V oblasti severného Texasu pred 35-tisíc rokmi v jaskyni postihla dvoch mužov čudná smrť. V súčasnosti sa na tomto mieste rozkladá vyprahnutá krajina. Malý Steve spadne pri hre s kamarátmi do hlbokej jamy, kde sa stane obeťou čudnej hmoty, ktorá mu vstúpi do tela. Chlapci privolajú hasičov. Dvaja z nich sa spustia do jamy, vzápätí prichádzajú muži v bielych kombinézach a z jamy vynášajú obete. Nikto nevie, kto muži sú a čo sa vlastne stalo. Špeciálni agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Andersonová) už pred nejakým časom uzavreli Akty X. Stále však spolu pracujú, hoci sa zdá, že nadriadení by ich najradšej videli rozdelených. Práve hľadajú bombu v budove FBI. Mulder objaví vo vedľajšej budove amatérsky vyrobenú bombu a tú prichádza zneškodniť agent Darius Michaud (Terry O´Quinn). Rýchlo sa však ukáže, že sa o to ani nepokúsil. V stanovenom čase bomba vybuchla a pochovala nielen Michauda, ale aj dvoch hasičov a neznámeho chlapca. Tajomný výbuch nedá obom agentom pokoj, najmä keď zistia, že hasiči a chlapec boli mŕtvi už pred explóziou. Ktosi sa ich potreboval zbaviť a disciplinovaný agent Michaud obetoval život. Mulder a Scullyová začínajú pátrať... (TV JOJ)

n3uro

Znovu jsem se podíval a tentokrát musim zvýšit hodnocení. Od roku 1998 uteklo hodně času a viděl jsem hodně filmů, a například u X Files vydím, že ho málokterý film dokázal přebít. Nejsem úplně ze starý školy, asi devadesátá léta mě chytnuly nejvíc - doba s ufo tématikou a mysteriózních filmů. Pamatuju se, jak jsem se ještě jako malej díval s mamkou na X Files seriál a jak moc sem se u toho bál :) Zlatý dobrý časy... ()

Dimo

Rád jsem seriálovým Aktům X žral všechno, co mi podstrčili a ještě i s tím navijákem. Jsem rád, že mě mohla oblbnout i ta filmová. A do Skalijové jsem byl fakt zamilovanej. ()

longercz

Skvělá atmosféra, obrovské napětí, originální zápletka no a samozřejmě Emzáci - to vše nám dává znovu vzpomenout na začátky výborného kultovního seriálu. ()

Al44...

Film dle stejnojmenného úspěšného seriálu na mě působil jako takový příběhový slepenec z několika dílů seriálu. To znamená, že to rozhodně nebylo špatné, ale od filmu jsem očekával něco navíc oproti seriálové verzi. Konec mi připadl velmi odbitý a uspěchaný. Celkově zde jde spíše o dialogy a různé odkazy na již viděné věci - samotné akce je tu opravdu pomálo. ()

Orina

Film je zasazen mezi pátou a šestou sérii seriálu a troufám, si tvrdit, že pokud se na to člověk koukne jako úplně vytržené z kontextu, vůbec neví o čem to je a spoustě věcem neporozumí. Pokud si ale dá tu práci a koukne se na to pěkně popořadě, zjistí, že je to úplná pecka :-) ()

tranquill

Konec dobrý, všechno dobré. V průběhu filmu mi chybělo více mysteriozity a temnoty, ale závěreční mimozemšťané to napravili :-) ()

Torgal

Legendárny seriál som síce v dobe uvedenia nesledoval (u nás doma bol zakázaný), ale mánii okolo Muldera a Scullyovej sa vyhnúť nedalo. Film funguje solídne aj bez jeho znalosti a vsádza na osvedčené supertajné vládne konšpirácie, ku ktorým seriálový základ nie je potrebný. Takéto témy dnes už vo filmoch veľmi nenosia a aj vďaka tomu má film príjemne oldschool atmosféru a pritom solídny drive. Stavba príbehu ale celku dosť podráža nohy. Máme tu tajuplnú čiernu tekutinu ktorá mení ľudí na maternice pre emzákov, explóziu na federálnom úrade, kukuričné polia a včely, vesmírne lode na Antarktíde - je toho dosť. Dokopy je to ale zošité až príliš nasilu a častokrát nelogicky - plány mimozemšťanov na zotročenie ľudstva sú dosť mimo, rovnako ako aj ťahy vlády na ututlanie toho celého. Napríklad celá epizóda s kukuricou pri spätnom pohľade nedáva zmysel, ale musím uznať že bola efektná. A toto tvrdenie platí viac menej aj o celom filme. Ale keďže pri tom všetkom stále “chcem uveriť”, tak zaokrúhľujem hore. 7/10 ()

