Saltburn

Student Oliver Quick (Barry Keoghan), který se snaží vydobýt si své místo na Oxfordu, se nechá vtáhnout do světa okouzlujícího a aristokratického Felixe Cattona (Jacob Elordi). Ten ho pozve na Saltburn, rozlehlé sídlo jeho výstřední rodiny, kde prožijí nezapomenutelné léto. (Prime Video)

panvasik

Ten film není špatný, to bych si nedovolil tvrdit, ale šel prostě mimo mě. Většinu času, jsem to ani nevnímal, protože hned od začátku jsem se nudil. Ale vypadal pěkně. Kamera, postavy a bylo to v pohodě, jen říkám, že to šlo úplně mimo mě.... 60% ()

Rathalos

O filme Saltburn som nemal velke ocakavania,myslel som si,ze sa bude jednat o dalsiu z nadhodnotenych zalezitosti,ktora je v cervenych cislach len kvoli hereckemu obsadeniu,ale ku*evsky som sa mylil,ale nebudem prezradzat viac,spomeniem len to,ze zaver bol pre mna sokujuci,toto som vazne necakal,klobuk dole,no a este pochvalim vykon Barryho Keoghana,fakt cool...:⁠-⁠) ()

lemonova

Súčasné filmy trpia akýmsi novým neduhom. Čím viac sú vizuálne pútavejšie, tým sú prostoduchejšie v ich myšlienke. Žiaľ, týmto neduhom trpí aj Saltburn. Porovnanie s Talentovaným pánom Ripleym je úplne na mieste a musím povedať, že Oliver Quick mu nesiaha ani po členky. Darmo film dosť zručne buduje zlovoľnú atmosféru podporenú "záhadnými a šokujúcimi" scénami, keď na konci filmu dostaneme na podnose vysvetlenie, ktoré pochopí aj siedmak zo základky. A napriek tomu nedostaneme šancu nahliadnuť hlbšie do psychológie  hlavných hrdinov, takže pre nich nemáme ani veľké pochopenie, ani dostatočné sympatie, aby sme túžili vidieť túto vizuálnu nádheru znova. ()

Rockerman

Mám rád takové ty nejednoznačné filmy s dějem, který sice trochu předvídatelně spěje k zásadnímu dramatickému zvratu, ale téměř nic to nezměnilo na jeho přitažlivosti. Poslední Oliverův "nahý tanec" se mi moc nelíbil, protože bylo jasné, kdo v boji o Saltburn zvítězil. Barry Keoghan ty své podivíny umí, i když tady to byla jen maska a naopak měl to všechno pěkně vypočítané. Výborný film! ()

zoubkovaa

Znamenitá hra barev a kamery, poutavý lokace a esteticky vymazlený záběry do puntíku jsou mi jako překvapení z mystery boxu-a to fakticky příjemný. Šokující a zdánlivě komunikativní. Film vás osnovou provází jako kdyby za ručičku, načež se znenadání přistihnete vrženi do situace tak skandální, že snímku už nechcete nic věřit. Wtf am I actually watching? Znepokojující a přesto zároveň svým způsobem příjemný sledování. Překvapilo mě, jak pobavující může být humor z aristokratický posh společnosti. Na konci jste v podstatě spokojeni (že už je po všem), překvapeni (přestože předvídat můžete už od začátku climaxu), patřičně znechuceni a veskrze uchváceni. Saltburn mě svou extravagancí nadchnul, přesto však všeobecný kontroverzi určitě nemůžu oponovat (ani dojmu, že celý je to vlastně jedna velká óda na Jacoba Elordi). ()

Isomut

Tento film by sa mohol pokojne nazvať Návrat posvätného jeleňa. Dokonca tam bol aj schválne malý odkaz. Rola Barrymu skvelo sadla, takéto postavy vystrašeného jeleňa pred reflektormi auta on vie zahrať bez chyby. A nestratil by sa ani ako upír. Atmosféra vo filme je zachytená dobre, ale tá dĺžka mohla byť kratšia. ()

HenryIvan

Rozhodoval som sa medzi 4 a 5*. Film si ma v podstate od začiatku získal, no hneď vo mne vyvolal otázku, kam vlastne smeruje. Prezrádza to až posledná cca pol hodina a tú teda nebudem spoilerovať. Barry, Jacob a zvyšok hercov sú spot on. Je to vizuálne a štylisticky tak opojné a režisérska taktovka tak presná a vypointovaná, že som sa rozhodol trochu nadhodnotiť a zadeliť 5*. ()

Shizle

!SPOILERY! Saltburn dělá výtečný první dojem. Dekadentní příběh vyprávěný prostřednictvím jedněch z nejtalentovanějších herců mladé generace v popředí s Barry Keoghanem, který jako obvykle hraje naprosto neskutečně. Největší předností Saltburnu je ale scénografie. Skoro každá scéna je pečlivě naplánovaná a film díky tomu vypadá neotřele a ojediněle (+ doslova si ho můžete kdekoli stopnout, vyscreenovat a máte novou tapetu). Příběh jako takový je skoro stejně nápaditý jako technická stránka filmu. Nenápadný a tichý student Oliver se díky "shodě náhod" dostane na obrovské panství bohaté rodiny a dostane možnost strávit tam letní prázdniny. Ze začátku film působí jako typický gay-romance příběh typu cmbyn, ke konci však přijde docela originální zvrat a z Olivera se vylíhne vychytralý "zlatokop", který se zvládne zbavit majitelů panství Saltburn a následně jej převezme do své moci. Veškeré čaro mi ale kazí finální potřeba tvůrců všechno vysvětlit do posledního puntíku a divák poté nemá skoro žádný prostor pro přemýšlení a vytvoření si svých vlastních poznatků. Bez finální retrospektivní sekvence by na mě film působil lépe, takhle mám pocit že se tvůrci chtěli na sílu zalíbit co největšímu počtu diváků, což je na jednu stranu logické, na druhou ale v rozporu s ujetým a pro řadu lidí nechutným předchozím rázem filmu. Až na tuhle výtku jsem ale ze Saltburnu nadšený a doufám, že se konečně jedná o tu break-out roli, kterou si Barry Keoghan tak moc zaslouží, jestli ne, je na stole pořád Joker. LOTS OF PEOPLE GET LOST IN SALTBURN. ()

AngelG

Docela jsem se na to těšila, už jen protože si Barry Keoghan vybírá vždy super projekty. O tomhle se nedá říct, že by to bylo vyloženě špatné, ale tak nějak nevím, co si z toho po dokoukání vzít. Nabralo to v směr, který mě úplně neoslovil a celá ta bizárie na mě začínala být moc. Neumím úplně popsat co mi na tom vadilo, normálně mám divné filmy ráda, ale tady to na mě působilo hrozně nuceně. Hlavně i kvůli finálnímu "zvratu", který byl natočený už milionkrát a právě asi pro tu neoriginální tečku na závěr se mi to jako celek zošklivilo. Co se herců týče tak téměř všichni výteční, samozřejmě Keoghan jako vždy fantastický, stejně tak jako Pike a Grant, ovšem Elordi u mě zatím zůstává hezká nemastná neslaná tvářička a byl pro mě rozhodně nejslabším článkem. Potom co to celý internet tak hypoval jsem od toho celkově čekala mnohem víc a myslím, že to i mohlo mít mnohem víc co nabídnout. ()

Vabr

Samá chvála a zděšené reakce kvůli nechutnosti a bizarnosti Saltburn mě dovedly až sem, ale musím oznámit, že se dost jistě nejedná o něco silně zvráceného či nechutného. Na poli psychologických her nebo znepokojivých thrillerů se najde plno jiných lepších filmů (V pasti, Asi to ukončím…). Vyzdvihnu pěkný vizuál, kameru a některé písničky (Murder On The Dancefloor, No Cars Go, Exceeder) a super instrumentální soundtrack samotného filmu. Lehce jsem si zpočátku zvykal na neobvyklý formát, ale to po krátké době přešlo. Úvod na vysoké se mi paradoxně líbil společně s scénou, kdy se odhalí provedené plány hlavní postavy, nejvíc. Protože potom, co se vydává na sídlo Saltburn, snímek hrozně poleví v jakémkoliv ději nebo posunu kupředu a zastaví se na místě, a to mě nebaví. Postavy mi k srdci tolik nepřirostly, abych si užíval jejich vystupování, a Farleigh mi přišel jako hodně nadbytečná a ničím prospěšná postava. Celkem mě otravoval. Pak si ale konec zachrání část reputace svým rozuzlením za doprovodu hezkého soundtracku a sletu několika scén, kdy nám odkrývá pravdivost událostí. Díky tomu jsem byl na vážkách, jestli udělit slabší 3⭐ nebo silnější 2⭐. Tentokrát jsem však přísnější. Vyhodnocení: Dost mě to zklamalo vzhledem k hypu, který Saltburn dostává na internetu ()

tomik99

Barry Koeghan je bezesporu nadějný herec nové generace, který už teď má celou řadu zajímavých rolí za sebou. Se svým podivným kukučem bude vždy přitahovat role bláznů, úchylů a podivínů. A vlastně tomu není jinak ani v „Saltburnu“. Možná to je jeho nejlepší herecký výkon, který jsem zatím u něj viděl, ale dost mu hraje do karet povedený námět a ještě lepší scénář. Myšlenka celého filmu je totiž hrozně silná. Asi každý z nás měl v určitý moment našich životů alespoň jednoho bohatého kamaráda, se kterým dělal naprosto vše. Nevýhoda a vlastně i největší slabina bohatých lidí je, že jak rychle se pro něco nadchnou, tak stejně rychle nadšení u nich opadá. Tito lidé pálí mosty ze dne na den, a to je také jeden z mnoha důvodů, proč nakonec končí zcela sami a většinou bez přátel. „Saltburn“ skvěle pojedná nejen o těchto typech lidí, ale ukazuje i lidskou chamtivost v tom nejhorším možném smyslu. Máte rádi pouze bohaté lidi, nebo jen ten životný styl a luxus, kterým se obklopují? Zpravidla to bývá ta druhá varianta, pro kterou jste schopni udělat vše. Naprosto vše. A v tomto ohledu film odvádí bravurní práci. U posledních scén jsem skoro ani nedýchal, jak mi je z hlavního hrdiny Ollieho naprosto špatně. Obětoval svůj život, přátelství a vztahy pro peníze. A takovýchto lidí máme každý mezi sebou hned několik. ()

bearmeedek odpad!

A je to tady zase! Skvěle hodnocený film a ještě k tomu umělecký. Už obrazový formát 4:3 mě vyděsil. To není podmínka uměleckého filmu, to ubírá pocity z obrazového dojmu! Pak je tu děj, který je vesměs nudný  a v celkovém souhrnu o ničem. A ještě to umělecké podání. Běžte prosím s tím uměním ve filmu do zadku! (pozn. autora - tato věta nebyla o sexu). ()

Dave Lister

Barry Keoghan je velký talent a předvedl to už ve filmu, Zabití posvátného jelena a ne pouze tam. Že jde o talent přirozený, to už musí být většině jasné. Ve filmu Saltburn předvádí opravdu svůj nadstandardní výkon a to opravdu velkolepý. Režisérka Emerald Fennell po svém debutu Nadějná mladá žena, pokračuje ve svém potemnělém, až sarkasticky laděném thrilleru. Má to působivou atmosféru a snímek jede na vlně podmanivé hudby milénia. Dobře se zde dívá i na mou oblíbenkyni Rosamund Pike, která mi opět udělala radost. Co se týká Barry Keoghana, tak na konci se ukáže, že nic není jak se zdá. ()

TheStitch630

Emerald Fennell se po třech letech od své prvotiny Nadějná mladá žena oceněné Oscarem za Nejlepší původní scénář vrací zpátky na filmová plátna se svým nejnovějším režisérským počinem. Saltburn je britský thriller smíchaný se suchým černým humorem a satirickým podtónem, který divákovi nedá spát. Sledovat tento snímek je jako být v zábavním parku na horské dráze, přičemž nikdo neví, co se ukrývá za další zatáčkou. Příběh začíná jako zcela běžné vyprávění o studentském životě a nenaplněné platonické lásce v kulisách malebného Oxfordu. Jak se dostáváme s postavami dál, zejména do přepychového sídla zbohatlické rodiny, mění se i atmosféra a směřování filmu. Postupně divák zjišťuje, že není všechno zlato co se třpytí; stejně tak jako náš protagonista není tak nevinný, jako se prezentuje napovrch. Gradace vyprávění je sice pomalá, zato ve svém závěru je zcela strhující. Obsazení je natolik dobré, že hercům věříte modrou krev v žilách a naprosto zahořklá srdce bez sentimentu. Keoghan však své herecké kolegy jednoznačně převyšuje, k čemuž mu dopomáhá i dobře napsaný scénář s jasným vývojem a proměnou charakteru. Bohužel jeho postava je jediná, u které lze jakýkoliv posun pozorovat. Ostatní slouží spíše jako karikatury vysoké třídy bez viditelného progresu a vysvětlení některých okolností. Fennell se osvědčila jako mistrná režisérka i scenáristka. Film skvěle balancuje mezi černohumornými komediálními prvky a dramatem, vše okořeněné nádechem thrilleru a špetkou kritiky vyšší společnosti.  Za zmínku stojí i dobře vybraný soundtrack, který dodává odlehčený pocit i tíživou atmosféru. Ačkoliv 127minutová stopáž snímku uteče poměrně rychle, samotný konec působí kvůli několika po sobě jdoucím plot twistům zbytečně nataženě a nudně. Divák chápe jednotlivé pohnutky postav, avšak k dokonalému pochopení mu chybí dostatečný kontext, který vyšumí do prázdna. I tak se jedná o bravurně zvládnuté psychologické drama, které během sledování nenechá jednoho diváka v klidu a dokáže vyvolat zalapání po dechu v celém sále a pocit nejistoty při seznámení s novými lidmi. 4,5/5* ()

Franche

(Ne)normální kluk z (ne)normální rodiny se dostane do nenormální rodiny svého cool kamaráda. Chápete? Manipulace je z toho cítit na sto honů, takže vám brzo dojde, kam to směřuje. Problém nevidím až tak v tom, že absolutně nevím, co jsem právě viděla ale v tom, že nevím, co jsem v tom vidět měla. Naleštěný pelmel, který chce šokovat a když to nefunguje zahraje na psychologickou notu. Pocitově trval film určitě minimálně 4 hodiny. ()

faraoon

Keoghan neochvějně kluše Oscarovi vstříct a tentokráte bude velmi těžké posoudit koho komise odsoudí do druhé řady. Jej v roli psychicky narušeného slizkého zmetka objevujícího pošetilosti mocných, či stejně tak charismatického zmetka DiCapria za roli v jeho posledním filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce. Nicméně do Oskarové výše ční srovnatelně uhrančivé představení Rosamund Pike ve vedlejší roli. No a navíc a naštěstí je režisérka moudrá dáma a neposlala tento sqost do odpadu přemírou exaltovaného hulibrctví bez něhož se dnes nesmí natočit ani dokument o mravencích aby vůbec prošel do distribuce. Naopak znesvěcením hrobu a závěrečným opulentním tancem gladiátora Oliver snad uspokojivě a se zadostiučiněním rozehřál a rozehrál slabiny drcené menšiny světa, dámy polaskal a nás laskavě neušklíbl. ()

AdamXB-1

Zhýralé, vizuálně povedené, dialogově slabší, zazobanecké drama, které nejvíce táhnou scény architektonických míst a herecký výběr, především Rosamund Pike a Berry Keoghan (který dle mého čím dál víc roste do charakterního formátu). Naproti tomu neschopnost vytvořit si kladný vztah k jakékoliv z postav, scény s unuděnou atmosférou, která se místy nechtěně přenáší i na diváka a možná trochu nejistý, zbytečně natažený závěr, jsou tím, co film sráží zase blíž k průměru. Sečteno podtrženo, jde o příjemnou, i když tápající vizuální podívanou. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims