze slov, s bizarní, ale vnitřně konzistentní logikou. Připadáte si jak při sledování večerníčku O človíčkovi. Jen tam do něj nekopali lidé v bobřích oblecích a svět nefungoval jako v Looney Toones. Jste vystaveni nekončícímu přívalu situačních gagů, které vás dostanou do kolen. S perfektně promyšleným opakováním a rozvíjením jednotlivých motivů naprosto nepředvídatelným směrem. Ve stylu herní logiky, kdy dosahujete nových úrovní a získáváte nové předměty a dovednosti. A možná se dočkáte i odhaleného dívčího kotníčku. Jeden by si rád obdivně hvízdl nad umem tvůrců. Ale nedělejte to 😅 ()

evapetra

Bobři dobří, legrační kostýmy, nápadité gagy. Čím jednodušší, tím vtipnější V závěru už to byla šílená divočina, ale pobavila i ta. ()

luka4615

Tak tohle se vážně nevidí každý den! Hundreds of Beavers v sobě totiž kombinuje to nejlepší z němé éry grotesek a animovaných pohádek s Road Runnerem. Je to vysoce osobitá taškařice, jejíž tempo a styl vyprávění nesedne každému, avšak pokud jste naladěni na stejně potrhlou vlnu jako tvůrci, snímek se Vám odmění neuvěřitelnou kadencí gagů, šílených situací a jedním naivním sympatickým zálesákem, jehož cesta za jeho milou velmi připomíná jednotlivé levely ve videohrách. Jedinou vadou na kráse tohoto díla tedy zůstává olbřímí stopáž, která bohužel nabídne několik hluchých a zbytečných scén. Celému projektu by určitě prospěla menší odtučňovací kůra, na níž by se dala vystřihnout možná i půlhodina. Nicméně i navzdory tomu se stále jedná o bláznivě vtahující veselohru, jejíž pozitivní energie tryská téměř z každého filmového políčka. Pokud tedy máte náladu na neortodoxní podívanou, u níž se po většinu času budete lámat smíchy, Hundreds of Beavers jsou přesně tou pravou volbou. Skvělá práce! ()

malylada

Velmi cením kreativitu a nápady, se kterými si Cheslik vyhrál. Jeto jedná velká pocta groteskám, která se vůbec nezastavuje a šlehá to obrovskou kadencí scének, akce. Rozhodně to není pro každého a i mě osobně trvalo, než jsem se naladil na správnou notu. Nicméně za málo peněz, hodně muziky a velký dík Aeru, že to tady dotáhli do kino distribuce......80% ()

Hwaelos

Stovky bobrů jsou jedním z těch mála klenotů, které dokázaly svoje produkční omezení proměnit ve ctnost. Vystačí si se skvělým scénářem, v němž je tolik vtipných nápadů, že by to jinde vyšlo na tři filmy, a skvělým hercem v hlavní úloze. S ohledem na nízký rozpočet se Cheslikova parta vykašlala na byť jen náznak realistické výpravy klasických grotesek a šla spíše cestou Zemanových verneovek s papundeklovými kulisami. Díky tomu si divák může s bolavou bránicí vychutnávat zástupy plyšových bobrů budujících ve své hrázi vesmírný program. Miluju na tom filmu úplně všechno... ()

Padme_Anakin

Mýma očima velice příjemné filmové zpestření, jedná se o zajímavou věcičku, je to jiné a to se vždycky cení, když divák narazí na originál.. Mix žánrů mi sednul, herci skvělí, no a v rámci nezařaditelného stylu hodnotím zcela nepochybně kladně.. Bavilo mě to, nasmála jsem se a závěrečný polibek to všechno nádherně uzavřel.. ()

salisbury

Mike Cheslik pod svým režijním vedením stvořil groteskní černobílý opus, který zaplnil sál Stovkou bobrů a ukázal světu dílo vcelku nevídané. Pokud se divák umí naladit na správnou vlnu, tak se filmem baví od začátku do konce, ale pokud se na tuto vrtkavou vlnku nenaladí, tak dokážu pochopit nějakou tu skupinku diváků, kterým film k srdci nepřiroste a jde totálně mimo ně. Ze snímku jsem prapůvodně měl lehké obavy, ale po několika málo minutách zakmitání uvódní sekvence jsem se začal bezmyšlenkovitě filmem bavit, což mi vydrželo po celý jeho vysílací čas. ()

ledzepfan

Hele, jo, těch 108min je na jeden zátah pocitově docela kláda a jeden by uprostřed uvítal něco jako pauzu, ale jinak je to nářez sakra. Extrémně nápadité, výborně napsané (ono se to tak na první pohled nemusí zdát, ale ten řetězec gagů dává dohromady zatraceně sevřený a komplexní příběh), s lehkostí zahrané. Hravé a vizuálně chytlavé. Má to dynamiku, je to chytré a díkybohu vkusné. Pobaví se u toho jak menší děti, tak jakýkoliv dospělec. Doporučuje devět z deseti trapperů. ()

maddy

Keď si filmový fanúšik myslí, že originalita vymrela, tak nezávislá americká scéna príde s nízkorozpočtovými bobrami. Film sršiaci originalitou a našťastie aj humorom. Priniesť totiž v tomto storočí na obrazovky divákov späť klasické nemé chaplinovky, nakombinovať s humorom ako z Looney Tunes, to si žiada veľkú filmársku odvahu. Táto snaha Mike Cheslika vyšla našťastie na jedničku a Stovka Bobrov je niečo čo sa na obrazovkách divákov nevidelo ... no takmer sto rokov. Hodnotenia budú asi oscilovať od absolútneho odpadu po päť hviezdičky a asi pochopím obidve strany, no komu bobry sadnú, tomu sadnú perfektne. Za mňa jedna z najlepších komédii posledných desať rokov! Jediná výtka smeruje k možno mierne prestelenej stopáži, kde 108 minút je predsa len cezpríliš, naštastie nápady tomu nedôjdú ani v jednej minúte, no aj tak 80 minút by bolo pre podobný typ filmu ideálnejších. CELKOVO: 8/10 ()

Pierre

No...občas mi přišlo nejvtipnější, že něco takového vůbec seriózně sleduju.:D Ale ne, tohle byla neskutečná nalejvárna kreativity a nápadů. Nesmírně zajímavé už jenom vizuálně.   Kombinace černobílého filmu s animacemi, videohry (vizuální nápovědy, které nám ukazují kolik bobrů je uloveno, mapa, na které vidíme, kde se nacházíme, otazníky a vykříčníky u postav), starých gagů a obrazového  humoru, jak ze Spongeboba (sekera přilepená k puse.:D)  Hodně promyšlené a s mnoha nástrahami. Asi bych se na to měl někdy ještě podívat znovu, protože mi z toho šla trochu hlava kolem a všechny ty nápady se nedaly na první dobrou pobrat.  Ty gagy s ohněm a lovem mě hodně bavily na začátku. Dokonce i Santa Claus dorazil, ačkoli jsem byl trochu zklamán, když jsem si potvrdil, že žádný Santa neeexistuje... A kreativta až do konce nedochází - ba naopak! U bobřího sídla se dřeva, kde nechybí kino ani raketa (mimochodem ta boří hantamitilka u sondu měla nějak odkazovat na Gruovy mimoně?:D) a následné velké bobří honičky s velkým obřím bobrem jsem se pořád dost divil, co vidim.:D  A to bych ještě zapomněl zmínit velkou bobřří bitku, kdy to bobři díky idylickému obrázku pěkně schytají!  Ano, velmi kvitují výbornou gradaci s epickou závěrečnou půlhodinu, která je vizuálně ještě více napraskáná než zbytek filmu. I tak mi to přišlo, že menší sestříhání by tomuto ryze němému filmu trochu prospělo. Navíc u některých nápadů  jsem se fakt řezal neskutečně (co mě fakt dostalo byla ta hra karet zvířátek, které postupně odpadávaly, až tam ten jedinec zůstal rezignovaně sám a musel hrát sám se sebou.:D), ale některý  nápady vyzněly trochu do ztracena (ti červíčci?) Moc jsem taky nechápal, proč musí tak často všemožně padat nejen náš lovec, ale i samotní bobři . I tak film velmi oceňuji. Asi jsem nikdy neviděl nic podobného a asi jen tak neuvidím. Takže děkuji Willymu Kufaltovi za tip!  Ačkoli navzdory některým nadšeným z Willyho Virtuálního kina, pro mě se tohle možná nestane úplně zásadní srdcovka. To spíše příjemné ,,jiná´´ podívaná a v rámci současné kinematografie určitě příjemně grotesktní, komediální a napaditá, kdepak nějaký supráci! Je super, že něco takového vzniká...a že to vůbec může vzniknout za omezených prostředků... ostatně film nemá  vůbec problém udělat srandu i sám sebe (indiánův kůn s obličejem toho chlapa.:D titulky uprostřed filmu.:D)  Asi to taky pustím bráchovi, on má rád zvířatka a infantilno.  Ačkoli  třeba ten fekální humor byl trochu zklamáním...A bacha nejen na bobrý, ale i hvízdání! ()

Baronne

Stovky bobrů je ukázková nízkorozpočtová groteska, která si určitě hejt nezaslouží. Ale upřímně, neni to můj šálek kávy a spočítám na prstech jedný ruky momenty, kdy jsem se od srdce zasmál. Příběh svym způsobem vlastně docela zajímavej a progress hlavní postavy je obrovskej. Cenim hlavně autorskou nápaditost. ()

Alementina

Ne. Ne. Ne. Nechápu, nedokoukala jsem a rozhodně dokoukat nechci. Neseděl mi film Poor Thing, nemám ráda rada filmy Wese Andersona, nepřijde mi vtipný Southpark. Tohle tady spousta lidí extrémně vychválila a já si fakt říkala, že se potřebuju po dlouhé době zasmát, ale k zasmání tam není vůbec nic. NIC.  Koukala jsme na to a říkala si, co na tomhle má být vtipného, čemu se mám jako smát. Tohle je umělecký bizár, který jak kdyby vzešel z hlavy 8letého dítěte. Zabalila jsme to po 30 minutách a stačilo.   ....................... Já si skoro myslím, že pár uživatelů tu má smysl pro černý humor a udělalo interní vtípek, vyhajpovalo v hodnocení totální sračku a baví se tím, jak si to všichni teď pouští a čekají, kdy to přijde a pak si říkají, že je asi s nimi něco špatně, když to tam nevidí  :)  Připomíná mi to ten pár let starou storku, jak někdo takhle uměle vyhipoval hodnocení a rezence nějake restaurace v Londýně, co ani neexistovala, někde v zapadlé zahrádce a pak natočil reportáž o tom, jak tam pozval pár lidí a podával jim polotovary z pytlíku a jak z toho všichni byli unešení :D davová psychoza :) ()

Kaluž

Taková chlupatá bobří pičovinka na jedno zkouknutí. Kratší stopáž by asi byla víc šik. Ale ty pole dance námluvy koželuhovy dcery cením, ty byly top. ()

major.warren

Recenze: Do kin vstupují Stovky bobrů; film, jaký svět neviděl!        Až po dvou letech od svého uvedení se do našich kin – nutno podotknout, že zásluhou distribuční společnosti Aerofilms – dostává nečekaná perla americké ultra-nezávislé scény, novinka režiséra Mika Cheslika a herce Rylanda B. C. Tewse (autorů „pankáčské“ Příšery z Michiganského jezera), nazvaná Stovky bobrů. Již svérázný název napoví, že to nebude jen tak; ostatně není divu, že snímek jako takový se u nás dočkal prvotního uvedení v rámci Festivalu otrlého diváka. Avšak i publikum nenáročné, které si chce v kině leda zdvořile oddechnout a pobavit se, bude jásat. Tolik nadšení, energie a nápadů v tak produkčně omezeném počinu (rozpočet se dle tvůrců pohyboval cca kolem 150 tisíc dolarů) by mohla „Bobrům“ závidět kdejaká hollywoodská velkoprodukce. Co mají ovšem nezasvěcení diváci od Stovek bobrů očekávat? Je to komedie? Němá groteska? Western? Hororová vybíjená? Romance? Nebo snad všechno dohromady? Organická syntéza většiny tradičních žánrů, jíž není nic cizí ani nedosažitelné, by bylo zřejmě nejvýstižnějším popisem. Ale skutečně dobrý film, jakým Stovky bobrů bezpochyby jsou, nedokáže nic na světě poslat do konkrétní škatule. „Zálesák nemá lehký život!“ Tak ve zkratce představí v úvodu text písně hlavního hrdinu – dobrodruha a neúspěšného palírníka alkoholu Jeana Kayaka, který se stává nedobrovolným obyvatelem ledové divočiny. Postupně se mění ve ctižádostivého lovce kožešin, jenž usiluje o srdce dcery místního obchodníka, a když zjistí, že došlo k masivnímu nárůstu uvědomělých bobrů, vyhlásí armádě zvířat válku, která požitkářsky otevírá prostor k budování nejrůznějších gagů, většinově postavených na opakování a variování konkrétních motivů. Stovky bobrů obsahují stovky větších či menších odkazů, od grotesek němé éry (Chaplin a zejména pak Buster Keaton) přes klasiky příznačné pro naši dobu (Indiana Jones, Mrtvý muž, Revenant, díla Wese Andersona) až po model tradiční videohry, na jejímž principu je druhá půle filmu vystavěna. Tyto citace nádherně prorůstají do celkové struktury, jejíž rytmus se organicky přetváří v souladu s proměnou žánrů. Znalcům může na paměti vyvstat i Čapkova Válka s mloky, s níž Stovky bobrů sdílí dystopické schéma radikálního přemnožení a sebeuvědomění konkrétní zvířecí skupiny. Nízký rozpočet a skutečně punkové podmínky natáčení jsou na „Bobrech“ znát, avšak důležité je, že režisér mění jednotlivá omezení ve strategickou výhodu kreativního procesu a zároveň také v možnost, jak později všechny překvapit. Díky značně zúženým možnostem tak bobry představují reální herci navlečení do plyšových kostýmů ala televizní duo „Jů a Hele.“ Podobných bizarností, které utvářejí jedinečnou poetiku, by se našlo mnohem více. Ve výsledku by se „Bobři“ mohli s klidem ucházet o titul komedie dekády. Zábavnější a láskyplnější titul byste v kinech sotva pohledali. ()

salalala

Jeden z nejoriginálnějších počinů za poslední roky a důkaz, že když jste dostatečně invenční, chytří a šikovní, není potřeba velký rozpočet k tomu vytvořit něco podobného. Je vidět, že Mike Cheslik a Ryland Brickson Cole Tews velmi dobře znají pravidla grotesek a s jejím schématem pracují naprosto fantasticky, neboť děj postavili na několika málo vtipných situacích, které po celou stopáž jen rozšiřují a přinášejí jiné pointy, což kupodivu funguje výborně a především je to pořád extrémně vtipné. Nápadů je tu opravdu tak na deset dalších filmů a nikdo nemá jistotu, s čím tvůrci přijdou v dalších minutách, protože možné je úplně všechno. Sympatická je i jakási videoherní stylizace, kdy hlavní hrdina plní jednotlivé úkoly, které ho vedou k vytouženému cíli. Do úplně jiné dimenze pak snímek posouvá nádherná černobílá kamera, která má specifickou estetiku a v kombinaci s přiznaně lacinými triky a herci v kostýmech bobrů dodává jedinečný a téměř neopakovatelný zážitek, který by měl každý minimálně jednou prožít. Sám Ryland Brickson Cole Tews v hlavní roli je výborný, což je o to pozoruhodnější, že se musel přizpůsobit úplně jiným nárokům, které skoro němá groteska má a očekávané přehrávání zvládl bez větších problémů ukočírovat. Jen trochu škoda zbytečně přetažené stopáže, protože od soudní scény se to celé trochu zlomí a najednou je to víc šílené než nápadité a trochu se to vleče, což možná kompenzuje neskutečný závěr, k němuž se ale mohlo dojít o něco dřív. Hundreds of Beavers je v současném, trochu uniformním filmovém světě příjemným zjevením a zpestřením, které se zcela vymyká všemu, na co je moderní divák zvyklý a dělá to víc než dobře. 80 % ()

Blackhand47

Zatímco spoustu režisérů má problém odvyprávět smysluplný příběh... film Stovky bobrů to zvládne sice extrémně bizarně, ale zároveň taky téměř beze slov. Cheslik jakožto režisér tak spolu se svým týmem ukazuje, jak má film jakožto audiovizuální médium fungovat, protože každý pohyb nebo zvuk má víceméně smysl. Dokonale pochopil pravidlo "neříkej, ukaž" a jednotlivé gagy nebo budované náznaky měl promyšlené do detailu. S nízkým rozpočtem navíc dokázala Cheslikova parta vytvořit vizuálně naprosto nápadité dílko, ve kterém víceméně jenom poskakují komparsisti ve zvířecích kostýmech ve sněhu. Osobně bych filmu 10-15 minut ubral, protože se pak začal velmi táhnout (možná začátek malinko zkrátit), ale rozhodně si vysoké hodnocení zaslouží. Oproti momentální Hollywoodské produkci, která je skoro jako generovaná AI, je tohle ukázka mistrovského řemesla, které pomalu a jistě mizí a dělají ho jenom nadšenci. Hodnocení: 80 % ()

kajas

Nikdy jsem nebyla fanynkou němých grotesek a vychvalovaní Bobři se u mě bohužel nesetkali s úspěchem. Dvacetiminutový kraťas bych hodnotila lépe, v tomhle případě jsem se musela hodně snažit, abych vydržela do konce. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)