V oblasti severného Texasu pred 35-tisíc rokmi v jaskyni postihla dvoch mužov čudná smrť. V súčasnosti sa na tomto mieste rozkladá vyprahnutá krajina. Malý Steve spadne pri hre s kamarátmi do hlbokej jamy, kde sa stane obeťou čudnej hmoty, ktorá mu vstúpi do tela. Chlapci privolajú hasičov. Dvaja z nich sa spustia do jamy, vzápätí prichádzajú muži v bielych kombinézach a z jamy vynášajú obete. Nikto nevie, kto muži sú a čo sa vlastne stalo. Špeciálni agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Andersonová) už pred nejakým časom uzavreli Akty X. Stále však spolu pracujú, hoci sa zdá, že nadriadení by ich najradšej videli rozdelených. Práve hľadajú bombu v budove FBI. Mulder objaví vo vedľajšej budove amatérsky vyrobenú bombu a tú prichádza zneškodniť agent Darius Michaud (Terry O´Quinn). Rýchlo sa však ukáže, že sa o to ani nepokúsil. V stanovenom čase bomba vybuchla a pochovala nielen Michauda, ale aj dvoch hasičov a neznámeho chlapca. Tajomný výbuch nedá obom agentom pokoj, najmä keď zistia, že hasiči a chlapec boli mŕtvi už pred explóziou. Ktosi sa ich potreboval zbaviť a disciplinovaný agent Michaud obetoval život. Mulder a Scullyová začínajú pátrať... (TV JOJ)

kinej

Film navazuje na ucházející pátou sérii a je navázán sérií šestou, kterou mnoho fandů považuje za tu nejelpší. Film sám o sobě je dobrý, i když se nemůže srovnávat s úžasnou první a zejména druhou sérií. Oproti těm je ve filmu více akce na úkor atmosféry a více pompéznosti na úkor originality. Závěr filmu je pak i přesto svou velkolepostí skvělý, už jen proto, že si seriál po mnoha na speciální efekty sporých epizodách, nějaké ty velké scény přeci jen zasloužil. Tvůrci se chtěli divákům zavděčit a tak si to nejžádanější nechali pro film. Scéna kdy se Mulder a Scullyová téměř políbí je sice nejslabším místem možná celé série, ale po přesto je však film důstojným vrcholem fenoménu X Files. ()

Fiftis

Tento film by som mohol pozerať stále. To najlepšie z celých Aktov X v jednom celovečernom filme, ktorý nadväzuje na piatu sériu a predchádza šiestej, ktorá na tento film voľne nadväzuje. Dalo by sa povedať, že je to niekoľko epizód spojených do jednej dlhej. Film zároveň rozširuje mytológiu a venuje sa prevažne Syndikátu. Opäť nás čaká geniálny Mulder a jeho Scullyová, zákerní a podlí agenti, skvelé prostredia a scenérie a hlavne silný príbeh. ()

Shakers

Seriál si už moc nepamätám, ale viem, že bol podobne hustý ako tento film. Fakt luxus, ten príbeh o mimozemšťanoch som vždy žral, k tomu mrazivá atmosféra, zaujímavý príbeh, v ktorom sa furt posúvame niekam ďalej a sme s Mulderom a Scullyovou vždy bližšie k rozuzleniu. 85% - 4* ()

JohnnyD

Najväčšou chybou tohto filmu je, že je to vlastne jeden diel seriálu rozťahaný na 121 minút. Film je fakt dobrý, ale na film nakrútený ako pokračovanie seriálu je dosť obyčajný a tuctový. Proste by si to žiadalo originálnejší príbeh, ktorý by oveľa viac zasahoval do seriálu a nebol by iba voľným pokračovaním. ()

salahadin

Akta X aneb jak mohl The Thing přežít Kurta?? Mimozemský virus, ultimátum na záchranu parťáka, samé tajné domluvy, spiknutí, pěkně hořící louče 35 tis. BC, spousta konspirací, pseudozápletka podobná McGyverovi, šmrcnutá klasickou moderní mysteriózností. Film Alta X je hluboce průměrný a prvním dílům seriálu se nevyrovná. Chybí atmosféra, trochu silnější logika a přesvědčivost. Konec už byl slabý jak Jemča vedle absinthu. Tenhle Film by se dost dobře hodil jako TV prequel k vlastnímu seriálovému korpusu. ()

Pilda17

David Duchovny a Gillian Anderson a jejich Akta X přináší film, který kvality nezapře. Originální příběh, dobrý děj a špičkové herecké výkony obou hlavních herců. Hodně věcí se vyjasňuje postupem času a to mě bavilo na všem nejvíc. Člověk je v nejistotě, až do úplného závěru... 8/10 = 80% ()

-OverLord-

V podstatě o mnohem delší díl původního seriálu, se vším, co k němu patří. Pro fanouška daného kultu, nebo prostě jen pro běžného diváka, který má rád sci-fi a tajemno je to jasná volba. ()

