Saltburn

Student Oliver Quick (Barry Keoghan), který se snaží vydobýt si své místo na Oxfordu, se nechá vtáhnout do světa okouzlujícího a aristokratického Felixe Cattona (Jacob Elordi). Ten ho pozve na Saltburn, rozlehlé sídlo jeho výstřední rodiny, kde prožijí nezapomenutelné léto. (Prime Video)

jpacuta

Kecy plecy, já film neznal, natrefil na něj při prvním spuštění Amazon Prime a dostal jeden z nejlepších filmů 2023. Zkombinoval pro mě "Dej mi své jméno", kdyby nebyl tak nudný, Patricka Melrose, kdyby nebyl tak ujetý a "Zmizelá" svými nádhernými záběry a k tomu padnoucí hudbou. A ten 4:3 formát jako třešinka na dortu. Film začne podivně a postupně graduje. A to se mi trefilo do vkusu dokonale. ()

Ironhead

Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, námět těžce vykrádá legendárního Talentovaného pana Ripleyho. Herecké obsazení je skvělé. Té "zkažené" dekadence britské smetánky je tu možná až moc. Konec a naprosto absentující policie, která se vůbec nezajímala o přibývající úmrtí v jedné velmi vlivné rodině, to už bylo těžko uvěřitelné. Pár hodně nechutných scén, alespoň pro můj žaludek, působilo spíše samoúčelně snažíc se šokovat za každou cenu a děj nikam neposouvaly. Hudba i závěrečný taneček v rodinném sídle byly fajn. btw... jediný pro mne překvapující twist celého filmu bylo (pro)píchlé kolo :) ()

serdehelan

Druhý počin Emerald Fennel a zase je to promising. Výborne to vyzerá, má to výborný casting, výborne to zneje ( pesničkový soundtrack ),  je to dekadentné a miestami dosť ekl. Ale hlavne má to obrovský faktor zábavnosti, dávam za plný počet. ()

marekspanel

Vynikající vizuální ztvárnění, ovšem dekadentní a bizarní výjevy působí s části samoúčelně, jsou ale dobře dávkované (scéna na hrobu). Bohužel film nestihne ale dostatečně uspokojit či odkrýt původní motivaci postav, ne že jde prostě jen o prachy, ale tu skutečnou původní zkaženost. Barry je na Oskara a jeho finální tanec je skvělý a obecně hudba se povedla, ale je to tak 3,5* zaokrouhleno na 4*. ()

taibrek

Do trištvrte filmu som si fakt stále myslel, že sa jedná o nejakého úchyláka, ktorý stoj čo stoj chce nejak zbaliť Felixa, buď ho chce nejak zdrogovať, alebo sa mu nejak pomstiť, že mal fakt zlý život a Félix si ho užíval každý jeden deň. Po jeho smrti ti, ale dopne, že tam pôjde o niečo oveľa väčšie… ()

BrusVejn

Pre predošlej režisérkinej katastrofe je Saltburn príjemné prekvapenie. Vizuál je nádherný, herci kvalitní a sympatickí, a odsýpa to rýchlo. Čo sa týka scenáru, príliš som nepochopil motiváciu hlavnej postavy, ale inak je satirický príbeh docela zaujímavy, šokujúci a nepredvídateľný. Svieža záležitosť. ()

bonovox

Pôsobivá dráma, ktorá vie prekvapiť hlavne záverom aj keď môže byť pre niekoho predvídateľným. Barry Keoghan v hlavnej úlohe exceluje a jeho záverečný nahý tanec je už teraz kultový...80% ()

kopecek

Film divný od začátku až do konce a já si to užil! Film, který není pro všechny, budete zmatení, znechucení, zase zmatení a na konci možná uspokojení. Barry Keoghan si přidává dalšího podivína do svého repertoáru. Zahrál si zde roli u které musím smeknout a on i další herci, podotýkám úžasný casting, zde předvedli skvělé výkony. Nesmím také opomenout na spoustu, dle mého názoru, nepříjemných scén pro Keoghana. Viz taneček na konci, nebo pohřeb Felixe. Vizuál filmu zajímavý, hraje se zde hodně se záběry z blízka, kde vidíte jednotlivé krůpěje potu, práce s barvami a také přechody mezi hudbou a tichem nejsou k zahození a filmu to vše jen přidává na divnosti. Zkrátka divnost tento film zcela vystihuje. Takže: Vizuál- 8/10, Kamera- 8/10, Hudba- 8/10, Výprava- 8/10, Herecké výkony- 9/10 ---> Celkem 8/10 ()

Willynka

Skládačka podivných scén, které mají za účel především šokovat a které mě nijak zvlášť nezaujaly. Elordimu tu jeho kladnou pózu po Euforii strašně těžko věřím a zbytek osazenstva vyšuměl do prázdná (promiň, Rosamund). A tak jediné, co mi zůstává v paměti kupodivu není ani tak šukání hrobu, ale spíš závěrečný tanec. Těžko říct, jestli je to kvůli povedenosti nebo jen kvůli tomu, že se tam objeví nahé péro. ()

Super8martiN

Vezměme námět Talentovaný pan Ripley (1999), odvyprávějme to kamerou Wese Andersona a celé to oblečme do krásného hábitu. Získáme neoriginální nanejvýš průměrný kousek, který nakonec stojí jen na tom, člověka šokovat. Saltburn nedělá nic vyloženě špatně, ale ani mně ničím extra nezaujal. Jacob Elordi potvrzuje moji domněnku, že sice vypadá skvěle, ale nemá to kouzlo vycházející mladé hvězdy, jaké měl třeba DiCaprio, Depp nebo Demon. Holky na TikToku na něj sice budou dělat lowkey hot edity fr, což už se snažila udělat v některých scénách i režisérka Fennelová a působilo jako chabý pokus dospělé ženské mít zase 14. O Elordim a Fennelové ještě po pár letech v Hollywoodu uslyšíme, ale nestanou se z nich legendy, a tak budou sdílet podobný osud, jako tento film. ()

Maudi

Po dlouhé době nějaký film. Začátek pomalý, ale odehrává se to v Anglii, na univerzitě, zbohatlíci a aristokrati, to já můžu. Jacob Elordi mega fracek k sežrání, Alison Oliver je k nerozeznání od role v Normal People. Krásně se na to kouká a přivedlo mě to k Brideshead Revisited. ()

Easykill

"Navrtal sis svoje díry do všeho!" Jak hořké a geniální zároveň! Tahle chuťovka dokáže být v jeden moment nechutná, zvrácená, patetická i sexy! Tady se podařilo ty scény tak kurevsky dobře podchytit, že fungují přesně jak mají. Velkou a podstatnou část samozřejmě plnily herecké výkony! Tak perfektně navrstvený film jsem dlouho neviděl. To co plave pod povrchem je opravdová zrůdnost, která není zcela jasně vidět. Celý film jsem věděl, že se něco chystá a jistým věcem nevěřil. Ale přišly twisty, které říkaly že už to bylo nachystaný dávno. Geniálně vystavěný, humorem odlehčený slow burn. Ollie je ten nejslizovaťejší ze slizkých slizounů, za tohle zaslouží Oskara zmrd jeden! Vyzdvihnout se dá úplně všechno, od scénáře, přes kameru a prostředí až po hudbu. ()

Vaculik

Zajímavé dílo, ve výsledku se mi to vlastně líbilo. Škoda toho konce, který v tom filmu prostě nemá své místo. Divák už všechno dávno ví. Přišlo mi, že se Emerald Fennel snaží udělat to co se povedlo např. ve filmu Komorná (2016), tedy vytřít si s divákem prdel takovým způsobem, že je v naprostém šoku a závěr je tedy pro něj nečekaný, to se zde bohužel nepovedlo. Nicméně - krásná kamera, herecké výkony taky skvělé, hudba VERY GOOD a atmosférku to má neuvěřitelnou, takže FAJN počin. ()

Tomas_PO

Nejednoznačné smerovanie drží diváka po celý čas v miernom napätí, so všemožne sa striedajúcimi sa zápletkami. Paradoxne s nie až tak prekvapivým výsledkom. Skvelý a najmä presvedčivý Barry Keoghan, a k tomu maniere, ale aj zmyselné exteriéry a interiéry monarchistického Anglicka. ()

