Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

Maynard.

Nejsmutnější na tomhle všem je, že ačkoli Fico kvůli tomuhle skandálu musel odstoupit z premiérského křesla, tak teĎ už zase sedí na prameni, to je neskutečný, co tam ti slováci vyváděj a jak zapomínaj. Tuhle vraždu sem samozřejmě zaregistroval, ale moc sem se po ní nepídil. Dokument je natočenej nekompromisně a bez jakéhokoli bláta, když teda nemyslím Fica a jeho mafiány. Kroutím nad tím hlavou, jak snadno může člověk zapomenou. No, u nás to za chvíli vezme do rukou Babič, což je stejněj parchant. Mrazí z tohodlo příběhu ()

Vajonek

A místo svatby byl pohřeb... Snímek na silné téma, u jehož sledování jsem se na pár místech téměř neubránila slzám. Mnohem povedenější záležitost než francouzský Případ Kuciak z roku 2021, neboť jde více do hloubky, je přehlednější a působivější ve svých sděleních. Oceňuji např. to, že nám autoři zprostředkovali i úseky z rekonstrukce na místě činu nebo z konfrontace spoluobviněných. Pořád si ale myslím, že ačkoliv jde tento dánský dokument na věc lépe než jeho francouzský kolega, bude (zahraniční) divák neznalý případu možná v některých místech (zejména ze začátku) trochu tápat, co, jak a proč se přesně stalo, že by to asi chtělo některá sdělení trochu "přeskládat" (vzít více chronologicky) nebo jít více do detailu. Celkově se ale otřesné kauze vraždy novináře a jeho nastávající tímto filmem dostává důstojného zpracování, které si jistě zaslouží. Snad jednou bude moci vzniknout edit/pokračování, ze kterého se dozvíme, že jsou všichni (hlavní) viníci potrestáni. A třeba i to, že si Slováci ve volbách, které je brzy čekají, nakonec vybrali dobře. 75 %. ()

borec999

Kvalitne spracovaný dokument, ktorý ukazuje ako sme takéto niečo mohli dopustiť, keďže ľudia s vysokou pravdepodobnosťou zodpovední za smrť Jána a Martiny (ktorých verejnosť pred 5 rokmi na verejných protestoch doslova vyštvala z vlády a svojich funkcií) sú znova na čele volebných prieskumov a zrejme sa zas dostanú k moci. Slováci žiaľ veľmi rýchlo zabúdajú... PS: dokument bude prínosný a informačne hutný hlavne pre cudzincov ktorí o udalosti nevedia nič, ja osobne som okolnosti a i vyšetrovanie tejto smutnej udalosti sledoval a veľa nového som sa nedozvedel. 80% ()

janesX

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna malá krajina. Od narodenia sa učila životu, no bolo stále jasnejšie, že si bude musieť prejsť všetkým, aby sa to naučila. Zdalo sa, že bude zdravá a silná, lenže prešli dlhé roky a ona, už dávno dospelá, stále nie a nie dospieť. Vlastní ju stále len bili a drancovali a neraz jej nedovolili ani sa nadýchnuť. Jej praví patrioti, pri prechádzaní po jej nádherných krivkách zakaždým vyronili slzu a pomaly už strácali nádej. Ale našli sa medzi nimi aj takí, čo skúšali jej pomôcť postaviť sa zase na nohy a otrepať jej kolená, aj keď vedeli, že možno za to zaplatia životom.. Snáď som týmto komentárom až tak ďaleko od témy neušiel. Trochu pridlhé, dávam 70%. ()

kumite odpad!

Parodie na dokument. Co to jako bylo ? Pokud by někdo natočil napínavý paranoidní thriller, který volně vychází a čerpá z těch událostí, tak fajn. Ale tohle ? Dokument ? Dodnes jde jen o dohady o vinících a je to tak příšerně zpolitizovaná kauza, což se někomu tenkrát evidentně hodilo, ale ovce mají jako vždy jasno. "Objektivní" mainstream a "ti správní" politici ukázali prstem, tak ulice bere vidle ve spravedlivém hněvu ... bože to už tu bylo v dějinách tolikrát, a pak na sebe ovce koukaly, jak to, že opět někomu sedli na lep. ()

Klajnik

Tento dokument by měl vidět skoro každý (snad až na to, co případ beztak podrobně sledují, páč ti se asi toliko nového nedozví). Film se primárně zaobírá případem - vyšetřováním toho, kdo za tím nejspíš stojí a s kámošem jsme si říkali, že důkazy proti Kočnerovi jsou zdrcující. To, že někdo někoho nechal zabít by však nemuselo být tak závažné, kdyby se to nedotýkalo mnohem širšího problému, kterým je selhání právního státu. Dokument zdařile nastiňuje, jak k onomu selhání může dojít a jak v praxi vypadá - tedy tak, že se pár zlořádů (všichni takoví zde přítomní jsou vyloženě směšní - ač jsou elitou, tak vypadají, jako by jim ze saka čouhala sláma) dostane na vysoké pozice, vzájemně si jdou na ruku a profitují k podvádění všech ostatních, kteří jsou často tak tupí/omezení/zblblí/nesoudní, že jim to svými volebními hlasy ještě umožňují. Z dlouhodobého hlediska to povede k výraznému zhoršení kvality života občanů Slovenska. U nás v Česku na podobném rozkladu pracoval Zeman s Babišem, ale řekl bych, že Češi mají silněji zakořeněnou občanskou společnost. ()

Tunri

Frustrující, nepříjemné. Je dobře, že dokument na Netflixu existuje, snad bude mít na Slovensku adekvátní dosah a lidé nezapomenou. Je důležité si připomínat, co se ve vrchních částech státního aparátu dělo a co se znovu může snadno dít, a to i v jiných státech. Tento dokument zkoumá tragédii do podrobna včetně archivních záběrů z tiskovek, rekonstrukce a výslechů. Podívaná je to nepříjemná, ale důležitá. ()

Muel

| Final Cut for Real | Výborný dokument, ktorý vám povie a ukáže doslova a do písmena v podstate všetko, čo sa tohto smutného prípadu týka. Strašne veľa informácií, ale divák sa necíti, že by nestíhal, práve naopak si myslím, že priama úmera informácií a tempa dokumentu bola tak akurát. Ukážka z videozáznamu z miesta činu so strelcom mi spravila husinu až na prdeli, neskutočné. Textové správy, výpovede právnikov a dokonca aj toho od Kočnera, prišlo mi to sympatické, že aj druhá strana sa dostala k slovu. Vysoko kvalitná, ale hrôzostrašná vec. "Najmocnejšou mafiou na Slovensku bola vlastne polícia." Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Cartmof

Skvěle zpracovaný dokument o možná i nejdůležitější vraždě, která se v novodobých dějinách Česka Slovenska udála. Pro člověka, který o vraždě nic nevěděl (AKA mně) mi dokument skvěle vysvětlil jak vražda probíhala, jak rozbouřila Slovenskou veřejnost, jak probíhal soud a jak moc je slovenská vláda zkorumpovaná. Moc jsem nepochopil, proč je dokument dělán hlavně pro anglicky mluvící skupinu a proč neexistuje nějaká verze, kde by hlavní vypravující nemluvila lámavou angličtinou. Zároveň nechápu, jak mohl na Slovensku volit Smer kdokoliv, kdo o vraždě něco ví. Hrůza. ()

jerenymo

A furt si člověk říká, že to přece nemůže být pravda, kór v dnešní době, a opak je pravdu. Nedělám si iluze že u nás nebo i v okolních státech tyto praktiky a lidi nejsou. Something rotten in the state of Slovakia. Smutné je, že stačilo pár let a jsou ty lidi zpět u kormidla. ()

tomashrabek

(KVIFF 2022) Solídna práca so známym i nevideným materiálom, ktorá má pre domáce publikum skôr rekapitulačný charakter. Pre zahraničných však možno chýba trochu témy i kontextu navyše – problém korupcie je univerzálny a dokument nevyužíva naplno šancu zasadiť príbeh o Janovi a Martine do širších súvislostí. Takto je z toho solídne spracovaný true crime, ktorý by sa na Netflixe, ktorý teraz žánru kraľuje, nestratil. Ale prevláda vo mne otázka, či to nie je predsa len málo. ()

Schimpy odpad!

Divné že že film vôbec vznikol. V prípade objednávateľa vraždy ešte nepadol právoplatný rozsudok a z pohľadu práva sú nevinní. Takže každý tvorca dokumentu ak je seriózny a hodný toho mena, potom musí vo filme všetko uspôsobovať tomuto faktu a nesmie označovať akéhokoľvek objednávateľa. Musí to teda brať do úvahy. Platí predsa prezumpcia neviny. Točiť za takých podmienok film, ktorý má byť seriózny je potom dosť obtiažne. Všetko potom končí u vykonávateľov vraždy a objednávateľ musí byť označovaný len ako možný objednávateľ a všetky dôkazy len ako závažné indície. Vina nie je predsa preukázaná. Film robí to, čo robia naše médiá. Vynáša rozsudok ešte pred rozhodnutím súdu. Ovplyvňuje spoločnosť a aj súdnu moc, aby nezaznel iný verdikt, než ten proklamovaný a žiadaný. V diktatúre bežná vec, ale v demokracii sotva. ()

warrenur

Film/dokument jednoznacne odporucam vsetkym obcanom Slovenska a pre informovanost a ostrazitost vo vlastnej krajine, aj obcanom Ciech. Vyborne zhrnutie, spojenie suvislosti, ukazky zaberov, rozhovorov a postrehov, ktore ste v televizi ani na internete nemali moznost vidiet v case ich aktualnosti. Za jednu z hlavnych pozitiv pokladam osviezenie pamati, prebudenie nalad, ktorymi sme zili v tomto obdobi a uvedomenie si toho, co je podstatne a co hrozi s bliziacimi sa parlamentnymi volbami na Slovensku. Bol by som velmi rad, keby tento dokument v hlavnom vysielacom case odvysielali televizne media s roznym casovym odstupom este pred volbami. Uplne ignorujte trapne dvojhviezdia az po ubohe odpady. Su zrejme od ludi, ktory to bud v kine prespali alebo patria k tym, ktori nechcu zit v demokracii, ale radi by skodili zneuzivanim jej vydobytkov. 85% ()

siloalampa

Žijeme v nekonečnej pavučine a sme v nej prepletený navzájom. Spravodlivosť raz príde, no nemusí tu a teraz. Čo želáš inému, tebe sa stane, čo si želáš sám, má už niekto iný... Slovensko je malé, preto je tak priehľadné. "Kameňom" hádžeme všetci často a rady, konáme hrozné veci a sme ako ľudstvo nepoučiteľní a predurčení k vyhynutiu. Politika je len prehistorický súboj o moc. Hra bohatých s naivitou chudobných. Česť výnimkám, ktoré dnes už neexistujú, lebo by sa po nich zľahla zem skôr, akoby niečo mohli znamenať. Skôr, či neskôr si však každý z nás skočí na svoju návnadu, sme predsa v pavučine. Držím NÁM palce. ()

FeriusParfax

Dokonalý dokument! O světě si iluze nedělám. Nevěřím nikomu a ničemu, obzvlášť politice a uspořádání světa. Takže i když si naděje o dobrosti lidstva neděláte, stejně jste překvapení, s jakou lůzou a špínou musíte obývat jednu planetu. A téměř s nimi ještě dýchat stejný vzduch! Nejděsivější je, že takoví Kočnerové a spol jsou jen amatéři a tam někde ve světě se hraje ještě větší hra. Kuciak a jeho žena mi byli velmi sympatičtí. Inteligentní, houževnatí a pracovití mladí lidé, kteří si takový osud zcela jistě nezasloužili... ()

Hellknight12

Práve som sa vrátil z kina. Dokument podáva veľmi veľa informácií za relatívne krátky čas tj. 102 min. Poviem to asi takto, dokument vie informovať ľudí, ktorý o danom prípade ešte nič nepočuli (o čom dosť pochybujem) ale aj ľudí ktorí niečo už o prípade vedia. Máme tu rozhovory s rodičmi, zábery z TV novín ale aj rôzne zábery z policajných spisov. Tiež tu máme aj výpovede viacerých svedkov a konateľov, či už vyjadrenia politikov alebo obvinených. Dokument môžem odporučiť ale iba ak vás zaujíma politická scéna, prípadne vás zaujal tento konkrétny prípad. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)