Boli časy, keď sa hovorilo, že deti narodené z lásky budú mať šťastie - už sa to nehovorí! V tejto budúcnosti vám genetickí inžinieri namiešajú správne ingrediencie pre vášho potomka, ktorý bude ako elita spoločnosti pripravovaný v tréningových strediskách Gattaca Corporation. Kto z rodičov by odolal? Vincent (Ethan Hawke) má smolu, že je jedným z posledných, kto bol ešte splodený klasickými postupmi a macocha príroda v súťaži s optimálne vyladenou genetikou neobstála. A tak sa ocitol v nižšom spoločenskom segmente pomocnej údržbárskej komunity, v miestnom žargóne príznačne nazývanom "ln-Valid". Lenže Vincent sníva o svojej účasti v kozmickom tíme, a keď dostane šancu použiť falošnú genetickú identitu, nezaváha ... (TV Dajto)

VictorMartel

„Die Entdeckungen haben sich dem Menschen aufgedrängt.“ (Franz Kafka, Tagebücher 1910-1923, poznámka z 10. 12. 1913; česky in Aforismy, Praha, Torst 2008, s. 36, překlad Rio Preisner: „Objevy se vnutily člověku.“) Člověk má vrozenu vůli k optimalizaci a je pak otázkou, je-li technologie vůbec čímsi nepřirozeným. Tak i evoluce by mohla znamenat, že lidským bádáním sebe sama reflektující šroubovice DNA je předurčena dospět k rozhodnutí vypořádat se s tlaku selekce unikající kvalitou eugenicky. Myšlenka šlechtění je neodbytná a vůbec nepromlouvá toliko k bláhovým technooptimistům, protože znamená naději pro všechny se sebou zoufale nespokojené nebo o budoucnost svých potomků se obávající zákazníky. Není vyloučené, že se ve velmi pravděpodobné modifikacím otevřené budoucnosti společnost ani nebude rodičů ptát, chtějí-li svého potomka geneticky neučesaného. Má veřejné dopady, čemu z nás se dostane práva spoluvytvářet příští podobu života. A bude to i záležitostí poptávky. Kdyby Gattaca netrpěl děrami ve scénáři (které hodlám odpustit a zapomenout) a nebyl zbytečně naivní, mohl příběh tohoto stále aktuálnějšího napětí mezi objektivními limity a cílevědomostí vykreslit věrohodněji. / CITACE: „We now have discrimination down to a science.“ ()

TheSpearCZ

Dozvěděl jsem se o filmu na netu, kdy jsem si všiml sčítajících se pozitivních názorů na Gattacu, převážně takových, že se jedná o "příjemnou podívanou" a já musím tyhle feedbacky potvrdit a ještě vystupňovat, protože pro mě se z toho vyklubalo jedno velké guilty pleasure. Ono se to celé veze na takové ojedinělé vlně, vůbec tu nejde jako u většiny scifíček o vizuál, naopak je to komorní podívaná o třech postavách se silnými hereckými charismaty a srdceryvným napínavým příběhem, který jak plyne, se stává čím dál tím více lidštějším a lidštějším až nakonec úplně vygraduje. A cítím, že se z téhle příjemné podívané inspiroval hlavní myšlenkou o genetické diskriminaci i Spielberg ve svém, o čtyři roky pozdějším, Artificial Intelligence. Hawke a Law tady byli ve velké formě a sexy miláček Umička je tady ale naprosto k zulíbání. Čisté 4* ()

Tomislav

Výborný sci-fi film, který dokáže rozhodně příjemně překvapit i odpůrce tohoto žánru, protože až o takovou fikci se vlastně v budoucnu vůbec nemusí jednat. ()

kaze

Už dávno som nevidela taký skvelý sci-fi film. Tak skvelí herci ako Uma Thurman, Ethan Hawke a úžasný Jude Law sa už dávno nestretli. Fakt skvelý zážitok z filmu. ()

kollma

Dokonalý film. Gattacu by si měli všichni začínající filmaři pouštět, aby viděli, že ve filmu je nejdůležitější příběh a že na rozpočtu až tak nezáleží. ()

jorgus

dalsi z rady sci-fi filmu kde myslenka vitezi nad efekty..plus velmi zajimavy (sic ocekavany) konec..plus asi se zacnu zajimat o genetiku:) ()

melloun

Už dlouho jsem nebyl po skončení filmu takhle plný emocí a myšlenek. Neuvěřitelně uvěřitelný děj z budoucnosti, který mě ke konci totálně zmasakroval, přežvýkal a pak vyplivl bez možnosti otevřít ústa, abych mohl cokoliv říct. Ethan Hawke a Jude Law podali nadstandartní výkon, jenž filmu hodně přidává na dramatičnosti. Nejvíce mě však dostal závěr, pokud jsem mírně pochyboval o hodnocení, tak potom bylo o hodnocení 5* rozhodnuto. Všechno je možné, když se chce a každý si může splnit své přání, touhy a sny. It is possible!!! ()

ViktorEl

Pre mňa bezpochyby zatiaľ najlepší sci-fi film. Režijný debut Andrewovi Niccolovi vyšiel na jednotku, vytvoril vážne majstrovské a nádherné dielo, na ktoré sa veľmi dobre pozerá, ktoré nenudí, a ktoré je natočené s veľkou razanciou. Ethan Hawke podal maximálne dobrý výkon takisto aj Jude Law. Taktiež nemôžem zabudnúť na výbornú hudbu a krásne natočený a smutný záver. 90% ()

ondrin

Velmi aktuální téma s výstrahou do budoucna. Sice se jedná o scifi, ale neni až tak nereálně, že bychom se jednou rodili pod dohledem genetických inženýrů. Tak či onak, nakonec je nejsilnější hybnou sílou člověka vůle a sen. Citlivé, dechberoucí drama se silně kritickým podtextem. ()

piranha

Snad jen jediná připomínka k jinak pěknému filmu... Proč si proboha všichni představují budoucnost stále stejným, již značně otřepaným způsobem? ()

Honza dAve

Studená a krutá sci-fi, blízká budoucnost, sterilně minimalistické prostředí, hvězdné obsazení, inteligentní příběh, dokonalá muzika, film pro všechny molekulární biology a lékařské etiky. 5/5. ()

Platom

Poutavě natočené sci-fi, které nepotřebuje žádné zvláštní speciální efekty k tomu, aby ve svém žánru působilo opravdu dobře. Jeho základní kostrou je totiž velice silný motivační příběh o člověku, který dokáže zlomit veškeré prognózy a postavit se tváří v tvář nepřízni osudu. Filmem provází emotivní hudba, která kupříkladu pomáhá i k tomu, aby se plavecké scény vryly hluboko do paměti. Těsně pod 5* ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (viac)