Pod hladinou

• Česko Pod hladinou (viac)
Česko, 2023, 7 h 34 min (Minutáž: 51–70 min)

Réžia:

Vojtěch Moravec

Hudba:

Petr Malásek

Matěj Hádek, Sandra Nováková, Marek Adamczyk, Filip Tomsa, Šárka Krausová, Václav Vydra nejml., Igor Chmela, Petr Buchta, Petr Lněnička, Mikuláš Moravec (viac)

Poručík Jan Zach (Matěj Hádek), profesionál z brnianskej zásahovky a držiteľ potápačskej licencie P4, prichádza doplniť útvar poriečnej polície v Slapoch pri priehrade na Vltave v Stredočeskom kraji.  Čaká ho priateľka Alice (Sandra Nováková), vyšetrovateľka z krajského policajného riaditeľstva v Zbraslavi. Vracia sa aj preto, že chce zachrániť ich vzťah, ktorý bol doteraz len vzťahom na diaľku. V priebehu akcií, ktoré polícia podniká na zemi, na vode a pod hladinou vodnej nádrže na Vltave, sa ukazuje, že s poručíkom Zachom nie je všetko v poriadku. Vždy si nájde dôvod, prečo sa nepotápať. Alicu znepokojuje, že ho trápia nočné mory, trpí nespavosťou, je uzavretý, nesvoj a  akýsi iný... Hoci Jan tvrdí, že je všetko v poriadku, Alice požiada o pomoc priateľa a kolegovu Zdeňka (Marek Adamczyk), ktorý si na ňu vždy nájde čas. Zachovo podivné správanie si všimne aj veliteľ Vopěnka (Václav Vydra), ktorý chce Zacha prinútiť, aby sa priznal, prečo sa bojí potápať. Ten to popiera a odhodlá sa ponoriť pod hladinu... (TV JOJ)

Arsenal83

Krimi seriál, kde tie krimi prípady sú každému u prdele. Všetko zaujímavé je orientované na vzťahy medzi posádkou a boj o Novákovú, že kto s ňou bude lúpať brambory. Pod hladinou sa nič nedeje, občas nejaká mŕtvola, ale tá vôbec nikoho nezaujíma. Zvláštne je, že za neustáleho potápania sa a pri záberoch ako spoza akvária sme nevideli ani jednu rybu. Asi vyhynuli ako v Mŕtvom mori, hoci rybári tam akože stále chodia, ale my vieme, na čo rybári chodia k vode, kvôli rybám to nie je. Herecky Adamczyk neprekročil svoj tieň, ktorý je okolo úst výrazne skreslený do ischemickej mozgovej príhody. Nováková má zas hrať najkrajšiu babu v okolí 100 kilometrov, takže zaručene ide o ľudoprázdnu oblasť. V konečnom hodnotení sa dá povedať, že Pod hladinou nie je úplne marný seriál, ale voda tam hrá len komparz.  ()

ostravak30

Pod hladinou je další z mnoha seriálů, které ani nevyniknou ani nejsou úplným propadákem. Vlastně není tak úplně důvod. Sice jde o další kriminálku, ale přeci jen tvůrci zamířili do poněkud originálnějších vod. A to doslova. Jednotlivé případy mohly být možná trochu napínavější a dramatičtější, ale bohužel kotví v průměru. Ovšem obsazení je vcelku kvalitní natolik, aby si s tímhle problémem poradilo. Stojí ovšem za zmínku, že tvůrci jsou titíž lidé, kteří psali i seriály jako Einstein - Případy nesnesitelného génia, Doktoři z Počátků apod. Takže jedna z hlavních dějových linek je samozřejmě vztahovka. Od takových lidí pak nemožno čekat mnoho. ()

bourec

I přes určitou klišovitost se na to koukat dalo. Vlastně to způsobilo hlavně to prostředí vody. Samotný případy jsou dost přízemní, ale asi těžko čekat na přehradě boj gangů. Problémem seriálu jsou vztahový dialogy, kdy se mnohokrát opakujou stejný fráze, a vlastně i stejný scény. A druhým je obsazení. Vydra, Tomsa a zejména Adamczyk jsou slušně na pěstičku. Celkově ale beru. 50%. ()

nascendi

Mojou jedinou otázkou, ktorá ma napadá v spojitosti s týmto seriálom je - pre koho a s akým zámerom sa také niečo nakrúca. Je ťažké naďabiť na niečo tak hlúpe, trápne, zle zahrané a v konečnom dôsledku nudné. Aspoň vidím, že surfovanie po televíznych kanáloch žiadne príjemné prekvapenie neposkytuje. A to som vydržal nesústredene sledovať takmer polovicu série.  Stále som nemohol uveriť, že časť, ktorú som sledoval nie je výnimkou, a takou mizériou je presiaknutý celý seriál. ()

luciasce

Mně se ten seriál vlastně celkem líbí. Sandra Nováková tu podle mě podává celkem slušný herecký výkon a i když je to primácká herečka, má poměrně i slušný seznam rolí ve filmech a určitě by stálo za to ji dát nějakou významnou roli. Téma seriálu je dobré a trochu lepší scénář a podle mě se to může pasovat s leckterými lépe hodnocenými krimi. Škoda, že to má  jen osm  epizod. ()

• V závěrečných titulcích u jednotlivých epizod autoři mimo jiné děkují neexistujícímu podniku/úřadu s názvem „Státní plavební zpráva pobočka Praha“. Ve slově „zpráva“ však udělali gramatickou chybu, správně by mělo být „správa“. (PMUL)
  • V díle jsou zmíněné tenatové sítě. Lov do tenatových sítí je v České republice zakázán. Výjimku mají někteří vědci, kteří s jejich pomocí zkoumají stav rybí obsádky. Jak tyto sítě vlastně fungují? Používají se buď bentické nebo pelagické, podle toho, kde se zrovna nacházejí ryby. Do natažené sítě se pak projíždějící ryba zamotá, většinou se zachytí za skřele, a jak se snaží vysvobodit, zamotá se ještě víc. Pokud není síť pod dozorem, ryba se do ní zamotá a postupně uhyne. (sator)