Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. (Itafilm)

M.i.k.e

točit film podle hry, kde jde čistě jen o závody mi přišlo jako docela nesmysl a na úplném začátku sem se bál co s tím Blomkamp a spol. provedou. K velkému překvapení a spokojenosti pak musím konstatovat, že z toho nakonec vybruslili asi nejlépe jak šlo a přišli s odsýpajícím filmem, který je povinností nejen pro fanoušky Sony a Gran Tursima, ale také pro všechny příznivce aut a závodů. Samozřejmě to není taková bomba jako Rush, Le Mans nebo Ford vs. Ferrari, ale zase je podstatně lepší než třeba Need For Speed a ono to tak nějak stačí. Plusové body nahání opření o skutečnosti, díky kterému Gran Tursimo překvapivě slušně funguje i po emoční stránce. Dalo by se sice tvůrcům vyčíst, že si v zájmu větší dramatičnosti dost hrají s časovou osou (třeba Jannova nehoda se stala až 2 roky po Le Mans), ale upřímně to ničemu moc nevadí a nejde o první ani poslední případ...70% + 10% protože sem fanda jak GT tak PS ()

Aljak

Motoršport mám rád už od detstva, takže na Gran Turismo som bol celkom zvedavý. Scenáristicky sa mi to viacmenej pozdávalo, no predovšetkým musím určite pochváliť parádny vizuál, ktorý sa niesol naprieč celým filmom. Inšpirácia v skutočných udalostiach a príbehu Janna Mardenborougha bola fajn, ale čo mi dosť prekážalo (tak ako aj vo väčšine športových filmov), je tá prehnaná dramatizácia. Jann má v aute za každým nejaké tajné turbo, vďaka ktorému všetkých bez problémov v kľúčových okamihoch predbehne, a rozhodujúci výsledok získa vždy o pár centimetrov priamo na cieľovej čiare. Chápem, že pre filmový účel je dramatizácia nevyhnutná, ale toto je predsa len úplne mimo akejkoľvek reality. Škoda toho, lebo inak by sa mi film ako celok pozdával o dosť viac (takéto hlúpe dramatizácie mi to dokážu väčšinou dosť sprotiviť). ()

William_

7/10. Film přímočarý jak samotná závodní dráha v Le Mans, jenže přesně v tom je jeho kouzlo. Na nic si nehraje a je to přesně to, co od toho skalní fanoušci (popřípadě diváci) čekají. Je asi naivní si myslet, že se ve filmu nebude vychvalovat Sony/Playstation/Gran Turismo, ale nebije to do očí a vlastně to do sebe moc pěkně zapadá. Film od kterého jsem toho moc nečekal mě nakonec mile překvapil. Jen v mém případě si ho už asi mockrát nepustím, neboť ten prvotní zážitek z filmu už asi nepřekonám. ()

Lenka.Vilka

Poprvé jsem Gran Turismo "slyšela" v kině během Pavučiny. Z vedlejšího sálu bylo slyšet všechno pokaždé, když bylo vrm vrm. A teď jsem Gran Turismo i viděla. Teda...delý den nešel internet, takže ono to vyřadilo spoustu kandidátů připravených na dnešní sledování...ale vzpomněla jsem si na Gran Turismo, k tomu není potřeba být online. A abych se na začátku přiznala: "Vrrm, vrrm mi nevadí. Přeci jen, je spousta věcí, kterým nerozumím a nevadí mi na ně koukat. Stejně jako nejsem ve volném čase sériový vrah. A nevadí mi koukat na filmy, kde je sériový vrah." Vlastně fajn sportovní film, který je pro mě jenom "fajn sportovní film", ale pro hráče asi o trochu víc, s příjemným lochtáním, nebo co je vim, jak to vnímali oni. Hlavní hrdina si projde vlastně stejnou cestu jako jakýkoliv jiný hrdina z podobných žanrovek...podceňování, dokázání, že na to má, zhroucení, nabrání síly do konce, emoční konec, kde je vlastně jedno, jak to s ním dopadne, hlavně pokud se na konci za sebe nemusí stydět...takže tady není nic, co bych filmu vytkla, protože tady je všechno ok. Navíc je to celkově dobře natočený, Jann je správně sympatická postava a má na to, aby všechno utáhnul. Archie Madekwe mi začíná stále víc sympatičtější, tak snad si to nějak v budoucnu nepodělá. Jo, vlastně fajn film :) ()

Streeper

Tohle pro mě bylo velké zklamání. Čekala jsem něco ve stylu Le mans, čekala jsem, že mě to posadí na zadek a budu nadšená, nakonec nejsem. Dávám to za vinu scénáři, je to příšerně napsané, některé ty dialogy byly jak vystřižené z telenovely. Ty záběry ze závodů se často opakovali, asi došel budget nebo záběry, netuším, ale dalo se to udělat dalko lépe. Orlando z toho měl vypadnou jako záporák a nakonec nebyl a jeho postava mi přišla dost nevyužitá, na to, že to byl ten člověk, který to vymyslel. ()

Ondatra

Filmů podle her vzniklo už miliony. A tohle je po dlouhé době, co se to povedlo. Rozhodně to není na stejné úrovni jako Le Mans '66 nebo Rivalové, ale je to jeden z těch lepších filmů o autech a závodění. Perfektní zvuky, hudba i kamera. Těch 130 minut uteklo jak nic. Pro mě je to jedno z největších překvapení tohoto roku. 8/10 ()

bourec

Co se týče závodních záběrů, tak nelze nic vytknout. Takhle to má vypadat. I když se našli chvíle, kdy sem si radši vzpoměl na Bouřlivé dny, tak celkově celkem působivý. Jedin á výtka jde za hlavním hrdinou. Ten mi příliš sympatický nebyl. Jinak dobrý. 80%. ()

C0r0ner

Vzhledem k Rivalům a Le Mans 66 musím jít na čtyři hvězdičky, protože Gran Turismo je o kousek horší film, než zmiňované dva v tomto subžánru. Objevilo se totiž několik klišé a místy to bylo celkem předvídatelné, což ale ještě neznamená, že by to nebyl velmi povedený film. 85% ()

necisty

Vážně jsem nečekal, že to bude až tak dobré. Parádní skutečný napínavý příběh podtrhuje velmi kvalitní zpracování. Uchvátí to každého, i toho kdo nutně nemiluje rychlé auta nebo tu hru. Vím to, protože nejsem ani jedno :D. ... Shulina si nech za zády :D. ... MKUH ()

PavelVanekArt

Očividně nejsem cílová kategorie. Technicky je to zručný a na oko pěkný, příběhová omáčka mě ale nudila a i přes pěkně natočený závody to není nic pro mě. Blomkampovi přeju jakejkoliv úspěch, ale v těchto vodách ho vidím celkem nerad. Normální průměr. 3* a.k.a 55% ()

Juto

,,Gran Turismo" je predvídateľná jazda cez nerealistické scény a vynútené príbehy. Tento film žiaľ, spadá do sféry úplnej nereálnosti, ktorá sa vyznačuje výraznou snahou zaujať, čo vedie k zvláštnemu výberu obsadenia. Produkcia pôsobí uponáhľane, chýba jej hĺbka potrebná na skutočné zaujatie divákov. Pri pokuse o nadviazanie spojenia s postavami film zaostáva v autentickosti, miestami hraničiacej s absurditou. Príbeh predstavuje hlavného hrdinu, ktorý je zdanlivo katapultovaný z celoživotnej izolácie vo svojej izbe, do náhlej hviezdy a zážitku na prahu smrti. Zvláštne je, že rodičia, pôvodne hlboko investovaní do života a budúcnosti svojho dieťaťa, sa cez televíziu nepochopiteľne posúvajú k obyčajným divákom a zanedbávajú akékoľvek osobné návštevy až do príchodu otca , čo je neskoro a nereálne. Podobná vynútená dejová línia sa odohráva s priateľkou, čo prispieva k celkovému nedostatku úprimnosti. Ale napriek všetkému sa to dá pozerať. 5,5/10 ()

