Cyklus o tom, ako moc komunizmu bola postavená na neviditeľnej paralelnej štruktúre. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990. V dvadsiatich dieloch odhalí nová séria pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí. Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Doku-seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky, agentov medzi športovcami a pod... (RTVS)

Recenzie používateľa kenkaku k tomuto seriálu (21)

ŠTB: Prísne tajné (2022)

Neskutečně nevyvážené jak kvalitou, tak provedením. Asi nejhorší byly ty umělecké dramatizace (hrané, loutkové, malované, jeden větší hnus než druhý). Nicméně série má i fenomenální informacemi (a silnými příběhy) nabité epizody. Prostě jako celek průměr. ()

Pád - legenda o Alojzovi Lorencovi (2022) (E01)

Asi nejvíc mě překvapilo to sebevědomí Lorence si sednout před kameru a tvářit se, že zase o tak moc nešlo. Jinak mě tam asi nejvíc rozčilovalo ty “dramatizace” (rekonstrukce tehdejších událostí). Jinak bohužel nic převratného. ()

Akcia Kameň (2022) (E02)

Výrazně lepší - hlavně obsahově. Sice “dramatizacím” jsme se nevyhnuli, nicméně nezpůsobily tak rušivě. ()

Politické procesy (2022) (E03)

Tak jako byl to hnus. Prakticky vše odpovídá myšlenkám fungující i v současnosti o několik tisíc km na východ… to ale neznamená, že šlo o zpracování které by mě uchvátilo (ale možná to bylo jen tématem samotným faktem, že pozdější KSČ uznala, že to byla levota a nic z toho). ()

Cirkev /ne/zlomená (2022) (E04)

Zatím bezkonkurenčně nejotravnější epizoda nejen obsahem, zpracováním ale i provedením (ty dlouhé záběry na obličeje v super detailu - v rámci dramatizací historických záznamů - podkreslené intenzivní hudbou… vážně extrém). ()

ŠTB na ľade (2022) (E05)

Oproti minulé epizodě jako balzám. Obsahově i provedením zcela v pořádku (jen ten sport mě osobně fakt nezajímá :)). Za mě asi nejvíc překvapila číslovka kolik sportovců zdrhlo za kopečky... ()

Veľký brat ťa vidí (2022) (E06)

Za mě překvapivě zajímavé, obzvlášť část o technologiích. ()

Nástup rozviedky (2022) (E07)

Snad první epizoda bez trapných hraných dramatizací. Začátek epizody prakticky v detailu popisuje film Toman. ()

ŠTB na linke Viedeň-Bratislava (2022) (E08)

Přesně tohle na seriálu nesnáším - trapnou uměleckou dramatizací jakou se začalo mi úplně znechutilo se dívat dál (a samozřejmě jakmile to šlo, hned se začalo hrát na umění - neunikly ani závěrečné titulky). Jediné co u mě epizodu drželo, byl příběh o Imrichovi Suckém. ()

1968 (2022) (E10)

Opět bez artových trapáren a zajímavý obsah. Většina se věnovala novinářům a objektem. Obsahuje hodně dobových záběrů. Nižší hodnocení za (na můj vkus) zbytečně dlouhé výpovědi pamětníků. ()

Zamlčaná diagnóza (2022) (E11)

Tak proprali Plzáka a při každé příležitosti tam plácli retardovanou animaci. Jako plus beru, že jsem si osvězil výraz “kverulant”. Jinak sotva průměr. ()

Nebezpečná hranica (2022) (E12)

Prakticky od začátku fantastická epizoda. Jak obsahem, tak provedením. 4 neuvěřitelné příběhy. Ten únos letadla mě překvapil asi nejvíc. ()

Agent Kroča (2022) (E15)

Epizoda o dvojitém agentovi Miroslavu Kročovi. Opět úchylka s dramatizací formou artových úprav fotografií a animace prokládané rozhovorem nebo dobovým záběrem. Vrchol hnusu co (opět) úplně kazil dojem z obsahu (který byl sám o sobě zajímavý). ()

Mier na zemi (2022) (E16) odpad!

Opět stačilo prvních pár sekund a už mi bylo jasné, že se zase někdo umělecky ukájel a epizoda mě štvala. Zase něco o církvi? Kostelní hudba a dramatické zpracování totálně zabilo obsah. Detaily na obžerství… kostelní hudba… detaily na spisy… paní si čte spíš… detail jak někdo kouři… pán si čte spis… ne, fakt tohle ne. ()

Hra o život Tomáša Petřivého (2022) (E17)

Konečně epizoda o “disidentech” jak jsem si je představoval :). Mimikry hadr… (ale vážné, úchylná art-animace opět na scéně, obsahově zajímavé, nicméně mě ne nijak zvlášť blízké). ()

17.11. (2022) (E19)

Perfektní epizoda. Na to že jsem 17.11. zažil jsem se dozvěděl spoustu nového (př fáma nebo demonstrace v Bratislavě o den dříve). ()