Henry Young je malý kriminálník, kterého pošlou v roce 1938 do Alcatrazu, aby si odseděl trest za krádež 5 dolarů. Spolu s třemi dalšími vězni plánuje útěk. Dozorce Warden Glenn se však o plánu dozví a Young putuje na samotku. Místo povolených 19 dní v ní stráví tři roky. Bez světla, tepla, hygienických prostředků, nábytku. Není divu, že Young z takových podmínek skoro zešílel. Po propuštění na svobodu se okamžitě dopustí vraždy. V soudním procesu mu hrozí trest smrti, ale mladý obhájce James Stamphill se snaží dokázat, že vězení v Alcatrazu by přivedlo každého k šílenství, a tak jeho klient nenese zodpovědnost za svůj čin... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

chraap

Jakožto velký fanoušek jak Garyho Oldmana, tak Kevina Bacona jsem se na tento film hodně těšil a rozhodně mě nezklamali.. Bacon si za svou roli duševně zdeptaného vězně zaslouží absolutorium a Oldman si roli svého vrchního tyrana taky velmi vychutnal.. Christian Slater ovšem taky nezůstává pozadu a celé dohromady to dává velmi celistvé a silné drama, které dokázalo udržet moji pozornost bdělou při celé délce filmu.. Navíc podbarveno poměně zdařilou hudbou.. Za mě spokojenost.. ()

Gortyna

V poslední době, když komentuju, tak spíš kritizuju, než chválím. Ale tohle byl tak mimořádný zážitek, že musím poslat pochvalu do virtuálního prostoru. Máte-li rádi dramata ze soudní síně, dívejte se. Scéna s prostitutkou v cele je stejně nepravděpodobná, jako dojemná. ()

gpx

Hezky vystavený film ze soudní síně, který dobře poslouží jako relax na dlouhý podzimní večer. #NEZÁVADNÉ ()

Hajkou

Slater a Bacon, už jen tato dvě jména slibují dobrou podívanou,když k tomu ještě přidáme silný příběh z prostředí nejslavnější americké věznice, kde si hlavní dozorce nebere servítky a povyšuje se nad veškeré zákony ať ústavní tak morální, máme dobrý základ na perfektní drama. Tento film stejně jako třeba Experiment dokazují, v co je člověk schopný se změnit, když má moc nad člověkem jiným. ()

stepma

Myslím, že Kevin Bacon si s postavou Henryho Younga poradil velmi dobře. Je z něj cítit šílenství, utrpení, strach a zároveň budí lítost a pocit hrozné nespravedlnosti. Mrzí mě, že víc prostoru nedostal Gary Oldman. ()

andy60

Příběhy inspirované skutečností mám rád. Bývá snažší se do filmu ponořit a konfrontovat se s hlavním hrdinou když víme, že takhle nějak se to odehrávalo. Tohle vězeňsko soudní drama v podstatě splnilo má očekávání, ale nic víc. A ponaučení na závěr - když na Alcatraz, tak jedině jako turista. ()

cartyci

Veľmi dobrý film so silným príbehom. Justičný systém nie je vždy najideálnejší a že to platilo aj o Alcatraze sa ukázalo vo filme. ()

maxi_tom

Práve som si uvedomil, že prvá polovica 90-tych rokov bola prešpikovaná plnokrvnými súdno-väzenskými drámami. Všetci sme už určite videli v rámci svojho oboru neprekonateľný Shawshank a aj V mene otca či Mrtvý muž přichádza sú známe a kvalitné filmy. Tak trochu sa ale pozabudlo práve na Šialenca z Alcatrazu aka Vražda prvního stupně. A neprávom. Stačí sa pozrieť na herecké obsadenie. V hlavných úlohach sa predstavili Slater s Baconom, vo vedľajších potom Oldman s Macym. A všetci spomenutí páni pred kamerou odviedli minimálne svoj vysoký herecký štandard. Film je natočený na motívy skutočných udalostí, takže na nejakú historickú presnosť sa tu tvorcovia nehrajú. Oveľa dôležitejšie je, že film dokáže efektívne pracovať s tématmi ako sú problematika (ne)humánného trestania väzňov, striktná aplikácia práva vs. morálne hodnoty, boj proti zauživanému systému. K tomu treba prirátať kvalitnú režiu a prijemný soundtrack. Škoda len úplneho záveru, kedy sa na môj vkus zbytočne až príliš tlačí na emočnú strunu. Celkovo teda veľmi dobrá dobová dráma, a ak máte radi filmy zo súdneho a väzenského prostredia, určite odporúčam. Silné 4* (8/10). ()