junxi91

Vzhledem k masivnímu úspěchu seriálu Akta X se dalo počítat s tím, že bude natočen také celovečerní film. Nechybí v něm nic z toho, na co je fanoušek seriálu zvyklý. Na začátku filmu vidíme naše lidské předky v roce 35 000 před Kristem, když v ledové jeskyni objeví obrovského nepřátelského mimozemšťana. Ten jednoho z nich zabije a toho druhého nakazí podivnou černou substancí, která prostoupí jeho cévní soustavu. V současnosti se pak to samé stane jednomu chlapci v Texasu, který spadne do jámy. Hasičům se nepovede jej zachránit, zato však dorazí tým lidí v kontaminačních oblecích a odveze všechny nakažené pryč. Mezitím Mulder se Scullyovou vyšetřují údajnou nastraženou bombu ve vládní budově v Dallasu. Bombu objeví Mulder v budově naproti centrály FBI v automatu na limonády. Pyrotechnik se ani nesnaží bombu zlikvidovat a prostě si počká, až bomba vybuchne. Mulder s Scullyová jsou vyšetřováni, protože v budově zemřelo celkem pět lidí. Mulder se večer v baru setkává s paranoidním konspirátorem a lékařem Alvinem Kurtzwellem, který tvrdí, že výbuch byl zinscenován a ti lidé byli mrtví ještě před výbuchem. Scullyová se dostane do márnice a tam najde jednu mrtvolu, nakaženou mimozemským virem, který změnil její tělo v rosolovitou hmotu. Dále následuje vývoj vakcíny proti tomuto mimozemskému viru, falešné dětské hřiště na místě nehody v Dallasu, kukuřičné pole uprostřed pouště a zářící kopule plné včel. Muldera a Scullyovou pronásledují černé vrtulníky, které to však po chvíli vzdají. Scullyová má pak slyšení před komisí a Mulder se opět setkává s Kurtzwellem, který byl falešně obviněn z pedofilie. Scullyovou bodne včela a je nakažena virem, naštěstí jsou tu Mulderovi pomocníci a kolegové z FBI, kteří mu pomohou najít Scullyovou, kterou odvezla falešná sanitka neznámo kam, a také mu dají vakcínu proti viru. Mulder se nakonec vydává zachránit Scullyovou na Antarktidu, která skrývá pod zemí děsivé tajemství - stanici plnou lidí, zmrazených a zavěšených v ledových boxech. Vakcína sice zachrání Scullyovou, ale probudí mimozemšťany, kteří mezitím kolonizovali těla zmrazených lidí. A tak začíná boj o holý život. Agenti opět odhalili vládní spiknutí na nejvyšších úrovních, zahrnující doktory, kteří chtěli vyvinout dokonalou biologickou zbraň, ale místo toho nechali nevinné lidi stát se hostiteli nepřátelských mimozemšťanů. A ten "Cigarette Smoking Man" byl teda pěkný parchant, a na konci ho moc nepotěšilo, že bylo znovu otevřeno oddělní Akta-X. ()

Solly

Není to sice úplně zavrženíhodné, ale odpovídá to spíše pozdějším sériím seriálu. Prostě první díly seriálu jsou stále nedostižené (nedostižné). ()

Petulka88

Seriál už opravdu dlouhou dobu nesleduju, takže jsem k celovečeráku přistupoval značně skepticky. Zbytečně, tohle se prostě povedlo. To musím uznat i s odstupem více než 10-ti let. Tyhle konspirační teorie budou fungovat vždycky. Stejně tak je doslova z každé minuty cítit, že tentokrát měli tvůrci k dispozici mnohonásobně vyšší rozpočet. A navíc to bylo příjemné zavzpomínání na mladá léta. Jasné 4*. ()

Psycho.R

Xkám asi není souzeno být na filmovém plátně. I když příběh má potenciál, závěr ve sněhu mě nebavil. Nebýt toho dám o jednu hvězdu nahoru. ()

Demonic189

28.9.2011 - zvyšujem na 5* :) Ukažkovy priklad akčného scifi thrilleru ! :) A to vsetko samozrejme okorenene klasickými ingredianciami, ktore tak dobre poznáme zo serialu. ()

sarfian

Po trošku slabšej piatej sérii prišiel film, ktorý to vykompenzoval. Dobrý príbeh, dobrá hudba a navyše skoro padla aj pusa medzi našou dvojkou to trochu zaiskrilo :o). VIDENÉ 2x ()

danny_21

To nejlepší z dlouhověkého seriálu vloženo do celovečerního pokoukáníčka. Narozdíl od seriálu, na který se již pomalu od 5 série nedalo koukat, filmové dílko dvojice agentů bojujících proti konspiraci mělo velkou kvalitu. Nemá moc smysl se rozepisovat, většina zná - 85 %. ()

Likan7

Delší díl Akt X s patřičně větším rozpočtem. A ten rozpočet filmu sluší. Nejsem fanoušek Akt X, sleduju je jen proto, že to je legenda a chci to dokoukat, nepovažuju seriál za něco super, ale film se mi líbil. Tempo je fajn, příjemně to odsýpá a konec je takový, jaký jsem doufal, že konečně bude. V rámci sci-fi filmů podprůměr, ale v rámci Akt X skvělá záležitost. Kdo má rád Akta X, přidá si jednu hvězdu a bude ještě spokojenější. ()

Kingjiri

Bez ohledu na stopáž mám pocit, že jsem z hlediska příběhu viděl jeden díl ze seriálu. Osobně bych od celovečeráku, byť se jedná o "derivát" seriálu, očekával něco víc. Ale možná jsem jenom trochu otrávanej z toho, že se ze slibně rozjetýho akčního scifi thrilleru stalo ukecaný konspirační thrillerový drama. A já prostě nemám konspirace rád ať už v reálnym životě nebo ve filmech. Jakoby i celovečerák kopíroval vývoj seriálu, kdy v době vzniku filmu (1998) začal celej seriál značně upadat až se dostal do stavu nic neřikající konspirační podivaný bez větší porce napětí a mysteriózní atmosféry, jak jsem byl ze začátku zvyklej. No dobře, film je přece jenom lepší než několik posledních sérií, ale jde o případ "Mezi slepými jednooký králem". Jinak akce byla fajn, jen je škoda, že jí zase tolik nebylo a na vizuálu nebo výpravě bylo vidět, že se na rozpočtu moc neškudlilo, tři silnější hvězdy. ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

04.11.2007

Příští rok to bude přesně deset let, co se na plátnech kin objevila celovečerní Akta X. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o chystaném pokračování. Když už jsme si říkali, že k tomu asi nikdy… (viac)