Polux

7/10 | Po vcelku jednoduché a divácky přístupné prvotině se Fennell se svým dalším projektem vydala pro změnu proti běžnému proudu (s Oscarem na poličce si to mohla dovolit, ale přesto palec nahoru za odvahu) a dodala divákům svůj značně osobitý pokus o moderní variaci na Kubrickova Barryho Lyndona, jen zasazený do nedávné současnosti, v "artovějším" obrazovém formátu 4:3 a s ne tak rozmáchlou stopáží a epickým měřítkem, který z tohoto důvodu asi nebude u širšího publika rezonovat v takové míře jako její debut, v mém případě se tak naštěstí stalo. | Historka o snaze ne-mocných postoupit (jakýmikoliv dostupnými prostředky) na společenském žebříčku až do nejvyšších pater aristokracie a stát se tak konečně mocnými po příběhové stránce (a vlastně ani z pohledu závěrečné pointy - škoda jednoho letmého dialogu během narozeninové oslavy, který jasně naznačí, jakým směrem se bude závěr filmu ubírat) nemá čím překvapit, protože podobné téma bylo v minulosti zpracováno již mnohokrát (a nejednou velice úspěšně, viz Kubrick), ale to není úplně na závadu, tady jde totiž především o vykreslení postav (a tudíž obsazení), atmosféru (občas absurdností některých scén až na pomezí surreálna) a všeobecně o styl (jak stran dekadentně snobské společnosti, tak audiovizuálu, který Fennell zvládla s přehledem, včetně sympaticky úderného OST). | Jak se dalo předem předpokládat, silnou stránkou filmu je zejména casting. Keoghan tady potvrdil výbornou hereckou formu z The Banshees Of Inisherin (a kromě toho se typově na úlisného a snaživého hajzlíka hodí přímo dokonale:-)), Mulligan v extravagantním módu dokáže upoutat pozornost i na malém prostoru, nicméně celému filmu vévodí vynikající Pike, která si svou roli viditelně užívá. Expozice by nemusela trvat tak dlouho, některé scény zacházejí stran explicity snad až příliš daleko (účel je jasný, Fennell si přeje šokovat a daří se jí to:-)) a tempo by mohlo být o něco svižnější, ale celkově u mě převládá spokojenost a jsem zvědavý, s čím Fennell vyrukuje příště. | PeZet ()

cabalaLukas

Taký ten film so žánrovou kostrou, ale zároveň príliš umelecký na to, aby strhol masy, ktoré o daný žáner stoja. Takže vytvorí skupinu nespokojného bežného diváka a nespokojného múzickejšieho diváka. Lenže ja mám presne tento typ filmov rád, také, keď na konci v kine počujete dezorientovaného blbečka o dve rady ďalej hovoriť - "to bola ale pi....na!" Priznávam, že pri tých twisted scénach (napríklad cucanie zostatkov vody vo vani) mi bolo fyzicky zle, ale kvality filmu sa neposudzujú podľa toho, či musí človek raz za čas odvrátiť zrak. V zásade je to elegantná snímka, zvrátený príbeh bez nejakého majstrovského alebo originálneho scenáru, ale pútavá a znepokojivo plynúca kamsi do labyrintu temnej mysle. ()

skorpion112

"Ty vole viděls ten Trojuhelník smutku? Jasný Pepo viděl. Kámo to vydělalo strašný prachy. No jo ty vole. Pojďme udělat vlastní! Ale Pepo my nic neumíme. Tak tam prostě narveme znepokojující scény, většinu rozpočtu narveme do kamery a obsadíme TikTok hezouny!  A jo ty vole Pepo, Ty jsi Génius." Asi takto si představuji kreativní proces za vznikm tohoto filmu. Neberte mě špatně film to vlastně není hrozný. Minimálně celý její vizuál je nádherný. Od kamery po výpravu. Ale ten zbytek? Prostě mám pocit, že jsem to už někde viděl. Ale lepší. S filmy kritizujícími vrchní vrstvu společnosti se teď roztrhl pytel, a proto musíte přijít s nějakým fakt převratným nápadem, který vás oddělí od ostatních. To se povedlo právě třeba u jíž zmíněného Trijuhelníku smutku nebo The Menu.  U tohoto filmu je ale jedinou přidanou hodnotou prvoplánové znepojivé scény, které prostě celý film nepodrží. Nemluvím ani o nehorázně klišoidním "plot twistu", který divák čeká už asi od poloviny filmu. K tomu si ještě připočtěte zbytečně dlouhou stopáž a výjde vám průměrný film, který ale určitě nadchne mladé TikTok uživatele nezasvěcené do filmů z podobnou tématikou. ()

Lacique

No silný snímok, aj ma pár krát naplo, ale tak asi to tak malo byť, herectvo na brutálnej úrovni,, myslím že hrob ešte na plátne ošukaný nebol.... ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims