Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

Necrotongue

Já jsem se nikdy netajil tím, že mám Slováky rád, a slovenští tvůrci se mi odvděčili tím, že mi způsobili dobrou náladu. Neměl jsem velká očekávání, protože mě české a slovenské komedie v posledních deseti letech převážně zklamaly, ale Invalid byl jiný. Hned na začátku mě odvařil SS- Gruppenführer Godla, a když jsem si konečně setřel slzy a znovu zaostřil na obrazovku, bylo mi jasné, že nepůjde o ztracený čas. Jasně, celý ten příběh byl vlastně úplnou hovadinou (i když slovenské devadesátky byly divočejší než ty naše), ale o to vlastně vůbec nešlo. Tvůrci mi dopřáli víc jak půldruhé hodiny nádherně nekorektního humoru; prim hrály Gabovy hlášky, ale ani Lacova mírná, empatická povaha nezůstávala pozadu. Místy se sice až příliš tlačilo na pilu, což filmu zbytečně škodilo, a bez problémů bych si našel spoustu důvodů, pro které bych mohl s čistým svědomím své hodnocení snížit, ale to bych neudělal, protože jsem se až příliš dobře bavil. Jo, jo, my mrzáci jsme holt drsní jak kravský jazyk. Přestože slovenštině rozumím a mohl bych slovensky klidně i mluvit (což nedělám, protože nechci tu libozvučnou řeč kazit svým tvrdým přízvukem), nedokážu s jistotou určit, ze které oblasti pochází ten který přízvuk nebo nářečí. Laca bych tipoval na Záhorí, ale jistý si fakt nejsem. / Poučení: S písničkou jde všechno líp. "Na horááááách....." ()

Willy Kufalt

Možná se tvůrci, z nichž scenárista vydal údajně i komiksovou verzi, inspirovali v Takových normálních vozičkářích, nicméně Invalida za mě svého maďarského předchůdce překonal tak o jeden a půl stupně (možná i dva). Snad jediné, co mi občas vadilo, bylo množství vulgarismů, které sice k sociální vrstvě a do jisté míry i vybraným situacím seděly, ale v pár scénách jich už na můj vkus z úst hlavní postavy přeci jen šlo přehnaně moc. Jinak mě loňský hit Jonáše Karáska chytl díky rozehrání napínavé žánrové zábavy s humorem a svižným tempem už od prvních scén. Svérázné postavy v akci s nahláškovanými dialogy zavánějící Guyem Ritchiem, politická satira vtěsnaná do postavy prohnilého politického kandidáta jako u Mockyho a vývoj zápletky s plánem pomsty občas evokoval (v romské osadě i atmosféricky!) až western, nicméně všechny tyto i další ingredience s lehce mozaikovým vyprávěním v retrospektivě dokázal Karásek zručně zamíchat do hravého a osobitého stylu, který jenom podporoval vyloženě absurdní vývoj děje s černohumornou nadsázkou. I dramatické situace (kromě střetů s mafií i např. toho manželského mezi Lacem a Zdenou) nejednou vyústily do humorných perel a přinesly vtipy, díky nimž jsem se stále více nečekaně smál i nahlas. Hodně mě v dialozích bavily i narážky na vše možné ze slovenské a české kultury včetně písňové a literární tvorby a samostatně roztomilým, téměř jako z jiného filmu s mkrnutím po starší době, byl detektiv FF s plně realizovanou spisovatelskou zálibou. :) A závěrečná scéna mi svým rozehraným konfliktem (zájem o hudbu vs. zájem o klid a rozhovor) v kavárně přišla geniální – absurdně vygradovaná naprostá maličkost se střetem dvou preferencí, jakou i sám ze svých pubertálních prožitků pamatuji... a není to jediný prvek, díky čemuž mi Invalida, v jedné z rovin zajímavý obraz porevolučních 90. let, připadal nadčasový. [85%] ()

Lacike

Na SK pomery to má kvalitnú technickú stránku a palec hore Godlovi za jeho slovenčinu. Nemal som ani na sekundu problém veriť, že je slovenský cigáň. Ale všetko ostatné išlo mimo mňa. SK humor mi je snáď ešte viac vzdialený ako ten český a už ten je pre mňa dno. Takže evidentne nie som cieľovka.  Ale kto sa zabáva pri všetkých tých Horných, dolných a podobných slovenských sitcomoch, tak bude nadšený aj z tohto. 4/10. ()

-bad-mad-wolf-

HODNĚ zábavné a neomaleně nekompromisní, i když tomu k závěru těžknou nohy - energické a nápadité formě vyprávění by trochu pomohlo, kdyby byl film o patnáct minut kratší. Godla definitivně stvrzuje, že fakt umí hrát a devadesátková atmosféra, podtrhovaná až cyberpunkově přepáleným barevným svícením, je přesně tak vtipně cool, jak být má. ()

nascendi

Je dobré, ak o filme pred zhliadnutím neviem nič, prípadne iba percentá v ČSFD. To sa mi v prípade Invalida nenaplnilo, pretože rodinní príslušníci i známi sa rozplývali nad jeho vydarenosťou, zábavnosťou a skvelými hereckými výkonmi. Prirodzene to ovplyvnilo moje očakávania, ktoré sa, ako obvykle, nenaplnili. Invalid je určite nadpriemerný film a to nielen v porovnaní s ostatnými slovenskými filmami, osobitne komédiami, ale aj v širšom rámci. Herci hrajú ako o dušu, strih poskytuje filmu potrebný švih, neortodoxné správanie sa postáv i ich jazyk prinášajú divákovi zaujímavú nekorektnosť, takže jediné, čo filmu vyčítam je roztrieštenosť deja do mozaikovitej štruktúry, ktorá nie vždy a nie každému sa poskladá do výsledného, zrozumiteľného obrazu. ()

• Film sa odohráva v 90. rokoch, ale na rozvodovom tlačive (čas 52:45) je odvolávka na Zákon o rodine č. 36 z roku 2005. Okrem toho PSČ príslušného okresného súdu Medzilaborce v hlavičke - 061 01 patrí Spišskej Starej Vsi a o dva riadky nižšie - 831 02 je bratislavské PSČ. (EnzoFerrari)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD