Boli časy, keď sa hovorilo, že deti narodené z lásky budú mať šťastie - už sa to nehovorí! V tejto budúcnosti vám genetickí inžinieri namiešajú správne ingrediencie pre vášho potomka, ktorý bude ako elita spoločnosti pripravovaný v tréningových strediskách Gattaca Corporation. Kto z rodičov by odolal? Vincent (Ethan Hawke) má smolu, že je jedným z posledných, kto bol ešte splodený klasickými postupmi a macocha príroda v súťaži s optimálne vyladenou genetikou neobstála. A tak sa ocitol v nižšom spoločenskom segmente pomocnej údržbárskej komunity, v miestnom žargóne príznačne nazývanom "ln-Valid". Lenže Vincent sníva o svojej účasti v kozmickom tíme, a keď dostane šancu použiť falošnú genetickú identitu, nezaváha ... (TV Dajto)

Oyer

Obsah filmu mne zprvu moc neoslovil. Bylo dobře, že jsem od něj nic nečekal. 84 procentní hodnocení mě přinutilo jej shlédnout. Musím říci, že ačkoliv se snímek odehrává v poklidném prostředí, napnutí od začátku do konce filmu stoupalo a neustále nabíralo na otáčkách. To i přesto, že zde byla jen jedna "drobná" zápletka. Do posledního okamžiku nebylo jasné, zda vyhraje dobro či zlo. Výborný snímek.... Touha je zázrak kámo zázrak... ()

lareinna

Na 1997 rok veľmi dobré scifi, malo to hlavu a pätu, zaujímavý dej a postavy, herci výborní. Napriek tomu umelému prostrediu, všetkému tomu zbieraniu DNA snáď zo všadiaľ, vynikli aj vzťahy - obyčajné ľudské chyby-nechyby, pocity, sny, láska a priateľstvo. Cesta za snom, pre ktorý Vincent obetoval normálny život, bola zavŕšená. Zaujímavý film, na ktorý tak skoro nezabudnete.. ()

Mikino00

Velmi příjemné překvapení, to jsem opravdu nečekal. Vyzdvihnul bych výkon Juda Lawa a určitě potěšila i menší role pro Borgnina. ()

ekomo

Jak už tu bylo několikrát zmíněno, jedná se o poměrně netradiční drama - scifi příběh, který ovšem hlavní myšlenka jasně vyzdvihuje do elity svého žánru. Obdivuhodně promyšlený scénář s neslábnoucím tempem nasazuje již od prvních minut své přední kvality a nedá diváku do poslední chvíle žádné pochybnosti, že se jedná o nesmírně originální, hlubokomyslný film. ()

Frederika

K dokonalosti mi chybí trochu více kontextu. Jak vypadá svět, ve kterém se příběh odehrává? Co bylo cílem mise, na kterou Jerome/Vincent letěl? A hlubší náhled do života a psychiky skutečného Jeroma Morrowa. Jinak velice povedené. ()

nany2121

Vždy si veľmi rád pozriem dobré sci-fi, a "Gattaca" sa jednoznačne tvári na dobré sci-fi. Originálny námet mal byť zárukou úspechu a o to bolo moje sklamanie väčšie. Príbeh snímku začal postupne diváka nudiť a uspávať. V podstate počas celej dĺžky filmu si film nedokázal s divákom vytvoriť citovú väzbu a nechal diváka chladného. V závere pokus o dojímavý a srdcervúci koniec vyšiel na prázdno. Vysoké hodnotenie je pre mňa skôr záhadou, čo pripisujem davovému efektu. U mňa 50 %. ()

simply

Je vidět, že na kvalitní scifi není potřeba přehnaných rozpočtů a kvantum digitálních triků. Komorně laděný snímek se skvělými herci (hlavně Jude Law), minimalistickou atmosférou a silným příběhem. ()

Sancoo

Film s nádherným soundtrackem (The Departure je vynikající a jedna z mých nejoblíbenějších filmových skladeb), zajímavým příběhem (vize budoucnosti, kde se lidstvo dělí na geneticky dokonalé a nedokonalé) a taky výborným obsazením. Líbí se mi, že se tvůrci obešli bez speciálních efektů a triků a dokázali nám naservírovat kvalitní sci-fi drama skrze dobré vyprávění. Je vidět, že to jde i bez futu laserových zbraní a lítajících aut, stačí mít nápad a umět ho dobře podat. ()

Magika82

Nic takříkajíc přestřeleného, ale kupodivu velmi zdařilý filmový kousek, na který je dobré se podívat i dvakrát, aby se jednotlivé vsunuté myšlenky scénaristy do dějové linie nechal pěkně rozplynout na chuťových buňkách emocí a logiky. Velmi dobře podané herecké výkony, neodfláknuté kulisy a trikové efekty, ač jde o film z roku 1997, který jistě neměl rozpočet jako Jurský park. Hudba sama o sobě podtrhuje každou jednu scénu, každé jdno dějství velmi bravurním způsobem. Za mne 85% a tudíž 4 hvězdy superior. ()

Renfield

Jak je řečeno v úvodu filmu, odehrává se v nepříliš vzdálené budoucnosti, v budoucnosti, ve které by se velice brzy mohl ocitnout i ten reálný svět. Jeho příběh je spíše komorní, naštěstí neobsahuje žádné přehnané efekty, či zbytečnou akci, přesto dokáže prakticky ihned zaujmout. Ono už jen to pojetí budoucnosti, je velice zajímavé... odkazů na budoucnost tu opravdu není mnoho, za to na minulost ano. Vlastně celý film je jistě sci-fi, ale má silný nádech poctivé staré detektivky, občas snad až s noir atmosférou. Také je svým způsobem rozdělen do dvou linií, jak Vincent, tak detektiv mají tu svoji... propojení je jistě povedené, žel očekávané. Přesto je scéna kdy detektiv přichází do domu Jeroma jednou z nejlepších a prakticky následné plavání taktéž. Atmosféře staré detektivky samozřejmě značně dopomáhá kamera Sławomira Idziaka, kladně vnímám i použití filtrů, žlutý nádech filmu sedne, stejně jako hudba Michaela Nymana. Gattaca není jen o překonání sebe sama, je o překonání celého systému, snad i světa, který věřím opravdu není vzdálený. Ještě krátce, Andrew Niccol nejen na scénáři odvedl kus dobré práce! Debut, jaký se často nevidí. 80% ()

Sygauras

Zvláštní snímek, který není moc akční, nemá žádné vyloženě epické momenty a vlastně nemá ani moc ničeho jiného, a stejně na to musíte čumět, protože potřebujete vědět jak to dopadne. Jak prostě se dá odsoudit obyčejný člověk a jak moc se systém může mýlit. ()

janabel

Silný příběh a navíc, po nedávném přečtení článku s názvem ,,Editace DNA umožní vznik nové genetické aristokracie,, to vypadá, že i vizionářský. 😟 ()

Oralfabet

Fakt stylové a inteligentní sci-fi. To, že je inteligentní lze poznat z toho, že nevím co k němu napsat. Snad jen: ten plakát, co je tady momentálně v profilu filmu musí být jedním z nejkrásnějších filmových plakátů, co jsem kdy viděl a hned bych si ho pověsil v pokoji, přesto, že k filmu (zatím) nemám nijak zvlášť silný vztah. 8/10 ()

Emo-haunter

Gattaca nesmírně překvapila! Výborný film se skvělými herci, futuristickoretro atmosférou, silným poselstvím a celkovým vyústěním. Takto má vypadat science fiction film. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, co za estetično jsem prožil. Děkuji režisérovi za zpříjemnění krásného jarního dne. ()

MacGyver

Gattaca – slovo tak strohé, znepokojujúce a fascinujúce zároveň. Vzorka sociálneho poriadku, ktorej dokonalá podoba pohltí ľudskú spoločnosť bez váhania a omylov. Znamená nový druh matematicky presnej klasifikácie najinteligentnejšej formy bytia – človeka. Človeka perfektného, človeka bez chýb, chorôb, slabostí, človeka zviazaného putami DOKONALOSTI. A tie sa nedajú pretrhnúť... Nepochybne veľmi zaujímavá vízia blízkej budúcnosti. Film vytvára zodpovedajúcu atmosféru a náročnejší divák určite ocení, že táto sci-fi neohromuje žiadnymi prvoplánovými efektami, ktoré snímky tohoto žánru nevyhnutne bohate využívajú. Gattaca je iná. Reálnejšia a tým uveriteľnejšia. Z výborného hereckého obsadenia (Ethan Hawke a magická Uma Thurman) pre mňa vychádza víťazne postava Judea Lawa, spočiatku smolného tragéda, neskôr oddaného pomocníka a napokon človeka, ktorý svojou záverečnou obetou naplnil znovunájdené (aj keď už len krátke) životné poslanie. Andrew Niccol vytvoril v rámci žánru značne nedocenené dielo, ktoré ako jedno z mála prinúti diváka premýšľať. ()

alenka

vybornej film. herci mi neskutecne vyhovovali a celkove to melo naboj. strach ci napeti z konce pribehu sice nebyly zas tak velky, ale myslenkove i stylove me film uspokojil :) ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (viac)