Henry Young je malý kriminálník, kterého pošlou v roce 1938 do Alcatrazu, aby si odseděl trest za krádež 5 dolarů. Spolu s třemi dalšími vězni plánuje útěk. Dozorce Warden Glenn se však o plánu dozví a Young putuje na samotku. Místo povolených 19 dní v ní stráví tři roky. Bez světla, tepla, hygienických prostředků, nábytku. Není divu, že Young z takových podmínek skoro zešílel. Po propuštění na svobodu se okamžitě dopustí vraždy. V soudním procesu mu hrozí trest smrti, ale mladý obhájce James Stamphill se snaží dokázat, že vězení v Alcatrazu by přivedlo každého k šílenství, a tak jeho klient nenese zodpovědnost za svůj čin... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kareen

Na opravdovém krutém fyzickém týrání je kromě velké bolesti nejstrašnější to, že v člověku nakonec zlomí i jeho lidskou důstojnost, jak v tomto snímku také předvedl Henry Young ve skvělém podání Kevina Bacona. Námět je podle skutečné události a v dnešní době už by se taková věc, alespoň doufám, stát nemohla, ale v roce 1938 neměl Henry i přes zjevnou nespravedlnost, která na něm byla spáchána žádné zastání. Jediný, kdo se ocitl na jeho straně byl začínající mladý právník, který chtěl vyhrát proces. A Henry, ten toužil jenom po příteli...Jediným důvodem proč jsem tomu nedala plný počet je až příliš doslovný závěr, ale jinak mně film velmi bavil, celou stopáž jsem byla zvědavá co se stane dál, líbily se mi herecké výkony a ty dvě hodiny mi utekly jak voda. A při sympatickém vystupování Christiana Slatera mi až přišlo líto, že v devadesátých letech tak nadějný herec, nakonec utápí svůj talent v samých podřadných hovadinách. Hodně silná čtyřka. ()

Martin741

Od rezisera Rocca som este nic nevidel, a teda toto je moj prvy Marc Rocco. Film ma pribeh, ktory okamzite zaujme divaka, takze nuda hrozi len chvilami. Kevin Bacon je na urovni, ale miestami dost prehraval a na konci sa na moje pomery prilis vela casti filmu odohrava v pravnickom prostredi, no a ja pravnik nejsem, a teda pravnickym reciam nerozumiem /a nechcem rozumiet/. Ako film dobry, ale nezanecha vyraznejsiu pamatovu stopu. 75 % ()

Figu

Zajímavá je ta myšlenka, že Bacon si rok po téhle umučené roli vězně, zahrál ve Spáčích naopak na druhé straně a to jest, mučícího zmrda vězňů. Nicméně v této Vraždě prvního stupně jsem trpěl s ním. Je to depresivní flák, plnej chladu, špíny, okořeněnej o bezva obsazení, především co se týče záporné postavy supr hrajícího Oldmana a samozřejmě chválím i Slatera, u kterýho si myslím, že šlo o jednu z jeho top rolí kariéry. I když byl příběh dozajista silně dobarvenej, dojem mi to nekazilo a já se skvěle bavil! 75% ()

Jino

Toto drama ze soudního procesu je pro mě velkým překvapením a je výborně vygradováno až do finálního ortelu. Kevin Bacon svoji roli psychicky zlomeného a narušeného vězně, jenž šel sedět do Alcatrazu za krádež pěti dolarů a z nějž dozorci po pokusu o útěk udělali trosku a vražedný nástroj, zvládl s bravurou. Ostatní hlavní herecké hvězdy (Slater a Oldman) také nezklamaly. Takže 30% příběh, režie a finále + 40% výkon Bacona + 20% Slater a slizký Oldman = 90% drama, které stojí za to vidět. ()

laik_60

Silný príbeh z väzenského prostredia. No takýchto filmov je pomerne dosť a sú o hviezdičku lepšie, preto by bolo nespravodlivé dať filmu 5 hviezdičiek. Napriek tomu milovníkom väzenských filmov odporúčam. ()

C0r0ner

Mohlo to pobýt delší čas ve střižně, místy se to totiž docela vleklo, ale jinak je to velmi dobře udělané vězeňské a soudní drama se skvělými herci (Bacon!) a hodně zajímavým průběhem. Člověk se nestačí divit, co se může stát, když se dostane do spárů nějaké mašinérie. 80% ()

