Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

balcazar

Pre mňa osobne trefa do čierneho. Vtipné rozprávanie príbehu, ktorý snáď nemal nudnú pasáž a ktorému dominovali skvelé herecké výkony. Invalid je dôkaz, že slovenská komédia môže byť vtipná. ()

rublik05

Člověk má rok co rok s každou další várkou nových filmů pocit, že československá kinematografie už prakticky nemá kam klesnout. Čest výjimkám, které potvrzují pravidlo. Když už ale člověk takhle láme hůl, z ničeho nic se objeví film, který nejen že působí na té naší (československé) filmové scéně jako zjevení, ale i hravě strčí do kapsy většinu filmů/komedií vzniklých před ním. Invalida je přesně tím typem komedie, které nám tady zoufale chybí. Bláznivá jízda napěchovaná černým humorem, s jednoduchým, přesto fungujícím příběhem, kterému velmi pomáhá sympatická ústřední dvojice, tedy věčně naštvaný Gregor Hološka a švejkující Zdeněk Godla. Oběma hercům jejich role perfektně sedly, povedlo se ale i obsazení vedlejších rolí. Trochu jsem měl strach z délky stopáže, nicméně až na vyloženě několik málo nudnějších momentů má film svižné tempo, graduje, finále je velmi povedené, závěr mega vtipný. Až mě trochu mrzí, že jsem na Invalidu nešel do kina. Po Amnestii je Invalida dalším povedeným počinem režiséra Jonáše Karáska, takže jen tak dál pane. 8/10. ()

bearmeedek

Moje tři hvězdy neznamenají, že jde o nudný průměr. Ale na tu čtvrtou by mě to muselo víc nakopnout. Je správné, že je film dost těžko zařaditelný žánrově. Černá komedie, crazy, ale ne naplno. Chvílemi možná ovlivněno spoluprací Karla Maye a Tarantina. Líbilo se mi, jak zde šijí naplno do cikánů (pozor, žádní romové, ale plnokrevní cikáni) a následně je tato skupina jedinými, kdo se invalidy ujme. Jsou zde chytré momenty i dobré vtipy, ale na 80% to nevidím. ()

kukkik

Tak tohle se na tuzemské scéně opravdu často nevidí. Vkusná komedie, která je skutečně zábavná, není plná klišé a má soudržný a napínavý děj. Bonusem je tu výborné obsazení spolu s hereckým objevem Zdeňkem Godlou, který se podobnými rolemi rychle stává vlivnou romskou osobností v Česku i na Slovensku a je to radost, když integrace probíhá takhle zábavně. Zasazení do devadesátek mi zprvu nedávalo moc smysl ale postupem filmu jsem chápal víc a víc, proč se takto tvůrci rozhodli a je to ve výsledku opravdu dobře. Výborná komedie a skvělý, zábavný film, na který se rád podívám někdy znovu. Mám vždycky velikou radost, když můžu dát novému českému či slovenskému filmu s klidným svědomím 5/5 PS: snad jediný případ, kdy jsem viděl a slyšel někde Rytmuse a nechtělo se mi zvracet, bravo ()

jojo-Jozin

Už dlouho jsem neviděl něco tak osvěžujícího. Přímočaré, nekorektní, zábavné a akční. Gui Ritchie řiznutý Tarantinem a Kusturicou. Jasně kdyby to bylo z jiných končin a poměrů, šlo by hodnocení asi o něco dolů, takto musím plný počet. ()

Jonatána

Tak brzvadný film z našich blízkých končin jsem už dlouho neviděla. Vyborne jsem se bavila od začátku do konce,v všichni byli přesní a Zdeněk Godlá je bozi. Kéž by se i u nás natočilo něco takového. ()

junxi91

Našim slovenským bratrům se opět povedlo natočit skvělou kriminální černou komedii, ve které cigán, oblečený do perfektně pasující uniformy SS vypráví příběh svého kamaráda vozíčkáře, kterého okradli cigáni a udělali z něj kripla. Příběh tedy vypráví oddaný kamarád hlavního hrdiny Laca jménem Gabo. Děj filmu se odehrává ve slovenském maloměstě zlatých mafiánských 90. let. Hlavní postavou je hrdý údržbář v muzeu jménem Laco, který má však problémy s kontrolováním vlastního vzteku. Jednoho dne si jeho syn pouští nahlas hudbu z kazeťáku, a po několika upozorněních, aby to vypnul, mu Laco vyhodí kazeťák z okna a rozbije tím sklo sousedovi pod sebou. Syn pak uteče z bytu a žena s ním nechce mluvit, dokud nepřivede syna zpátky, a pak od něj odejde. Laco si chce ženu a syna udobřit tím, že synovi koupí nový kazeťák, ale nenapadne ho nic lepšího než se poptat u cigánů. Je odvezen k místní cigánské mafii, která mu nabídne malý CD přehrávač, který navíc ani nehraje, místo toho dělá cigoš vedle beatbox. Laco není blbý a nechce si to nechat líbit, ale cigánů je v rámci jejich férovky více a hodí jej do kanálu, jehož poklop předtím ukradli malí cigoši. V kanálu jej najde dobrácký cigán Gabo, který se pak stane jeho nejlepším přítelem a pomocníkem. Laco je totiž ochrnutý od pasu dolů, je z něj invalida na vozíčku a potřebuje asistenci. Jednou se společně dívají na Vinnetoua a při tom Laca napadne, že by se mohl mafiánům pomstít. Starosta města je mafií zkorumpovaný Eduard (Ko)kot, který daruje jednomu pohlavárovi mafie, který zmrzačil Laca, Štefánikovu čepici z muzea. Laco je velice šikovný kutil a z muzea si vezme brokovnici, kulky a velmi třaskavý střelný prach, kterými se vyzbrojí a postupně likviduje jednotlivé mafiány. Některé zabije přímo před jejich domem a pak ujede na svém motorovém křesle. Pak navštíví cigánskou osadu, kam dorazí také velký čávo Rytmus, který to schytá přímo do hrudi – to se mi líbilo, jak ten cigánský hajzl dostal to, co by si zasloužil také v reálu. No a celá pomsta se završí masakrem v muzeu, který bohužel nepřežije Lacův kamarád, údržbář z Ruska nebo odněkud z východu. Gabo vypráví příběh dvěma policistům pomalu, nikam nespěchá, neustále odbočuje, a to vše jen proto, aby prokázal nevinu svého kamaráda. Tento film se fakt povedl, hodně jsem se zasmál, Lacovi jsem celou dobu držel palce a Gabo je jeden z mála cigánů, se kterým bych se regulérně kamarádil. Dávám velmi silné 4*. ()

winstonik

Ono sa zdá, že pojem "slovenská komédia" je čosi ako oxymoron, lebo také čosi takmer neexistuje, ale ani Vojtech z roku 2015 nebol prepadák. Invalid je, samozrejme, úplne iná liga. A to, že príbeh netlačí na strunu porozumenia medzi etnikami, ale tým príbehom divák nasiakne celkom nenútene, je hlavnou cenou tohto nenápadne gradujúceho príbehu. Potlesk na otvorenej scéne. ()

Tarhiel

Presne takýto dobrý film som si už roky prial, aby sme dokázali natočiť: Uchopiť ľubovoľnú tému (90. roky na Slovensku) a vystavať okolo nej koherentný, zrozumiteľý príbeh, ktorý bude mať hlavu a pätu, odkazov na mnohé veci tam bude tak akurát (každý sa tam nájdeme aspoň v niečom, že sme to tiež zažili/si to pamätáme), aby to nerozmeľnilo príbeh a pôsobilo to "autenticky": ba čo viac, dôsledne tu dodržujú Čechovovo pravidlo, a z každej pušky, ktorá sa tu objaví, sa vystrelí - aspoň raz  :) Bratia Česi majú takýchto filmov neúrekom - my až teraz. A presne preto som z neho taký nadšený. Bohyňu vašu, a vy co ešče čumíte? Pakujte sa do kina, šecci jak ste tu, ale okamžite! ()

ForGump

Těžko obhajitelná délka ubírala body už předchozímu filmu Karáska Amnestie, tady je to ještě daleko méně ospravedlnitelné. S kameramanem Juríčkem už se utrhli z řetězu definitivně a přinesli podivně nefunkční patvar složený z krimikomedie jako od Guye Ritchieho, smíchaný špetkou Michaela Baye 90.let a témat jako ze sociálního dramatu od Petra Václava. Extrémně stylizovaný a přehnaně dlouhý film Invalida pojednává o jedné pomstě údržbáře jemuž stojí za zadkem bodrý Rom, jak jinak než Godla a je to hodně zvláštní a ujeté tím nepříliš příjemným způsobem, kdy právě komedie postrádá humor a sociální témata jsou podaná hrubě neotesaným způsobem a celé je to zasazené do období devadesátek celkem bezdůvodně. Ten hype kolem toho nechápu, protože Invalida je zástupce filmů, který už dneska nejsou cool, protože když byl, tak se psal rok 2000. V roce 2023 už bych čekal něco invenčnějšího. 30% ()

Sharles

Prostriedky, ktoré Invalid používa sú pozoruhodné, avšak, keď príbehu chýba dostatočná hĺbka, ktorá by ho hnala vpred a držala divákovu pozornosť, tak používané techniky, postupy a prostriedky pôsobia skôr ako skrášľovanie látky, ktorá sama o sebe nemá silu, aby utiahla celovečerný film. Tento pocit sa vo mne tiahol celou metrážou. Niektoré fóry sú vskutku nápadité, niektoré scény aj na Slovensko veľmi originálne, ale aj napriek tomu film príde vo veľkej časti ako jedna veľká vata. Akoby sme sa snažili z ničoho urobiť niečo. Nemáme o čom hovoriť, tak aspoň to nič pekne zabalíme, vysvietime v pestrých farbách reflektorov, nech si nášho diela každý zaručene všimne, nech naša snaha a pot urobiť z toho prázdna - prázdno príťažlivé nepríde za žiadnych okolností navnivoč. Presne tento pocit, že sa film snaží niečo dokázať, z tohto diela vyžaruje a podľa môjho názoru akoby ho ochudobňuje o potenciál, ktorým sa film mohol ubrať. Ku komike, akokoľvek množstvo ľudí určite pobavila, treba podotknúť, že nie je zrovna najintelektuálnejšou Smejeme sa na margo tém o ktorých je už bezpečné sa smiať. Tvorcovia stavujú na overené. Je to komika na margo rómov – téma silno rezonujúca na Slovensku a komika na margo frustrovaného – téma frustrácie veľmi prítomnej v našej krajine. Dalo by sa povedať, že pokus o pobavenie diváka nebol veľmi odvážny. Mnohé z fórov sú naozaj veľmi jednoduché až primitívne a aj keď cením snahu o rozprávanie komického príbehu, dúfam, že ďalšie pokusy o komiku na veľkom plátne budú už na vyššej úrovni. Že si budeme trebárs robiť srandu z niečoho, na čo je dôležité poukázať. Že budeme humor využívať tak, ako sa má využívať – na vedenie pozornosti, otváranie diskusie, šírenie vedomia – a teda omnoho výsostnejšie použitie než ako ho používa Invalid – na získanie smiechu od diváka. Občas som mal pocit, že autor má akýsi svoj vlastný humor, ktorý si myslí, že príde vtipný celému národu – akoby z neho vyplývala akási domýšľavosť. Pocit, že rozumie tomu, čo musí slovenského diváka rozosmiať. Avšak jeho kultúrny rozhľad sa zdá mierne neaktualizovaný. Kultúra sa pohla – na Rytmusových hláškach typu „kokocinas“ (, ktoré si mimochodom tvorcovia ešte aj vylepili na prednú stranu úplne zbytočného komiksu s čisto marketingovým účelom, ktorý som nedávno zahliadol v Artfóre). Zapájať do filmu raperov pôsobí nielen ako žiadostivosť o pozornosť, ale aj ako trochu geronto-infantilný pokus o prepojenie mladého publika s publikom starším. Tých, ktorým sa zdajú vtipné odveké fóry o cigáňoch a alkoholikoch a frustrácii a typickej slovenskej náture – a potom tých mladých degenerovaných otupenou slovenskou pop-kultúrou, ktorý vyrástli na primitívnych výstrelkoch slovenských raperov, ktorý sa zabávajú na detinských exhibíciách falošnej pýchy zo strany tých, ktorí zbohatli a získali pozornosť národa cez svoje často odsúdeniahodné správanie. Aj toto je rozmer, nad ktorým autori musia pri tvorbe svojho filmu myslieť. Čo reprezentujú ľudia, s ktorými sa rozhodli svoj film asociovať. Je správne angažovať ľudí, ktorí majú negatívny vplyv na rozvoj spoločnosti? Je dobré promovať ľudí, ktorých glorifikácia hlúpych detinských hodnôt vedie deti k potupnému správaniu. Je to od nás zrelé priživovať sa na sláve stratenými deťmi zvolených vzorov? Myslím, že týmto krokom autori ukázali, že im nerobí problém podliezť úroveň pre účely zisku a slávy. Povedal by som to tak, že film pritiahol svoje publikum. Svoje publikum ľudí zaseknutých v istej dobe, ktorým prídu vtipné isté veci, ktorým prídu cool určité spôsoby, avšak ak by sme sa pozreli objektívne na to, či tento projekt vystihol nejaké reálne nálady v krajine, či vniesol do našej krajiny nejakú novú energiu alebo pohľad na nejaké hlboko rezonujúce témy alebo otvoril priestor novým myšlienkam a diskusiám na margo toho, čo prichádza Slovákom aktuálne na um... tak to skôr nie. () (menej) (viac)

papadoce

Humor založený výlučne na kurva piča štýle. Jediná charakteristická črta hlavného neštandardného hrdinu sú návaly hnevu a dajaká záhoráčtina čo ho vlastne vôbec nerobí zaujímavým. Jediní kto ma zaujali boli Zdeněk Godla v roli Gaba a Daniel Fischer, ktorí ale zaujmú svojim prejavom v podstate bez ohľadu na rolu. Keď som pochopil o čo pôjde a že teda žiaden další Kandidát ani Amnestia sa od Jonáša nekonajú, už som len dúfal v dobre natočené finále. Lenže kultová bitka sa nekonala. Nakoniec musím iba smutne konštatovať, že mňa si Invalid nenašiel. Originalita sa tomu uprieť nedá, rovnako tak technické prevedenie bolo na úrovni, ale stačí to na dobrý film? Ja hlasujem za nie. Dve. Ale stále dúfam, že Jonáš neprestane točiť. ()

kachie

Noc v múzeu+Sám doma+John Wick+akákoľvek francúzska komédia s Christianom Clavierzom z Wishu. Sto bodov však dávam za krásne osvetlenie videopožičovne z vonku :) . Inak, bolo by to celkom sľubné, keby to bolo o niečo viac vtipné a malo to lepší príbeh, bolo by to aj na 4*. Ale 79% je naozaj mimo :D ()

noizcore

Svěží černá komedie o nasraném invalidovi, který se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. Skvělý Gregor Hološka, který si svojí roli dobráckého cholerika vyloženě užívá, spousta fórků i ve vážnějších scénách a hlavně slovenština, která dodává dialogům potřebný vtip i jiskru. 8/10 ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD