Asterix a Obelix

• Slovensko Asterix a Obelix kontra Cézar (viac)
Francúzsko / Nemecko / Taliansko, 1999, 109 min

Je rok 50 pre Kristom. Rímski kolonizátori ovládli Gáliu – okrem jednej dedinky, kde sa päťdesiat obyvateľov dokáže brániť mnohonásobnej presile vďaka zázračnému posilňujúcemu nápoju. Ten vyrába miestny druid Panoramix (Claude Piéplu). Rímsky guvernér Detritus sa chce nápoja zmocniť, aby mohol zvrhnúť svojho vládcu Caesara.  Nepočíta však s tým,  že prešibaný Astérix (Christian Clavier)  a jeho dobrácky priateľ Obélix (Gérard Depardieu), ktorý spadol do zázračného nápoja ako dieťa a má silu i bez nápoja, mu s pomocou Obelixovho psíka Idefixa a  mága Panoramixa, jeho plány značne skomplikujú – a ešte sa pri tom i skvele pobavia.  Baviť sa budú aj diváci, ktorí si pozrú túto výpravnú adaptáciu jedného z najpopulárnejších európskych komiksov. (TV Markíza)

Jirkacek

Snímek Asterix a Obelix z roku 1999 jsem si koupil v trafice na DVD nosiči 10 let po natočení této skvělé francouzské komedie. Taktovky se ujal slavný režisér Claude Zidi, který měl na svém triku již nejednu výbornou komedii a tak jsem i od prvního dílu hraného Asterixe a Obelixe očekával neutuchající zábavu. A té se mi také řádně dostalo, takže jsem si později koupil ještě další pokračování. Od té doby však proteklo v řece Moravě mnoho hektolitrů vody a abych napsal zasvěcený komentář, rozhodl jsem se o dalších deset let později na tuto komedii opět podívat. Snímek začal oslavným projevem císaře římské říše Julia Caesara (Gottfried John), jenž zrovna slavil vítězství nad celou Gálií, ale Lucius Detritus (Roberto Benigni) mu sdělil, že jedna malá vesnice stále odolává mnohonásobné přesile římského vojska. Poté Detritus odcestoval do kasáren v blízkosti vesnice, kde mu Centurion Caius Bonus (Jean-Pierre Castaldi) vysvětlil, že Galům jejich druid Panoramix (Claude Piéplu) vaří kouzelný nápoj, který je dělá neporazitelnými. Detritus se rozhodl, že získá nápoj pro sebe. Nezávisle na tom do vesnice zavítal falešný věštec Prolix (Daniel Prévost), který Galům předpověděl příchod Římanů s pokladem. Všichni ho ve vesnici s nadšením přijali kromě Asterixe (Christian Clavier), který ho považoval za šarlatána. Když do vesnice přijel výběrčí daní, byl i se svým vojskem násilně vyhozen a oloupen o truhlu s penězi. Všichni mimo Asterixe se rozhodli si truhlu nechat. Věštec později omámil Asterixe halucinogenními houbami, aby mohl truhlu ukrást. Krádež truhly se donesla k Caesarovi, který po Detritovi požadoval podmanění galské vesnice, jinak ho předhodí lvům. Detritus se svými muži se převlékl za druidy a unesli Panoramixe, když se účastnil druidovské konference. Asterix a Obelix (Gérard Depardieu) se vydali Panoramixe zachránit, ale byli od sebe odděleni poté, co se silný muž převlékl za římského vojáka a svého útlejšího a chytřejšího druha předal do nepřátelského tábora jako zajatce. Zatímco Obelix převlečený za legionáře se stal Detritovým osobním strážcem, Asterix byů zavřen do žaláře k Panoramixovi, kde oba dva odolávali uvaření kouzelného nápoje pro zrádného Detrita. Jenže když se Detritus rozhodl mučit Idefixe (Obelixova malého pejska), Panoramixovi nezbylo nic jiného než nápoj uvařit. Detritus ho použil k uvěznění Caesara v železné masce. Asterix poté musel projít arénou přes různá nebezpečná zvířata, aby se dostal až k Detritovi a zachránil si tak život, jenže Detritus na něj poslal nestvůru, která ho začala škrtit a zoufalý Asterix se snažil dovolat pomoci u Obelixe. Ten ho nakonec vyslyšel a nestvůru zneškodnil. Poté společně vysvobodili Panoramixe, Idefixe i Caesara. Císař pak prosil Galy, aby mu pomohli porazit Detrita, který mezitím za použití svého kouzelného nápoje zaútočil na vesnici. Panoramix uvařil speciální kouzelný nápoj s mlékem dvouhlavého jednorožce, které získal od svého starého praděda, který vytvoří armádu klonů Asterixe a Obelixe. Caesar se poté opět vrátil k moci a udělil vesnici milost. Jelikož jsem si moc detailů z prvního shlédnutí nepamatoval, náležitě jsem se pobavil i při druhém sledování. Díky fantastickému hereckému obsazení bylo vidět, že komedie jednoznačně patří mezi áčkové filmy své doby a že se na ní nijak nešetřilo. Pobavil mne také překlad českých jmen různých postav a právě výborný dabing ještě více umocnil můj zážitek. Z dalších rolí bych nerad zapomněl na tyto postavy - náčelník vesnice Abraracourcix (Michel Galabru), trubadůr Kakofonix (Pierre Palmade), půvabná Halabala (Laetitia Casta), pro kterou ztratil Obelix hlavu, či starý Archaix (Sim). Zkrátka mne tato komedie velmi zahřála u srdce a rozhýbala příslušné bránice. Suma sumárum, komedie Asterix a Obelix ode mne získala tři galské hvězdy ***. () (menej) (viac)

Lima

Inteligentní humor comicsového Asterixe miluju, ale filmovým zpracováním velmi ztrácí. Přesto se dá na to koukat. Zajímavé je , že ani animované filmy s Asterixem nedopadly nijak slavně. Ten chytrý humor z papírových comicsů je zkrátka nepřenosný. ()

Galadriel

Jedna ze zdařilejších adaptací komiksů a kreslených filmů (vzpomeňte si, jak dopadli třeba Looney Tunes nebo druzí Flinstoneovi), ale ztratilo se tady to kouzlo, které všechny tyhle skvělé kreslené filmy měli. Kdyby radši francouzi natočili dalšího animáka s asterixem, vždyť nezfilmovaných komiksů je ještě dost. ()

Gemini

Opravdu dobré převedení animované klasiky do hraného filmu, ale i přes nádhernou výpravu a všechny ty skvělé prvky animáku to nějak není ono. Možná jen slizák Roberto Benigni daleko předčil všechny kreslené padouchy :)))) ()

Matty

Osobně dávám přednost ujetosti dvojky před infantilnosti jedničky. Je tu pár povedených vtipů, ale vzhledem k výši rozpočtu jsem se nemohl zbavit dojmu lacinosti. Být desetiletým capartem, tak na to koukám od rána do večera. 60% Zajímavý komentář: Malarkey ()

Radyo

Oproti kreslenému Asterixovi se vypařilo jakési komiksové kouzlo, ale na druhou stranu musím tvůrce pochválit, že se snažili záplavou triků a více či méně směšných gagů tento malý nedostatek nahradit. Vpodstatě se jim to docela povedlo. ()

Malarkey

Jednou to přijít muselo a své národní hrdiny si Francouzé zfilmovat museli. Zaplaťpánbůh, že se do toho opřeli oni. Víme jak to také občas ve filmovém průmyslu bývá. Do režisérské stoličky se opřela hvězda, která každopádně věděla do čeho jde a tak to prostě nemohlo zklamat a také se to podle mě nestalo. Sice to není nijak geniální, ale zábavné určitě je. Příběh je spíše smíchanina základního prvního dílu s pár inovacemi, které ne že by překvapili, ale ač se snaží o vtip nakonec to vyzní trochu jinak. Důležitá byla hlavně věc, kdo se do hlavních rolí Asterixe a Obelixe opře. Řekl bych, že výběr se povedl na jedničku. Asterix, který by měl být lídr je sice trochu pozadu. Jenže Gerard Depardieu se pro Obelixe narodil. Tenkrát ještě trochu přitloustl a rozhodně neudělal na chybu. Vínko a sýry jeho postavě udělaly určitě dobře. Do role Obelixe určitě a nebudu lhát když řeknu, že právě kvůli němu na tenhle film, tak rád koukám. --- To je konec jeho vousu. - Na druhym konci bude on! - Tos vymyslel vlastní hlavou? ()

Djkoma

Asterix a Obelix jsou klasika a jejich hraná verze je o trošku slabší než kreslená. Ale zábava je to pěkně po francouzsku ukázková. ()

woody

Fakt nevím jak to hodnotit,fakt.Zidiho režie dobrá,Clavier,Depardieu a Benigni(opravdu skvělej záporák) dávaj výborný výkony,příběh také dobrej a triky na vysoký úrovni.Ale chybí mi v tom ty černé obtahy tužkou jako u sešitů a ta kreslená uvolněnost filmů.Výborný film ale není to ono.A škoda že plakat neudělal Uderzo. ()

DaViD´82

Již jen nápad udělat z Asterixových dobrodružství hraný film, je na samé hranici čirého šílenství. Výsledek nakonec překvapivě není zase až tak strašný. Obsazení je docela dobré, vizuálně je to i vcelku vydařené, ale svým infantilním humorem je to na zcela jiné úrovni než-li vyzrálé komiksové předlohy, které mají co říci i dospělým. To bohužel u této adaptace nehrozí, byť jen v jedné jediné scéně. Pro menší caparty ideální. Zidi má však rozhodně navíc. Škoda, tohle si Asterix ani Obelix nezasloužili. ()

B!shop

Bylo jasny, ze dokonalej komiks se tvurcum prevest nepodari, ale i tak vzniklo vicemene vtipne dilko s par vybornejma vtipkama, sviznym dejem, prijemnou atmosfera a skvelou ustredni dvojici Depardieu - Clavier. Ale jednoznacne nejlepsi jsou sceny s Robertem Benignim, ten je naprosto genialni a s Jean-Pierre Castaldim, ta jeho drzka, to se jen tak nevidi. Slusna zabava, ale nic vic. ()

Oskar

Tento film je pro Francouze totéž, co u nás Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Převod legendární kreslené (v tomto případě comicsové) předlohy do hraného filmu. Výpravně pojatého, režírovaného legendou filmové komedie a obsazeného dalšími komediálními legendami, za přispění přehršle triků. A také výsledek je srovnatelný s Machem. Film, který člověk nemá to srdce zkritizovat, musí přiznat, že se celkem dobře bavil, ale... něco mu chybí. 60% ()

Faidra

Říct, že to byl průšvih, by bylo nespravedlivé. Říct, že jsem se nesmála, by byla lež. Ale tvrdit, že to snese srovnání s komiksem, by lež byla. ()