NiWi

Ztracený syn filmu Neill Blomkamp se vrací a tentokrát s příběhem ze závodního okruhu. Gran Turismo je příběh podle skutečných událostí navázaný na populární závodní simulátor, a tento krok byl výbornou volbou. Hmatatelnost příběhu a vědomí že se tento příběh opravdu stal pomáhá celému filmu ve spoustě osobních a emocionálních momentů, a je nosnou berlí především skrz pomalejší první hodinku, i když není kostra příběhu nijak originální či  inovativní. Jakmile se film dostane na okruhy, jedná se o opravdu efektivní a moderní zábavu, kterou vyzdvihují momenty jako prostřihy na mechanické procesy odehrávající se v autě během závodu či povedené záběry z dronů. Každý závod stupňuje napětí, vrcholem je Nürburgring a finální Le Mans. Blomkamp je bezpochyby šikovný řemeslník, a na jeho Gran Turismo se dobře kouká. V některých momentech se mohlo víc šlápnout na plyn, přidat adrenalin nějakou perfektní hudbou. Overall se ale jedná o sympatický závodní film, která má srdíčko a motor na správném místě. ()

alchac

Jakožto entita bez platného řidičského oprávnění, která nikdy nevlastnila ani Trabanta a je empiricky ověřeno, že posadit ji za volant čehokoliv pohybujícího se rychleji než traktor jedoucí po poli na redukovanou jedničku (se zapřaženým pluhem), je životu nebezpečné pro kohokoliv v okruhu půl kilometru, v životě se nedotkla plejstejšnu a jediná závodní hra, kterou kdy hrála, je pravěký hit 286tek F1 Race, s níž pohled na čerstvě navoskované Ferrari F8 dělá zhruba totéž, co ranní míchání ovesnou kaší a závody F1 považuje za účinnější hypnotikum než noční čumění na přenosy z MLB, jsem asi již nemohl být méně cílovkou tohoto kusu, a kdyby jej nespáchal můj oblíbený Jihoafričan, patrně bych o něj neotřel sítnici. Co se týče Blomkampa, tak samozřejmě chápu, že jíst se musí, a když mu jistý ješitný Skot zatrhnul jeho Vetřelce (ano, Řiťly, jehly do panenky s tvým xichtem stále ještě zabodávám!), tak holt nepohrdne i tematicky výjimečně tupou hauptkou, v kteréžto si tedy, neměv žádného prostoru pro své typické mírně narudlé sci-fi opičárny, alespoň podobně jako v Čapím humorně zalaškoval s češtinou, pročež slavný italský velocipedista Juju Pepe (jako vždy vrcholně otravný a nyní již i značně vyžilý tak, že by se snad už ani na to gáj porno nehodil) není za jediného zapáleného šulína snímku. A ještě teda něco k filmu – jako nevím, ale sledovat dvě hodiny značně kýčovitou, přeslazenou a krutě šablonovitou pohádku o tom, kterak synek vysloužilé velšské kopačky vytrvalým pařením ke štěstí přišel, mi dvakrát zábavné nepřišlo, a kdyby mě opakovaně nevytrhávali z mikrospánků Sabbati, patrně bych to napálil do svodidel nejpozději v první šikaně. Takže s přihlédnutím k občas kvalitnímu soundtracku ještě za tři, ale s hodně odřeným lakem a urvaným zrcátkem. ()

sir-dave

Z hráče profesionální závodník. Přes dvacítku za pár let "udělaných" závodníků to Mardenborough dotáhl nejdál. Není to žádná hitparáda, ale v rámci chudého na nabídku, sportovního žánru, lepší průměr. Natočeno podle skutečných událostí, které se od skutečnosti v několika místech odklánějí. Reálný příběh mladého Janna mi nepřišel tak poutavý a vzhledem k solidnímu spádu filmu to Blomkamp udělal s odchýlením dobře. Větší zážitek každopádně udělají Rivalové nebo Le Mans 66. ()

Radiq

No jako říkal jsem si, že se na to podívám jen z povinnosti. Zase film o tom, jak nějakej outsider ke štěstí přišel, ach jo... A pak toho mlaďocha ukázali a on promluvil a měl divnej hlas, kterej mi k němu vůbec neseděl, tak to mě v tom jenom podpořilo. Ale ten film je fakt o závodění. Ani moc trapného balastu tady není! Wow. Ono je to dobré, moc dobré. Pořád se tam něco děje a závodů si užijeme ve velké míře. A kvalitně, realisticky natočených závodů. A tak po vzoru tohoto filmu, neboli bez zbytečného zdržování, musím hodnotit krásnými 4 hvězdičkami. Fakt si to zaslouží - o to víc, že to bylo nečekané. Neill Blomkamp se prostě zase jednou pochlapil a povedl se mu nadprůměrný kousek. A to i navzdory tomu, že to bylo nissanovo-playstationově propagační... a já teď docela lituju, že jsem podobné hry vždycky hrál jenom na klávesnici. Kdyby i ten Němec Šulin hrál Gran Turismo jako hru, zajímalo by mě, jakou by si dal přezdívku - asi Schwanz, chch. ()

Triple H

Nad očakávania dobré a radosť mi robí, že Blomkamp je konečne naspäť vo forme. Po District 9 je toto  jeho režijne najlepšie zvládnutý film, sústredený, akčné scény šlapú výborne, herci sú solídni, príbeh je klasický ale funguje (a pomáha že je podľa skutočnej udalosti), hudba vybraná dobre a nájde sa pár zaujímavých vizuálnych vychytávok a nápadov. Vizuál celkovo sa mi páčil - neviem či sa jedná o digitál, ale nejedná sa o klasický hollywoodsky look, trailery kvôli tomu vyzerali akosi nemastno neslano, ale na plátne to funguje. Po Top Gun: Maverick ďalší film, ktorý sníma stroje/techniku 4K ultra HD realisticky/čisto a je to trend, ktorý kľudne môže pokračovať. Ak podobne alebo ešte lepšie natočí Kosinski aktuálne natáčaný F1 film s Pittom (a asi natočí), to si ako diváci pošmákneme a Gran Turismo môže poslúžiť ako dobrý predkrm. Podobne ako iné Blomkampove filmy, čo-to sa dalo aj trošku zlepšiť - niečo ubrať, niečo pridať, niekde dotiahnuť, ale celkovo on ako režisér obstál na výbornú. Určite sa dalo ubrať cca 15-minút, lepšie previazať rodinná línia so zvyškom a dalo sa to celé zrýchliť - takto sme na akomsi medzistupni medzi blbinou ako ľubovoľné F&F (od ktorých je GT určite filmovo vyzretejšie a na vyššej úrovni) a medzi tými ojedinelými klasikami žánru ako Rush či Ford v. Ferrari.  Dá sa povedať, že sa jedná o comeback, ktorým konečne ukázal, že talent v ňom stále je a bez ohľadu na tržby si týmto asi zaslúžil ponuku aj na ďalší veľký/poriadny film. To ma teší na tomto celom asi najviac, lebo mi vždy prišlo ako škoda, že niekto kto ukázal toľko kreativity pri District 9 či Elysium už nikdy nezahviezdi. ***1/2 ()

BROKEN_

Videoherní díly jsem hrál a mám rozehraný i ten nejnovější. Proto mě potěšily odkazy na hru (zvuky ze hry, záběry ze hry... hodně fajn). Neill Blomkamp býval můj oblíbený režisér (jeho District 9 je za mě masterpiece). Po jeho slabších filmech konečně natočil velmi dobrý snímek. Gran Turismo funguje na emocionální rovině, ale selhává v závodních scénách. Nemyslím to zle, ty závody jsou pěkně natočený, ale vždy proběhly hrozně jednoduše bez napětí a divák věděl v klidu, že to určitě dobře dopadne. Tady musím říct, že filmy Rivalové nebo Ford vs Ferrari to měly líp udělaný. Herecky je to dobré, David Harbour je v poslední době ve velké formě a tady opět nezklamal. Ve finále hodně příjemný snímek, který ani nemám potřebu příliš shazovat. Jsem s tím spokojený. 7/10 ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (viac)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)