2-Xtreme

S blížiacim sa "I Want to Believe" tj. druhým celovečerným filmom som oprášil jednotku, aby som osviežil pamäť a vlastne si pripomenul akých kvaliít The X-Files dosahuje. A dobre som spravil. Film ma do deju vtiahol ešte viacej ako ked som ho pozeral po prvý raz. Pozeral som sa naň úplne inak než vtedy a bavil ma dokonca viacej. Môžem povedať, že celovečerák dosiahol to čo bolo v seriály najlepšie. Pekne to všetko zosumarizoval do vynikajúceho scenáru a vznikol tak poriadny sci-fi triler o UFO. Milujem The X-Files a toto moje repete mi padlo vhod, už sa neviem dočať dvojky. Dávam 90%, 10% strhávam za trošku škrýpajúci a únáhlený koniec na antarktíde, inak to nemá chybu. ()

k212

Co si budem nalhávat ... tohle byla vysokorozpočtová komedie. Protože, co funguje na ploše 40 minut, ještě nemusí fungovat ve dvouhodinovém rádoby akcí napěchovaném dobrodružství. Inu triky jsou ucházející, dějově je film značně překombinovaný, no a herecky hm hm - no sluší jim to spolu, zajisté, ale toť vše ... Navíc, jednu scénu bych opravdu vystřihla , protože v kontextu seriálu má degradující tendence (Hádejte jakou, moc přemýšlení to nedá), je totiž tak moc šroubovaná (rozuměj trapná). 60%. ()

kingik

K antiteroristické jednotce převelení agenti Mulder a Scullyová vyšetřují pumový atentát. Přesto však odkrývají další nové vrstvy globální konspirace tajemného syndikátu, jehož členové kolaborují s mimozemšťany. Znělo to blbě, taky to blbost je, režie je nevýrazná. Prostě se to celé nějak nepovedlo. Chybělo napětí, spád a akorát herci nezklamali. A to je asi tak všechno.Oproti seriálu je to hrozně křečovité. ()

Snorlax

Slizáci jsou krásně slizovatí, on vůbec je celý vizuál poměrně povedený. A nyní k negativům. Scénář je snůškou nelogických blábolů, tempo je mdlé, náhody extra strong nahodilé, ti zlí jsou extra speciálně zlí, ve scénáři se našlo místečko i pro oblíbeného vědce, kterému nikdo nevěří. Chybí mi potlesk v Tunisu. Ale nebudu malicherná, i bez něj jsem se místy docela zasmála. ()

Legas

Ano, přesně takhle jsem si Akta X představoval na velkém plátně. Po vyčerpanosti posledních sérií konečně příjemné osvěžení. ()

Anderton

Ako sa mi môže páčiť celovečerný film série, ktorú som osobne považoval za priemernú a ťažko precenenú. Navyše, keď vychádzala z deja seriálu. V tomto sa mi napríklad páčila dvojka viac. No ale dobre, máme tu samotný film, ktorý nenudí, má správnu tajomnú atmosféru a celý čas čakáme, čože za prekvapenie si na nás tvorcovia na konci prichystali. No nakoniec nič špeciálne, ale fanúšikom seriálu to určite správne zapadlo do skladačky. ()

Frajer42

Na seriál si vzpomínám zejména z dětství, kdy mi zpříjemňoval večery. Rozhodl jsem si tohle dětství připomenout také touto filmovou adaptací. Ani nevím proč jsem koukl zrovna na tuhle adaptaci, když je v podstatě jedna z nejhůře hodnocených. No co už? Zkrátka a dobře, příliš mě to nenadchlo. Příběh je poměrně vágní. Není moc oč stát. Navíc je roztahaný do dvou hodin a pravděpodobně vás za tuhle dobu unudí. Příběh je přesycen hromadou naprosto nelogického chování snad úplně všech, kterým se snaží přihrnout trošku toho drama, které jinak ve snímku zcela chybí. Zbývá tak snad jenom příjemný pohled na duo Duchovny Anderson, mezi kterými to parádně jiskří. Za sebe to vidím maximálně na dvě pěticípé. ()

Kothy

Film se odehrává mezi 5. a 6. sérií. Včely jsou přenašeči nového viru. Danu Scullyovou ovšem jedna píchne. Není to vůbec špatné. :) ()

Okara

X-files dle mého měly zůstat pouze u seriálového zpracování, neboť těch 45 minut mi přijde tak akorát. Rozvést jeden, byť větší případ na dvouhodinový film zkrátka bylo místy uspávající. Líbilo se mi ovšem, že zůstává standart jako u jednotlivých epizod, nic menšího, nic většího. Kromě zpracování, triků a impozantních budov, těch je zde mnohem více. Mimochodem budova na Antarktidě mi velmi připomněla Matrix. 70% ()

Campbell

Moji hrdinové se vrátily a já říkám "JO KURVA!" už od úvodní hledání bomby se super výbuchem jsem z filmu neodtrhnul oči. Super. ()

predators

Nedokázal jsem odolat (nebo spíše si vzpomenout, o čem to je:-)) a šel jsem do toho... A musím konstatovat, že "Film" je lepší, než ten o X let mladší. Líbila se mi atmosféra, mimozemská zápletka a oba hlavní protagonisté. A jako vždy mě pěkně srali:-) jejich nadřízení a všichni ti kumpáni, kterým se vyšetřování Muldera a Scullyové nezamlouvá. Ale to už k celým Aktům X patří a tak nám nezbývá nic jiného, než se těšit na další díl... Akta MMX (2010) :-) 80% ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

04.11.2007

Příští rok to bude přesně deset let, co se na plátnech kin objevila celovečerní Akta X. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o chystaném pokračování. Když už jsme si říkali, že k tomu asi nikdy… (viac)