Juto

Kevin Bacon bol neuveriteľný. Rovnako musím pochváliť aj kameramana. Jedinečné, vynaliezavé a neuveriteľne kreatívne. 6/10 ()

pankreminek

Bacon exceluje a Slater mile překvapil, ale Marc Rocco je bohužel dost špatný režisér a o nic líp na tom není ani scénář. Se zručnějším režisérem a scénáristou to mohl být nezapomenutelný kousek, takhle je to pouze sterilní soudní drama, co nejvíc zaujme úvodníma titulkama. ()

MJMilan

Celý film byl tak nějak stále dokola a působil dost "americky". Patřil však k těm víceméně dívatelným, pro mě bohužel jen jednou, dvakrát bych si ho asi nepustil. ()

sator

Smrt by byla pro něj vysvobozením...Bacon skvělý... Informace o Henry Youngovi jsou velmi rozporuplné.Na stránkách věznice Alcatraz dokonce najdete informace o tom že byl opravdu bankovním lupičem a dokonce vrahem již dříve. A že celý proces měl politické pozadí. Nicméně nezbývá než tento snímek brát do velké míry jako fikci.. ()

hans500

Film stojí především na hereckém výkonu Kevina Bacona a ten je zde naprosto brilantní, Oldman se Slaterem mu velmi dobře sekundují, scénář je také na vysoké úrovni a vše je natočeno velice dobře, chybý jen malý kousek k plnému hodnocení. ()

Mishqo

75% ... Človek, ktorý si nezničil život sám, ale človek, ktorého zlomil inštitucionálny systém. Človek, ktorý sa odmalička brodil sračkami a v 17-tich šiel sedieť za ukradnutie 5 dolárov, aby nakŕmil svoju sestru. Človek, ktorý nestihol spoznať ozajstný život. Človek, ktorý morálne vyhral. Aj väzeň je stále ľudskou bytosťou s neodňateľnými základnými právami a keď sa tí čo ho majú strážiť a rehabilitovať uchýlia k násilným praktikám, nerobí to z nich o nič menších kriminálnikov. ()

JohnSmith

Bylo by to slabší soudní drama nebýt vynikajícího výkonu Kevina Bacona.Oldman také nebyl špatný, ale rozhodně měl obhájce hrát někdo jiný než nevýrazný Slater. ()

cross

Zajímavý příběh, v celku slušné zpracování a velmi dobré herecké výkony.. Jinak ovšem z průměru nevybočující soudní drama, které se na první pohled tváří mnohem umělečtěji, než jakým se nakonec ukáže opravdu být... ()

jefff

Pravdou je, že jediným důvodem proč jsem nedal maximum je průměrná režie., která film i herecké výkony drží v kleštích "pouze" lehké nadprůměrnosti. Slater dokazuje, že je to PAN HEREC a skvěle mu pomáhá Kevin Bacon. Oldman moc příležitostí nedostal. Vražda prvního stupně je kvalitní drama z prostředí soudu a vězení, zdobí ho pěkné herecké obsazení i nápaditý scénář inspirovaný zkutečnou událostí. Myslím si, že nudit se u něj určitě nebudete. ()

Maynard.

Excelentní herecký obsazení a dokonalý scénář dělají z tohodle filmu skvost. Už sem to viděl dříve a už tenkrát ve mně něco zanechal. Teď po letech to byl ještě mnohem lepší zážitek. Všichni tři hlavní role jsou obsazeny opravdu dokonale. Nevím, který z trojice Bacon, Slater a Oldman to sehrál líp. Ale asi Bacon. Přesně za takovýhle role by se měly udělovat sošky ( i když v tomto roce vyhrál Forrest Gump, takže asi není o čem špekulovat). Vězeňských filmů jsou spousty, Shawshank je jen jeden, ale tenhle kousek je zatraceně dobrej! Hudba přesně vystihuje pocity vězně, který 3 neskutečně dlouhý roky strávil v "díře", bez světla. Jen si to představ, brr. Z Alkatrazu mě dycky běhal mráz po zádech, díky tomuhle filmu ještě víc. Bravó! ()